Kofi Annan bude o nepokojoch v Sýrii rokovať v Iraku

Kofi annan
Osobitný vyslanec OSN a Ligy arabských štátov pre Sýriu Kofi Annan. Foto: SITA/AP Lintao Zhang

BAGDAD 10. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodný vyslanec OSN Kofi Annan pricestoval v utorok do Bagdadu na prekvapivé rokovania s premiérom Núrím al-Málikím o krvavom konflikte v susednej Sýrii.

Annanova návšteva Iraku, prvá od jeho úlohy mierového vyslanca pre Sýriu, prichádza po tom, čo tento týždeň už navštívil Damask ako aj Teherán. Skôr v utorok Irán vyjadril svoju plnú podporu jeho mierovému plánu na ukončenie sýrskej krízy.

Očakávame, že pán Annan bude pokračovať v svojom úsilí priniesť stabilitu a mier do Sýrie a regiónu,“ uviedol iránsky minister zahraničia Alí Akbar Sálehí na spoločnej tlačovej konferencii s bývalým generálnym tajomníkom OSN.

Annan pricestoval do Iránu po pondelňajších rokovania so sýrskym prezidentom Baššárom al-Asadom, s ktorým sa dohodol na novom politickom „prístupe“ k ukončeniu krízy. Zatiaľ detaily neuviedol, keďže ešte ho čakajú rokovania so sýrskou opozíciou.

Konfliktom v Sýrii sa zaoberali v júni v Ženeve zástupcovia piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a vybraných arabských krajín. Teherán bol pre námietky USA zo stretnutia vylúčený.

Mocnosti sa spolu s Annanom zhodli na potrebe vytvorenia vlády národnej jednoty. Osud al-Asada je však neistý – kým západné krajiny nevidia pre neho v novej vláde priestor, Čína a Rusko tvrdia, že o tom musia rozhodnúť samotní Sýrčania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ali Akbar SalehiKofi Annan