Koronavírus: Vláda schválila nový COVID automat, "ručná brzda" sa môže vypnúť a od 1. júna by sme si už mohli vyberať vakcíny (online)

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Trnavskom kraji
Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

Epidemická situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom sa naďalej výrazne zlepšuje. Od pondelka 10. mája máme už len dva bordové okresy (tretí stupeň varovania). Druhý stupeň varovania, teda červená farba, platí pre 33 okresov, prvý stupeň varovania s ružovou farbou pre 44 okresov.

Viac o téme: Koronavírus

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

 • od 10. do 16. mája

Bordové okresy na Slovensku – tretí stupeň varovania (2)

 • Myjava, Považská Bystrica

Červené okresy na Slovensku – druhý stupeň varovania (33)

 • Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Martin, Medzilaborce, Nové Mesto nad Váhom, Prešov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Sobrance, Stará Ľubovňa, Svidník, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen

Ružové okresy na Slovensku – prvý stupeň varovania (44)

 • Bratislava I.–V., Brezno, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Komárno, Košice I.–IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Michalovce, Námestovo, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Rožňava, Šaľa, Senec, Senica, Skalica, Snina, Spišská Nová Ves, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Žilina a okres Zlaté Moravce

Naďalej klesá počet prípadov. Za posledných sedem dní u nás pribudlo 2223 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré odhalili PCR testy (utorok – 404, pondelok – 350, nedeľa – 311, sobota – 80, piatok – 373, štvrtok – 362, streda – 343).

Klesá aj počet hospitalizovaných aj pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Za posledný týždeň koronavírus na Slovensku zabil 210 ľudí (utorok – 19, pondelok – 26, nedeľa – 32, sobota – 29, piatok – 44, štvrtok – 26, streda – 34).

Koronavírus, Slovensko
Aktuálna situácia na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Vďaka zlepšujúcej sa situácii celé Slovensko od 10. mája prešlo do prvého stupňa varovania COVID automatu, teda ružovej farby. Ako na na piatkovej tlačovej konferencii povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, v nemocniciach bolo k piatku 7. mája v súvislosti s koronavírusom hospitalizovaných 1 117 ľudí, na umelej pľúcnej ventilácii to bolo 156 pacientov. Uvedené čísla označil Lengvarský za veľmi povzbudzujúce.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ako doplnil hlavný hygienik Ján Mikas, výraznejšia zmena sa dotkla iba blízkych kontaktov pozitívnych osôb. Ak totiž budú zaočkovaní a nebudú mať príznaky, nebude sa na nich vzťahovať izolácia. Tento benefit získajú 14 dní po druhej dávke mRNA vakcínou alebo 4 týždne po prvej dávke vektorovou vakcínou, alebo ak už koronavírus prekonali a sú dva týždne po očkovaní.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Od 10. mája stále platí zákaz vychádzania po 21:00, podmienky pre fungovanie fitnescentier, ako aj gastroprevádzok ostali nezmenené. Tak minister, ako aj hlavný hygienik pritom očakávajú aj o týchto témach diskusiu a následné prehodnotenie. Otázne podľa Mikasa je, či vláda schváli nový COVID automat. Na jeho základe by totiž mohlo prísť k ďalšiemu uvoľňovaniu, „Naším cieľom je postupne otvoriť veci, ktoré sa otvoriť dajú bez epidemiologického rizika,” konštatoval Mikas. Zároveň ale zdôraznil, že idú cestou postupného otvárania.

Hlavný hygienik pripomenul, že od 10. mája sa rušia nákupné hodiny vyčlenené pre seniorov od 9:00 do 11:00 počas pracovných dní. Čo sa týka kultúrnych podujatí, stále platí pravidlo 50-percentnej obsadenosti, v prvom stupni varovania je maximálny počet ľudí v exteriéri 500 a v interiéri 250, v druhom stupni varovania je to 200 v exteriéri a 150 v interiéri. Ide pritom o sediace obecenstvo. „Interiérové filmové predstavenia stála nie sú povolené,” podotkol Mikas. Umelé kúpaliská budú môcť po stanovení určitých obmedzení v prvom a druhom stupni varovania poskytovať tréningy pre športové kluby, ktoré sú registrované pod športovými zväzmi.

Situáciu v súvislosti s koronavírusom sledujeme online (minúta po minúte)

 • streda 12. mája

20:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v štvrtok.

17:22 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva budú po novom povinné odôvodňovať vyhlášky. Odôvodnenie bude povinnou prílohou vyhlášky a bude publikované spolu s ňou vo Vestníku vlády.

Vyplýva to z poslaneckej novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú v stredu schválil parlament. Skupina koaličných poslancov v materiáli upozornila, že opatrenia ukladané vyhláškami zasahujú do základných práv a slobôd a ukladajú povinnosti a obmedzenia zásadného charakteru.

Ako poslanci uviedli, je v záujme ich zrozumiteľnosti, aby boli odôvodnené, aby bol jasný a jednoznačný ich zmysel, a aby bolo zrejmé, akým spôsobom sa majú vykladať. Novela tiež do zákona doplnila, že orgány, ktoré nariaďujú opatrenia, majú právomoc z nich povoľovať a zrušovať výnimky.

Novela upravuje aj ustanovenie týkajúce sa vylúčenia náhrady škody a ušlého zisku tak, aby nevyvolávalo pochybnosti o tom, že sa má vykladať ústavne konformným spôsobom. Úmyslom zákonodarcu totiž nebolo vylúčiť možnosť domáhať sa náhrady škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom. Predkladatelia návrhu sú presvedčení, že platné znenie zákona je potrebné vykladať tak, že sa týka iba škody spôsobenej opatreniami, ktoré sú v súlade so zákonom a ktoré sú vykonávané v súlade so zákonom.

16:58 Na Slovensku laboratórne potvrdili výskyt „indického“ variantu pandemického vírusu.

Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková. Identifikovali ho vo vzorkách sekvenovaných v laboratóriách Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, bioinformatická analýza bola vykonaná pracovníkmi Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave.

Osoba z Bratislavského kraja, u ktorej bol „indický“ variant potvrdený, prišla na Slovensko z Indie a bola zaregistrovaná cez web http://korona.gov.sk/ehranica.

„Muž dodržiaval zásady domácej izolácie, priebeh jeho ochorenia si nevyžiadal hospitalizáciu. Identifikovali sme jeden úzky kontakt zo spoločne obývaného bytu. Úzky kontakt mal negatívny výsledok testu. Všetky protiepidemické opatrenia boli zabezpečené,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Na Slovensku naďalej dominantne prevažuje britský variant pandemického vírusu.

Bánovce nad Bebravou

16:28 Bánovská nemocnica už niekoľko týždňov eviduje zlepšovanie pandemickej situácie. Kým napríklad v polovici februára boli koronavírusom nakazené viac ako dve desiatky zamestnancov, aktuálne má ochorenie COVID-19 šesť pracovníkov. Informovala o tom riaditeľka nemocnice Mina Bobocká.

„Aj po ďalšom týždni môžem s radosťou skonštatovať zlepšenie pandemickej situácie. K dnešnému dňu poskytujeme zdravotnú starostlivosť dvom pacientom s ochorením COVID-19, žiadny z pacientov nie je suspektný,“ uviedla Bobocká s tým, že nemocnica sa vracia do normálneho režimu aj v oblasti plánovaných operácií.

Prioritou nemocnice je aj naďalej vakcinácia proti koronavírusu. V apríli zaočkovali v nemocničnom vakcinačnom centre takmer 1 250 ľudí prvou dávkou a vyše 2 330 ľudí druhou dávkou. „Celkové číslo zaočkovaných od spustenia očkovania v nemocnici do 1. mája predstavuje takmer 8 500 ľudí,“ dodala Bobocká.

16:13 Za uplynulý týždeň (3. – 9. 5.) policajti v rámci kontroly dodržiavania epidemiologických opatrení zaznamenali 727 prípadov porušenia zákazu vychádzania.

Ako ďalej informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, zaevidovali tiež 230 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok, 63 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény a aj jeden prípad porušenia zákazu otvorenia prevádzky.

„Počas 18. týždňa tohto roka bolo do služby velených takmer 14 000 policajtov a vojakov v rámci bežného aj zvýšeného výkonu služby,“ povedala Bárdyová s tým, že počas uplynulého týždňa skontrolovali 48 464 osôb.

Celkovo od 1. januára tohto roku policajti evidujú 43 690 prípadov porušenia zákazu vychádzania, 18 627 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok, 1 271 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény a 125 prípadov porušenia zákazu otvorenia prevádzok. „Okrem mimoriadnych opatrení policajti v uliciach aj na hraniciach naďalej plnia aj ďalšie úlohy v zmysle zákona,“ dodala Bárdyová.

15:52 Vláda v stredu schválila tretiu verziu COVID automatu. Aktualizovaný materiál na jej rokovanie predložil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Dokument opisuje, ako sa bude určovať rizikovosť na národnej aj regionálnej úrovni či opatrenia naviazané na jednotlivé úrovne rizika. Aktualizácia podľa rezortu zdravotníctva odzrkadľuje dominanciu infekčnejšieho britského variantu koronavírusu, nové poznatky o vývoji epidémie a pripomienky a klasifikácie jednotlivých rezortov. Prílohou aktualizovaného COVID automatu sú doplnkové rezortné semafory so špecifickými usmerneniami.

COVID automat dopĺňa aj Národná testovacia stratégia. Na základe stanovenej úrovne rizika sú nastavené pravidlá obzvlášť pre skríningové testovanie. Vykonávať by sa malo napríklad v zariadeniach sociálnych služieb, firmách, na školách či hromadných podujatiach. „Vzhľadom na ich nedostatočnú senzitivitu a špecificitu by antigénové testy mali byť používané len v čase rastu pandémie a pri 7-dňovej incidencii nad 100 prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov,“ informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Rezort doplnil, že materiál prerokovalo aj konzílium odborníkov. „Následne bol predložený vláde na pripomienkovanie jednotlivými rezortami. Doručené pripomienky boli v maximálnej možnej miere zapracované,“ konštatovalo ministerstvo.

15:31 Vláda vyplatí jednorazový príspevok na dieťa v sume 333 eur rodinám, ktoré sú v hmotnej núdzi.

Na tlačovej besede to oznámil premiér Eduard Heger. Podľa neho sa na tom zhodla koaličná rada. Podľa ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka (Sme rodina) pôjde v prvej fáze o príspevok pre 45,7-tisíca detí v hmotnej núdzi.

Rezort práce vyplatí príspevky na tieto deti do leta. „Stačí na to nariadenie vlády,“ povedal. V druhom kroku, ktorý by mal nasledovať na jeseň tohto roka, by malo ministerstvo práce vyplatiť tento príspevok ďalším skupinám detí. Podľa Krajniaka pôjde o skupiny odstupňované podľa toho, do akej miery ich ohrozila pandémia.

„Medzi deťmi, ktoré máme v rodinách v hmotnej núdzi a s 1,5-násobkom životného minima, máme 147-tisíc 653 detí,“ povedal. S príjmom medzi 1,5-násobkom až dvojnásobkom životného minima sa podľa neho nachádza 203-tisíc 270 detí. „Toto budú ďalšie dve skupiny detí, ktorým príde pomoc,“ povedal. V tomto prípade je však potrebné zmeniť legislatívu v parlamente. Tieto dve skupiny tak podľa Krajniaka dostanú finančnú pomoc v septembri alebo októbri tohto roka. „Toto riešenie pomôže tým, ktorí to naozaj potrebujú,“ dodal.

Strana Hlas-SD navrhuje vyplatiť jednorazový príspevok v sume 300 eur na každé dieťa. „Vítame každú pomoc štátu, avšak koaličný návrh je výsmechom slovenským rodinám a neporovnateľne horším riešením,“ uvádza sa v stanovisku strany. Opozičná strana upozorňuje na to, že vládny návrh sa týka len rodín v hmotnej núdzi, čo znamená pomoc iba pre 45-tisíc detí namiesto približne milióna.

„Pandémia však zasiahla všetky slovenské rodiny, v ktorých rodičia celý rok suplovali učiteľky, vychovávateľky či kuchárky, a mali preukázateľne nižšie príjmy a vyššie výdavky,“ tvrdí strana v tlačovej správe.

14:55 Od budúceho týždňa, teda od 17. mája by sa mohli otvoriť všetky školy.

Povedal to v stredu 12. mája na tlačovom brífingu minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Podotkol, že školy sa otvárajú podľa školského semaforu. Vysoké školy sa tiež budú otvárať podľa neho. Priblížil, že by sa mohli otvoriť napríklad univerzity v okrese Nitra, ktorý je v oranžovej fáze, teda v druhom stupni ostražitosti. Dodal, že bližšie informácie by mali poskytnúť v najbližších dňoch.

14:29 Epidemická situácia na Slovensku sa naďalej zlepšuje. Naplnené sú už všetky kritériá pre národný limit, tzv. ručná brzda sa tak môže vypnúť. Slovensko sa preto bude od budúceho týždňa riadiť iba regionálnymi pravidlami v rámci COVID automatu.

Pozitivita PCR testov je na úrovni 5 %, v nemocniciach je s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo podozrením naň približne tisíc ľudí. Ventilovaných pacientov je aktuálne 132, čo je opäť 20 % pokles oproti predchádzajúcemu týždňu. Na pravidelnej tlačovej konferencii to uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík.

Koronavírus, Slovensko
Aktuálna situácia na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

14:02 Ministerstvo zdravotníctva SR znížilo vekovú hranicu na očkovanie vakcínami od konzorcia Pfizer/BioNTech a Moderny na 35 rokov. Potvrdil to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Aktuálne sa teda na očkovanie nemôžu prihlásiť ľudia od 18 do 34 rokov, nakoľko by sa tejto vekovej kategórii mala prideľovať vakcína Astra Zeneca.

Očkovanie prvou dávkou tejto vakcíny je však nateraz pozastavené. „Budeme to veľmi rýchlo riešiť. Potrebujeme naplniť kapacity tohto víkendu a potom budeme pokračovať ďalej,“ povedal minister s tým, že je možné, že vakcíny od Pfizeru a Moderny budú čoskoro otvorené pre ľudí nad 16 rokov.

AstraZeneca
Právnik EÚ Rafael Jafferali pre súdom uviedol, že spoločnosť plánuje dodať zakontrahovaný počet dávok do konca decembra. Foto: ilustračné, SITA/AP

13:53 Ruská vakcína Sputnik V by sa mala zaradiť do vakcinačného programu začiatkom júna. Predpokladá to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ako uviedol, Slovensko má ruskou stranou definitívne podpísané súhlasné stanovisko na jej používanie. „Zaplatením patričnej sumy sa vakcíny stanú naším majetkom,“ povedal.

