Knihu Georgea Washingtona vydražili za milióny dolárov

George washington
Výtlačok knihy Georgea Washingtona ocenili na takmer 8 miliónov eur. Foto: ramadan.com

BRATISLAVA 24. júna (WEBNOVINY) – Výtlačok knihy Acts of Congress, ktorý vlastnil prvý prezident Spojených štátov amerických George Washington, sa v piatok na dražbe predal za 9,8 milióna dolárov (v prepočte približne 7,8 milióna eur).

Podľa aukčného domu Christie’s ide o najvyššiu sumu v dejinách zaplatenú na aukcii za americkú knihu alebo historický dokument.

Zberateľský kúsok získala nezisková organizácia Mount Vernon Ladies Association of the Union, ktorá sa stará o verejne prístupné Washingtonovo sídlo vo Virgínii.

„Tento výnimočný titul bol v knižnici v Mount Vernone do roku 1876 a čoskoro sa tam vráti,“ uviedol odborník na knihy a rukopisy Chris Coover z Christie’s.

Napriek tomu, že kniha obsahujúca americkú ústavu i Listinu práv Spojených štátov amerických má 223 rokov, je podľa Christie’s vo vynikajúcom stave.

Obrazom: Cenná kniha Georgea Washingtona Acts of Congress

Vzácna je okrem iného i preto, že obsahuje Washingtonov podpis, ručne písané poznámky a podčiarknuté pasáže, ktoré sa týkajú prezidentových povinností. Vytlačili ju v roku 1789 špeciálne pre Washingtona, ktorý sa práve postavil na čelo USA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom