Handzuš s Bystricou zdolali Košice, Nitra prehrala v Skalici

Banská Bystrica - HC Košice
Košičan Michal Šeda (vpravo) počas 23. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi HC'05 Banská Bystrica a HC Košice. Banská Bystrica, 23. november 2012. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Výsledky 23. kola slovenskej najvyššej hokejovej súťaže.

HK 36 Skalica – HK Nitra 6:5 (1:3, 3:0, 2:2)

Góly: 10. Preisinger (Pálffy), 28. Pálffy (I. Ďatelinka), 34. R. Konečný (Kutálek), 34. I. Ďatelinka (Pálffy, R. Školiak), 41. R. Školiak (Pálffy, Preisinger) 45. I. Ďatelinka (Pálffy, R. Školiak) – 4. Mašlonka (Stümpel), 17. M. Segľa (A. Podstavek, Hamrák), 20. M. Kováčik (M. Segľa), 59. R. Tománek (A. Podstavek, Stümpel), 60. Mašlonka (M. Segľa, König)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: Lažo (Skalica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolin – Bednár, Snášel, 1527 divákov

Skalica: Kotvan – Vyrúbalík, I. Ďatelinka, I. Jankovič, L. Kozák, Barák, Jaborník, M. Srnec, Trška – Pálffy, R. Školiak, Preisinger – Lažo, Stieler, M. Sloboda – Kutálek, Holovič, R. Konečný – Bezúch, Klejna, Kazinota

Nitra: M. Valent (45. Žigárdy) – Nádašdi, König, Vosátko, Ordzovenský, Trefný, Rais, M. Bača, Árvay – M. Kováčik, T. Chrenko, Jokila – Mašlonka, Stümpel, R. Tománek – A. Podstavek, Hamrák, M. Segľa – Kadura, Kmeč, Pupák

Svatopluk Kosík (asistent trénera Skalice): „Vstup do zápasu nebol z našej strany dobrý. Hneď v 4. min sme inkasovali, a potom sme dostali ďalšie dva góly. V druhej dvadsaťminútovke sa nám podaril obrat. V tejto časti zápasu sme hrali veľmi dobre a pritlačili sme Nitru, z čoho sme vyťažili aj góly. Mrzí ma záver duelu, keď sme po chybách v defenzíve dovolili súperovi znížiť na rozdiel jedného gólu. Tri body však zostávajú doma.“

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „V prvej tretine sme pokračovali v kvalitných výkonoch z ostatných zápasov. Dostali sme sa do dvojgólového vedenia, ale potom v druhej dvadsaťminútovke sme prišli o náskok. Nedôsledným výkonom sme dovolili Skalici otočiť vývoj stretnutia. Za prístup v druhej časti tretej tretiny sme si zaslúžili bodovať.“

I. tretina

Skalica - Nitra

Skóre stretnutia otvoril z prvej vážnejšej šance už v 4. min Mašlonka, ktorému v nájazde dvoch na jedného nezištne prihral bývalý slovenský reprezentant Stümpel.

V 8. min neuspel blafákom na hosťujúceho brankára Preisinger.

Domáci vyrovnali v 10. min v presilovke, keď Pálffy nastrelil žŕdku a odrazený puk poslal do siete Preisinger.

Nitranom zabezpečil vedenie štyri minúty pred prvou sirénou M. Segľa. Skaličanov ešte podržal v závere prvej dvadsaťminútovky pri šanci Tománka kvalitným zákrokom Kotvan, ale potom pustil za svoj chrbát bekhendový pokus Kováčika a hostia viedli po prvej časti 3:1.

II. tretina

Druhú tretinu otvorila šanca Kutálka, ale bekhendové zakončenie domáceho útočníka neprinieslo gólovú radosť. Skaličania sa zahryzli do súpera a výsledkom bol obrat v skóre.

Najprv chladnokrvne znížil kanonier Pálffy. O vyrovnanie sa postaral v 34. min Konečný a v tej istej minúte poslal domácich do vedenia Ďatelinka – 4:3.

III. tretina

Domáci pokračovali v tretej tretine v nápore a prinieslo to ovocie, keď na rozdiel dvoch gólov zvýšil R. Školiak, ktorý vyťažil z vynikajúcej práce Pálffyho.

Gólové hody na Záhorí pokračovali, v 45. min upravil na 6:3 v presilovke obranca I. Ďatelinka. Hostia nevyužili na zníženie ani sľubne hranú presilovku, keď skúsený Stümpel nastrelil žŕdku. Nitrania sa však dvoma presnými zásahmi v závere duelu dotiahli až na 5:6, ale na vyrovnanie už nemali dosť času.