Vakcína Sputnik V
Ruské vakcíny Sputnik V zatiaľ náš štát nenakúpil. Foto: ilustračné, SITA/AP

13:37 Ak parlament odobrí novelu zákona o hospodárskej mobilizácii a prezidentka Zuzana Čaputová ju podpíše, núdzový stav môže byť zrušený. Uviedla to vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí). Vláda v stredu schválila návrh, aby sa parlament touto novelou zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní. „Tento proces by mohol prebehnúť v nasledujúcich dňoch,“ povedala Remišová.

Stará Ľubovňa

13:25 Situácia v nemocnici v Starej Ľubovni sa v súvislosti s počtom hospitalizovaných s ochorením COVID-19 nezlepšuje.

Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ nemocnice Peter Bizovský, lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú stále zaplnené. K strede 12. mája majú v nemocnici hospitalizovaných štrnásť pacientov s COVID-19, z toho sú traja na umelej pľúcnej ventilácii. V utorok boli na ňu napojení štyria, jedna pacientka však podľa riaditeľa zomrela.

V tomto týždni sa okres Stará Ľubovňa nachádza v druhom stupni varovania, teda v červenej farbe. Rovnako na tom bude aj počas budúceho týždňa.

Podľa regionálnej hygieničky Márie Mancalovej sa situácia v celom okrese postupne zlepšuje. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni eviduje pokles počtu pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. „Po veľmi dlhom čase evidujeme aj deň, keď nebol potvrdený žiaden prípad pozitívne testovanej osoby na toto ochorenie,“ povedala Mancalová pre SITA.

V minulom týždni bolo podľa jej slov potvrdených antigénovými testami 40 pozitívnych prípadov, pričom miera pozitivity bola 0,73 percenta. PCR testy odhalili 36 pozitívnych ľudí s mierou pozitivity 8,65 percenta. „V porovnaní s predchádzajúcim týždňom je tu vidieť rozdiel. Vtedy antigénové testy odhalili 76 pozitívnych prípadov a PCR testy 67 prípadov,“ uviedla regionálna hygienička. Zároveň pripomenula aj uvoľňovanie opatrení, s čím súvisí to, že sa testuje menej. „Samozrejme, na jednej strane postupné uvoľňovanie opatrení vítame, no na druhej strane naďalej vyzývam ľudí k zodpovednosti, aby boli príkladom pre svoje okolie,“ dodala.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni eviduje od začiatku tohto roka niekoľko desiatok obetí pandémie. „K 9. máju bolo 38 prípadov úmrtí potvrdených na infekčnú diagnózu ochorenia COVID-19, a to vo vekovom rozmedzí od 50 do 93 rokov, a 29 úmrtí pravdepodobne na infekčnú diagnózu,“ vysvetlila.

13:10 Cyprus zaradí Slovensko s platnosťou od štvrtka 13. mája medzi krajiny oranžovej kategórie. Patrí sem väčšina štátov Európskej únie (EÚ). Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke.

Všetci cestujúci z oranžovej kategórie štátov musia pred príletom na Cyprus absolvovať molekulárny PCR test v certifikovanom laboratóriu, vyplniť tzv. „Cyprus flightpass“ formulár a do žiadosti k nemu priložiť certifikát potvrdzujúci negatívny výsledok testu. Vzorka na testovanie musí byť odobratá maximálne 72 hodín pred odletom. „Deti mladšie ako 12 rokov sú vyňaté z testovania,“ uvádza MZVEZ SR.

Od pondelka 10. mája tiež platí, že všetci cestujúci, ktorí sú proti ochoreniu COVID-19 preukázateľne zaočkovaní aspoň jednou dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech, Astra Zeneca, Moderna, Janssen aj Sputnik V, sú oslobodení od testov a povinnosti izolovať sa. Podmienkou však je, že už uplynul požadovaný počet dní medzi poslednou dávkou (v závislosti od vakcíny) a dátumom cesty. Ten sa môže meniť.

Cyperská spoločnosť sa od pondelka 10. mája takmer celá otvára. Na rad prišlo otvorenie škôl, obchodov, kaderníctiev, fitness centier a kostolov. Kiná a divadlá a ďalšie služby sa otvoria čoskoro. Reštaurácie môžu privítať zákazníkov na terasách, od polovice mája už aj v interiéri.

Hotely sa otvárajú už aj pre domácu klientelu. Možno očakávať, že do 1. júna už bude na Cypre otvorené takmer všetko. „Aj napriek uvoľneniu, aj naďalej platí zákaz nočného vychádzania od 23.00 do 5.00 hod. Takisto bola zachovaná povinnosť nosiť rúška, vrátane exteriéru, aj keď i tu sa dá očakávať uvoľnenie v horúcich letných mesiacoch. Naďalej sú zakázané masové podujatia vrátane koncertov a demonštrácií,“ uzatvára rezort diplomacie.

12:58 Rozdelenie okresov podľa epidemickej situácie sa od budúceho týždňa opäť mení. Od pondelka 17. mája budú podľa COVID automatu dva bordové okresy, 23 červených a 50 okresov bude v ružovej farbe. Druhý stupeň ostražitosti, teda oranžová farba, bude platiť pre štyri okresy. Návrh aktualizácie mapy okresov podľa aktuálnej rizikovosti s ohľadom na šírenie ochorenia COVID-19 v stredu schválila vláda.

V bordovej farbe, teda treťom stupni varovania, budú od pondelka okresy Myjava a Sobrance.

Druhý stupeň varovania bude platiť pre okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Humenné, Ilava, Kežmarok, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Považská Bystrica, Prešov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín a Vranov nad Topľou.

V prvom stupni varovania podľa COVID automatu budú okresy Bratislava I.-V., Čadca, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Rožňava, Šaľa, Senica, Skalica, Snina, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zlaté Moravce a Zvolen.

Druhý stupeň ostražitosti, teda oranžová farba, bude platiť pre okresy Hlohovec, Nitra, Senec a Topoľčany.

Covid automat
Zafarbenie okresov od 17. mája do 23. mája. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Bardejov

12:17 Počas nadchádzajúceho víkendu otvorí Prešovský samosprávny kraj (PSK) v súčinnosti so štátnymi orgánmi veľkokapacitné očkovacie centrum v priestoroch Strednej priemyselnej školy technickej (SPŠ) na Komenského ulici v Bardejove.

Ako informoval hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, na rozdiel od predchádzajúceho týždňa sa bude v centre očkovať dva dni. V sobotu 15. mája budú k dispozícii vakcíny AstraZeneca, ktoré budú pripravené pre 1300 ľudí očkovaných druhou dávkou. V nedeľu 16. mája budú očkovať vakcínou Pfizer/BioNTech. Pripravená bude pre 1200 záujemcov. Očkovať budú od 8:00 do 18:00. Na mieste budú prítomní príslušníci mestskej polície, ktorí budú prichádzajúcich usmerňovať.

Ľudia, ktorí dostali pri očkovaní prvou dávkou vakcínu AstraZeneca, by mali dostať SMS s časom očkovania. Ak sa tak nestane do piatka 14. mája do 12:00, mali by kontaktovať Call centrum PSK. V prípade ostatných záujemcov o očkovanie prihlasovanie prebieha cez centrálny registračný systém Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) www.korona.gov.sk. K dispozícii je aj možnosť očkovania náhradníkov prostredníctvom registračného systému PSK na základe nahlásenia záujemcov ošetrujúcim lekárom pre chronických pacientov.

Veľkokapacitné očkovacie centrum v Bardejove otvoril Prešovský samosprávny kraj počas predchádzajúceho víkendu ako piate v poradí po Prešove, Humennom, Poprade a Starej Ľubovni. Očkovalo sa v ňom zatiaľ iba v sobotu 8. mája, keď vakcínu od spoločnosti Pfizer/BioNTech podali celkovo 1 106 ľuďom.

12:05 Štát bude môcť prijímať opatrenia súvisiace s hospodárskou mobilizáciou aj mimo núdzového stavu.

Vyplýva to z návrhu zákona, ktorým sa mení zákon o hospodárskej mobilizácii a dopĺňa zákon o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu. Ten na stredajšom rokovaní schválila vláda. Zmena zákona súvisí s opatreniami prijímanými v čase pandémie koronavírusu.

„Schválenie predkladaného návrhu zákona vytvorí predpoklady pre skoršie skončenie núdzového stavu, lebo vykonávanie opatrení hospodárskej mobilizácie prestane byť viazané na jeho trvanie. Zároveň bude možné teraz aj do budúcna realizovať opatrenia hospodárskej mobilizácie aj mimo núdzový stav a nebude preto nutné len kvôli nim vyhlasovanie núdzového stavu,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

Prijímanie opatrení v rámci hospodárskej mobilizácie bolo doteraz možné iba v prípade vojnového alebo núdzového stavu. Na ich prijímanie teraz bude stačiť, že je vyhlásená mimoriadna situácia. Návrh bude posunutý do skráteného legislatívneho konania.

11:47 Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zazmluvnila pre postcovidových pacientov zariadenia na celom Slovensku.

Ako v tlačovej správe uviedol hovorca štátnej poisťovne Matej Neumann, včasná postcovidová rehabilitácia dokáže zmierniť alebo odstrániť následky vážnej infekcie v organizme, predísť chronickým stavom a celkovo podporiť imunitný systém. Následnú liečbu s postcovidovým syndrómom podstúpili už desiatky poistencov VšZP.

U približne 10 % ľudí sa niekoľko týždňov po prekonaní koronavírusovej infekcie objavujú pretrvávajúce problémy. „U mnohých z nich pretrvávajú príznaky, ktoré zhoršujú kvalitu života a pri neliečení môžu spôsobiť aj trvalé následky. Preto sme zazmluvnili nemocnice a kúpeľné zariadenia na Slovensku, kde hradíme rehabilitáciu zameranú na liečbu postcovidového syndrómu a tu sa naši poistenci môžu doliečiť,“ uviedol generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko.

Ako dodal hovorca štátnej poisťovne, náklady na hospitalizovaných pacientov s koronavírusom počas druhej vlny pandémie sa pohybovali od 2 276 eur. Najdrahšia liečba poistenca s ochorením COVID-19 stála VšZP viac ako 120-tisíc eur. Vo vekovej skupine 60 až 80-ročných pacientov za liečbu uhradila štátna poisťovňa vyše 21 miliónov eur.

Žilinský kraj

11:22 Novovytvorený mobilný očkovací tím v stredu v Rajeckej doline zaočkuje prvých 19 imobilných pacientov. Na tlačovom brífingu o tom informovala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová. V nasledujúcich dňoch by mal očkovací tím pokračovať vo vakcinácii v okolí Žiliny.

Imobilných občanov považuje Jurinová v súvislosti s ochorením COVID-19 za rizikovú skupinu. „Urobili sme všetko pre to, aby sme čím skôr mohli začať s očkovacími výjazdmi k imobilným občanom. Odbor zdravotníctva zriadil pri ŽSK epidemiologickú ambulanciu a vytvoril aj očkovací tím, ktorý bude môcť prostredníctvom lekárov pôsobiacich vo vybraných lokalitách očkovať,“ uviedla predsedníčka ŽSK.

Jurinová poďakovala za spoluprácu starostom, ktorí cez okresné úrady nahlásili ľudí požadujúcich výjazd očkovacieho tímu. „Ministerstvo zdravotníctva stanovilo minimálnu kvótu zaočkovaných mobilným očkovacím tímom na 12 ľudí. My sa dnes chystáme zaočkovať v Rajeckej doline 19 imobilných ľudí a dúfam, že spokojní budú nielen oni, ale aj ich rodinní príslušníci, ktorí budú mať o starosť menej a nemusia sa báť o zdravotné komplikácie svojich blízkych,“ podotkla Jurinová.

Ako ďalej pripomenula, ŽSK bude pokračovať aj v organizácii výjazdových vakcinácií do odľahlých obcí. Kým predchádzajúci víkend sa očkovalo v troch obciach na Kysuciach, najbližšie prídu na rad vybrané obce v okresoch Turčianske Teplice a Námestovo.

10:53 Komory zriadené zákonom môžu v čase mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu v dôsledku pandémie COVID-19 vykonávať svoje volebné a hlasovacie právo elektronicky.

Vyplýva to z návrhu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii, ktorý v stredu schválila vláda. Novela sa týka napríklad Slovenskej advokátskej komory, Slovenskej komory exekútorov či Notárskej komory SR. Návrh na rokovanie predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

„Súčasná pandemická situácia neumožňuje zavedenie takéhoto prístupu k výkonu volebného alebo hlasovacieho práva formou zmeny interných predpisov komôr zriadených zákonom, preto je potrebné, aby sa táto možnosť zaviedla zákonom. Účinnosť navrhovanej právnej úpravy sa navrhuje z dôvodu časovej tiesne dňom vyhlásenia,“ konštatuje sa v návrhu.

O návrhu by mal parlament rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Ako zdôraznil rezort spravodlivosti, bez vykonania navrhovanej zmeny zákonnej úpravy hrozí znefunkčnenie stavovskej samosprávy.

„Uvedený stav negatívnym spôsobom ovplyvňuje ústavou garantované právo slobodne sa združovať a v konečnom dôsledku v prípade komôr združujúcich profesie, akými sú advokáti, súdni exekútori, či notári, môže byť negatívne ovplyvňované právo na obhajobu či právo na súdnu ochranu,“ vysvetlilo ministerstvo.

10:39 Očkovanie vakcínou AstraZeneca na Slovensku dočasne pozastavili, ale ministerstvo zdravotníctva s ňou v očkovacej schéme naďalej ráta.

Vakcína AstraZeneca
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Humenné

10:22 V prvom májovomm týždni zaznamenali v meste Humenné výrazný pokles počtu testovaných osôb. Podľa predbežných výsledkov antigénového testovania v období od pondelka 3. do nedele 9. mája zaznamenali v meste mieru pozitivity na úrovni 0,54 percenta.

Ako informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, táto hodnota vzišla z celkového počtu 7 427 otestovaných osôb. Z nich malo 40 pozitívny výsledok testu. „Je to o rovných tridsať ľudí menej ako pred týždňom. Treba však brať do úvahy výrazný pokles počtu testujúcich sa osôb,“ zdôraznil Škuba.

Pred týždňom sa číslo otestovaných blížilo k hranici 12-tisíc, aprílový priemer bol dokonca 13 909 týždenne otestovaných. V predchádzajúcom týždni bola miera pozitivity na úrovni 0,59 percenta, vôbec najnižšia od polovice januára bola v týždni od 19. do 25. apríla, keď dosiahla iba 0,34 percenta.

