Oliver Naesen
Otrasený belgický cyklista Oliver Naesen po páde v úvodnej etape 104. ročníka Tour de France, ktorou bola časovka na 14 kilometrov. Düsseldorf , 1. júl 2017. Foto: SITA/AP.

DÜSSELDORF 1. júla (WebNoviny.sk) – V sobotu sa v uliciach Düsseldorfu začal 104. ročník Tour de France a úvodnú etapu, ktorou bola časovka na 14 kilometrov nečakane vyhral britský cyklista Geraint Thomas z tímu Sky.

Thomas zvíťazil s náskokom 5 sekúnd pred Švajčiarom Stefanom Küngom (BMC Racing) a 7 sekúnd pred Bielorusom Vasilom Kirijenkom (Team Sky). Domáci favorit Tony Martin z tímu Kaťuša-Alpecin, jazdiaci v drese úradujúceho majstra sveta, obsadil až štvrté miesto.

Technicky náročnú časovku na 14 kilometrov výrazne poznačilo daždivé počasie a pády viacerých pretekárov.

Najväčšiu smolu mal známy Španiel Alejandro Valverde (Movistar), ktorý ešte pred prvým medzičasom nevybral jednu zo zákrut a po páde tvrdo narazil do ochrannej bariéry a putoval na lekárske ošetrenie. Pre skúseného 37-ročného vrchára to znamená predčasný koniec na jeho desiatej TdF v kariére.

Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) predviedol skvelý výkon a s odstupom 25 sekúnd sa zaradil na 18. priečku. Starší zo Saganovcov Juraj vo svojej premiére na pretekoch Grand Tour skončil v časovke na 161. priečka s odstupom 1:37 min na víťaza.

Christopher Froome
Britský cyklista Christopher Froome z tímu Sky na štarte úvodnej etapy 104. ročníka Tour de France, ktorou bola časovka na 14 kilometrov. Düsseldorf , 1. júl 2017. Foto: Bernd Thissen/dpa via AP.
Jos van Emden
Holandský cyklista Jos van Emden počas úvodnej etapy 104. ročníka Tour de France, ktorou bola časovka na 14 kilometrov. Düsseldorf , 1. júl 2017. Foto: SITA/AP.
Paul Martens
Nemecký cyklista Paul Martens z tímu Lotto NL-Jumbo na štarte úvodnej etapy 104. ročníka Tour de France, ktorou bola časovka na 14 kilometrov. Düsseldorf , 1. júl 2017. Foto: Bernd Thissen/dpa via AP.

Viac k osobe Alejandro ValverdeChristopher FroomeGeraint ThomasPeter SaganTony Martin