Foto: Na zhromaždení Za slušné Slovensko vystúpili aj farmári a ľudia držali heslá „vydržíme“ a „stačilo“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zhromaždenie Za slušné Slovensko
Farmári z východného Slovenska počas zhromaždenia Za slušné Slovensko na Námestí SNP. Bratislava, 22. jún 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 22. júna, 19:40

BRATISLAVA 22. júna (WebNoviny.sk) – Podvečer v Bratislave tisícky ľudí opäť pochodovali za slušné Slovensko. Protestné zhromaždenie, ktoré zorganizovala občianska iniciatíva Za slušné Slovensko sa začalo o 17:00 pred Úradom vlády SR, odkiaľ sa dav presunul na Námestie SNP.

Organizátori uviedli ako hlavné dôvody zvolania ďalšieho zhromaždenia nesplnenie ich základných požiadaviek, ktorými sú vyšetrenie vrážd investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a prijatie zásadných opatrení pre navrátenie dôvery občanov v štátne inštitúcie.

Neschopnosť vlády v zásadných otázkach

Na pódiu počas podujatia vystúpila napríklad herečka Petra Polnišová, ktorá prečítala list od sestry zavraždenej Martiny Kušnírovej, Márie, herec Martin Huba či novinárka týždenníka Trend Xénia Makarová, ktorá pripomenula aj iné kauzy. Podujatie otvorili organizátori, Juraj Šeliga a Karolína Farská, ktorí hovorili o neschopnosti vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) v zásadných otázkach.

Spomenuli nefungujúce zdravotníctvo, súdnictvo či školstvo, kde sú podľa nich stále značné nedostatky. Odhadovaný počet účastníkov dosiahol podľa prítomných príslušníkov Policajného zboru SR tisíce ľudí.

„Sme tu preto, že vláda Petra Pellegriniho stále nie je schopná priniesť zmeny a prinavrátiť tak opätovne dôveru ľudí v právny štát. Absolútnym príkladom je nominácia novej ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD), ktorá je predĺženou rukou bývalého vedenia a Roberta Kaliňáka (Smer-SD),“ povedal na úvod jeden z organizátorov Juraj Šeliga.

„Rovnako tak nominovanie nového policajného prezidenta Milana Lučanského. Je nutné pripomenúť, že vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej stále nie sú vyšetrené. Práve naopak, opakovane sa vynárajú nové a nové kauzy či pochybenia. Prokurátora Vasiľa Špirka vedia potrestať do niekoľkých dní, ale ex-ministrov, ktorých elitný prokurátor vyšetroval, si polícia ani len nepredvolá na výsluch,“ doplnil Šeliga.

Karolína Farská poukázala na farmárov, ktorí podľa jej slov neprišli do hlavného mesta na poľnohospodárskych strojoch pre nič, za nič. „Pán Pellegrini sa tvári ako roľník, ktorý sadí zemiaky a keď potom prídu tí skutoční poľnohospodári z východu Slovenska, nemá ani tú odvahu, aby sa s nimi stretol. Ale v našej krajine nie je problém iba v poľnohospodárstve, môžeme sa pozrieť na problémy v zdravotníctve, kde si ľudia musia so sebou do nemocnice priniesť vlastné hygienické potreby, alebo na rezort školstva, kde dlhé roky učiteľov vládni predstavitelia ignorujú a prehliadajú. My nikam neodchádzame, vydržíme, pretože chcem žiť v slušnej a spravodlivej krajine,“ povedala Farská.

Pripomenuli aj kauzu Čistý deň

Davu dominovali transparenty s heslami ako napríklad, „vydržíme“, „študenti sa nevzdajú“ či „stačilo“. K pochodu a organizátorom sa pridala aj ďalšia iniciatíva Hnevám sa, ktorej predstavitelia zbierali podpisy na uskutočnenie referenda o predčasných parlamentných voľbách a rovnako tak iniciatíva s názvom „RTVS vám nepatrí“.

Po úvodných slovách organizátorov vystúpila herečka Petra Polnišová, ktorá prečítala list od Márie Kušnírovej, sestry zavraždenej Martiny. „Niektorí ľudia nechápu, prečo to robíme, prečo nesedíme doma a netrúchlime. My trúchlime stále a navždy budeme,“ zacitovala z listu Polnišová. Po nej vystúpila novinárka Xénia Makarová, ktorá pripomenula kauzu resocializačného centra Čistý deň.

„Dobre si pamätám, koľko trvalo ministerstvu, aby odobrala zariadeniu akreditáciu. Podľa platnej legislatívy by toto centrum nemalo poskytovať žiadne služby, ani prijímať nových klientov. Moja kolegyňa aj napriek tomu zistila, že centrum Čistý deň toto nariadenie nedodržiava a aj naďalej vykonáva svoju činnosť. Keď sa pýtala riaditeľa, hrubo ju odbil, že to nie je jej starosť. Čo je však smutné, je to, že takýchto a obdobných prípadov zlyhania štátu evidujeme desiatky a pribúdajú stále nové a nové,“ povedala Makarová. Pridal sa aj herec Martin Huba, ktorý chcel použiť aj tvrdšie slová, ale ako sám povedal, chce aby bolo Slovensko slušná krajina.