Na území mesta od 3. mája vykonávali antigénové testy v 11 odberových miestach. Podľa neoficiálnych štatistík antigénového testovania bolo počas 16 týždňov, od 19. januára, vykonaných v meste Humenné spolu 213 724 testov, ktoré odhalili 2 165 pozitívnych. Celková miera pozitivity tak je na úrovni 1,01 percenta.

10:12 Od 1. júna by si mohli občania vyberať vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Pred rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Na nábeh tohto systému podľa neho potrebuje rezort dva až tri týždne, následne by mali mať občania možnosť slobodného výberu vakcín. „Vrátane neregistrovaných,“ povedal minister.

Rezort podľa neho plánuje v širšom počte zapojiť do očkovania všeobecných lekárov, k dispozícii budú mať všetky vakcíny okrem Pfizeru.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:09 Strana Za ľudí na stredajšom rokovaní vlády navrhne zrušenie núdzového stavu.

Médiám to povedala vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí). „Pandemická situácia sa na Slovensku dlhodobo zlepšuje, preto nie je nevyhnutné, aby sme núdzový stav naďalej predlžovali. Myslím si, že spejeme k dobrému a kompromisnému riešeniu,“ dodala Remišová.

10:05 Za utorok pribudlo na Slovensku 404 nakazených koronavírusom. Laboratóriá vykonali celkovo 6 776 PCR testov. Hospitalizácie klesli, v nemocniciach je o 66 pacientov menej. V utorok zaočkovali takmer 14-tisíc ľudí. Pribudlo aj ďalších 19 obetí ochorenia COVID-19.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košice

9:32 V Nemocnici Košice – Šaca momentálne nie sú hospitalizovaní žiadni pacienti vyžadujúci si podporu umelej pľúcnej ventilácie ani kyslíkovú liečbu.

V súvislosti s diagnózou COVID-19 sú aktuálne hospitalizovaní štyria suspektní pacienti. Zdravotnícke zariadenie eviduje jedného zamestnanca s potvrdeným ochorením, piatich v karanténe a neprítomných z dôvodu PN alebo OČR je 47 pracovníkov. Počas uplynulého týždňa bolo v nemocničnom mobilnom odbernom mieste vykonaných 348 PCR testov, z toho vyšlo 10 pozitívnych, a 443 antigénových testov, ktoré potvrdili pozitivitu v štyroch prípadoch. Informovala o tom nemocnica Košice – Šaca.

Počet zaočkovaných v očkovacom centre na Poliklinike VA U. S. Steel prekročil hranicu 10-tisíc. Očkovanie prvou, prípadne aj druhou dávkou v ňom k dnešnému dňu podstúpilo už 10 405 ľudí. Začiatkom týždňa vakcinačné centrum zvýšilo kapacitu očkovaných z doterajších 250 na 320 denne. Očkovanie sprevádzajúcich osôb umožňuje iba vopred registrovaným záujemcom.

Nemocnica Košice – Šaca tiež rozšírila ponuku služieb sérologického testovania na COVID-19. Okrem vyšetrenia na prítomnosť protilátok po prekonaní ochorenia ponúka aj vyšetrenie na prítomnosť protilátok po očkovaní. Testovanie protilátok po očkovaní sa odporúča najskôr 14 dní po podaní druhej dávky vakcíny. V prípade prekonania ochorenia je sérologické vyšetrenie možné absolvovať kedykoľvek. Odbery sú realizované v Diagnostickom centre nemocnice.

Trnavský kraj

9:09 Trnavský samosprávny kraj začal s očkovaním ľudí nad 60 rokov priamo v obciach. V Zelenči v okrese Trnava výjazdová očkovacia služba vakcínou od Pfizer/BioNTech zaočkovala v utorok 102 takýchto ľudí. Väčšina z nich prišla do kultúrneho domu, deväť imobilných obyvateľov bolo zaočkovaných priamo v domácnostiach.

Starší obyvatelia majú podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča o očkovanie veľký záujem, nie všetci sa však dokážu dostať do niektorého z veľkokapacitných očkovacích centier. Niektorí majú problém sa na očkovanie prihlásiť. „Rozhodli sme sa preto zriadiť výjazdovú očkovaciu službu a očkovať priamo v obciach. Minulý týždeň sme všetkým starostom predstavili elektronický systém, cez ktorý prihlasujú obyvateľov na očkovanie. Starostom a primátorom ďakujem za spoluprácu aj pri zabezpečení vhodných priestorov v obci. O všetko ostatné sa stará župa,“ povedal Viskupič.

Starosta Zelenča Ľubomír Jedlička potvrdil, že záujem o očkovanie v obci prekonal jeho očakávania. Po tejto skúsenosti odporúča aj starostom iných obcí, aby služby mobilnej jednotky využili. Záujemcovia o očkovanie priamo v obci sa môžu hlásiť starostom a primátorom miest v kraji. Imobilných a ťažko chodiacich ľudí zapisujú do databázy všeobecní lekári.

Trnavský samosprávny kraj zároveň pokračuje aj vo vakcinácii vo svojich štyroch veľkokapacitných očkovacích centrách. Už v najbližších dňoch by malo byť otvorené piate centrum, a to Piešťanoch. Očkujú aj nemocnice a niektoré polikliniky.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Očkovanie, koronavírus
 • utorok 11. mája

19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v stredu.

16:32 Ministerstvo zdravotníctva pozastavilo očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca. Vakcínou sa očkujú len ľudia, ktorí čakajú na druhú dávku

„Aktuálne sa očkujú vakcínou od spoločnosti AstraZeneca ľudia, ktorí čakajú na druhú dávku tejto očkovacej látky. Očkovanie vakcínou od tejto spoločnosti pre prvoočkovancov je pozastavené,“ uvádza ministerstvo na svojej stránke.

Ministerstvo zdravotníctva v tejto chvíli zvažuje viaceré alternatívy, ako sa bude na Slovensku v tejto veci postupovať. Kompletizujú všetky odborné stanoviská a v nadväznosti na to budú v priebehu tohto týždňa informovať.

Košický kraj

16:03 Košický samosprávny kraj (KSK) začal očkovať priamo v mestách a obciach obyvateľov nad 60 rokov. V utorok župný očkovací tím vyštartoval do Krompách, kde by mal v Kultúrnom dome na Námestí slobody zaočkovať 320 ľudí. Vzhľadom na vek seniorov očkujú vakcínami od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Teší nás vysoký záujem miestnych samospráv o mobilnú očkovaciu službu. Chceme pomôcť seniorom, ktorí majú záujem o vakcínu, no je pre nich komplikované merať cestu do nemocnice alebo veľkokapacitného očkovacieho centra. K pondelku 10. mája nahlásilo 146 obcí a miest 6 439 obyvateľov, ktorí prejavili záujem o očkovanie v mieste svojho bydliska. Chcem poďakovať starostom a primátorom, že sa dokázali pomerne rýchlo zorganizovať a využili aj svoje skúsenosti z antigénového testovania,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Kraj minulý týždeň vyzval primátorov a starostov, aby prostredníctvom registračného formulára na stránke vucke.sk/naockovanizalezi nahlásili počty obyvateľov nad 60 rokov, ktorí by sa chceli nechať zaočkovať mobilnou službou. Na základe odozvy z miestnych samospráv vypracúva župa harmonogram očkovania.

Počas tohto pilotného týždňa je na stredu 12. mája naplánované očkovanie v Margecanoch a vo štvrtok 13. mája sa vakcinačný tím presunie do Dobšinej. Harmonogram výjazdového očkovania je daný vždy na týždeň dopredu a závisí aj od počtu vakcín, ktoré do kraja pošle Ministerstvo zdravotníctva SR. Kraj očkuje aj osoby, ktoré sprevádzajú seniorov starších ako 70 rokov veku, ktorí sú rovnako zaregistrovaní na očkovanie.

Košický samosprávny kraj už od spustenia mobilnej očkovacej jednotky 21. apríla zaočkoval spolu 422 klientov aj zamestnancov v 17 župných aj neverených zariadeniach sociálnych služieb, ktorí doposiaľ na očkovanie čakali. Pre obyvateľov kraja sú k dispozícii aj tri veľkokapacitné očkovacie centrá – v Strednej odbornej škole informačných technológií na Ostrovského v Košiciach, Gymnáziu Pavla O. Hviezdoslava v Michalovciach a v telocvični Hotelovej akadémie na Markušovskej ceste v Spišskej Novej Vsi.

Očkovanie, koronavírus

Bratislavský kraj

15:23 Bratislavský samosprávny kraj (BSK) rozšíril zoznam ľudí, ktorí sa môžu prihlásiť ako náhradníci na očkovanie proti ochoreniu COVID-19, o tehotné ženy. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman. „Po tom, čo BSK vytvoril možnosť prihlásenia sa do zoznamu náhradníkov chronicky chorým pacientom či darcom krvi, pridáva ešte jedno kritérium. Týka sa tehotných žien, ktoré sa takto môžu dobrovoľne rozhodnúť pre vakcináciu,“ uviedla hovorkyňa.

„V náhradníckom zozname sú ľudia, na ktorých sa pri vakcinácii pozabudlo. Myslím si, že okrem ťažko zdravotne postihnutých, chronicky chorých pacientov či darcov krvi tam určite patria aj tehotné ženy, ktoré sú veľkou mierou spolu s bábätkom vystavené riziku nákazy ochorením COVID-19,“ povedal predseda BSK Juraj Droba.

Ako dodal, náhradnícky formulár doposiaľ využilo viac ako 15-tisíc ľudí. Do zoznamu náhradníkov sa môžu prihlásiť tehotné ženy v druhom a treťom trimestri, ktoré sa chcú dať dobrovoľne zaočkovať. „Určená je pre nich mRNA vakcína. V očkovacích centrách BSK je to vakcína Comirnaty od konzoria Pfizer/BioNTech,“ doplnila hovorkyňa.

„Ideálny je tretí trimester, keď je už dieťa zrelé. V druhom trimestri očkujeme len s vysloveným odhodlaním budúcej mamičky, ktorá si očkovanie sama žiada. Prvému trimestru sa ale vyhýbame, pretože plod je ešte nezrelý. Budúcim mamičkám v tomto prípade odporúčame na očkovanie neskorší čas gravidity,“ uzavrel podpredseda pre oblasť zdravotníctva BSK Juraj Štekláč.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prešovský kraj

14:39 Obsadenosť lôžok vyčlenených pre pacientov s ochorením COVID-19 vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove medzitýždenne klesá. K utorku 11. mája je na úrovni necelých 35 percent. Spolu je na COVID oddeleniach hospitalizovaných 54 pacientov.

Ako agentúru SITA informoval riaditeľ prešovskej nemocnice Ľubomír Šarník, aktuálne je na COVID oddelení hospitalizovaných 40 pacientov, z toho 38 je pozitívnych a ďalší dvaja majú podozrenie na toto ochorenie. Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny je hospitalizovaných ďalších deväť pacientov, všetci sú na umelej pľúcnej ventilácii.

Na COVID jednotke intenzívnej starostlivosti sú štyria pozitívni pacienti a jeden negatívny pacient. Spolu je v nemocnici pre pacientov s ochorením COVID-19 vyčlenených 156 lôžok.

Práceneschopných je v súvislosti s pandémiou koronavírusu sedem zo zhruba 2 500 zamestnancov nemocnice. Tá tiež zabezpečuje očkovanie proti ochoreniu COVID-19. K dnešnému dňu prvou dávkou vakcíny zaočkovali 32 397 ľudí. Druhú dávku vakcíny dostalo 22 174 ľudí.

13:46 Keďže európske štáty postupne uvoľňujú prísne pandemické obmedzenia a mnoho ľudí by si tento rok chcelo dopriať slnečnú letnú dovolenku, Európska únia pracuje na implementácii systému certifikátov. Tie by mali opätovne umožniť voľný pohyb v únii a podporiť cestovný ruch už počas tohtoročných letných mesiacov.

Ministri zahraničných vecí a európskych záležitostí sa v utorok stretli v Bruseli, aby zhodnotili pokrok v rokovaniach s európskymi zákonodarcami. Zatiaľ však stále zostáva niekoľko sporných otázok a aby systém mohli plnohodnotne spustiť do konca júna, bude v priebehu mája potrebná dohoda medzi Európskym parlamentom a členskými štátmi EÚ.

EÚ už začala pracovať na technických aspektoch schémy certifikátov vakcín. Testovanie sa začne tento týždeň vo viacerých krajinách EÚ. Spomenuté certifikáty budú vydávať občanom EÚ, pričom v nich budú uvedené informácie o očkovaní, prípadne prekonaní ochorenia COVID-19.

Európsky parlament trvá na tom, že takéto osvedčenia by mali stačiť na to, aby sa občania EÚ mohli v únii voľne pohybovať, a aby členské štáty EÚ neukladali držiteľom certifikátov ďalšie obmedzenia, ako sú karantény či testovanie. To je však hlavná prekážka pre členské štáty, keďže hraničné kontroly spadajú do zodpovednosti jednotlivých krajín.

12:55 Segment horeca (hotely, reštaurácie, kaviarne) podľa prevádzkovateľov krváca aj po otvorení terás, existenčná kríza môže podniky položiť. Otvorené terasy prevádzkovateľom nijako výrazne nepomôžu, prevádzka terás totiž podľa gastro prieskumov predstavuje iba 15 % bežných tržieb a túto možnosť má iba 40 % podnikov.Informovali o tom v utorok na tlačovej konferencii spoločnosť Metro Cash & Carry Slovensko a Slovenský zväz kuchárov a cukrárov (SZKaC) s tým, že bez pomoci štátu hrozí 100-tisíc ľuďom pracujúcim v tomto segmente strata zamestnania.Podľa spoločnosti Metro Cash & Carry Slovensko je potrebné si uvedomiť, že reštaurácie boli viac ako polroka zatvorené. Od 15. októbra 2020 mohli podnikatelia prevádzkovať iba terasy a od decembra až do približne konca apríla tohto roka ani to. Výdajne a donáška, ktoré znamenali ďalšie výdavky pre podnik, predstavovali a predstavujú pre nich iba nutnosť prežitia. Niektoré podniky už svoj boj vzdali a iné sú na pokraji bankrotu.

„Na základe našich skúseností z iných kríz v rôznych krajinách vieme, že najväčšia vlna bankrotov prichádza po otvorení trhu. Hlavne v čase, keď sú podnikatelia v gastro segmente ešte plní nádeje a snažia sa prežiť s tým čo majú,” ozrejmil generálny riaditeľ Metro Cash & Carry Slovensko Karoly Szalai.

