Gajdoš vzdal úctu padlým rumunským vojakom, na pietnom akte bola aj veľvyslankyňa Arhireová

Oslavy 73. výročia SNP
Zľava: Minister obrany SR Peter Gajdoš a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Maxim počas pietneho aktu v rámci osláv 73. výročia Slovenského národného povstania v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 29. august 2017. Foto: SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) – Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) si v piatok spoločne s rumunskou veľvyslankyňou Stelutou Arhireovou a poslancom NR SR Antonom Hrnkom (SNS) uctil rumunských vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Slovenska.

„Chcem aj tu pri obnovenom pamätníku vysloviť slová vďaky a uznania, ktoré si rumunskí vojaci zaslúžia od nás všetkých, pretože aj im vďačíme za vytúženú slobodu,“ povedal Gajdoš. Pietnu spomienku v priestore Centra výcviku Lešť zorganizoval rezort obrany prvýkrát minulý rok, a to pri obnovenom pamätníku venovanom pamiatke rumunských hrdinov, ktorí oslobodzovali toto územie.

Rumunská veľvyslankyňa Arhireová v príhovore poďakovala Slovensku za starostlivosť o pietne miesto. „Pre nás, Rumunov, má pripomínanie si našich hrdinov veľký význam, preto chcem vo svojom mene, ale aj v mene rumunskej vlády a národa hlboko oceniť starostlivosť o túto živú spomienku na nich,“ povedala.

Podľa poslanca Antona Hrnka je dôležité nezabudnúť na ľudí, vďaka ktorým dnes môžeme žiť v mieri. „Nesmieme zabúdať na tých, ktorí obetovali svoje životy za našu slobodu a na to, že vďaka nim sme mohli ďalších už viac ako 70 rokov žiť v pokoji a mieri. A všetky tie udalosti sú pre nás zároveň akousi výstrahou, aby sme sa všetkými možnými prostriedkami snažili presadzovať mier a spoluprácu medzi národmi,“ uviedol Hrnko.

Na oslobodzovacích bojoch sa na našom území zúčastnilo viac ako 240-tisíc rumunských vojakov, pričom viac ako 10-tisíc z nich zahynulo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR