Junckerovi končí mandát predsedu Európskej komisie, nahradiť by ho chcel Nemec Weber

Jean Claude Juncker
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Foto: SITA/AP

BRUSEL 5. septembra (WebNoviny.sk) – Budúcim šéfom Európskej komisie by sa v roku 2019, keď skončí mandát Jeanovi-Claudeovi Junckerovi, chcel stať nemecký konzervatívec Manfred Weber. Politik, ktorý je v súčasnosti predsedom Európskej ľudovej strany (EPP), najsilnejšej politickej frakcie v Európskom parlamente (EP), to oznámil v stredu na Twitteri.

„Chcem byť kandidátom EPP v európskych voľbách v roku 2019 a chcem sa stať budúcim prezidentom Európskej komisie,“ napísal politik, ktorý pochádza z Kresťanskosociálnej únie Bavorska (CSU), sesterskej strany Kresťanskodemokratickej únie (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

„Európa potrebuje nový začiatok a viac demokracie,“ odôvodňuje svoju snahu postaviť sa na čelo EK Weber.

Agentúra Associated Press (AP) však spochybňuje, či práve on je tým pravým, kto by mal symbolizovať nový začiatok EÚ a pripomína, že už teraz sa mnohé členské krajiny únie sťažujú, že je na kľúčových postoch v EÚ príliš veľa politikov z Nemecka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Claude JunckerManfred Weber
Firmy a inštitúcie CDU Kresťanskodemokratická únia NemeckaCSU Kresťansko-sociálna únia BavorskaEK Európska komisiaEPP Európska ľudová stranaEurópsky parlament