12:08 V bratislavských Vajnoroch v Dome kultúry v utorok otvorili veľkokapacitné očkovacie centrum. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Michal Vlček. „Dnes sme spoločne s predstaviteľmi spoločnosti Biont a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky spustili veľkokapacitné očkovacie centrum,“ uviedol starosta, ktorý je presvedčený, že očkovanie je jedinou cestou, ako sa dostať z krízy. Vo Vajnoroch sa bude očkovať v utorky, stredy a soboty vakcínou Pfizer. Centrum by malo byť schopné zaočkovať denne 650 ľudí.Hlavným motívom zriadenia vakcinačného centra vo Vajnoroch bola podľa Vlčeka snaha pomôcť obyvateľom, ktorí už nebudú musieť za očkovaním cestovať po celom Slovensku.

„Ako mestská časť chceme pomôcť zaočkovať aj našich seniorov a obyvateľov z vážnejšími zdravotnými problémami, pre ktorých plánujeme zriadiť infolinku, prostredníctvom ktorej si budú môcť dohodnúť termín očkovania priamo vo Vajnoroch,“ skonštatoval starosta.

„Pre seniorov, imobilných a ľudí s vážnejšími zdravotnými problémami v našej mestskej časti zabezpečíme senior taxík, ktorý ich pohodlne dopraví do očkovacieho centra a, samozrejme, zavezie ich bezpečne po očkovaní domov,“ uzavrel.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:33 Na Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím bolo za rok 2020 doručených 109 podnetov týkajúcich sa pandémie COVID-19.Najčastejšie dopyty občanov v súvislosti s pandémiou sa týkali vysvetlenia systému pomoci pre SZČO, pre chránené dielne, sociálne podniky, postavenia pracovných asistentov, vysvetlenia opatrení súvisiacich s obmedzením pohybu, poskytovania osobnej asistencie osobných asistentov, poskytovania pomoci v súvislosti s nedostupnosťou sociálnych služieb či požiadaviek na tlmočenie do slovenského posunkového jazyka. Konštatuje to Správa o činnosti komisára pre osoby so zdravotným postihnutím za rok 2020, ktorú vzal dnes parlament 130 hlasmi na vedomie.V súvislosti s trestnoprávnou agendou zaznamenal Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím zvýšený počet podnetov od osôb so zdravotným postihnutím nachádzajúcich sa v Ústavoch na výkon trestu odňatia slobody a v Ústavoch na výkon väzby. Podnety boli predovšetkým zamerané na nezabezpečenie prístupu týchto osôb k zdravotnej starostlivosti, pričom najčastejšie išlo o problém so zabezpečením odborného vyšetrenia.

Úradu komisára boli taktiež doručené podnety, v ktorých podávatelia namietajú podmienky výkonu trestu odňatia slobody a výkonu väzby pre osoby so zdravotným postihnutím. „Na základe predbežne nadobudnutých poznatkov v tejto oblasti je už teraz zrejmé, že väčšina Ústavov na výkon trestu odňatia slobody a Ústavov na výkon väzby na území SR nespĺňa minimálne požiadavku bezbariérovosti priestorov. Z tohto dôvodu som sa ako komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím rozhodla, že sa v priebehu roka 2021 budem touto problematikou zaoberať hlbšie,“ uviedla v správe komisárka Zuzana Stavrovská.

Napriek nepriaznivej epidemickej situácii úrad komisára vykonal v roku 2020 monitoring dodržiavania práv osôb so zdravotným postihnutím v deviatich zariadeniach sociálnych služieb. Monitorované zariadenia boli vyberané na základe podnetov, v ktorých úrad komisára požiadali klienti, ich rodinní príslušníci, zamestnanci zariadení, ale aj zriaďovatelia o preverenie postupov zariadenia v rôznych oblastiach sociálnej starostlivosti.

Pfizer

10:55 Americké regulačné orgány v pondelok rozšírili povolenie na používanie očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer na deti od 12 rokov. Týmto krokom ponúkli spôsob ochrany pre amerických dospievajúcich predtým, ako sa na jeseň vrátia do škôl.

Podávanie vakcín deťom od 12 do 15 rokov by mohli spustiť už vo štvrtok. Predtým však ešte bude potrebné odporúčanie federálneho poradného výboru pre vakcíny. Očkovacia látka Pfizer sa v mnohých krajinách používa pre dospievajúcich od 16 rokov. Kanada nedávno ako prvá rozhodla o jej použití i v prípade detí od 12 rokov.

„Toto je zlomový okamih v našej schopnosti bojovať proti pandémii ochorenia COVID-19,“ uviedol pre agentúru Associated Press Bill Gruber, viceprezident spoločnosti Pfizer, ktorý je zároveň detským lekárom.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) na základe štúdie uskutočnenej na viac ako dvoch tisíckach dobrovoľníkov vo veku 12 – 15 rokov skonštatoval, že vakcína Pfizer je bezpečná a poskytuje silnú ochranu mladším tínedžerom v spomenutej vekovej skupine.

Navyše podotkol, že medzi plne zaočkovanými dobrovoľníkmi sa odvtedy nevyskytol žiadny prípad koronavírusu. Vedci tiež zistili, že u detí sa vyvinula vysoká hladina protilátok. Mnohé však museli prekonať identické vedľajšie účinky, aké sa vyskytujú u dospelých.

10:23 Belgicko zaradilo Slovensko s platnosťou od pondelka 10. mája do oranžovej zóny. Na cestujúcich zo Slovenska sa tak už nevzťahujú opatrenia v krajine, ktoré vyžadujú predkladanie 72-hodinového negatívneho výsledku na COVID-19. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke.

Pre cestujúcich z oranžovej zóny nie je povinná ani karanténa a opätovné testovanie na ochorenie OCVID-19 na siedmy deň karantény. „Pri cestách do Belgicka ostáva naďalej povinnosť vyplniť Health Passenger Locator Form (formulár pri príchode do krajiny). Nevyplnenie formulára môže mať za následok začatie právneho konania, odmietnutie nástupu dopravcom alebo odmietnutie vstupu do krajiny,“ uvádza MZVEZ SR na svojom webe.

Formulár je potrebné vyplniť najneskôr 48 hodín pred prekročením hraníc. Povinný je pre osoby staršie ako 16 rokov. Mladšie osoby sú vpísané na formulári rodiča. Ak osoba mladšia ako 16 rokov cestuje samostatne, musí formulár vyplniť.

Belgicko rozdeľuje krajiny podľa miery nákazy koronavírusom do troch skupín. Najhoršie sú na tom červené krajiny, nasledujú krajiny v oranžovej zóne a treťou je zelená zóna, v ktorej je riziko infekcie a šírenia ochorenia COVID-19 najnižšie.

V Belgicku je naďalej v platnosti povinnosť nosenia rúšok vo verejnej doprave, na letisku, na stanici, v škole a v práci. Túto povinnosť majú osoby staršie ako 12 rokov. Zákaz vychádzania je nahradený zákazom zhromažďovania sa od polnoci do 5:00 ráno.

10:05 V pondelok odhalili PCR testy 350 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá otestovali 7 995 vzoriek. Potvrdili aj ďalších 26 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň stúpol o 55 na 1 088. Pribudlo viac ako 18-tisíc zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Revúca, Banská Štiavnica

9:31 Vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech dostalo doteraz v rámci mobilného očkovania v okresoch Revúca a Banská Štiavnica 751 seniorov vo veku 60 a viac rokov. Ako Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) informuje v tlačovej správe, pokiaľ v Tornali zriadil mobilné očkovacie stredisko v priestoroch klubu dôchodcov, v okrese Banská Štiavnica očkovací tím putuje od obce k obci. Najviac seniorov dostalo vakcíny v Tornali (302), v obciach Svätý Anton (62) a v Banskej Belej (56).

„Dnes priamo v obciach očkujeme v priemere 30 percent ľudí vo veku nad 60 rokov, čo je veľký úspech. Vzhľadom na priemernú zaočkovanosť 50 percent dosahujeme v obciach žiadúcich 80 percent zaočkovanosti v tejto vekovej skupine, potrebných na získanie kolektívnej imunity,“ objasnil podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že v priebehu tohto týždňa mobilné očkovanie pokračuje v stredisku v Tornali, pričom očkovať sa bude aj v Jelšave, Poltári či Cinobani, aj priamo v meste Banská Štiavnica a okolitých obciach.

Spolupráca so starostami je podľa vicežupana veľmi dobrá. „Obyvatelia dostávajú informácie z rozhlasu vopred i v deň očkovania, starosta ich informuje na vývesných tabuliach a rovnako kontaktuje aj miestneho farára, ktorí s podávaním informácií vo väčšine prípadov tiež nemajú problém,“ dodal Lunter a doplnil, že do obcí sa mobilné očkovacie jednotky vrátia, aby aj druhú dávku vakcíny dostali ľudia bez logistických problémov.

V očkovacích centrách zriadených BBSK dostalo do nedele 9. mája vakcínu celkovo 62 278 ľudí. Vyplýva to zo štatistík ôsmich očkovacích centier BBSK, ktoré okrem vakcíny AstraZeneca už očkujú aj vakcínou Comirnaty od spoločností Pfizer/BioNTech.

K plynulosti očkovania v Očkovacích centrách BBSK prispieva aj dobre fungujúci systém náhradníkov nahradnici.sk, s ktorým prišla župa začiatkom marca. Aktuálne je v ňom zaregistrovaných takmer 25 531 ľudí. Očkovanie prostredníctvom systému nahradnici.sk už absolvovalo 7 642 záujemcov.

Kežmarok

9:15 Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku má k utorku 11. mája hospitalizovaných 14 pozitívnych pacientov na ochorenie COVID-19.

Podľa námestníčky riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť Anny Rybkovej je 11 pacientov na oddelení COVID-19, traja sú na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Pozitivita PCR testov bola minulý týždeň na hranici 18,5 percenta.

K utorku 11. mája má nemocnica v domácej izolácii len jedného zamestnanca. „Za minulý týždeň sme na našom mobilnom odberovom mieste vykonali 571 antigénových testov, z ktorých boli štyri pozitívne. Čo sa týka PCR testovania, za minulý týždeň bolo vykonaných celkovo 265 testov, z nich bolo pozitívnych celkom 49,“ informovala Rybková.

V kežmarskej nemocnici naďalej platia prísne protipandemické opatrenia a zákaz návštev.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, očkovanie
Očkovacie centrum v Oravskej poliklinike v Námestove, ktoré otvorila poliklinika v spolupráci so ŽŽilinským samosprávnym krajom (ŽSK) v rámci vakcinácie na prevenciu proti COVID-19. Foto: ilustračné, SITA/ŽŽSK.
 • pondelok 10. mája

21:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v utorok.

20:05 Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SRKamil Száz končí s prevádzkou mobilných odberových miest (MOM). O jeho stanovisku informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Štátny tajomník považuje za dôležité predísť akýmkoľvek podozreniam z konfliktu záujmov. Poukázal na to, že verejnosť nezavádzal a otvorene priznal, že jedna z jeho odborných lekárskych aktivít je aj zastrešenie testovania antigénovými testami v rámci takzvaných MOMiek. To je však už podľa jeho slov minulosť.

„Rozumiem, že pri vnímaní konfliktu záujmov nejde len o to, ako veci sú, ale aj o to, ako sa javia. Ak sa verejnosti môže javiť, že by som mohol mať dosah na nastavenie stratégie testovania, je dôležité, aby som tieto obavy rozptýlil. Preto som sa rozhodol, že si vysporiadam svoj vzťah k MOM ešte skôr, ako je zákonná lehota 30 dní. S MOM končím,“ dodal Száz.

Sputnik V

19:55 Na Slovensku by sa mohlo začať očkovať ruskou vakcínou Sputnik V už v najbližších dňoch. Ako na sociálnej sieti uviedol minister financií Igor Matovič, k očkovaniu sa schyľuje „po výborných výsledkoch testov v certifikovanom OMCL laboratóriu v Maďarsku a po 3-mesačných všemožných obštrukciách všemocných,“ konštatoval.

Sputnik V
Prví ľudia by mali byť ruským Sputnikom zaočkovaní 7. júna. Foto: ilustračné, Andrea Costa/IssRSMarino via AP.

AstraZeneca

18:04 Európska komisia v pondelok vyhlásila, že stále dôveruje vakcíne proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a jej spor s britsko-švédskym výrobcom liekov sa týka iba podmienok kontraktu. EK podnikla voči firme právne kroky, pretože podľa nej porušila zmluvu, keďže vakcíny únii nedodáva včas.

V Európe bezpečne podali milióny dávok vakcíny AstraZeneca, hoci pretrvávajú obavy zo zriedkavých prípadov krvných zrazenín. Spor medzi EK a firmou poškodil dôveru verejnosti voči efektívnosti vakcíny, ale EK trvá na tom, že očkovacia látka spoločnosti AstraZeneca zostáva súčasťou jej stratégie zaočkovania 70 percent dospelej populácie EÚ počas tohto leta.

„AstraZeneca je veľmi dôležitou očkovacou látkou pre naše portfólio vakcín,“ povedal Stefan de Keersmaecker, hovorca EK pre oblasť zdravotníckej politiky. Vyjadril sa tak po tom, ako dvaja vysokopostavení predstavitelia EÚ cez víkend uviedli, že únia po júni neobnoví objednávky vakcín AstraZeneca. De Keersmaecker potvrdil, že EK neuplatnila opciu na nákup dodatočných 100 miliónov dávok. „Ale teraz vám neviem povedať, ako to bude v budúcnosti,“ dodal. „Naďalej je dôležité, aby sme dostali dodávky objednaných dávok,“ poznamenal.

Britsko-švédska farmaceutická firma plánovala v prvom kvartáli Európskej únii dodať 80 miliónov dávok očkovacej látky, ale poslala iba 30 miliónov dávok. Podľa EK firma smeruje k dodaniu 70 miliónov dávok v druhom štvrťroku, pričom sľúbila 180 miliónov. „V pojednávaní na bruselskom súde sa teraz snažíme zabezpečiť, že dostaneme dodávky, na ktoré máme právo,“ konštatoval de Kersmaecker.

BioNTech

17:13 Nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech za prvý kvartál tohto roka vykázala čistý zisk v objeme 1,13 miliardy eur. Pomohli tomu silné tržby za predaj vakcíny proti koronavírusu. Spoločnosť uviedla, že jej tržby za január až marec tohto roka stúpli na viac ako 2 miliardy eur z úrovne len 28 miliónov eur v rovnakom období vlaňajška.

