Južný Sudán chce pre sídlo vlády vybudovať nové hlavné mesto

Michael Makuei
Hovorca vlády Michael Makuei. Zdroj: SITA/AP Elias Asmare.

JUBA 15. novembra (WebNoviny.sk) – Južný Sudán plánuje výstavbu nového hlavného mesta v centrálnej časti krajiny na mieste bývalej prírodnej rezervácie. Vládni predstavitelia v stredu informovali, že sídlo vlády sa tak stane pre ľudí prístupnejšie.

Centrum všetkého

„Nemali by sme mať naše hlavné mesto blízko hraníc. Hlavné mesto je centrom všetkého a každý sa do neho musí ľahko dostať,“ povedal pre Associated Press hovorca vlády Michael Makuei.

Nové hlavné mesto sa má volať Ramciel a vybudované by malo byť v oblasti, ktorá v minulosti bola rezerváciou nosorožcov. Územie je v súčasnosti neobývané a chýba mu základná infraštruktúra, ako sú cesty a elektrina. Úvodné plánovanie projektu financuje sumou približne 5 miliónov dolárov Maroko a zrealizuje ho Južná Kórea.

Marockí a kórejskí inžinieri

Marockí a kórejskí inžinieri oblasť navštívia tento týždeň, aby začali vyznačovať oblasti pre cesty, infraštruktúru, obytné oblasti a kľúčové vládne zariadenia. Výkonná moc sa presťahuje do mesta Ramciel a terajšie hlavné mesto zostane komerčnou metropolou Južného Sudánu a centrom súdnej moci, uviedol hovorca juhosudánskej vlády.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom