Ficova vláda uprednostňuje podľa Bugára veľkopodnikateľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Začiatok razenia tunela Svrčinovec
Začiatok razenia tunela Svrčinovec, ktorý je súčasťou úseku diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité - štátna hranica SK/PL za účasti predstaviteľov Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, Národnej diaľničnej spoločnosti. Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Vláda Roberta Fica a poslanci strany Smer-SD uprednostňujú záujmy veľkopodnikateľov pred záujmami malých dodávateľov. Konštatoval to vo štvrtok na brífingu predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

„To, že Doprastav, a.s. alebo Váhostav-SK, a.s. sa dostali do reštrukturalizácie, to je fakt. Aj to je fakt, že napríklad Váhostav-SK, a.s. získal za dvoch vlád pána Fica viac miliárd eur, a predsa sa zadlžil,“ vyhlásil Bugár. Faktom podľa neho je aj to, že dlh zaplatia tí, ktorí odviedli svoju prácu. „Nechceme skúmať, prečo Vláda SR a predseda vlády takýmto spôsobom nekonali. Či za tým je to, že údajne za Doprastavom, a.s., sú ľudia zo Smeru, že údajne sponzorom Smeru je pán Široký, to nechceme skúmať,“ povedal Bugár.

Bugár považuje neschválenie novely za sabotáž

Podľa neho je však sabotážou, ak niekto príde s návrhom, ako riešiť zadlženie týchto stavebných firiem tak, aby tí, ktorí pre nich robili, dostali svoje peniaze. Bugár tak reagoval na stredajšie neschválenie novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii v prvom čítaní, ktorú predložila podpredsedníčka Most-Híd Lucia Žitňanská.

Koncom januára Žitňanská spolu s Bugárom požiadali listom premiéra SR Roberta Fica, aby vláda využila svoje oprávnenie a navrhla NR SR skrátené legislatívne konanie k Žitňanskej novele. Cieľom návrhu bolo podľa Bugára a Žitňanskej chrániť záujmy malých subdodávateľov – živnostníkov v reštrukturalizačných konaniach a posilniť postavenie malých veriteľov.

„Ten návrh, ktorý včera strana Smer-SD odmietla v parlamente, bol úplne jednoduchý. Obsahoval len dva body,“ reagovala predkladateľka Žitňanská. Ako ďalej priblížila, v novele zákona išlo o to, aby reštrukturalizácia alebo reštrukturalizačný plán mohol byť schválený len vtedy, keď nezabezpečení veritelia dostali vyplatených aspoň 50 percent svojich pohľadávok.

„Druhý bod znamenal len toľko, aby nemohli byť vyšachovaní z hry pri hlasovaní o reštrukturalizačnom pláne, aby nemohli byť bezdôvodne popreté ich pohľadávky, čiže aby mohli spolurozhodovať,“ doplnila. Podľa Žitňanskej išlo o malú, jednoduchú novelu, ktorá mohla riešiť situáciu v spoločnosti Váhostav-SK, a.s.

Subdodávateľom hrozia bankroty

„V súčasnosti prebieha reštrukturalizačné konanie stavebnej spoločnosti Váhostav-SK, a. s. Návrh reštrukturalizačného plánu má byť veriteľskému výboru predložený do 22. marca tohto roka a existuje oprávnená obava z nízkeho uspokojenia pohľadávok malých nezabezpečených veriteľov,“ upozornili premiéra v liste predstavitelia strany Most-Híd.

Ďalej pripomenuli, že keď začiatkom januára tohto roka bola ukončená reštrukturalizácia stavebnej spoločnosti Doprastav, a.s., uspokojenie nezabezpečených veriteľov predstavovalo iba niečo vyše 30 percent.

V zrýchlenom legislatívnom konaní, o ktoré Bugár a Žitňanská žiadali, bolo podľa nich možné prerokovať a schváliť zákon tak, aby malí veritelia Váhostavu získali pri schvaľovaní reštrukturalizačného plánu väčšie slovo a aby percento uspokojenia ich pohľadávok bolo vyššie ako v prípade Doprastavu.

„Malí veritelia sa v dôsledku nízkeho uspokojenia svojich pohľadávok dostávajú do druhotnej platobnej neschopnosti, zanikajú ich pracovné miesta, alebo im hrozia bankroty,“ napísali v liste zástupcovia Most-Híd. Podľa nich existuje reálna hrozba značných hospodárskych škôd štátu spôsobená druhotnou platobnou neschopnosťou veľkého počtu malých podnikateľov, subdodávateľov spoločnosti Váhostav-SK, a.s.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárLucia ŽitňanskáRobert Fico
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyVáhostav - SK