Fanúšikovia HK Nitra v zápase 23. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HK 36 Skalica a HK Nitra. Skalica, 23. november 2012. Foto: SITA/Martin Medňanský

Zľava: Ivan Ďatelinka z HK 36 Skalica, Michal Valent a Jozef Stümpel z HK Nitra v zápase 23. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HK 36 Skalica a HK Nitra. Skalica, 23. november 2012. Foto: SITA/Martin Medňanský
Radosť hráčov HK 36 Skalica v zápase 23. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HK 36 Skalica a HK Nitra. Skalica, 23. november 2012. Foto: SITA/Martin Medňanský
Sprava: René Školiak z HK 36 Skalica a Michal Valent z HK Nitra po štvrtom góle HK 36 Skalica v zápase 23. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HK 36 Skalica a HK Nitra. Skalica, 23. november 2012. Foto: SITA/Martin Medňanský
Radosť hráčov HK Nitra v zápase 23. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HK 36 Skalica a HK Nitra. Skalica, 23. november 2012. Foto: SITA/Martin Medňanský

MHC Mountfield Martin – MsHK DOXXbet Žilina 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Góly: 11. Zošiak (A. Novotný), 25. M. Hollý (Murček, Hús) – 14. Valášek (O. Ďuriš), 36. O. Ďuriš (Valášek, Drevenák), 56. Škoda (Harant), 60. Rúfus (T. Varga)

Vylúčení: 2:6 na 2 min, navyše: Drevenák (Žilina) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Brath, Valach, 1700 divákov

Martin: Šúrek – A. Novotný, Zošiak, R. Pukalovič ml., Hriňa, A. Beňa, Tupý, Zukal, M. Danko – Markovič, M. Beran, Michal Važan – Murček, M. Hollý, T. Petruška – Hús, L. Vartovník, Mikušovič – Kentoš, Dírer, M. Horský

Žilina: Johanes – D. Devečka, Rúfus, Harant, Brcko, Leško, Dlouhý, T. Staňo, Sekáč – T. Varga, Škoda, M. Kokavec – R. Krajči, Troliga, K. Jass – Drevenák, O. Ďuriš, Valášek – T. Sýkora, Drábek

Róbert Pukalovič st. (tréner Martina): „Zhoreli sme v koncovke. Škoda, že sa nám nepodarilo dostať sa za stavu 1:0 a 2:1 do dvojgólového náskoku. Citeľne nám potom chýbali zranení Beran a Vartovník. V závere sme už nemali pokoj na hokejkách.“

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): „Diváci videli veľmi dobrý útočný hokej, najmä v prvých dvoch tretinách. Kľúčovým momentom zápasu bola presilovka Martina piatich proti trom, v ktorej súper strelil iba jeden gól. V druhej tretine sme zmenili herný systém, čo nám pomohlo. Ozdobou duelu boli obaja brankári. Som rád za víťazstvo a dôležité tri body do tabuľky.“

I. tretina

Brankár Igor Murín z MsHK Žilina

Martinčania začali náporom, už po 43 sekundách Markovič minul v dobrej pozícii Johanesovu bránku.

Hostia sa postupne vymanili z tlaku. V 4. min brankár Šúrek vyrazil Devečkovu strelu pred Rúfusa, ale ten nezdvihol puk ponad jeho betóny. V 10. min hrali Martinčania dve minúty presilovku piatich proti trom a túto výhodu využili na otvárací gól.

V 11. min sa gólovo presadil obranca Zošiak, ktorý prišiel do Martina z prvoligovej Detvy – 1:0. V pokračujúcej presilovke o dvoch hráčov mieril ešte Petruška do žŕdky. Jej ozvena asi ešte dlho zvonila domácim v ušiach, lebo o dve minúty po hrubej chybe v obrannom pásme „kosačiek“ Valášek vyrovnal. Naďalej sa hralo vo vysokom tempe a hra sa prelievala z jednej strany na druhú. V závere prvej časti mal gól na hokejke Pukalovič, ale skóre sa už nemenilo.

