Knižné darčeky na Vianoce pre každého

Knihy
Foto: SITA/Michal Svítok

Pulty kníhkupectiev sa v týchto dňoch zapĺňajú pestrou ponukou titulov, v ktorej sa nájdu vhodné vianočné darčeky pre fanúšikov dobrých kníh.

PRE MUŽOV: Dominik Dán – Na podpätkoch

Na podpätkoch
Foto: Slovart

Milovníci kriminálnych zápletiek slovenského spisovateľa Dominika Dána sa v decembri môžu pripraviť na jeho štrnásty titul v typickom grafickom stvárnení s názvom Na podpätkoch. Dej knihy, týkajúci sa vojny v podsvetí, sa bude opäť rozvíjať v takzvanom Našom Meste. Obľúbení detektívi z oddelenia vrážd budú bojovať s drsnými praktikami ľudí, ktorí sa pohybujú ďaleko za hranicami zákona. Dominik Dán stále nevyšiel z anonymity, dôležité však je, že pracuje v policajnom prostredí a s opisovanými zločinmi má osobnú skúsenosť.

Kniha vyjde v 5. decembra vo vydavateľstve Slovart, jej bežná cena bude 11,95 eur.

PRE ŽENY: David Nicholls – Jeden deň

Jeden deň
Foto: Ikar

Príbeh dvoch priateľov, ktorí sa dvadsať rokov stretávajú v ten istý deň sa aj vďaka súbežne premietanému filmu dostal na najvyššie priečky predajnosti v slovenských kníhkupectvách. Poteší všetkých, ktorí sa radi vžijú do vierohodne napísaného príbehu lásky a priateľstva Emmy a Dextera. Počas rokov, ktoré kniha zachytáva, sa budú navzájom zbližovať a vzďaľovať , pomáhať si aj ubližovať, aby nakoniec pochopili, že najšťastnejší sú, keď sú spolu. Kniha zožala pozitívne kritiky a dostala ocenenie Galaxy book of the year za najlepšiu knihu roka 2010.

Kniha vyšla vo vydavateľstve Ikar, jej bežná cena je 12,90 eur.

PRE STARÝCH RODIČOV : Boris Filan – Raba Suli

Raba Suli
Foto: Slovart

Čoskoro vyjde posledný diel bratislavskej trilógie Borisa Filana Raba Suli. Filan v ňom oživuje stratený svet Starého mesta, vyťahuje zo zabudnutia postavy a postavičky, ktoré tvorili históriu Bratislavy. Titul zaujme najmä ľudí, ktorí opisovanú atmosféru starej Bratislavy zažili. Bude síce vhodným darčekom pre staršiu generáciu, siahnu po nej však aj tí, ktorí hlavné mesto také, aké bývalo, poznajú už len z rozprávania svojich rodičov a starých rodičov.

Kniha by mala vyjsť 7. decembra vo vydavateľstve Slovart, jej bežná cena bude 9,95 eur.

PRE DETI: Jiří Žáček, Adolf Born – Hrôzostrašné rozprávky

Hrôzostrašné rozprávky
Foto: Slovart

Deti, ktoré už vedia sami čítať a radi sa boja, možno bude pod stromčekom čakať tridsaťosem hrôzostrašných rozprávok o drakoch, obroch, čertoch, ježibabách, čarodejníkoch a ďalších strašidelných bytostiach. Tajomnú atmosféru ešte svojimi ilustráciami dotvoril Adolf Born. Originálne spracovanie Hrôzostrašných rozprávok si pri čítaní na dobrú noc určite užijú aj rodičia.

Kniha vyšla vo vydavateľstve Slovart, jej bežná cena je 19,95 eur.

PRE BUDÚCICH A MLADÝCH RODIČOV: Igor Bukovský – komplet Návod na prežitie pre bejby + Hneď to bude, Anjelik

Bukovský
Foto: AKV

Doktor Igor Bukovský žne úspechy na knižnom trhu pravidelne a podľa momentálneho rebríčka predávanosti na webovej stránke kníhkupectva Martinus to nebude inak ani tentokrát. So svojím kompletom kníh, ktoré pomôžu rodičom pri starostlivosti o deti, je na prvom mieste. Kniha Návod na prežitie pre bejby nadväzuje na mimoriadne úspešný Návod na prežitie pre muža, a je vhodná pre skúsených i neskúsených rodičov malých detí, ktorí v knihe nájdu prehľad tela, výživy, chorôb a rôznych aspektov života svojho dieťaťa. Špeciálnou kapitolou o rodine dieťaťa prispel Milan Markovič. Druhá kniha Anjelik je primárne knihou receptov, ale je aj plná omaľovaniek a aktivít pre deti, spojených s potravinami. Takisto obsahuje užitočné rady a informácie, vzorové jedálne lístky, tipy kuchára i lekára a dokonca aj miesta na lepenie fotografií dieťatka.

