Ivan Gašparovič sa stretne s pápežom pred jeho abdikáciou

Pápežovi ďakovali desaťtisíce veriacich
Odstupujúci pápež Benedikt XVI. sa počas bohoslužby na Námestí svätého Petra prihovoril veriacim a poďakoval im za svoju podporu. Pontifik počas jedného z úplne posledných verejných vystúpení vyzval na osobnú "obnovu podmienenú bojom, duchovným zápasom, keďže zlí duchovia nás chcú odkloniť z cesty k Bohu". Prítomní, ktorých podľa odhadov bolo niekoľko desiatok tisíc, niesli rôzne transparenty vyjadrujúce vďaku odchádzajúcej hlave rímskokatolíckej cirkvi. Benedikt ocenil ich prítomnosť a označil ju za "prejav citu a duševnej blízkosti". Foto: SITA/AP Photo/Gregorio Borgia

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič sa v stredu 27. februára stretne s pápežom Benediktom XVI.

S hlavou katolíckej cirkvi tak prehovorí ešte predtým, ako pápež 28. februára na svoju funkciu rezignuje.

Prezident Gašparovič sa 27. februára zúčastní na Národnej púti do Ríma, ktorú organizuje Konferencia biskupov Slovenska v dňoch 26. – 28. februára pri príležitosti 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, informovala agentúru SITA Elena Bianchi z tlačového oddelenia kancelárie prezidenta.

Spolu so slovenskými pútnikmi a biskupmi pozdraví pápeža Benedikta XVI. na generálnej audiencii na Námestí sv. Petra vo Vatikáne, ktorá bude posledným oficiálnym stretnutím Svätého Otca s verejnosťou pred jeho abdikáciou z úradu hlavy katolíckej cirkvi.

Gašparovič

Po skončení audiencie sa prezident osobne stretne s pápežom Benediktom XVI. Popoludní sa zúčastní aj na slávnostnej bohoslužbe v Bazilike sv. Petra, ktorú bude celebrovať emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov kardinál Jozef Tomko. Vo vatikánskej bazilike tiež navštívi hrob blahoslaveného Jána Pavla II.

Gašparovič sa s pápežom Benediktom XVI. stretol vo Vatikáne 17. júna 2005 počas oficiálnej návštevy Svätej stolice, ktorú uskutočnil ako jedna z prvých hláv štátov krátko po jeho zvolení do úradu pontifika 19. apríla 2005.

Stretnutie so Svätým Otcom Benediktom XVI. absolvoval prezident SR Ivan Gašparovič aj počas slávnostného aktu blahorečenia Jána Pavla II. vo Vatikáne v máji 2011.

Benedikt XVI. bude prvým pápežom, ktorý odstúpi v modernej histórii katolíckej cirkvi. Svoje rozhodnutie zdôvodnil vysokým vekom, ktorý mu podľa jeho slov neumožňuje pokračovať v plnení pápežských povinností. Pápež rezignuje na svoju funkciu 28. februára.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Ivan GašparovičKardinál Jozef TomkoPápež Benedikt XVI.