Aktualizované: Finančná správa označila podozrenia liberálov za klamstvá a osobný útok na Makóa

Ľudovít Makó
Riaditeľ Kriminálneho úradu FS SR Ľudovít Makó. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované: 19. októbra 17:25

BRATISLAVA 19. októbra (WebNoviny.sk) – Predstavitelia SaS na piatkovej tlačovej konferencii o údajných daňových podvodoch pri vývoze investičného zlata klamali. Tvrdí to finančná správa v reakcii na vyjadrenia poslanca za SaS Jozefa Rajtára a bývalého námestníka riaditeľa colnej správy Petra Cvika o tom, že dve firmy mali v uplynulých rokoch fiktívne vyviezť zo Slovenska takmer 5 ton investičného zlata za takmer 150 mil. eur za účelom vyplácania nadmerných odpočtov na dani z pridanej hodnoty.

Finančná správa je síce viazaná daňovým tajomstvom, disponuje však dôkazmi, ktoré jednoznačne potvrdzujú, že ide o klamstvo,“ uviedla v reakcii hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.

Osobný útok na Makóa

Ako dodala, obchodníkom s investičným zlatom totiž nevzniká v súvislosti s obchodovaním s touto komoditou nadmerný odpočet, nakoľko obchodovanie s investičným zlatom je oslobodené od dane z pridanej hodnoty. Vyšetrovanie tejto problematiky pritom podľa hovorkyne nepatrí ani do kompetencií Kriminálneho úradu finančnej správy.

Vyzývame účastníkov tlačovej besedy, aby si pred tým, ako začnú šíriť účelovo nepravdivé informácie, naštudovali príslušnú daňovú aj kompetenčnú legislatívu a dôrazne žiadame o vynechanie finančnej správy z účelových fabulácií. Prezentované informácie vnímame ako osobný, ničím nepodložený útok na osobu riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy,“ uvádza sa v reakcii finančnej správy.

Obvinenia liberálov

Poslanec za SaS Jozef Rajtár a bývalý námestník riaditeľa colnej správy Peter Cvik na piatkovej tlačovej konferencii vyslovili podozrenie, že podvodníci mali od štátu vyťahovať na vratkách dane z pridanej hodnoty peniaze za fiktívne vývozy investičného zlata. Bývalý námestník Cvik pritom tvrdil, že o vyplatení vratiek za tieto obchody vie.

Ako dodal, v tomto prípade podľa neho nešlo o nič iné, ako o reťazenie dane z pridanej hodnoty a odpočtov. Konateľom navzájom nástupníckych firiem, ktoré zlato vyvážali, totiž mal byť človek, ktorý pôsobí v ďalších zhruba 160 spoločnostiach. „Zjednodušene povedané krádež,“ povedal Cvik.

Obaja pritom v tejto súvislosti kritizovali najmä nečinnosť Kriminálneho úradu finančnej správy. Poslanec Rajtár preto vyzval ministra financií Petra Kažimíra, aby na finančnej správe urobil poriadok a zabezpečil, aby súčasný šéf Kriminálneho úradu Ľudovít Makó bol zbavený funkcie. Rajtár šéfa úradu kritizoval aj predtým v súvislosti s podhodnotenými dovozmi tovarov z Ázie aj v ďalších prípadoch.

Kažimírova reakcia

Minister financií Peter Kažimír v piatok reagoval, že finančná správa je samostatná inštitúcia a v jeho kompetencii je menovať prezidenta finančnej správy.

Predpokladám, že finančná správa na takéto odhalenie bude reagovať. A bude veľmi zaujímavé, aký bude výsledok a ja pevne verím, že ak by to nebola pravda, tak sa dotyční ospravedlnia, pretože neustále nahlodávajú dôveryhodnosť tej inštitúcie. Ak to je pravda, tak to treba vyšetriť a treba chytiť tých ľudí, ktorí sa na tom podieľajú, alebo to prehliadajú,“ povedal minister.

Makó vníma klamstvá ako účelový útok

Riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovít Makó podáva trestné oznámenie v súvislosti s klamstvami na tlačovej besede SaS o investičnom zlate a práci tohto úradu. Makó vníma tieto klamstvá ako účelový a ničím nepodložený útok na svoju osobu.

„Pripisovať mi zodpovednosť za niečo, čo sa dialo v období 2013 – 2014 (medializované obvinenie spojené so správou OLAF a dovozom tovaru z Číny) a najnovšie už aj prípady z roku 2012 (nepravdivé informácie o nadmerných odpočtoch pre obchodníkov s investičným zlatom) je absolútne scestné a už na prvý pohľad politicky účelové,“ vyhlásil Makó.

Preto šéf KÚFS podáva nielen na poslanca Jozefa Rajtára, ale aj na bývalého námestníka riaditeľa colnej správy Petra Cvika trestné oznámenie pre trestný čin krivého obvinenia a obráti sa aj na súd vo veci ochrany osobnosti. „Vyfabulované tvrdenia, ktoré sa absolútne nezakladajú na pravde, mi nedávajú inú možnosť, ako sa brániť súdnou cestou. Spochybňovanie mojej práce a práce všetkých príslušníkov Kriminálneho úradu finančnej správy považujem za snahu spochybniť reálne výsledky práce KÚFS,“ uviedol Makó.

Kriminálny úrad má podľa neho dôkazy, ktoré jednoznačne potvrdzujú, že ide o klamstvo. „Som pripravený o nich v prípade potreby informovať členov parlamentného výboru pre financie a rozpočet,“ dodal Makó.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef RajtárĽudovít MakóPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRSaS Sloboda a Solidarita