Firma BioNTech spolu s americkým výrobcom liekov Pfizer vyvinula prvú vo veľkom rozsahu používanú vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Hospodárske výsledky firmy BioNTech za prvý kvartál tohto roka znamenajú výrazný obrat, keďže v prvom štvrťroku 2020 skončila v čistej strate v sume 53 miliónov eur.

Začiatkom minulého roka, keď vypukla pandémia koronavírusu, sa spoločnosť BioNTech preorientovala z výskumu liečby rakoviny na vývoj očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19. Podobne ako vakcína konkurenčnej firmy Moderna očkovacia látka konzorcia Pfizer-BioNTech využíva mRNA technológiu.

Prešovský kraj

16:17 Prešovský samosprávny kraj (PSK) zvýšil kapacitu očkovania, cez víkend otvoril v Bardejove v poradí svoje piate veľkokapacitné očkovacie centrum. Počas uplynulého víkendu 8. a 9. mája kraj zaočkoval vo svojich centrách celkovo 12 423 ľudí. Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 už dostalo 535 seniorov a chronicky chorých priamo v obciach, za ktorými vyslal kraj mobilné očkovacie tímy. Za celý týždeň dostalo vakcínu viac ako 14 500 ľudí.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, v sobotu zaočkovala župa v štyroch vakcinačných centrách kraja – v Prešove, Humennom, Poprade a v Bardejove 6 615 ľudí, v nedeľu ich bolo 5 808. Cez víkend dostalo 4 165 ľudí vakcínu AstraZeneca. Zvyšné dávky boli aplikované od spoločnosti Pfizer/BioNTech.

„Naše kapacity sme podstatne navýšili a ideme s veľkým nasadením. Urobili sme všetko pre to, aby sa ľudia v kraji dostali k vakcíne a boli chránení pred koronavírusom. Bardejovské centrum je posledné, ktoré otvára PSK ako trvalé veľkokapacitné centrum. Ideme ale do obcí s mobilnými tímami a zriadime, ak to bude potrebné, aj jednorazové centrá v menším mestách a okresoch, aby sme vyšli ľuďom v ústrety,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Župa zároveň pilotne spustila v obciach výjazdovú očkovaciu službu. Určená je pre osoby staršie ako 60 rokov veku a zdravotne znevýhodnené osoby, ktoré majú sťaženú dostupnosť do očkovacích centier.

„Nás oslovilo na takúto formu očkovania okolo 300 obcí a rádovo sa to pohybovalo okolo 10- až 12-tisíc osôb. Robíme si na týždennej báze harmonogram a budeme takto pokračovať každý víkend,“ uviedol vedúci odboru zdravotníctva Úradu PSK Jozef Tekáč.

Počas víkendu zaočkoval PSK pomocou výjazdovej očkovacej služby 535 seniorov a chronicky chorých v piatich obciach. Konkrétne v Spišskom Podhradí 108 ľudí, v Lemešanoch 106 ľudí, v Liptovskej Tepličke 108 ľudí, v Raslaviciach 102 a v Hanušovciach nad Topľou 111 ľudí.

Počas uplynulého týždňa očkovali aj vo veľkokapacitnom očkovacom centre Stará Ľubovňa, kde dostalo za štyri dni vakcínu 1 588 ľudí. Celkovo tak v uplynulom týždni od 3. do 9. mája zaočkoval Prešovský samosprávny kraj 14 546 ľudí, a to vrátane podania vakcíny výjazdovou očkovacou službou. Aktuálny počet zaočkovaných v očkovacích centrách kraja a mobilnou jednotkou je k pondelku 10. mája už 69 461 ľudí.

Očkovanie, koronavírus
Počas uplynulého víkendu 8. a 9. mája Prešovský kraj zaočkoval vo svojich centrách celkovo 12 423 ľudí. Foto: www.facebook.com

Bratislavský kraj

15:31 Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zaočkoval vo svojich troch vakcinačných centrách proti ochoreniu COVID-19 už viac ako 70-tisíc ľudí.

„Najvyššie čísla nám, samozrejme, robí naše Veľkokapacitné očkovacie centrum v Národnom futbalovom štadióne (NFŠ), ktoré dokáže zaočkovať tisíce ľudí denne. Práve tu padol v sobotu 8. mája aj denný rekord – 3 570 zaočkovaných ľudí,“ informuje na svojej webovej stránke BSK.

Samosprávny kraj nedávno zvýšil kapacity najväčšieho očkovacieho centra na Slovensku v priestoroch NFŠ v Bratislave, kde očkuje viac hodín denne aj viac dní v týždni.

„Už druhý víkend sa vo veľkokapacitnom centre očkuje dvoma druhmi vakcín. Vo štvrtok a v piatok to bolo vakcínou od konzorcia AstraZeneca, od soboty je to vakcína Comirnaty od výrobcu Pfizer/BioNTech,“ spresnila samospráva. Očkovanie spustil BSK už aj v okresnom meste Pezinok, kde v sobotu v testovacej prevádzke zaočkovali 130 ľudí.

V Bratislave otvorili najväčšie očkovacie centrum na Slovensku
Veľkokapacitné očkovacie centrum Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ) počas vakcinácie proti Covid-19. Bratislava, 14. marec 2021. Foto: SITA/Jana Birošová

Česko

15:13 Česko v pondelok masívne uvoľnilo pandemické obmedzenia. Najnovšia séria zmierňovania opatrení prišla po tom, ako počty nakazených poklesli na najnižšiu úroveň od vlaňajšieho augusta.

Práve po minuloročnom lete česká vláda nedokázala včas zareagovať na rastúci počet infekcií, čo neskôr prispelo k rekordnému počtu úmrtí. V krajine dosiaľ na následky ochorenia COVID-19 skonalo takmer 30-tisíc ľudí.

Azda najviditeľnejšiu zmenu, ktorá sa týka všetkých, predstavuje nosenie rúšok. Po novom ich ľudia nemusia nosiť vo vonkajších priestoroch, ak sa zdržiavajú aspoň dva metre od ostatných osôb. Mnohí ich aj tak v ostatných dňoch a týždňoch nenosili. V pondelok mohli po dlhšom čase opäť otvoriť predajne automobilov, soláriá, strelnice, cestovné kancelárie, opravy obuvi, tetovacie štúdiá a mnoho ďalších služieb.

Aj v najvýraznejšie postihnutých regiónoch sa deti opäť mohli vrátiť do škôl. Všetky však musia nosiť rúška a dvakrát týždenne podstúpiť testovanie. Výučba bude zatiaľ fungovať striedavo po týždňoch prezenčne a dištančne.

Česko v určitom období pandémie koronavírusu dominovalo globálnej štatistike úmrtí na počet obyvateľov. Uvoľnenie opatrení povolili po tom, ako denný počet nových prípadov poklesol z úrovne takmer 17-tisíc na začiatku marca na nedeľňajších 381. Toto číslo je najnižšie od spomenutého vlaňajšieho augusta. Počet infikovaných v priebehu siedmich dní klesol na 101 osôb na 100-tisíc obyvateľov.

Vláda by mala v pondelok rokovať o pláne umožniť ľuďom zúčastniť sa na koncertoch a iných kultúrnych podujatiach. Rezort kultúry navrhol, aby sa na akciách v exteriéri mohlo zúčastniť až 700 ľudí. Pre interiérové podujatia navrhuje maximálnu kapacitu 400 osôb.

Česko v doterajšom priebehu pandémie koronavírusu zaznamenalo viac ako 1,6 milióna prípadov ochorenia COVID-19 a najmenej 29 711 súvisiacich úmrtí. Českí politickí lídri i občania by mali v pondelok večer na Pražskom hrade v sídle prezidenta zapáliť 30-tisíc sviečok ako znak úcty všetkým obetiam pandémie v Česku.

Protest, koronavírus, Praha
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Johnson & Johnson

14:59 Nemecko rozhodlo, že vakcínou proti koronavírusu od firmy Johnson & Johnson (J&J) môžu očkovať všetkých dospelých, hoci ju odporúča predovšetkým starším ľuďom. Vakcínu Johnson & Johnson tak chce krajina používať rovnako ako očkovaciu látku AstraZeneca, ktorú pre riziko zriedkavých krvných zrazenín odporúča najmä pre ľudí vo veku nad 60 rokov, ale v snahe zaočkovať čo najviac ľudí vláda umožnila, aby ňou lekári očkovali všetkých dospelých.

Minister zdravotníctva Jens Spahn informoval, že úrady sa v pondelok rozhodli zaujať rovnaký postoj aj k vakcíne firmy Johnson & Johnson pre podobné obavy zo zriedkavých krvných zrazenín. Minister zároveň uviedol, že najväčšie dodávky očkovacej látky J&J, a to viac ako 10 miliónov dávok, Nemecko očakáva v júni alebo v júli. V krajine doteraz aspoň jednou dávkou vakcíny zaočkovali takmer tretinu obyvateľstva.

Košický kraj

14:35 Košický samosprávny kraj (KSK) zaočkoval počas uplynulého víkendu vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách takmer 9 500 ľudí. Po prvýkrát boli v prevádzke tri vakcinačné centrá – v priestoroch SOŠ informačných technológií na Ostrovského ulici v Košiciach, Gymnázia Pavla Horova na Masarykovej ulici v Michalovciach aj v telocvični Hotelovej akadémie na Markušovskej ceste v Spišskej Novej Vsi. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Po prvýkrát sme očkovali na troch miestach tromi vakcínami súčasne, teda od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna aj AstraZeneca. Vďaka tomu sme počas víkendu zaočkovali rekordný počet ľudí a celkovo, od otvorenia veľkokapacitných očkovacích centier, sme podali vakcínu už takmer 77 500 ľuďom. V takomto tempe chceme pokračovať aj ďalej, k rýchlejšej začkovanosti pomôže aj výjazdová očkovacia služba, ktorá tento týždeň vyrazí za seniormi na Spiš aj na Gemer,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Košická župa bude očkovať celý týždeň, okrem pondelka. Krajské očkovacie centrum v Košiciach bude dokonca v prevádzke nepretržite šesť dní. Očkovať sa tu bude opäť všetkými registrovanými vakcínami. Už tradične sú cez víkend otvorené aj veľkokapacitné očkovacie centrá v Michalovciach a v Spišskej Novej Vsi.

Kraj počas tohto týždňa vyšle do prvých obcí, ktoré registrovali svojich obyvateľov nad 60 rokov veku na očkovanie, výjazdovú očkovaciu službu. Už v utorok 11. mája v kultúrnom dome v Krompachoch zaočkujú približne 360 seniorov, ktorí zatiaľ na vakcínu čakali. V stredu vyrazí krajská očkovacia jednotka do Margecian a vo štvrtok zaočkuje seniorov v Dobšinej.

Očkovanie, koronavírus
Očkovanie proti koronavírusu v telocvični Hotelovej akadémie na Markušovskej ceste v Spišskej Novej Vsi. Foto: www.facebook.com

13:46 Za posledný deň (nedeľa) na Slovensku pribudlo 311 prípadov nového koronavírusu, ktoré potvrdili PCR testy. Celkový počet pozitívne testovaných PCR testami tak stúpol na 385 786.

BionTech

12:44 Čínska farmaceutická spoločnosť a firma BioNTech, spolutvorca vakcíny Pfizer-BioNTech, zakladajú v Číne spoločný podnik na výrobu vakcín proti ochoreniu COVID-19 s kapacitou až miliardy dávok.

Spoločnosť Shanghai Fosun Pharmaceutical Group Co. v nedeľu po registrácii uviedla, že oba subjekty vložia do spoločného podniku 100 miliónov dolárov (približne 83 miliónov eur). Fabrika by mala prioritne dodávať vakcíny pre čínsku populáciu. Zatiaľ však termínovo nestanovili, kedy by mohli začať s distribúciou.

Vakcínu ešte musí schváliť samotná Čína, ktorej predpisy vyžadujú uskutočnené klinické testy priamo na jej území. Generálny riaditeľ spoločnosti BioNTech uviedol, že schválenie vakcíny v Číne očakávajú v júli.

Čína založila svoju očkovaciu kampaň na vakcínach vyrobených v domácich podmienkach. Cieľom je zaočkovanie 560 miliónov z 1,4-miliardovej populácie do polovice júla.

Pre BioNTech to nebude jediné výrobné miesto na ázijskom kontinente. V Singapure plánuje vytvoriť najmodernejšie výrobné miesto pre svoje vakcíny založené na technológii mRNA, ako aj ďalšie lieky. Do prevádzky by ho mohli uviesť najneskôr do roku 2023.

12:16 Česká republika zaradila Slovensko s platnosťou od pondelka 10. mája na zoznam stredne rizikových krajín.

Doposiaľ bolo zaradené medzi krajiny s vysokým rizikom nákazy. Na vstup do krajiny tak stačí negatívny antigénový alebo RT-PCR test. Na svojom webe o tom informuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Novinkou je aj zrušená povinná karanténa v domácej izolácii. Pre vstup do krajiny tak stačí negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín alebo RT-PCR test nie starší ako 72 hodín. Naďalej ostáva v platnosti povinná registrácia prostredníctvom príjazdového formulára. „Ten je potrebné vyplniť a vzdialeným prístupom ho poslať príslušnej krajskej hygienickej stanici a predložiť doklad o jeho vyplnení na vyžiadanie pri hraničnej alebo pobytovej kontrole,“ uvádza MZVEZ SR na svojom webe.

O nových opatreniach vo vzťahu k ČR informoval vo svojom profile na sociálnej sieti aj štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS). Ten vidí zlepšenie pandemickej situácie nielen v ČR a SR, ale aj v prípade ďalších susedných krajín. „Situácia sa naďalej zlepšuje, a tak verím, že v druhej polovici mája uvoľníme viaceré opatrenia. Stále však platí memento z minulého leta, a teda že obozretnosť je na mieste,“ povedal Klus.

Štátny tajomník zároveň informoval, že od 10. mája je v prevádzke aj kompa medzi Záhorskou Vsou a Angernom v Rakúsku. Tá by mala podľa Klusa pomôcť najmä pendlerom. „Verím, že aj vďaka tomuto kroku sa teraz opäť o čosi viac uľahčí pohyb občanov medzi našimi krajinami a dobré správy budú pokračovať,“ povedal.

