Kliešte sa prebudili rekordne skoro. Kde ich možno "chytiť" a aké ochorenia spôsobujú?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kliešť
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 19. marca (WebNoviny.sk) – So stúpajúcimi teplotami na Slovensku sa po zime prebúdzajú nebezpečné kliešte.

Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje, že sa tento rok ukázali rekordne skoro, ich výskyt objavili už vo februári. Malé parazity začínajú byť bežne aktívne pri teplote od 8 až 10 stupňov Celzia.

Kliešte v záhradách aj v parkoch

Najčastejšie je možné ich nájsť v porastoch trávy vysokých od 20 centimetrov až do jedného metra, na koncoch listov a stebiel tráv či na vetvičkách prízemných kríkov.

Klimatické zmeny však vplývajú aj na tieto drobné parazity, keďže ich výskyt sa objavil už aj vo vyšších zemepisných polohách nad  1000 metrov nad morom.

Avšak je možné ich „chytiť“ aj v záhradách, lesoch a parkoch, pričom najviac sa vyskytujú v dubovo-hrabových porastoch. Neliečené uštipnutie kliešťom môže spôsobiť nielen kliešťovú encefalitídu, ale aj nebezpečnejšiu lymskú boreliózu.

Tri očkovacie látky

Ak parazit je zároveň aj prenášačom baktérií borélie, u postihnutého môže vyvolať multisystémové ochorenie, ktoré sa prejavuje pestrým klinickým obrazom, pričom napadnuté môžu byť až všetky orgány.

Podľa portálu vZdravotníctve.sk je inkubačná doba niekoľko dní až rokov, pričom následná liečba si vyžaduje dlhodobé podávanie antibiotík. Nepríjemné ochorenie znásobuje fakt, že očkovanie proti nemu neexistuje. Lepšia situácia je v prípade kliešťovej encefalitídy, vírusového zápalu mozgu, pri ktorej existuje ochrana v podobe očkovania.

Základné očkovanie tvoria tri očkovacie látky. Prvá by sa mala podať najlepšie ešte počas zimných mesiacov, teda v januári alebo vo februári, druhá v priebehu jedného až troch mesiacov po aplikovaní prvej a tretiu by mal pacient absolvovať približne po deviatich až dvanástich mesiacoch po druhej dávke.

Celý proces sa dá absolvovať aj v skrátenej verzii, keď je pacientovi podaná druhá dávka už dva týždne po podaní prvej dávky, ktorá by ho mala čiastočne ochrániť. Očkovanie môžu absolvovať aj deti už od jedného roku veku. Malo by chrániť aspoň tri roky, pričom po tomto časovom období je potrebné dieťa alebo dospelého preočkovať jednou dávkou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať