Koalícii sa trasie pôda pod nohami. Či sa rozpadne, však nerozhodne Za ľudí, ale SaS

Remišová, Matovič
Zľava: Vicepremiérka Veronika Remišová a premiér Igor Matovič Foto: SITA

Premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) sa začínajú z koaličného mešca vytrácať žetóny, ako kedysi vládnych poslancov obrazne nazval niekdajší predseda SDĽ Jozef Migaš. Po Miroslavovi Kollárovi opustil koalíciu a stranu Za ľudí v priebehu niekoľkých dní už druhý poslanec Tomáš Valášek. Nemusí ísť pritom o posledný „žetón“.

Vylúčený nie je ani odchod celej strany Za ľudí z koalície. Predsedníčke strany Veronike Remišovej by sa zrejme odchádzalo ľahšie, keby sa pridala aj ďalšia koaličná strana SaS.

Valášek portálu Webnoviny.sk povedal, že Za ľudí by z Matovičovej koalície mala odísť. Poslanec ju opustil po tlačovke premiéra s kulisou krabíc ruskej vakcíny Sputnik V. na košickom letisku.

Matoviča asi čakajú ústupky

Koalícia má v súčasnosti 93 poslancov. Keby odišla strana Za ľudí, vláda by sa mohla opierať už len o 83 poslancov. SaS Richarda Sulíka by zotrvaním v koalícii nabrala na váhe a viac by mohla tlačiť na premiéra s presadením vlastných návrhov.

Ak by odišla aj SaS s 13 poslancami, koalícia by sa  definitívne rozpadla. Matovičovo OĽaNO a Sme rodina Borisa Kollára by mali v parlamente menšinu 70 poslancov zo 150.

O pokračovaní v koalícii bude Za ľudí rokovať v utorok večer 2. marca. Remišová má s vedením strany riešiť, či koalíciu opustia alebo sa Za ľudí oslabí odchodom ďalších poslancov. O dianí vo vládnom zoskupení bude hovoriť aj SaS. Predseda strany Sulík v TV Markíza nevylúčil ani odchod z vlády.

Premiér Matovič verí, že Sputnik sa nestane zámienkou na návrat mafie. Zrejme ho však čakajú nejaké ústupky, ak chce zachovať koalíciu ako takú. Do hry by sa mohlo vrátiť zotrvanie ministra Mareka Krajčího (OĽaNO) vo funkcii.

Valášek si myslí, že Za ľudí má odísť

Poslanec Valášek konštatoval, že už nie je ochotný ísť ďalej s touto koalíciou. S predsedníčkou strany Remišovou si „s ľútosťou povedali“, že odchádza aj zo strany. „Nedá sa vystúpiť z koalície a súčasne zostať členom strany, keď je strana v koalícii,“ podotkol.

Valasek foto 1.jpg
Poslanec Za ľudí Tomáš Valášek za rečníckym pultom. Vedľa predsedníčka strany Veronika Remišová Foto: Facebook Tomáša Valáška

Či pôjdu za ním aj ďalší poslanci Za ľudí, nevedel povedať. Poznamenal však, že v strane je viacero ľudí, ktorí vidia situáciu veľmi podobne ako on.

„Nakoniec tie frustrácie so spôsobom, ako Igor Matovič manažuje túto vládu a krajinu, sú tak hmatateľné, že by sa dali krájať. A nielen v našej strane. Aj v iných vrátane jeho vlastnej. Určite nie som jediný, kto rozmýšľa podobne,“ priblížil.

Valášek mal komfort vlastného rozhodnutia, či zotrvá v koalícii. Už podstatne zložitejšie, je takéto rozhodnutie pre stranu Za ľudí. „Áno a povedal som to viackrát v straníckych diskusiách. Tento typ zmeny nie je to, čo sme mali na mysli. Nepopieram, že sa deje veľa dobrého,“ odpovedal na otázku, či má Za ľudí z koalície odísť.