11:42 Na Slovensku máme tri oblasti s vyšším výskytom ochorenia COVID-19. Ako píšu Dáta bez pátosu, je to okolie Myjavy, Turiec a okresy za Tatrami.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:59 Prečo neodkladať očkovanie proti ochoreniu COVID-19? Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook priblížilo päť praktických dôvodov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Tisovec

10:46 Počas predchádzajúceho pracovného týždňa a víkendu využilo služby odberových miest v Tisovci 472 obyvateľov. Ako mesto informuje na webovej stránke, už po tretíkrát testy neodhalili ani jeden pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19. Najviac obyvateľov sa prišlo otestovať v nedeľu, kedy všetkým 245 ľuďom vyšli všetky testy negatívne.

Mesto otvorilo v nedeľu aj odberové miesto v mestskej časti Rimavská Píla. „Služby odberového miesta v mestskej časti Rimavská Píla počas nedele využilo 117 obyvateľov a všetky výsledky testov boli negatívne,“ uvádza radnica. Odberové miesto bude v Tisovci aj tento týždeň otvorené v športovom areáli v utorok, vo štvrtok a v nedeľu, keď sa k nemu pridá aj odberové miesto v kultúrnom dome v Rimavskej Píle.

Rimavskosobotský okres je v rámci vyhodnotenia COVID automatu od pondelka 10. mája zaradený v prvom stupni varovania s ružovou farbou.

10:32 Pobočky Slovenskej pošty sú od 10. mája otvorené podľa pôvodných otváracích hodín, a to aj počas obeda, keďže zrušili pravidelné obedné dezinfekčné prestávky.

Obmedzenia sa môžu vyskytnúť len lokálne v súvislosti s výpadkom zamestnancov v dôsledku ochorenia COVID-19. Na poštách naďalej platia protipandemické opatrenia, teda regulované vstupy, vzájomné odstupy a prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom. Aktuálne otváracie hodiny sú zverejnené na stránke www.posta.sk. Všetky kľúčové hygienické opatrenia sú formou piktogramu viditeľne umiestnené pred vstupom na poštu. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa Slovenskej pošty, a.s., Iveta Dorčáková.

Pre minimalizovanie rizika šírenia nákazy COVID-19 stále platia protipandemické opatrenia nariadené Úradom verejného zdravotníctva SR. Všeobecne platí, že v priestoroch pobočiek je počet zákazníkov regulovaný, teda v pobočke sa môže nachádzať len jeden zákazník na 15 metrov štvorcových alebo 25 metrov štvorcových. Zároveň musia byť dodržiavané dvojmetrové vzájomné odstupy, čo platí aj pre zákazníkov čakajúcich pred pobočkou. Do priestorov pobočky môžu vstúpiť iba tí zákazníci, ktorí budú mať riadne nasadený respirátor. „Odporúčame priniesť si rukavice a vlastné pero, pri úhrade platieb odporúčame uprednostniť platobnú kartu. K dispozícii je aj dezinfekcia rúk,“ povedala Dorčáková.

Pošta
Slovenská pošta prepustila stovky zamestnancov. Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd.

10:13 V nedeľu zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 viac ako 16-tisíc osôb. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením alebo s podozrením naň sa znížil o dvoch na 1 033. Potvrdili aj ďalších 32 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk. Údaje o počte vykonaných PCR testov a počte pozitívne testovaných osôb za nedeľu zatiaľ NCZI nepublikovalo. Vzhľadom na technické problémy totiž neboli do systému ISZI prevádzkovaného NCZI zaslané údaje týkajúce sa PCR testov za účelom ich štatistického spracovania.

10:01 Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) nebude v pondelok do 10:00 publikovať údaje o počte vykonaných PCR testov a počte pozitívne testovaných osôb za nedeľu 9. mája.

Vzhľadom na technické problémy totiž neboli do systému ISZI prevádzkovaného NCZI zaslané údaje týkajúce sa PCR testov za účelom ich štatistického spracovania. „Predmetný technický problém je aktuálne riešený s dodávateľom a po vyriešení problému a následnom spracovaní údajov zo strany NCZI budú údaje publikované najskôr, ako to bude možné,“ informovala hovorkyňa NCZI Veronika Bauch.

Stará Ľubovňa

9:33 Len dva pozitívne výsledky na ochorenie COVID-19 prinieslo víkendové antigénové testovanie v Starej Ľubovni. V sobotu a v nedeľu sa tam prišlo otestovať 1519 ľudí. Informoval o tom primátor mesta Ľuboš Tomko na sociálnej sieti. Miera pozitivity klesla oproti predchádzajúcemu víkendu z 0,38 percenta na 0,13 percenta. Okres Stará Ľubovňa patrí podľa COVID automatu naďalej medzi červené okresy.

9:22 Od pondelka 10. mája máme opäť viac voľnosti a zrušili aj sa nákupné hodiny pre seniorov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Testovanie v Košiciach
Testovanie bolo v čase vážnej epidemickej situácie účinnou prevenciou na zachytenie vírusu u bezpríznakových ľudí. Foto: ilustračné, SITA/Marek Lukáč.
 • nedeľa 9. mája

19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v pondelok.

12:31 Trnavský samosprávny kraj otvoril cez víkend v Mestskej športovej hale v Trnave svoje štvrté veľkokapacitné očkovacie centrum. V sobotu v ňom zaočkovali 2 000 ľudí vakcínou Pfizer/BioNTech, v nedeľu očkujú vakcínou Moderna.

Mesto Trnava poskytlo na očkovanie priestory svojej športovej haly, počítače a ďalšie technické vybavenie, organizačne očkovanie zabezpečuje Trnavský samosprávny kraj.

Veľkokapacitné očkovacie centrum naďalej funguje aj v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave, to je podľa župana Jozefa Viskupiča vyhradené pre podávanie druhej dávky vakcíny AstraZeneca. Samosprávny kraj už zriadil veľkokapacitné očkovacie centrá aj v Skalici a Dunajskej Strede. V mestách očkovanie zabezpečujú aj nemocnice a polikliniky.

„Vďaka ďalšiemu centru môžeme pokračovať v nastavenom tempe podávania prvej dávky vakcíny. Zároveň ľudí preočkovávame druhou dávkou. S týmto cieľom pripravujeme otvorenie piateho veľkokapacitného očkovacieho centra v Piešťanoch, a to v spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany,“ dodal Viskupič.

Mestá a obce v Trnavskom kraji zároveň začali oslovovať ľudí nad 70 rokov veku a imobilných nad 60 rokov, ktorí by mali záujem o očkovanie mobilnými očkovacími tímami. Tie budú v krátkom čase očkovať v jednotlivých obciach, v prípade ťažko chodiacich alebo imobilných aj v domácnostiach.

10:29 Za sobotu pribudlo na Slovensku po 3 666 vykonaných PCR testoch 80 nakazených koronavírusom. Hospitalizácie opäť klesli, v nemocniciach je o 43 pacientov menej. V sobotu zaočkovali 16 603 ľudí. Pribudlo ďalších 29 obetí ochorenia COVID-19.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:00 Vitajte pri sledovaní nedeľného online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, očkovanie, vakcinačné centrum
 • sobota 8. mája

19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v nedeľu.

16:33 Prešovský samosprávny kraj (PSK) v sobotu 8. mája spustil výjazdovú očkovaciu službu. Tá smeruje do obcí kraja, kde je výrazný dopyt po očkovaní starších a zdravotne znevýhodnených osôb, ktorí majú sťaženú dostupnosť do najbližších očkovacích centier. Župa túto novú službu sprístupňuje v úzkej spolupráci s miestnymi samosprávami.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, pilotné mobilné očkovanie sa v sobotu koná v obciach Raslavice, Hanušovce nad Topľou a Spišské Podhradie. V nedeľu 9. mája je to Liptovská Teplička a Lemešany. „Samotné očkovanie prebieha skupinovo i individuálne a zabezpečujú ho tri mobilné tímy. Priorizovaní sú pritom seniori vo vyššom veku, ktorí nemajú možnosť dostaviť sa do očkovacieho centra alebo nemajú nástroje či možnosť asistencie blízkych osôb pri registrácii na očkovanie,“ uviedla Jeleňová.

Doplnila, že kraj vysiela tímy aj na očkovanie v domácich podmienkach, kde sú vakcinované osoby ťažko zdravotne postihnuté či imobilné. „Za tento víkend by župa chcela v obciach zaočkovať minimálne 500 ľudí,“ dodala hovorkyňa

Súbežne s výjazdovou očkovacou službou pokračuje PSK v očkovaní aj vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách. K už fungujúcim v Prešove, Poprade, Humennom, Starej Ľubovni v sobotu pribudlo nové v Bardejove, ktoré je na území kraja už piatym v poradí. Počas víkendu a najbližších dní je kraj pripravený zaočkovať minimálne 13 700 záujemcov. Župa vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách doposiaľ zaočkovala viac ako 56-tisíc ľudí.

15:10 Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) dnes pilotne očkoval občanov v odľahlých častiach Kysúc, konkrétne v obciach Vysoká nad Kysucou, Korňa, Zborov nad Bystricou a v meste Turzovka.

Vo zariadeniach kraja je zaočkovaných 84 percent klientov, a preto sa rozhodol využiť vlastné kapacity na ďalšiu vakcináciu rizikového obyvateľstva. Informovala o tom hovorkyňa ŽSK Lucia Lašová.

„Vyššou zaočkovanosťou verejnosti v najzasiahnutejších oblastiach chceme docieliť zníženie počtu chorých s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, ktorých by sme museli hospitalizovať,“ ozrejmila riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.

Očkovanie sa uskutočnilo v úzkej spolupráci s jednotlivými samosprávami, konalo sa napríklad v galerijných priestoroch obecného úradu vo Vysokej nad Kysucou alebo v požiarnej zbrojnici v Turzovke. V jednotlivých obciach a v meste počas dňa zaočkovali približne 500 ľudí, najviac vo Vysokej nad Kysucou, kde ponúknutú možnosť využilo 170 občanov.

Prvá fáza projektu sa primárne zacielila na vekovú kategóriu 60+, príležitosť zaočkovať sa ponúkli aj sprevádzajúcej osobe. Ďalším rozhodujúcim kritériom pre župu pri výbere samosprávy bolo i posúdenie epidemickej situácie, kde prednosť dostali obce so zvýšeným výskytom prípadov ochorenie COVID-19.

„Kysuce sú jedným z regiónov, ktoré pandémia najviac zasiahla,“ vysvetlila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Na území kraja v súčasnosti pôsobí 16 vakcinačných centier vrátane jedného veľkokapacitného v Žiline. Termín na vakcináciu v týchto centrách je možné dostať cez národný program Čakárne. „Pre mnohých starších obyvateľov, ktorí žijú v koncových častiach kraja, je dochádzka do vakcinačného centra veľmi komplikovaná, a práve im sme chceli vyjsť v ústrety,“ zdôraznila Jurinová.

Kraj plánuje v aktivite pokračovať. Znižovať sa bude veková kategória, pribudnú tiež výjazdy mobilnej očkovacej jednotky, ktorá bude očkovať imobilných občanov priamo v ich domovoch. „Naším cieľom je urobiť všetko pre to, aby sme urýchlili vakcináciu v kraji. Každý zaočkovaný človek zvyšuje naše šance definitívne poraziť pandémiu,“ dodala žilinská županka.

13:49 Ministerstvo zdravotníctva SR znížilo vekovú hranicu pre očkovanie vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna na 45 rokov.

Ako informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, záujemcovia o očkovanie vo veku 45 a viac rokov, ktorí sú zaregistrovaní prostredníctvom portálu www.korona.gov.sk, a ktorým ešte nebol pridelený termín očkovania, budú vo virtuálnej Čakárni presunutí do zoznamov čakateľov na vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna. Naďalej však platí, že termíny očkovania budú po otvorení kapacít prideľované striktne podľa veku a diagnóz.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Spišská Nová Ves

10:54 Na východe Slovenska sa už vo veľkom očkuje aj v Spišskej Novej Vsi. Prevádzku veľkokapacitného očkovacieho centra tam v sobotu spustil Košický samosprávny kraj (KSK).

Cieľom je zvýšiť dostupnosť vakcín pre obyvateľov Spiša. Centrum zriadili v priestoroch telocvične Hotelovej akadémie na Markušovskej ceste. Ako informoval predseda KSK Rastislav Trnka, počas prvého očkovacieho víkendu budú očkovať vakcínou od spoločnosti Moderna.

Po Košiciach a Michalovciach ide o tretie krajské veľkokapacitné očkovacie centrum. Trnka potvrdil záujem Spišiakov o testovanie.

„Od otvorenia čakárne sa na očkovanie prihlásilo viac ako 3-tisíc ľudí, v náhradníckom systéme máme ďalších približne tisíc záujemcov. Aj preto sme sa rozhodli, že očkovať tu budeme dva dni za sebou, a to v sobotu a v nedeľu,“ vysvetlil. Zaočkovať tak vedia približne 2 400 záujemcov. Veľkokapacitné očkovacie centrum má osem registračných a päť vakcinačných kójí.

Vakcína od spoločnosti Moderna je určená ľuďom nad 50 rokov veku a pre chronicky chorých. Podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR kraj očkuje aj sprievodné osoby, ktoré prídu so seniormi starším ako 70 rokov. Úrad KSK pripomína, že táto možnosť platí len v prípade, ak senior ide na prvú dávku a sprevádzajúci seniora má viac ako 18 rokov. Po novom sa musí vopred cez čakáreň Národného centra zdravotníckych informácií zaregistrovať aj sprievodná osoba. Odporúča sa, aby sa sprievod zaregistroval skôr ako senior, v opačnom prípade hrozí, že systém mu pridelí termín skôr, ako sa stihne zaregistrovať aj sprievod.

Vstup do očkovacieho centra v Spišskej Novej Vsi je z Markušovskej cesty 8. Východ sa nachádza na rovnakej ulici za kruhovým objazdom. Parkovanie je možné na parkovisku na mieste starej autobusovej stanice. Očkovacie centrum je v sobotu v prevádzke 9:00 do 17:00. V nedeľu bude otvorené o hodinu skôr.

10:14 Za piatok 7. mája pribudlo na Slovensku 373 nakazených koronavírusom. Celkovo vykonali 12 132 PCR testov. Hospitalizácie opäť klesli, v nemocniciach je o 39 pacientov menej. V piatok zaočkovali viac ako 12-tisíc ľudí. Pribudlo aj ďalších 44 obetí ochorenia COVID-19.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotného online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, Robert Michael/dpa/AP
 • piatok 7. mája

19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v sobotu.

16:59 Odborníci na vakcíny v Nemecku odporúčajú podávanie očkovacích látok proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson iba pre osoby nad 60 rokov. Informoval o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na magazín Der Spiegel.