Komplet vyšiel vo vydavateľstve AKV, bežná cena je 34 eur. Knihy sa nedajú kúpiť samostatne.

PRE MILOVÍKOV UMENIA: Ars Sacra

Ars Sacra
Foto: Slovart

Jedným z najhodnotnejších knižných darčekov, ktorý sa objaví tento rok pod stromčekom, bude rozsiahla publikácia Ars Sacra. Poteší najmä milovníkov umenia, ktorí v tejto bohato ilustrovanej knihe nájdu opísané dejiny kresťanského umenia od počiatku až po súčasnosť na 800 stranách. Jeho problematiku sa snaží spracovať čo najvalitnejšie z každého hľadiska: veľkým formátom, obsahom i kvalitou obrázkov aj textov.

Kniha vyšla v októbri vo vydavateľstve Slovart, jej bežná cena je 199 eur.

PRE TÝCH, ČO MAJÚ RADI FAKTY: Univerzum a Príroda

Príroda
Foto: Ikar

Obe encyklopédie od Ikaru obsahujú obrovské množstvo užitočných informácií. Kým Príroda komplexne mapuje rozmanitosť života na Zemi, Univerzum má inú ambíciu. Táto všeobecná encyklopédia 21. storočia, na ktorej pracovalo 35 redaktorov, obsahuje takmer 17 000 faktov, 3500 obrázkov a už len jej hmotnosť 5,5 kilogramu napovedá, že jej obsah je skutočne bohatý. Prináša informácie z oblastí vedy, kultúry, umenia a športu vrátane slovenských reálií v príťažlivej grafickej úprave.

Obe knihy vyšli vo vydavateľstve Ikar, bežná cena Univerza je 99 eur, Prírody 55 eur.

PRE MILOVNÍKOV TECHNOLÓGIÍ : Walter Isaacson: Steve Jobs

Steve Jobs
Foto: Eastone Books

Titul je jedinou autorizovanou biografiou niekdajšieho šéfa počítačového gigantu Apple, ktorý len pred mesiacom zomrel na zástavu dýchania spôsobenú rakovinou pankreasu. Vznikla po intenzívnych a úprimných rozhovoroch autora s technologickým vizionárom, ktoré neustali ani v posledných dňoch jeho života. Čitatelia sa na 656 stranách dozvedia podrobnosti o jeho súkromnom i pracovnom živote. Jobs dokonca bez zábran kritizuje spoluzakladateľa Microsoftu Billa Gatesa. Titul síce u nás ešte nevyšiel, ale už teraz sa nachádza v rebríčku najpredávanejších kníh internetového kníhkupectva Martinus.sk.

Kniha vyjde 21.11. vo vydavateľstve Eastone Books, jej cena bude 24,99 eur.

PRE FANÚŠIKOV SCI-FI: George R.R. Martin – Píseň ledu a ohně

Hra o trůny
Foto: gorila.sk

Síce ani zďaleka nejde o knižnú novinku, keďže ságu autor začal písať v roku 1991. Celosvetový ošiaľ však jeho rozsiahle dielo vyvolalo práve teraz. Dôvodom je určite najmä seriál Hra o tróny (2011) podľa prvej knihy, ktorý sledovali milióny divákov. Martin oživil monumentálny imaginárny svet plný intrigujúcich vládcov, magických krajín a komplikovaných vzťahov. Dielo ocenia fanúšikovia Tolkiena a každý, koho fascinuje nekonečná invencia kvalitných sci-fi autorov.

Séria vyšla vo vydavateľstve Talpress. Piaty diel ešte nebol preložený.

PRE KUCHÁROV: Peter Lipták – Dobrý rok

Dobrý rok
Foto: Pavol Lipták

Dobrý rok je praktická kuchárska kniha, ktorá obsahuje 120 chutných receptov z praxe profesionálneho šéfkuchára. Ten recepty rozdelil tak, aby v danej sezóne boli dostupné potrebné suroviny. K zdravým receptom prispel komentárom známy lekár Igor Bukovský. Kniha sa sústredí na rýchle jedlá, ktoré sa dajú pripraviť za 30 minút. Je vhodná pre všetkých, ktorí radi nakupujú ekonomicky a varia efektívne.

Kniha vyšla vo vydavateľstve Pavol Lipták, jej cena je 12,99 eur.

Informácie pochádzajú od Zuzany Kolačanovej z vydavateľstva Slovart, z webovej stránky www.martinus.sk a z archívu tlačovej agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adolf BornBoris FilanPeter Lipták