II. tretina

Aj v druhej tretine mala hra úroveň tej predchádzajúcej. Aktívnejší boli domáci, tlačili sa pred Johanesa. V 25. min vrátil vedenie Martinu Hollý – 2:1. V 28. min nezasunul Važan puk za Johanesov chrbát a o minútu Petruška v ideálnej pozícii mieril ponad bránku. V 34. min stratili „kosačky“ kapitána, Beran odstúpil pre zranenie ramena. O dve minúty Horský dorážal Markovičovu prihrávku, puk sa kĺzal po bránkovej čiare. Rozhodca konzultoval situáciu s videorozhodcom, gól nepadol a v hre sa pokračovalo. O niekoľko sekúnd však padol regulárny gól na druhej strane do siete Šúreka, ktorého Ďuriš prekvapil strelou ponad lapačku – 2:2.

V úvode tretieho dejstva boli tiež lepší domáci hokejisti. V 44. min sám pred Johanesom zaváhal Murček. Na ľade sa potom rozpútal boj o každý puk. Bolo jasné, že kto strelí gól, bude bližšie k víťazstvu. V 56. min prišiel zlomový okamih zápasu: Škoda prestrelil Šúreka a Žilina prvýkrát viedla. Domácim k vyrovnaniu nepomohla ani záverečná power-play. Naopak, osem sekúnd pred koncom Rúfus spečatil víťazstvo hostí.

HK Poprad – ŠHK 37 Piešťany 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 50. Hvila (D. Buc) – 35. R. Filip (J. Ručkay, H. Ručkay), rozh. sam. nájazd S. Saliji

Vylúčení: 7:9 na 2 min, navyše: Haring (Piešťany) 5+DKZ za krošček, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff – Kalina, Smrek, 1305 divákov

Poprad: Sidor – M. Šterbák, R. Suchý, Kovačevič, D. Kramár, J. Špelda, M. Kurali, Jáchym – Vandas, Klouda, Hvila – R. Tomas, Balán, D. Buc – Matúš Paločko, Koskinen, Jabrocký – S. Takáč, Gríger, Homa

Piešťany: Tomek – V. Urban, Brňák, Drgoň, R. Filip, A. Hruška, Bučka, K. Grman, A. Kolník – Chylo, T. Melichárek, Haring – H. Ručkay, Mišura, J. Ručkay – Otčenáš, V. Nemec, S. Saliji – Lisoň, Mertel, Stupka

Jozef Škrak (tréner Popradu): „V prvej tretine sme hrali aktívne. Ak nedokážeme využiť presilovky piatich proti trom, nezaslúžime si vyhrať. Snažili sme sa, no boli sme málo dôrazní. Trápime sa v koncovke. Po vyrovnaní sme ožili, víťazný gól sme však nedali.“

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Musím uznať, že sme mali slabý nástup do stretnutia, súper nás donútil k chybám. Chlapcom sme cez prestávku dohovorili, no nezlepšovali sme sa. Naštartovala nás presilovka, v ktorej sme skórovali. Chceli sme dobre brániť, ale súper využil naše fauly na vyrovnanie. Tomek chytal vynikajúco, držal nás nad vodou.“

I. tretina

Hokej

Piešťany začali veľmi opatrne a v útočnej tretine sa objavovali len sporadicky.

Taktovku zápasu mal v rukách Poprad, z tlaku však nevyťažil úvodný gól. Hostia po prvý raz vystrelili až v 9. min, no Sidor sklopil svoje betóny včas.

Popradský tlak kulminoval v závere prvej časti, „kamzíci“ však neskórovali ani pri viac ako minútu trvajúcej presilovke piatich proti trom.

II. tretina

„Havrani“ mali naďalej problémy s disciplínou, ale Poprad bol v presilovkách jalový, v dobrej pozícii v 22. min neskóroval ani Buc. V 28. min mal gól na hokejke hosťujúci Henrich Ručkay, Sidor však ekvilibristicky zachránil. Hráči Popradu svoje šance nepremenili a pykali. V 35. min od modrej čiary vystrelil Filip a puk Sidorovi prekĺzol pomedzi betóny – 0:1.

III. tretina, predĺženie a samostatné nájazdy

Popradskí tréneri urobil pár zmien v zostave v snahe oživiť hru svojich zverencov. Piešťany sa naďalej sústredili na hru zo zabezpečenej obrany a vývoj stretnutia im hral do kariet. Na 2:0 mohol zvýšiť Saliji, jeho strele chýbala razancia. Trinásť minút pred koncom zbytočne v útočnom pásme fauloval Haring.