Tento krok prichádza po tom, ako Európska lieková agentúra (EMA) nedávno uviedla, že krvné zrazeniny sú veľmi zriedkavým vedľajším účinkom vakcíny Johnson & Johnson a jej výhody naďalej prevažujú nad možnými rizikami.

EMA nechala všetky členské štáty Európskej únie, aby sa sami rozhodli, ako budú postupovať. Nemecký poradný výbor vydal rovnaké odporúčanie aj v prípade vakcíny AstraZeneca.

16:28 Očkovaná osoba, ktorá bola v úzkom kontakte s pozitívne testovaným človekom, nemusí ísť do karantény. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

Od druhej dávky mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19, napríklad od spoločnosti Pfizer/BioNTech alebo Moderna, však muselo uplynúť viac ako 14 dní. Od prvej dávky vektorovej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, akou je tá od spoločnosti AstraZeneca, musí uplynúť viac ako štyri týždne.

Do karantény nemusí ísť ani osoba, ktorá je viac ako 14 dní po prvej dávke očkovania proti ochoreniu COVID-19, ak jej ju podali v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19. Naďalej tiež platí, že osoba, ktorá prekonala COVID-19 v období nie viac ako 180 dní, nemusí ísť do karantény.

Račková doplnila, že medzi osoby v osobitnom režime budú po novom zaradení aj prevádzkoví pracovníci Slovenskej pošty. „Za úzky kontakt sa v prípade osôb v osobitnom režime považuje iba kontakt, ak k nemu došlo bez použitia osobných ochranných prostriedkov alebo s možným porušením použitých osobných ochranných prostriedkov,“ vysvetlila.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Banskobystrický kraj

15:52 Minister zdravotníctva sa vyjadril aj k meškajúcim druhým dávkam vakcín AstraZeneca pre ľudí, ktorí ich už mali dostať. „Problém je asi na strane Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) a v migráciách údajov, ale riešime ho. Aktívne komunikujeme s novým riaditeľom NCZI a myslím si, že problém sa vyrieši. Všetci, ktorí dostali prvú dávku, sa nemusia báť, dostanú aj druhú,“ uviedol Lengvarský s tým, že na to sú tie vakcíny alokované.

Dostatok vakcín potvrdil aj podpredseda BBSK Ondrej Lunter. „Vakcín je dosť aj pre druhú dávku a vôbec neprekáža, ak túto druhú dávku dostanú ľudia o týždeň alebo o dva neskôr, ako ju mali dostať,“ doplnil vicežupan.

15:19 Zriadenie vakcinačných centier a aktívny prístup k zriaďovaniu mobilných očkovacích tímov Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) ocenil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ako ďalej uviedol šéf rezortu na brífingu po návšteve krajského vakcinačného centra v Banskej Bystrici a po rokovaní s vedením BBSK, toto je spôsob, ktorý bude podporovať a spôsob, ktorým môžeme poraziť pandémiu ochorenia COVID-19.

Úlohou ministerstva je podľa ministra zdravotníctva nájsť k tomu finančný model, čo bolo aj jedným z bodov rokovania s vedením kraja „Sľúbil som a mienim to aj vykonať, aby boli zaplatené oprávnené náklady, ktoré s tým župy majú,“ dodal Lengvarský.

„Toto je jedna z viacerých ciest, ale tá hlavná, ako sa dostať k pacientom, ktorí sa z rôznych dôvodov nemôžu zúčastniť na očkovaní v nemocniciach alebo veľkokapacitných centrách. Veľmi dobrú prácu robia starostovia, od najmenších obcí, až po vedenie župy, v tom, že aktívne týchto ľudí vyhľadávajú, oslovujú, presviedčajú a potom organizujú mobilné očkovacie tímy, ktoré potom už vykonávajú očkovanie. Toto je cesta, ktorá je v tomto kraji najviac vpredu, ale už sa to spúšťa vo všetkých krajoch,“ dodal Lengvarský s tým, že takto sa k vakcíne môžu dostať hlavne tie najviac ohrozené skupiny.

Predseda BBSK Ján Lunter popísal dobré výsledky z očkovania v krajských zariadeniach sociálnych služieb. Ukázalo sa, že 80-percentná zaočkovanosť má veľmi dobrý vplyv na pokles ochorenia COVID-19 v sociálnych zariadeniach. „Toto by sme chceli dosiahnuť v rámci celého Slovenska, preto aj mobilné očkovanie a veľkokapacitné strediská budeme prevádzkovať aj naďalej, lebo iná cesta nie je, ako zvíťaziť nad COVID-19,“ doplnil župan.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Levoča

14:34 Levočská nemocnica zaznamenáva každý deň zlepšujúcu sa pandemickú situáciu. K piatku 7. mája tam evidujú piatich pacientov na oddelení COVID-19.

Ďalší dvaja pacienti sú na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Podľa námestníčky riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť Beáty Ružbackej na druhej strane stúpa počet zaočkovaných ľudí. Vo vakcinačnom centre nemocnice podľa jej slov doteraz zaočkovali 8 871 ľudí, druhú dávku dostalo zatiaľ 3 850 ľudí.

Okrem nižšieho počtu pacientov s ochorením COVID-19 v nemocnici zaznamenali aj rapídny pokles na koronavírus pozitívnych zamestnancov. V piatok bol v domácej izolácii iba jeden z nich. Pozitívny vývoj ukazuje aj testovanie. „Za tento týždeň sme na našom mobilnom odberovom mieste vykonali 431 testov, z ktorých ani jeden nebol pozitívny,“ informovala Ružbacká.

V levočskej nemocnici naďalej platia prísne protipandemické opatrenia a zákaz návštev. Záujemcovia o očkovanie sa musia registrovať prostredníctvom internetovej stránky korona.gov.sk. To isté platí aj pre sprievod, ktorý má záujem o očkovanie.

13:32 Európska lieková agentúra (EMA) začala urýchlený proces posudzovania experimentálnej liečby koronavírusu vyvinutej spoločnosťami GlaxoSmithKline a Vir Biotechnology.

Regulačný úrad Európskej únie v piatkovom vyhlásení uviedol, že na základe prvotných výsledkov aktuálnej štúdie začal s postupným preskúmaním sotrovimabu s cieľom určiť, či liečba touto látkou môže zabrániť hospitalizácii alebo úmrtiu u ľudí, ktorí ešte nemajú závažný stupeň ochorenia COVID-19.

EMA však poznamenala, že zatiaľ nedostala kompletné údaje, a upozornila, že je príliš skoro na vyvodzovanie akýchkoľvek záverov o pomere prínosov a rizík tohto lieku.

Sotrovimab je monoklonálna laboratórne vyrobená protilátka, ktorá podporuje imunitný systém tým, že zabraňuje proteínu koronavírusu dostať sa do buniek ľudského tela. Povolenie na núdzové použitie sotrovimabu už vydali v Spojených štátoch a Kanade.

12:40 Učitelia, ktorí sa nemohli zo zdravotných dôvodov zaočkovať začiatkom roka, budú tak môcť urobiť na budúci týždeň. Ako informoval na tlačovej konferencii minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS), títo učitelia dostanú vakcínu od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Dodal, že očkovanie sa uskutoční zatiaľ pilotne iba v jednom bratislavskom očkovacom centre. Očkovanie však plánujú rozšíriť aj do ďalších miest.

12:13 V okrese Topoľčany deti skôr napadne medveď ako stretnú pozitívneho. Píšu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žilinský kraj

11:22 V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je aktuálne obsadených 70 lôžok pacientmi s ochorením COVID-19. Na sociálnej sieti o tom informoval odbor zdravotníctva Úradu ŽSK. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 18 pacientov.

Aj naďalej majú najviac hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v čadčianskej nemocnici, kde sa aktuálne starajú o 42 ľudí nakazených koronavírusom. „Liptovská nemocnica eviduje aktuálne päť pacientov s ochorením COVID-19, 21 COVID lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená a dvoch pacientov eviduje nemocnica v Dolnom Kubíne,“ konkretizoval odbor zdravotníctva ŽSK.

Banská Bystrica

10:59 Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) je k piatku 7. mája hospitalizovaných 32 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19. Podľa webovej stránky nemocnice sa ich počet od 12. apríla drží pod 43, pričom ešte 1. apríla to bolo 85 pacientov a v marci ich počet prekračoval stovku. Zo všetkých aktuálne hospitalizovaných s týmto ochorením je šesť pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu, v čase vrcholiacej epidémie ich bolo aj viac ako 20.

Situácia v najväčšej nemocnici v Banskobystrickom kraji sa pomaly vracia do normálu. „Počet výkonov sa nejako zásadne nezvýšil, lebo doteraz bol vysoký počet pacientov v kritickom stave na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny, kde bola presunutá aj časť anestéziologických sestier z operačných sál. Operatíva sa preto nedala nejako zásadne navyšovať a v tomto prechodnom období je potrebné nechať priestor zamestnancom na čerpanie dovoleniek na regeneráciu, pretože sedem mesiacov pracovali bez čerpania voľna,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa FNsP FDR Ružena Maťašeje s tým, že návrat do štandardného stavu bude preto postupný a pomalý.

Nemocnica upravila už počty reprofilizovaných lôžok. „Momentálne ich máme 125 pre pacientov s ochorením COVID-19,“ konkretizovala hovorkyňa a dodala, že počas najväčšej vlny pandémie ich bolo viac ako 300. Aktuálne má Rooseveltova nemocnica štyroch pozitívne testovaných zamestnancov a v karanténe nie je žiaden. V zariadení pokračuje očkovanie proti ochoreniu COVID-19, pričom prvou dávkou už zaočkovali viac ako 30-tisíc ľudí a druhou viac ako 25-tisíc.

10:34 Úrad verejného zdravotníctva SR intenzívne pracuje na stanovení podmienok cestovania do zahraničia. Ako na piatkovej tlačovej besede o aktuálnych opatreniach v súvislosti s COVID-19 povedal hlavný hygienik Ján Mikas, kedy by pritom pravidlá letných dovoleniek mohli byť známe, ešte jasné nie je.

„Hľadáme cesty, ako by sme mohli zadefinovať bezpečnosť alebo rizikovosť niektorých krajín,“ priblížil s tým, že sa budú snažiť predstaviť ich čím skôr. Mohlo by ísť o podobný systém, ako fungoval na Slovensku počas minulého leta. „Určite nejaké usmernenie vyjde, aby sa samozrejme ľudia vedeli zariadiť,“ uzavrel.

10:16 Na Slovensku uzavreli tretí prípad úmrtia po očkovaní na prevenciu ochorenia COVID-19. Išlo o pacientku vo veku 47 rokov, ktorá sa dala očkovať vakcínou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca.

Vyplýva to z týždennej štatistiky podozrení na nežiaduce účinky vakcín proti COVID-19, ktorú Štátny ústav pre kontrolu liečiv zostavil k 6. máju.

Príčina úmrtia stanovená pitvou súvisela podľa ústavu s trombózou mozgových žilových sínusov, ktorá patrí medzi možné zriedkavé nežiaduce účinky danej vakcíny. Genetickým vyšetrením zároveň u pacientky zistili poruchy zrážanlivosti krvi. Vzhľadom na existenciu genetickej predispozície k trombofilnému stavu bol súvis medzi očkovaním vakcínou Vaxzevria a následnou trombózou žilového sinusu stanovený ako pravdepodobný, informuje ďalej ústav.

K úmrtiu sa na piatkovej tlačovej besede vyjadril aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský„Podľa prvotných informácií táto pacientka trpela genetickou poruchou, ktorá nebola detekovateľná pred očkovaním,“ uviedol. Ako dodal, v pondelok zasadne skupina odborníkov a tento prípad komplexne rozoberie. „Navrhne ďalšie opatrenia a aj prípadné zmeny a úpravy vakcinačnej stratégie,“ uzavrel.

V predchádzajúcich mesiacoch ústav uzatvoril dva prípady úmrtí, pričom v oboch išlo o pacientov vo vyššom veku s viacerými chronickými ochoreniami. V oboch týchto prípadoch stanovili príčinu úmrtia pitvou a súvisela s chronickými ochoreniami pacientov. Keďže vzniknuté nežiaduce reakcie po očkovaní mohli prispieť k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu, príčinnú súvislosť medzi očkovaním a úmrtiami stanovili ako možnú.

Štátny ústav k 6. máju eviduje 4 196 hlásení podozrení na nežiaduce účinky po očkovaní. Z toho 244 je závažných, čo predstavuje 5,8 %. Celkovo bolo na Slovensku k 7. máju prvou dávkou zaočkovaných 1 164 981 osôb, druhou dávkou 549 768 osôb.

AstraZeneca
Foto: ilustračné, SITA/AP.

10:05 Za štvrtok pribudlo na Slovensku 362 nakazených koronavírusom po 6 995 vykonaných PCR testoch. Pozitivita tak dosiahla 5 %. Hospitalizácie opäť výrazne klesli, v nemocniciach je o 77 pacientov menej. Pribudlo aj ďalších 26 obetí ochorenia COVID-19.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:55 Hlavný hygienik pripomenul, že od 10. mája sa rušia nákupné hodiny vyčlenené pre seniorov od 9:00 do 11:00 počas pracovných dní. Čo sa týka kultúrnych podujatí, stále platí pravidlo 50-percentnej obsadenosti, v prvom stupni varovania je maximálny počet ľudí v exteriéri 500 a v interiéri 250, v druhom stupni varovania je to 200 v exteriéri a 150 v interiéri. Ide pritom o sediace obecenstvo. „Interiérové filmové predstavenia stála nie sú povolené,” podotkol Mikas. Umelé kúpaliská budú môcť po stanovení určitých obmedzení v prvom a druhom stupni varovania poskytovať tréningy pre športové kluby, ktoré sú registrované pod športovými zväzmi.

9:44 Od 10. mája bude stále platiť zákaz vychádzania po 21:00, podmienky pre fungovanie fitnescentier, ako aj gastroprevádzok ostávajú nezmenené. Tak minister, ako aj hlavný hygienik pritom očakávajú aj o týchto témach diskusiu a následné prehodnotenie. Otázne podľa Mikasa je, či vláda schváli nový COVID automat. Na jeho základe by totiž mohlo prísť k ďalšiemu uvoľňovaniu, „Naším cieľom je postupne otvoriť veci, ktoré sa otvoriť dajú bez epidemiologického rizika,” konštatoval Mikas. Zároveň ale zdôraznil, že idú cestou postupného otvárania.