„Tí farmári na traktoroch sem neprišli preto, že majú nadbytok nafty. Oni pocítili veľkú bezmocnosť voči mafii štátu, lebo im bola kradnutá ich vlastná zem,“ povedal Huba.

Farmári poďakovali za podporu

Na pódium prišli aj poľnohospodári z celého Slovenska, ktorí protestne dorazili do Bratislavy ešte 19. júna podvečer. Farmári poďakovali ľudom za podporu a prisľúbili, že prídu do hlavného mesta opäť, ak politickí predstavitelia nezačnú konať.

Zástupcovia farmárov pri svojom odchode pristavili aj traktor, z ktorého si ľudia mohli zobrať domácu zeleninu. Na záver vystúpil aj politický komentátor týždenníka Trend Marián Leško, ktorý citoval v súvislosti s farmármi z vyjadrení generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára.

„Štát namiesto toho, aby malých farmárov chránil a pomáhal im, prispieval roky k ich likvidácii. Kto dnes ide tvrdiť, že o tom nevedel, je klamár a systém, ktorý v súčasnosti panuje v agrorezorte, je chorý a to je ešte veľmi slabé slovo. Ak máme požiadavky na vládu Petra Pellegriniho, tak nie preto, že je premiérom práve on, ale preto, že máme očakávania od každej jednej vlády,“ povedal Leško. Nasledovala štátna hymna a organizátori protest oficiálne ukončili. Dav sa z Námestia SNP rozišiel v pokojnej atmosfére.

V Košiciach čítali list Márie Kuciakovej

Okolo dvesto ľudí sa v piatok  zišlo na zhromaždení Za slušné Slovensko v parku na Moyzesovej ulici v Košiciach. „Nikam sme neodišli, pokračujeme, lebo nemáme pocit, že táto vláda podniká kroky, aby tento štát znova získal dôveru ľudí,“ povedal jeden z košických organizátorov Za slušné Slovensko Ján Gálik.

„Nezabúdame na Jána Kuciaka a jeho snúbenicu. Sme tu a budeme v našom boji pokračovať, lebo zmena nenastala. Tá nastane, až keď sa uskutočnia predčasné voľby,“ povedal Štefan Ševčík z iniciatívy Hneváme sa. Členovia iniciatívy zbierajú aj v Košiciach podpisy za vyhlásenie referenda o konaní predčasných parlamentných volieb.

Ševčík uviedol, že majú snahu dovyzbierať potrebný počet podpisov a koncom júla odovzdať petíciu, aby sa referendum o predčasných parlamentných voľbách mohlo konať v rámci komunálnych volieb.

K prítomným sa prihovoril aj aktivista a ochranár, nositeľ ocenenia Biela vrana Ján Mičovský. Zdôraznil, že treba, aby sa občania dozvedeli, kto má krvavé paprče, kto stojí za vraždou Jána a jeho snúbenice, lebo nezabil len ich, ale vrazil nôž do srdca a svedomia každého slušného, demokraticky zmýšľajúceho človeka.

„Ľudia by mali za týchto okolností vedieť, kde je ich miesto. Sú občania, ktorí vedia, kde majú stáť. Ale sú aj takí, ktorí sa boja a sú aj takí, ktorí neprecitli. Dnes ľudia musia zdvihnúť hlavy, nazbierať odvahu a prejaviť svoj postoj, nebyť ľahostajní a nemlčať. Ak sa nepamätáme a nepovieme dnes rázne dosť, neskôr to už môže byť neskoro,“ povedal Mičovský.

Na záver prečítali list Márie Kuciakovej, sestry zavraždeného novinára Jána Kuciaka, ktorá vyzýva ľudí, aby pokračovali v zápase za slušné Slovensko.

Štyri mesiace od vraždy novinára

Ako organizátori informovali na Facebooku, vo štvrtok 21. júna, uplynuli presne štyri mesiace od vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Organizátori ďalej uvádzali, že kabinet Petra Pellegriniho (Smer-SD) neprijal žiadne zásadné kroky pri pokuse o zmenu v spoločnosti.

Občianska iniciatíva tiež spomínala situáciu vo verejnoprávnej RTVS, ktorá viedla k odchodu viacerých novinárov a je podľa nich iba snahou o ovládnutie telerozhlasu.

„Za tri mesiace neprišlo k žiadnej zásadnej zmene alebo vôbec snahe o túto zmenu. Nevideli sme a nevidíme žiadny signál toho, že vláda chce obnoviť dôveru ľudí v štátnu moc. Nominácia ministerky vnútra Denisy Sakovej a následná zmena policajného prezidenta za človeka, ktorý bol blízkym spolupracovníkom Roberta Kaliňáka, nie je snahou o obnovenie dôvery ľudí v štátnu moc. Každý deň na povrch vyplávajú nové kauzy, sme svedkami podnikateľského talentu mnohých politikov, ktorí extrémne lacno nakupujú a draho predávajú. Dozvedeli sme sa o tom, ako sa vo veľkom skartovalo na ministerstve vnútra,“ uvádzajú organizátori na oficiálnej stránke podujatia.

 

 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Denisa SakováJán KuciakJán MičovskýJuraj ŠeligaKarolína FarskáMarián LeškoMartin HubaPeter PellegriniPetra PolnišováRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie SMER-SD