Fourcade zlyhal na streľbe, šprint v Pjongčangu mal nečakaného víťaza a Česku prinieso striebro

Arnd Peiffer, Michal Krčmář, Dominik Windisch
Trojica medailistov z rýchlostných pretekov biatlonistov na 10 km. Zľava: strieborný Michal Krčmář, zlatý Arnd Peiffer a bronzový Dominik Windisch. Pjongčang, 11. február 2018. Foto: SITA/AP.

PJONGČANG 11. februára (WebNoviny.sk) – Nemecký biatlonista Arnd Peiffer v nedeľu nečakane zvíťazil v rýchlostných pretekoch na 10 km na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike.

„Zlato mi znie zvláštne, lebo mám 30 rokov, sú to moje tretie ZOH a vo Vancouveri aj v Soči sa mi v šprinte nedarilo. Urobil som vtedy dve a tri chyby, dostal som sám seba pod priveľký tlak. Dnes som bol o čosi uvoľnenejší a odviedol som dobrú robotu na strelnici, čo, samozrejme, bolo kľúčové. Musím však priznať, že som z tohto úspechu trochu prekvapený. Myslím si, že mi potrvá aspoň nejaké dva týždne, kým si naplno uvedomím, čo som dokázal po 21 rokoch v tomto odvetví – začal som ako 9-ročný…“ povedal Peiffer podľa olympijského informačného servisu.

 

Prelink

Druhý s odstupom 4,4 sekundy skončil strelecky takisto bezchybný Čech Michal Krčmář. Prekvapivé stupne skompletizoval Talian Dominik Windisch, ktorý absolvoval jeden trestný okruh a zaostal o 7,7 s.

„Predviedol som úžasný výkon po tom, ako som v ostatných dňoch nemal na tréningoch až také pozitívne dojmy. Netuším, prečo sa to teraz zvrtlo k lepšiemu, ale odovzdal som maximum. Pociťujem obrovské šťastie,“ skonštatoval Krčmář. „Je to neskutočné. Ešte som si to ani nestihol úplne uvedomiť, pretože všetko sa zbehlo tak rýchlo, je to bláznivé,“ uviedol Windisch.

Najlepší zo slovenského kvarteta Matej Kazár sa raz pomýlil v stoji a skončil na 22. priečke, chýbalo mu 54,9 s. Martin Otčenáš figuruje na druhej pozícii v konečných prehľadoch po úvodnej streľbe, lenže na druhej položke štyrikrát zlyhal, napokon z toho bolo 52. miesto o 2:00,9 min. Tomáš Hasilla obsadil 70. post a Šimonovi Bartkovi patrí 74. priečka vo výsledkovej listine s 87 menami.

Bö so štyrmi a Fourcade s troma chybami

V mraze pod desať stupňov Celzia a nepríjemnom nárazovom vetre v areáli Alpensia zlyhali prominenti doterajšieho tohtosezónneho diania. Líder priebežného celkového poradia Svetového pohára Martin Fourcade z Francúzska nesklopil tri terčíky v ľahu a musel sa uspokojiť s 8. miestom pri manku 22,1 s.

„Neviem, čo sa stalo, nechápem to. Je to veľké sklamanie, lebo som bol ideálne pripravený a svieži. Naozaj som nastúpil s tým, že sa mi podarilo vytesniť všetky negatívne myšlienky a nervozitu, ktorá sa pred vrcholnými súpereniami vždy prihlási. O to je pre mňa ťažšie prijať tento výsledok: bol som totiž v optimálnej forme aj mentálnom rozpoložení. Boli tam všetky predpoklady na úspech… Nie je to koniec sveta, ale bez diskusie premárnená šanca, ktorá sa nevráti. Ukázalo sa, že napokon nezáleží na schopnostiach, ale konkrétnom výkone. Možno som dnes bol aktérom s najväčším potenciálom, na stupňoch však stoja traja iní, zatiaľ čo ja to tu analyzujem, taký je šport…“ podotkol Fourcade pre L´Équipe.

Hlavný rival Johannes Thingnes Bö z Nórska zaváhal na palebnej línii dokonca štyrikrát a skončil na 31. priečke o 1:12,7 min. Martin Fourcade a Johannes Thingnes Bö si pritom rozdelili 14 z 15 individuálnych prvenstiev vo SP 2017/2018 na doterajších šiestich z naplánovaných deviatich kôl. Prvý ich nazbieral 6, druhý dokonca 8.

Francúzova séria výskytov na pódiu sa skončila na hodnote 18. Jediný iný víťaz z aktuálneho súťažného ročníka, Böov starší brat Tarjei, poslal dve rany mimo a patrí mu 13. pozícia.

Peiffer nadviazal na triumf Dahlmeierovej

Nemecko sa v tejto disciplíne raduje z piateho zlata, prvého po dvanástich rokoch. V minulosti sa presadili Frank Ullrich (Lake Placid 1980), Frank-Peter Roetsch (Calgary 1988), Mark Kirchner (Albertville 1992) a Sven Fischer (Turín 2006). Nórsky trojnásobný hrdina šprintu pod piatimi kruhmi, „kráľ biatlonu“ Ole Einar Björndalen (Nagano 1988, Salt Lake City 2002, Soči 2014), sa nezmestil do nominácie svojej krajiny.

Tridsiatnik z Wolfenbüttelu Peiffer nadviazal na sobotňajší triumf krajanky Laury Dahlmeierovej v rýchlostných pretekoch žien na 7,5 km. Pred štyrmi rokmi v ruskom Soči bol členom striebornej mužskej štafety. V bojoch o glóbusy má na konte osem zarátaných prvenstiev, z nich až šesť práve v šprinte vrátane úspechu na MS 2011 v ruskom Chanty-Mansijsku.

Stíhacie preteky mužov na 12,5 km prídu na rad už v pondelok o 13.00 h SEČ. Zo SR sa do nich kvalifikovali Kazár a Otčenáš. Už o 11.10 h SEČ sa začne stíhačka žien na 10 km aj s Paulínou Fialkovou a Anastasiou Kuzminovou, 11., resp. 13. v šprinte.


ZOH 2018 v Pjongčangu

Biatlon

Rýchlostné preteky na 10 km: 1. Arnd Peiffer (Nem.) 23:38,8 min (0), 2. Michal Krčmář (ČR) +4,4 s (0), 3. Dominik Windisch (Tal.) +7,7 (1), 4. Julian Eberhard (Rak.) +8,4 (1), 5. Erlend Bjöntegaard (Nór.) +17,4 (2), 6. Benedikt Doll (Nem.) +17,6 (1), 7. Simon Schempp (Nem.) +21,4 (1), 8. Martin Fourcade (Fr.) +22,1 (3), … 22. Matej Kazár +54,9 (1), 52. Martin Otčenáš +2:00,9 min (4), 70. Tomáš Hasilla +2:31,6 (3), 74. Šimon Bartko (všetci SR) +2:39,6 (5)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Arnd PeifferJohannes Thingnes BöMartin FourcadeMartin OtčenášMatej KazárOle Einar BjörndalenŠimon BartkoSimon SchemppTomáš Hasilla