Jeho nekompromisný zákrok na Špeldu potrestali nielen rozhodcovia, ale aj popradský Kovačevič v úlohe pomstiteľa. V hre štyroch proti štyrom bolo na ľade viac priestoru, čo takmer zužitkoval R. Tomas. Popradu sa v 50. min napokon podarilo vyrovnať v presilovke po strele Hvilu, vzápätí ďalšie šance vo výhode o dvoch hráčov „kamzíci“ zahodili a zápas dospel do predĺženia.

Nadstavený čas gól nepriniesol a rozhodli až samostatné nájazdy, v ktorých ako jediný uspel piešťanský útočník S. Saliji.

HKm Zvolen – Dukla Trenčín 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Góly: 21. Podkonický (Brabenec, P. Zuzin), 48. J. Mucha (P. Huňady)

Vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc, Goga – Jobbágy, M. Korba, 2448 divákov

Zvolen: Šimko – Juraško, P. Hraško, Ťavoda, J. Mucha, L. Pokovič, M. Výborný, Šiška – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan – Puliš, M. Jurík, Martin Ďaloga – Méry, P. Huňady, L. Zuzin

Trenčín: Škrečko – Vizváry, T. Bokroš, Pozník, Bagin, Imrich, J. Koma, E. Bednár, Habšuda – J. Pardavý st., Marosz, B. Mravík – Sojčík, Lelkeš, T. Klíma – Jakúbek, Broska, P. Kopecký – Nemčík, Adamec, Šišovský

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Začali sme vlažne, ťažko sme sa dostávali do zápasu. V druhej tretine sme zrýchlili hru, pomohol nám vedúci gól. Zahadzovali sme však šance, chýbala lepšia komunikácia pri hre s pukom a ľahkosť. Trenčania mali niekoľko ťažkých striel, vďaka brankárovi Šimkovi sme náskok udržali.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Pricestovali sme na ľad mužstva, ktoré hrá v pohode, s cieľom ukoristiť aspoň bod. Mužstvu nemôžem nič vyčítať, chlapci podali bojovný výkon. Našou chybou však boli časté vylúčenia a spaľovanie šancí. V zakončení sme boli príliš splašení.“

I. tretina

Hokej_zvolen

Domáci začali podľa očakávania aktívnejšie, netrvalo dlho a Škrečko v trenčianskej svätyni mal plné ruky aj nohy práce.

V 6. min skákal puk tesne pred bránkovou čiarou Dukly, nikto zo Zvolenčanov ho však nedokázal doraziť do siete.

O dve minúty neskôr neprehodil ležiaceho Škrečka Podkonický, v 11. min ten istý hráč trafil iba lapačku pripraveného hosťujúceho gólmana.

„Vojaci“ sa dostali do väčšej ofenzívy až počas presilovky pri vylúčení Muchu, obrana HKm však odolala. Pri následnej hre štyroch proti štyrom sa v sľubných šanciach ocitli Vizváry s Pozníkom a Šimko sa musel riadne obracať, aby ochránil svoj tím od pohromy. Zvolenčania mali ideálnu šancu na otvárací gól od 16. min, v 52-sekundovej presilovke piatich proti trom však márne ostreľovali Škrečka a Lukáš Jurík nedopravil puk ani do prázdnej bránky.

II. tretina

Čo sa domácim nepodarilo v prvej dvadsaťminútovke, dokázali už po 46 sekundách prostredného dejstva po nádhernej akcii prvej formácie. Peter Zuzin potiahol po ľavej strane, cez Brabenca sa dostal puk k Podkonickému a tomu už stačilo trafiť iba prázdnu bránku „rozobratých“ Trenčanov. V 26. min sa na druhej strane prihlásil o slovo Jakúbek, ktorý v dobrej pozícii trafil Šimka, potom prišli opäť chvíle elitného domáceho útoku. Obrana hostí mala namále najmä po individuálnej akcii P. Zuzina. Ten sa v 27. min preštrikoval až pred Škrečka, nedokázal ho však prestreliť. V 29. min zaujal Pulišov bekhend, potom sa už diváci pri sérii nepresností na oboch stranách skôr nudili. Oživenie priniesla až presilovka hostí, ktorí zasypali Šimka množstvom striel bez gólového efektu.

Keď domáci na začiatku tretej tretiny nezužitkovali ďalšiu presilovku, začala sa črtať dramatická koncovka. Zvolenčania mali naďalej územnú prevahu, dlho sa však nedokázali presadiť cez pozornú trenčiansku defenzívu na čele s výborným Škrečkom. Až v 48. min štadión zaburácal po akcii Muchu, ktorý strelou švihom z ľavého kruhu do horného rohu zvýšil na 2:0. Domáci naďalej hýrili aktivitou, v 55. min si hostia takmer strelili vlastný gól. O viacero kľúčových hráčov oslabení Trenčania už nemali sily na zvrat. Šimkovo čisté konto nepokazili ani v záverečnej power play.

