Fico je najviac i najmenej prínosný politik, tvrdí prieskum

Fico
Predseda vlády SR Robert Fico. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico podľa prieskumu agentúry Polis Slovakia bol v posledných rokoch pre Slovensko najprínosnejším i najmenej prínosným politikom. Fica za politika s najväčším prínosom pre Slovensko v posledných rokoch označilo najviac respondentov – 24,8 percenta. Pre 22,3 percenta respondentov je zas Fico politikom s najmenším prínosom pre našu krajinu.

Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA, ktorý robili od 26. mája do 2. júna na vzorke 1 603 respondentov starších ako 18 rokov. Ľudí sa pýtali: „Ktorí politici boli pre Slovensko v posledných rokoch najväčším prínosom?“. Respondentom tiež položili otázku: „Bez ktorých politikov by sa v posledných rokoch podľa vás Slovensko zaobišlo, boli najmenším prínosom?“ Respondenti mohli pri odpovediach na obe otázky uviesť viac mien.

Štvrtina neoznačila nikoho

Fica za politika s najväčším prínosom pre Slovensko v posledných rokoch považuje 24,8 percenta respondentov. Hneď za ním skončila podľa prieskumu expremiérka Iveta Radičová (23,2 percenta) a nasleduje minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (11,9 percenta). Na štvrtom mieste sa podľa výsledkov prieskumu ocitol líder Siete Radoslav Procházka, ktorého medzi politikov s najväčším prínosom pre Slovensko zaradilo 10,6 percenta opýtaných.

Nasleduje expremiér Mikuláš Dzurinda (7 percent), minister vnútra Robert Kaliňák (6,2 percenta), líder Mosta-Híd Béla Bugár (4,4 percenta), budúci prezident Andrej Kiska (3,8 percenta), predseda KDH Ján Figeľ (2 percentá), predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo (1,9 percenta), prezident SR Ivan Gašparovič (1,8 percenta) a poslanec Ivan Mikloš (1,6 percenta). Iných politikov za najprínosnejších pre Slovensko označilo 9,4 percenta opýtaných, nikoho neoznačilo 23,5 percenta respondentov a odpovedať nevedelo 15 percent.

Slováci by sa zaobišli bez niektorých politikov

Predsedu vlády Roberta Fica zároveň najviac respondentov označilo za politika s najmenším prínosom pre našu krajinu v posledných rokoch, a to 22,3 percenta. Za ním nasleduje prezident Ivan Gašparovič (10,7 percenta), predseda SaS Richard Sulík (9,1 percenta), Ján Slota (8,8 percenta), expremiér Vladimír Mečiar či Mikuláš Dzurinda (obaja 8,5 percenta).

Za politikov, bez ktorých by sa Slovensko v posledných rokoch zaobišlo, označili respondenti aj ministra vnútra Roberta Kaliňáka, a to 4,4 percenta respondentov, predsedu NR SR Pavla Pašku – 3,3 percenta a predsedu KDH Jána Figeľa a lídra Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igora Matoviča – zhodne 2,5 percenta respondentov. Ministra školstva Dušana Čaploviča označilo za najmenej prínosného politika pre Slovensko 2,2 percenta respondentov a Pavla Hrušovského z KDH 2,1 percenta. Iných politikov takto označilo 8,8 percenta opýtaných ľudí, nikoho nemenovalo 5,1 percenta a odpovedať nevedelo 23 percent respondentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaBéla BugárIvan GašparovičIvan MiklošIveta RadičováJán FigeľJán SlotaMikuláš DzurindaMiroslav LajčákPavol FrešoRadoslav ProcházkaRichard SulíkRobert FicoRobert KaliňákVladimír Mečiar