Minister Kažimír hľadá náhradu za Imreczeho, opozíciou kritizovaný Makó to však nebude

Imrecze, Kažimír
Zľava: Odstupujúci šéf finančnej správy František Imrecze a minister financií Peter Kažimír. Foto: koláž WBN

BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) – Finančnú správu bude dočasne nasledujúcich šesť mesiacov riadiť niekto z jej vnútra. Tvrdí to minister financií Peter Kažimír, ktorý po stretnutí s prezidentom finančnej správy Františkom Imreczem očakáva rezignačný list vo štvrtok v popoludňajších hodinách.

Stretne sa s vedením OLAF-u

Imrecze oznámil svoju rezignáciu po stredajšom rokovaní finančného parlamentného výboru, na ktorom poslancom vysvetľoval kauzu s podhodnotenými dovozmi ázijského tovaru.

Meno nového dočasného prezidenta finančnej správy, ktorý Imreczeho nahradí, Kažimír zatiaľ neprezradil. Tvrdí len, že to bude niekto zvnútra finančnej správy a zároveň potvrdil, že to nebude šéf kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó, voči ktorému taktiež smerovala opozícia svoju kritiku.

Imrecze by mal vo funkcii zotrvať už iba budúci týždeň, podľa ministra však už nebude finančnú správu nijako navonok zaväzovať. Absolvovať by mal len posledné pracovné cesty, napríklad na stretnutie s vedením OLAF-u.

Proti Slovensku nevedú konanie

Samotnú správu OLAF-u okomentoval minister financií tým, že Európska komisia stále nevedie žiadne formálne konanie voči Slovensku, v ktorom by žiadala dorubiť nejaké peniaze.

Pochybnosti o možnom pokračovaní akýchkoľvek podvodov pri preclievaní ázijského tovaru však treba podľa neho rozptýliť. Poslancom preto navrhuje, aby zorganizovali na relevantných úsekoch finančnej správy poslanecký prieskum. „Navrhujem jasné vyšetrovanie, nech je akékoľvek a musí zodpovedať na tú otázku,“ tvrdí minister.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František ImreczeĽudovít MakóPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SROLAF Európsky úrad pre boj proti podvodom