Gašparovičove hlasy mohli byť kúpené, dokazuje to list

Nitriansky prápor získal certifikát pre prácu v NA
Prezident SR Ivan Gašparovič počas certifikačného cvičenia Fort Pribina - 12. mechanizovanej prápornej skupiny z Nitry vo výcvikovom priestore Vojenského obvodu Lešť. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Internetový portál topky.sk dnes informoval o liste dostupnom na internete, podľa ktorého pri prezidentských voľbách v roku 2009 mohli byť hlasy za Ivana Gašparoviča kúpené.

Ministerstvo vnútra pre topky.sk potvrdilo, že prípadom sa bude zaoberať Úrad boja proti korupcii. Podľa listu údajne prešovská krajská organizácia Slovenskej národnej strany vecnými cenami motivovala starostov a primátorov, aby agitovali za vysokú volebnú účasť a za „správneho kandidáta“ v druhom kole prezidentských volieb v roku 2009.

Ako informujú topky.sk, list s hlavičkou SNS na internet zavesil komunálny politik Miroslav Porochnavý, starosta Kochanoviec. List pochádza z 26.mája 2009 a podpísal ho vtedajší predseda prešovskej organizácie SNS Anton Korba.

Korba v liste nabáda starostov a primátorov, aby zabezpečili vysokú účasť v druhom kole prezidentských volieb a „správnu voľbu prezidenta, ktorý by mal národné, kresťanské a sociálne cítenie“. Mimoriadne závažné však je, že Korba listom avizuje, že starostov a primátorov za agitáciu odmení drahými vecnými cenami.

Odmeny v podobe auta či domáceho kina

Auto, darcek
Foto: potluckster.com

Osobným automobilom, skútrom, televízorom, či domácim kinom. Korba dnes tvrdí, že na list si nepamätá, no jeho existenciu nepoprel. Topky.sk uvádza, že podľa ministerstva vnútra list „vykazuje znaky možného podozrenia z trestného činu volebnej korupcie“.

Ako informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Miskolci, listom sa bude zaoberať Úrad boja proti korupcii. Anton Korba v liste spomína aj to, že na vyhodnotenie celej akcie v obci Pavlovce-Podlipníky pozval aj prezidenta Ivana Gašparoviča. „Pán prezident vám chce osobne poďakovať,“ píše sa v liste.

Prezidentov hovorca Marek Trubač na otázky zatiaľ nereagoval, hlava štátu je totiž na pracovnej ceste v Bosne. Pohľad do kalendára prezidenta republiky na jeho oficiálnej stránke však podľa portálu prezrádza, že 3. júna 2009 o 11. hodine skutočne navštívil Pavlovce-Podlipníky. Deň a čas akcie presne sedí s Korbovým listom.

Radičovú list neprekvapil

Bývalá premiérka Iveta Radičová počas rozhovoru pr
Foto: SITA

V druhom kole prezidentských volieb uspel Ivan Gašparovič, ktorý kandidoval pod heslom „myslím národne, cítim sociálne“. Jeho vtedajšiu protikandidátku Ivetu Radičovú list údajne neprekvapil.

„V tom čase sa udialo viacero podobných skutkov. Boli tu lživé bilbordy, ktoré mi podsúvali vyjadrenia o autonómii na južnom Slovensku. Bilbordy som napadla a polícia skonštatovala, že bol spáchaný trestný čin,“ povedala pre topky.sk Radičová.

Podľa nej však nikto nebol potrestaný, keďže tlačiareň, ktorá bilbord vytlačila, odmietla prezradiť, kto antireklamu objednal. Podobný podnet podala Radičová aj na Radu pre vysielanie a retransmisiu, keď ju v diskusnej relácii Na Telo uviedli manipulatívne zostrihaným materiálom.

„Ani tu nikoho nepotrestali, keďže televízia Markíza odmietla prezradiť zdroj zostrihaného videa,“ povedala pre topky.sk expremiérka.

Ak by policajné vyšetrovanie preukázalo spáchanie trestného činu, súčasný prezident sa o svoj post nemusí báť. Podľa renomovaného ústavného právnika, ktorý si neprial byť menovaný, „v takýchto situáciách je možné do desiatich dní od volieb podať volebnú sťažnosť. Voľby však už boli uzavreté ako regulárne.“ Prípadné následky by si tak odniesol iba ten, komu by polícia dokázala kupovanie volebných hlasov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičIveta RadičováMarek Trubač