9:32 V nemocniciach je aktuálne v súvislosti s koronavírusom hospitalizovaných 1 117 ľudí, na umelej pľúcnej ventilácii je 156 pacientov. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský označil na piatkovej tlačovej besede o aktuálnych opatreniach v súvislosti s COVID-19 uvedené čísla za veľmi povzbudzujúce. Celé Slovensko sa nachádza v ružovej farbe, v rámci jednotlivých okresov sú v bordovej farbe iba okresy Považská Bystrica a Myjava. K výrazným zmenám v opatreniach pritom od pondelka 10. mája nepríde. Ako doplnil hlavný hygienik Ján Mikas, vyhláška k prevádzkam a hromadným podujatiam sa rozdelí, výraznejšia zmena sa dotkne iba blízkych kontaktov pozitívnych osôb. Ak totiž budú zaočkovaní a nebudú mať príznaky, nebude sa na nich vzťahovať izolácia. Tento benefit získajú 14 dní po druhej dávke mRNA vakcínou alebo 4 týždne po prvej dávke vektorovou vakcínou, alebo ak už koronavírus prekonali a sú dva týždne po očkovaní.

9:28 Slovensko vo štvrtok dostalo mailom z Maďarska výsledky testov vakcíny Sputnik V a sú v poriadku. Ako ďalej na piatkovej tlačovej besede o aktuálnych opatreniach v súvislosti s COVID-19 uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, o vakcíne budú ďalej komunikovať so slovenskými odborníkmi, ako aj s ruskou stranou a následne sa rozhodne o ďalšom postupe.

9:02 Naživo: Tlačová konferencia o opatreniach v súvislosti s COVID-19

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Odberné miesto v Žiline
Odberné miesto na Základnej škole Námestie mladosti v Žiline, kde pomáhajú počas celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 poľskí lekári a zdravotníci. Testovanie prebieha od 18. – 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 23. január 2021. Foto: SITA/ŽSK.
 • štvrtok 6. mája

20:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v piatok.

18:52 Ministerstvo zdravotníctva predstavilo nové spoty o očkovaní. Cielia primárne na seniorov, ktorým majú pripomínať možnosť registrovať sa na očkovanie a budovať dôveru vo vakcíny proti Covidu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:28 Trenčiansky samosprávny kraj počas najbližšieho víkendu otvorí obidve svoje veľkokapacitné krajské očkovacie centrá na trenčianskom výstavisku aj Zimnom štadióne v Prievidzi. Po druhýkrát sa v nich bude očkovať vakcínami od spoločností AstraZeneca aj Pfizer/BioNTech.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:35 Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) chce, aby bol certifikát umožňujúci cestovanie v rámci Európskej únie (EÚ) pripravený v júni. Heger to uviedol na videokonferencii s veľvyslancami krajín EÚ, ktorí pôsobia na Slovensku alebo sú pre Slovensko akreditovaní.

Úrad vlády SR to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal tlačový a informačný odbor úradu. Premiér chce, aby ľudia už v júni mohli cestovať. O „zelenom certifikáte“ preto intenzívne diskutuje s ministerstvami.

15:34 Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla, aby členské štáty Európskej únie (EÚ) spolupracovali na vývoji a uvoľnení liekov proti ochoreniu COVID-19 v bloku. Komisia uviedla, že zriadi portfólio desiatich potenciálnych liekov, pričom do októbra plánuje autorizovať tri nové liečivé prípravky a prípadne ďalšie dva do konca roka. Na liečbu pacientov s koronavírusom je v EÚ zatiaľ schválené len antivirotikum remdesivir, pripomína agentúra AP.

Komisia uviedla, že samotné vakcíny nevyhubia koronavírus za krátky čas a bude treba účinné lieky a liečebné plány pre pacientov v nemocniciach aj doma, vrátane tých, ktorí bojujú s takzvaným dlhým covidom. „Očkovanie zachraňuje životy, ale zatiaľ nedokáže zlikvidovať COVID-19. Potrebujeme silné postrčenie v oblasti liečby, aby sme obmedzili potrebu hospitalizácií, urýchlili čas zotavenia a znížili úmrtnosť,“ vyjadrila sa eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová.

Do štúdií a klinických testov plánuje EK investovať 90 miliónov eur a ďalších 40 miliónov chce uvoľniť na podporu výroby a prístupu k liekom a liečbam. Spoločné obstarávanie je možné začať so súhlasom členských štátov, pričom na začatie konania je potrebných minimálne päť krajín EÚ.

Najnovšie kroky v oblasti liekov proti COVID-19 sa pridávajú k vakcínovej stratégii EÚ. V rámci stratégie EK pôsobila ako investor farmaceutických spoločností vyvíjajúcich vakcíny, aby sa urýchlili ich výroba a výskum. Komisia zabezpečila 2,6 miliardy dávok vakcín proti koronavírusu a rokuje s výrobcami o ďalších dávkach.

EÚ má cieľ zaočkovať do konca júla 70 % jej dospelého obyvateľstva. Podľa predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej má na to blok dostatok vakcín.

15:00 Národné centrum zdravotníckych informácií zverejnilo na svojom Facebooku postup a link, na ktorom sa môže zaregistrovať senior nad 70 rokov spolu so sprievodcom. Zároveň upozorňuje, že očkovacie centrá nebudú nezaregistrovaný sprievod proti COVID-19 očkovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bratislavský kraj

14:09 Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zriadil vakcinačné centrum na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v Pezinku. „Po spustení očkovania v Poliklinike Karlova Ves a Národnom futbalovom štadióne (NFŠ) bude BSK očkovať aj v Pezinku,“ uviedla hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Tretie očkovacie miesto kraja vzniklo v Mestskej poliklinike Pezinok na Hollého ulici. Ide zatiaľ o pilotnú fázu, na základe ktorej sa potom nastaví ostrá prevádzka očkovacieho miesta. „Očkovať sa bude v piatky vakcínou AstraZeneca, soboty a pondelky vakcínou Pfizer/BioNTech,“ doplnila hovorkyňa.

„Aj keď Poliklinika v Karlovej Vsi a veľkokapacitné očkovacie centrum na NFŠ slúžia všetkým, obyvatelia Malokarpatska to budú mať predsa len do Pezinka bližšie ako do Bratislavy,“ skonštatoval predseda BSK Juraj Droba. V registrácii sa nič nemení.

Prihlasovanie záujemcov o očkovanie bude cez štátny systém Národného centra zdravotníckych informácií. „BSK vo svojom systéme na prihlasovanie sa náhradníkov rozšíril možnosť vybrať si očkovacie miesto. Stále však platí, že uprednostnení sú ŤZP a chronicky chorí pacienti,“ uzavrela Forman.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:28 Ministerstvo zdravotníctva SR znížilo vekovú hranicu na očkovanie vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech. Vakcíny od Pfizeru sú už v tzv. čakárni na vakcinacia.nczisk.sk priraďované osobám od 50 rokov.

Zníženie vekovej hranice na očkovanie vakcínou od Pfizeru avizoval v stredu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ak bude podľa neho dostatok dávok týchto vakcín aj v treťom kvartáli, nevylučuje možnosť, že by si ľudia vakcíny vyberali.

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová informovala, že hlavným dôvodom zníženia vekovej hranice je objem dodaných vakcín a tiež navýšenie očkovacích kapacít. Ako uviedla, registráciu na mRNA vakcíny, teda Pfizer a Moderna ľuďom nad 50 rokov umožňuje rezort po dôkladnej analýze. Od štvrtku je tiež možná registrácia sprievodu osoby nad 70 rokov.

„Platí, že sprievodca sa môže zaregistrovať v prípade, že sa senior očkuje prvou dávkou. Sprevádzajúca osoba musí byť vo veku od 18 rokov a dostane rovnakú vakcínu ako senior, ktorého na očkovanie sprevádza,“ doplnila hovorkyňa rezortu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnavský kraj

12:50 V zariadeniach sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, dostalo prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 takmer 95 percent tých klientov a zamestnancov, ktorí o očkovanie prejavili záujem. Ide v 21 zariadeniach spolu o takmer 2 200 ľudí. Druhú dávku vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech dostalo 76 percent klientov a zamestnancov, čo je 1 660 ľudí. Informovala o tom riaditeľka odboru sociálnych vecí Úradu Trnavského samosprávneho kraja Blažena Flamíková.

Epidemiologická situácia v župných zariadeniach sociálnych služieb je aktuálne podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča najlepšia od začiatku pandémie. Ani v jednom z nich nie je momentálne nikto pozitívny na ochorenie COVID-19. Viskupič to pripisuje aj vakcinácii najzraniteľnejších.

„Očkovanie prvou dávkou vakcíny sme úspešne ukončili minulý týždeň. Vakcína sa podávala napríklad v zariadeniach v Jahodnej, Okoči, Pastuchove alebo Zavare. Zaočkovaní boli už takmer všetci klienti a zamestnanci, ktorí o očkovanie prejavili záujem, a ktorým to dovolil zdravotný stav,“ povedala Flamíková. Zaočkovaných minimálne prvou dávkou vakcíny je už takmer 80 % zo všetkých 2 732 klientov a zamestnancov župných zariadení sociálnych služieb.

Očkovanie zväčša prebieha priamo v týchto zariadeniach. Výjazdovú očkovaciu službu zabezpečujú nemocničné tímy a po novom aj tímy trnavskej župy. Postupne budú očkovať ďalších klientov a zamestnancov obecných, mestských, župných aj neverejných zariadení sociálnych služieb.

Bardejov

11:54 Prešovský samosprávny kraj (PSK) v súčinnosti so štátnymi orgánmi otvára v sobotu 8. mája veľkokapacitné očkovacie centrum v priestoroch Strednej priemyselnej školy technickej (SPŠ) v Bardejove, kde sa bude dať zaočkovať vakcínou Pfizer/BioNTech. Alokovaných je 1 100 vakcín a očkovať budú jeden deň. Informoval o tom Štefan Hij z Mestského úradu v Bardejove.

Nové veľkokapacitné očkovacie centrum v Bardejove otvára Prešovský samosprávny kraj ako piate v poradí po Prešove, Humennom, Poprade a Starej Ľubovni. Očkovať budú od 8:00 do 18:00. Na mieste budú prítomní príslušníci mestskej polície, ktorí budú koordinovať prichádzajúcich.

V závislosti od počtu prihlásených, od záujmu občanov o vakcináciu, ako aj dodávok samotnej vakcíny príjme PSK na budúci týždeň rozhodnutie, či budú očkovať iba počas víkendov, alebo aj počas pracovných dní.

Samotné prihlasovanie na očkovanie je možné cez centrálny registračný systém Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) www.korona.gov.sk . Vakcíny sú prideľované primárne podľa veku – konkrétne Pfizer/BionNTech je určená osobám vo veku 60+.

Košický kraj

11:22 Košický samosprávny kraj (KSK) otvorí svoje veľkokapacitné očkovacie centrá aj tento týždeň. Do konca týždňa budú zdravotníci očkovať v Košiciach, Michalovciach aj v Spišskej Novej Vsi. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

V telocvični Strednej odbornej školy informačných technológií na Ostrovského 1 v Košiciach budú vo štvrtok, v sobotu a nedeľu očkovať vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech a v piatok vakcínou od AstraZeneca. V športovej hale Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach budú oba víkendové dni očkovať AstraZenecou a v telocvični Hotelovej akadémie v Spišskej Novej Vsi budú v sobotu aj v nedeľu očkovať Modernou.

Registrácia na očkovanie naďalej prebieha na stránke www.korona.gov.sk, KSK zriadil taktiež registráciu náhradníkov na webstránke www.ockovanieksk.sk.

10:51 Polícia SR upozorňuje na dezinformácie a hoaxy, že zaočkované osoby negatívne vplývajú na tých, ktorí očkovaní nie sú. Informovala o tom vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.

Priblížila, že profil „alexwortex69“ s takmer 43-tisíc sledovateľmi šíril na sociálnej sieti cez príspevky, ktoré miznú po 24 hodinách, hoax, že nezaočkované ženy majú problém s menštruáciou, ak sa stretnú so zaočkovanou osobou. Tiež uviedol, že aj prítomnosť zaočkovanej osoby môže vyvolať samovoľné potraty.

„Žiadna z vakcín nemôže vplývať na osobu, ktorá nebola očkovaná, a to zahŕňa aj menštruáciu, plodnosť a tehotenstvo. Vakcíny proti COVID-19 obsahujú iba krátku informáciu, ktorá kóduje Spike proteín predstavujúci neškodnú časť vírusu,“ vysvetlila polícia.

Dodala, že táto informácia vydrží v tele pár hodín, splní svoj význam a zmizne. Zároveň objasnila, že to nie je živý vírus, a preto sa nemôže šíriť. Ostáva iba v mieste vpichu zaočkovaného a aj to je dôvod, prečo zaočkovaný človek nebude mať pozitívny PCR alebo antigénový test v dôsledku očkovania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prievidza

10:22 Okresný dopravný inšpektorát v Prievidzi pre výskyt ochorenia COVID-19 u viacerých zamestnancov zatvoril vo štvrtok služby oddelenia evidencie vozidiel v policajnej budove na Košovskej ceste. Informovala o tom krajská polícia na sociálnej sieti. Bez obmedzení bude fungovať pracovisko evidencie vozidiel zriadené v klientskom centre Okresného úradu Prievidza.

10:05 Za stredu pribudlo na Slovensku 343 nakazených koronavírusom po 6 268 vykonaných PCR testoch. Hospitalizácie opäť výrazne klesli, v nemocniciach je o 82 pacientov menej. V stredu zaočkovali viac ako 5-tisíc ľudí. Pribudlo aj ďalších 34 obetí ochorenia COVID-19.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žilina

9:13 Žilinská samospráva sa rozhodla ukončiť činnosť dvoch mestských mobilných odberových miest na antigénové testovanie na ochorenie COVID-19. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, posledné testy v odberových miestach na Hollého ulici a na Hornom vale urobia v piatok 7. mája.

„Obe odberové miesta samospráva prevádzkovala v spolupráci so žilinským územným spolkom Slovenského Červeného kríža. Dôvodom na ukončenie činnosti je zmenená epidemická situácia a uvoľňujúce sa preventívne opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu,“ uviedol Miškovčík.

Ďalších osem permanentných mobilných odberových miest v Žiline funguje bez zmeny. „Denne aktualizovaný zoznam odberových miest s časom fungovania a kontaktnými údajmi je k dispozícii na internetovej stránke ministerstva zdravotníctva. V prípade zhoršenia epidemickej situácie je samospráva opäť pripravená posilniť kapacitné možnosti testovania,“ dodal Miškovčík.

9:04 Vo štvrtok 6. mája sa od 10:00 do 12:00 nebude dať prihlasovať na očkovanie. Ako informovala hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Bauch, z dôvodu aktualizácie systému bude systém eVakcinacia odstavený.

9:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom