Izrael a Hamás používajú deti na propagandu

Gaza
Foto: SITA/AP

GAZA 17. novembra (WEBNOVINY) – Ozbrojený konflikt medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamás najviac ohrozuje deti v Pásme Gazy. Tie tvoria približne polovicu z 1,6 miliónovej populácie konfliktom zmietaného regiónu.

Mnohé z nich sa v piatok túlali ulicami, iné nasledovali dospelých cestou na pohreby, niektoré dokonca utekali prehľadávať trosky domov po zásahu izraelských rakiet.

Ako uvádza agentúra AP, z doterajších 28 obetí z radov Palestínčanov bolo šesť detí. Všetky mali 1 až 14 rokov.

Raketové útoky Hamásu zase na druhej strane konfliktu zranili 12 izraelských detí. Premiér židovského štátu Benjamin Netanjahu navyše obvinil palestínskych radikálov, že ich používajú ako ľudské štíty.

Obrazom: Najdramatickejšie momenty z konfliktu

Gaza
Foto: SITA/AP
Gaza
Foto: SITA/AP

Najznámejšou obeťou piatkovej agresie sa stal štvorročný Mahmúd Sadalláh, ktorého mŕtve telo dohnalo egyptského premiéra Hišáma Kandila k slzám.

Chlapec pochádzal z mesta Jebalija, ktoré sa nachádza neďaleko Gazy. Podľa jeho rodičov sa hral pred domom, keď do oblasti dopadla raketa.

Spolu s ním prišiel o život aj 20-ročný muž. Izrael odmietol, že by tam zaútočil. Mahmúdového 12-ročného bratranca Faresa poranil do nohy šrapnel. „Je to strašné, v noci nemôžem spať,“ opísal Fares nálety izraelskej armády.

Telo Mahmúda bolo prevezené do nemocnice v Gaze práve v čase, keď ju bol navštíviť egyptský premiér. Kandil následne vyzval Tel Aviv, aby zastavil ostreľovanie Pásma Gazy.

„To, čo som dnes videl v nemocnici… zranení, mŕtvi. Chlapec, ktorého krv mám stále na oblečení. To je niečo, o čom nemôžem mlčať,“ uviedol.

Deti sú však v propagandistickej vojne medzi Izraelom a Hamásom veľmi účinným nástrojom pre naklonenie si verejnej mienky.

Netanjahu vo štvrtok pre médiá povedal, že palestínski radikáli úmyselne miera raketami na izraelské deti. Reagoval tak po tom, ako jedna z nich zasiahla juhoizraelské mesto Kirjat Malachi. Útok na obytný dom neprežili traja dospelí, zranené bolo štvorročné dieťa. Fotografie z miesta náletu ukazujú ako záchranári vynášajú spod trosiek zakrvavené dieťa. Za tri dni konfliktu museli izraelskí záchranári ošetriť 10 detí, ktoré sa zranili črepiny po explóziách.

Ako píše AP, rakety vystreľované z Pásma Gazy sú „pomerne primitívne“ a ich hlavným cieľom je nahnať nepriateľovi strach. Od stredy odpálili radikáli na Izrael najmenej 400 rakiet. Boje prinútili desaťtisíce izraelských detí zostať doma, školy v ohrozených častiach krajiny boli zatvorené.

Izraelské útoky na Gazu
Foto: SITA/AP

Niekoľko chlapcov v Gaze však chce ukázať svetu svoju odvážnu tvár a pobehujú ulicami nepokojného mesta. Medzi nich patrí aj 10-ročný Muhammed Bakr.

„Nebojím sa židovských rakiet,“ prezradil chlapec, ale napokon priznal, že sa mu „viac páči, keď je ticho„.

Počas postávania pred márnicou mu spoločnosť robil jeho 12-ročný bratranec Udaj.

Obaja už videli mnoho mŕtvych tiel a to aj počas veľkej izraelskej ofenzívy pred štyrmi rokmi: „Rodičia nám kázali zostať doma, ale my nemôžeme, chceme vidieť mučeníkov.“

Detskí psychológovia z Gazy tvrdia, že trauma u detí z ozbrojeného konfliktu sa prekonáva „pomerne dlho“. Šéf programu pre duševné zdravie v Gaze Hussam Nunu informoval, že deti tvoria približne tretinu z 1500 pacientov, ktorí k ním ročne prídu. Dodal, že pred štyrmi rokmi bol ich počet „ohromujúci“.

Od tej doby sme urobili veľký pokrok, ale keď príde k ďalšej eskalácií, naša práca vyjde nazmar,“ uzavrel Nunu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu
Firmy a inštitúcie Izraelská armáda