HC´05 Banská Bystrica – HC Košice 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)

Góly: 12. Heizer (Lukacevic, Ján Sýkora), 34. Handzuš (Ján Sýkora, Lukacevic), 35. Handzuš (tr. strieľanie) – 1. Matúš Chovan (Marek Slovák), 18. Marcel Haščák

Vylúčení: 3:2 na 2 min, navyše Slipčenko (Banská Bystrica) na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – M. Junek, P. Šefčík, 1669 divákov

Banská Bystrica: Slipčenko – Richter, Styk, Kubka, Bambúch, J. Predajniansky, Ketner, Kolešnikovs, Novajovský – M. Hudec, Handzuš, Lunter – Lukacevic, Heizer, Ján Sýkora – B. Jankovič, T. Zigo, Petro – Lamper, Češík, Juraj Sýkora

Košice: Hylák – Michal Novák, Šeda, Kolba, Deyl, M. Takáč, M. Macejko, M. Gajdoš, Martin Chovan – Marcel Haščák, R. Jenčík, Spilar – Matúš Chovan, Marek Slovák, Š. Novotný – D. Pašek, Mlynarovič, Jokeľ – Richard Huna, Róbert Huna, Svitana

I. tretina

Košice mali dobrý vstup do zápasu, keď už v 53. sekunde ťažili z chyby Bambúcha a peknou strelou sa prezentoval Matúš Chovan – 0:1.

Domácich mohli mrzieť dve nevyužité šance Jána Sýkoru a hostí zasa presilovka, v ktorej sa pred Slipčenkom nepresadil z dvoch metrov voľný Jenčík.

Banskobystričania vyrovnali po peknej akcii druhého útoku. Lukacevic zadovkou našiel pred bránkou Heizera, ktorý zblízka pokoril Hyláka. V 15. min mohli ísť hokejisti spod Urpína do vedenia, ak by Hudec poslal puk do odkrytej bránky. Nestalo sa a prišiel trest.

Tentoraz Košice využili chybu Jána Sýkoru: spoza kruhov strieľal Marcel Haščák a tečovaný puk skončil za nahnevaným Slipčenkom – 1:2.

II. tretina

V druhej tretine mali najprv bližšie ku gólu hosťujúci hráči. Jenčík v 24. min poslal puk za Slipčenka, ale gól nemohol platiť, pretože v bránkovisku ležal jeho spoluhráč Marcel Haščák.

Domáci pridali na obrátkach v druhej polovici zápasu a vyrovnali, keď sa v 34. min Ján Sýkora predral pred Hyláka, ktorý puk iba vyrazil a Handzuš šikovne prehodil košického gólmana – 2:2.

O štrnásť sekúnd neskôr išli Banskobystričania do vedenia. Obrat nepriaznivého stavu privodil opäť skúsený Handzuš, ktorý po faule Kolbu premenil trestné strieľanie. Druhú tretinu však vyhrali hostia na strely 13:5.

V tretej časti banskobystrickí hokejisti umnou hrou nepúšťali Košičanov do vyložených šancí. V 52. min mohli naopak zvýšiť svoj jednogólový náskok: Heizer z pravej strany prekonal Hyláka, ale puk išiel tesne vedľa žŕdky. V záverečnej minúte hokejisti z východu Slovenska hrali bez brankára, ale vyrovnať sa im nepodarilo.

Košičan Michal Novák (vpravo) počas 23. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi HC'05 Banská Bystrica a HC Košice. Banská Bystrica, 23. november 2012. Foto: SITA/Ján Viazanička

Bystričan Michal Handzuš (uprostred) počas 23. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi HC'05 Banská Bystrica a HC Košice. Banská Bystrica, 23. november 2012. Foto: SITA/Ján Viazanička
Košičan Marcel Haščák (dole) počas 23. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi HC'05 Banská Bystrica a HC Košice. Banská Bystrica, 23. november 2012. Foto: SITA/Ján Viazanička
Brankár Košíc Alexander Hylák (vpravo) počas 23. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi HC'05 Banská Bystrica a HC Košice. Banská Bystrica, 23. november 2012. Foto: SITA/Ján Viazanička

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 po piatkových stretnutiach 23. kola:

HK Orange 20 17 2 0 0 0 0 15 30:78 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).