Marcinková s dilemou

Poslankyňa Za ľudí Vladimíra Marcinková nechcela komentovať Valáškov odchod, aj keď ju zamrzel spôsob, akým poslanec odišiel. Zároveň však plne rozumie, že svoju dilemu vyhodnotil odchodom. Povedala, že aj ona a viacerí zažívajú dilemu.

„Na jednej strane má zožiera mizéria a sklamanie z kaskadérskych kúskov premiéra a ministra zdravotníctva napriek nesúhlasu koaličných  partnerov. Konkrétne hovorím o vakcíne Sputnik, ale takisto aj o spôsobe, akým je manažovaná pandémia,“ uviedla pre Webnoviny.sk.

Poslankyňa hovorí, že sa v nej spolu s popísanou mizériou bije túžba splniť sľuby voličom, ktoré dala vo voľbách. Je si vedomá, že z opozície ich nedokáže splniť.

„Toto je moja dilema. Nechcem robiť v tejto ťažkej situácii emočné a unáhlené rozhodnutie, ale chcem o tom hovoriť na predsedníctve strany,“ poznamenala. Považuje to za správny postup, pretože človek sa nedostane sám do parlamentu, ale na kandidátke politickej strany.

Čo je červená čiara SaS

Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že o zotrvaní Za ľudí v koalícii môže zavážiť misia strany na čele vládnych rezortov. Strana má v agende reformu súdneho systému a transparentné a zmysluplné rozdelenie európskych fondov.

„Nejde iba o to, že nám EÚ poskytuje zdroje na zaplátanie dier, ale ide aj o transformačný a rozvojový impulz,“ usúdil politológ.

Ak by Za ľudí odišla z koalície, zvyšku vládneho zoskupenia by zostala väčšina poslaneckých hlasov. Ak by sa však k strane Za ľudí pridala aj SaS, situácia by sa dramaticky zmenila. V hre by bol koniec Matovičovej vlády.

Politológ Mesežnikov upozornil, že SaS sa doteraz nechystala odísť z koalície a kauza Sputnik nebola pre SaS „červenou čiarou“, ktorú by považovala za prekročenú.

Katalyzátor Sputnik V

Dianie v koalícii sa rozhýbalo po nákupe ruskej vakcíny napriek tomu, že nie je registrovaná Európskou liekovou agentúrou a použiť sa má na výnimku, ktorú podpísal minister zdravotníctva Krajčí.

VLÁDA: Na životoch záleží
Predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačovky na košickom letisku po dovoze vakcíny Sputnik Foto: SITA/Marek Lukáč

Po dovoze Sputnika odchod z koalície oznámil poslanec Za ľudí Valášek, ktorý s takýmto krokom nesúhlasil. Tvrdí, že si vie o akútnom nedostatku vakcín. Položil si však otázku, či premiér Matovič investoval rovnaké úsilie a čas, aby našiel iné alternatívy ako Sputnik.

„Som si vedomý, že prebiehajú nejaké rokovania, ktoré sa týkajú už registrovaných vakcín ako AstraZeneca, ktoré môžu byť Sputnikom ohrozené.  Keď sami seba diskvalifikujeme a postavíme sa mimo európskej rodiny, aký dôvod nám majú iné európske krajiny pomáhať?“ spýtal sa Valášek.

Zdôraznil, že jeho opozícia voči očkovaniu Sputnikom bez registrácie „nie je bezcitná a bez srdca“.

Politológa Mesežnikova neprekvapilo, že sa Valáškov odchod odohral v súvislosti so Sputnikom. Podľa neho poslanec si zakladá na tom, že členstvo Slovenska v EÚ a NATO si vyžadovalo plný súlad so všetkými protokolmi počnúc registráciou vakcíny a končiac plnením slovenských záväzkov v obidvoch organizáciách. „Keďže podľa mňa došlo k spektakulárnemu porušeniu týchto protokolov, rozhodol sa odísť,“ dodal politológ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Grigorij MesežnikovIgor MatovičRichard SulíkTomáš ValášekVladimíra Marcinková
Firmy a inštitúcie OĽANOSaSSme rodinaZa ľudí