Koronavírus: Na Slovensku máme päť ružových okresov a bude ich ešte viac, čakáreň na očkovanie sa otvorí pre ďalšie vekové skupiny (online)

Očkovanie, koronavírus
Veľkokapacitné očkovacie centrum v Starej Ľubovni. Foto: www.facebook.com

Epidemická situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom sa naďalej výrazne zlepšuje. Od pondelka 26. apríla máme v treťom stupni varovania 22 okresov, do druhého sa ich zaradilo 52 okresov a prvý stupeň platí pre päť okresov.

Viac o téme: Koronavírus

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

 • od 26. apríla do 2. mája

Bordové okresy na Slovensku – tretí stupeň varovania (22)

 • Bánovce nad Bebravou, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Ilava, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Lučenec, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice a Tvrdošín

Červené okresy na Slovensku – druhý stupeň varovania (52)

 • Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Kežmarok, Komárno, Košice I – IV, Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen

Ružové okresy na Slovensku – prvý stupeň varovania (5)

 • Nitra, Nové Zámky, Sobrance, Topoľčany a Zlaté Moravce

Od štvrtka sa otvorí čakáreň na očkovanie pre ľudí nad 16 rokov. Pre záujemcov zatiaľ nebude umožnené vyberať si vakcínu. Ministerstvo zdravotníctva však v najbližšom čase očakáva najväčšie dodávky vakcín Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech. Ak teda bude tejto vakcíny najviac, osoby od 16 rokov by mali byť pravdepodobne očkované práve ňou.

Od pondelka 3. mája COVID automat opäť prefarbí Slovensko – v treťom stupni varovania bude iba 10 okresov, do druhého stupňa sa zaradí 60 okresov a prvý stupeň bude platiť pre deväť okresov.

Vďaka tomu, že sa situácia zlepšuje postupne uvoľňujú opatrenia. Od pondelka 19. apríla sa otvorili obchody a služby, podmienkou je jedna osoba na 15 metrov štvorcových a negatívny test. Umožnený je s testom aj pohyb v prírode mimo okres. Otvorili sa kostoly, a to s rovnakými podmienkami ako obchody a služby. Povoľuje sa šport v exteriéri, a to v skupine 6 osôb a s testom. Ľudia môžu od pondelka navštíviť aj zoologické a botanické záhrady, či knižnice. Zároveň svoje služby opätovne môžu ponúkať aj hotely a penzióny avšak zatiaľ bez reštaurácií. Od pondelka 26. apríla dostali zelenú aj terasy kaviarní a reštaurácii aj fitnes centrá.

3.stupen.jpg
Zmeny v opatreniach, ktoré sú platné od pondelka 19. apríla 2021. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Naďalej klesá počet prípadov. Za posledných sedem dní u nás pribudlo 3789 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré odhalili PCR testy (pondelok – 488, nedeľa – 99, sobota – 435, piatok – 841, štvrtok – 485, streda – 677, utorok – 764).

Klesá aj počet hospitalizovaných aj pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Po dlhom čase klesol počet ventilovaných pacientov pod 250. Reprodukčné číslo je aktuálne na hodnote 0,9 až 1. Za posledný týždeň koronavírus na Slovensku zabil 328 ľudí (pondelok – 41, nedeľa – 36, sobota – 37, piatok – 53, štvrtok – 48, streda – 53, utorok – 60).

Situáciu v súvislosti s koronavírusom sledujeme online (minúta po minúte)

 • streda 28. apríla

20:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj vo štvrtok.

19:48 Systém eVakcinacia čaká odstávka. Ako informuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), uskutoční sa dnes od 20:00 do 22:00. Dôvodom je aktualizácia systému. „V tomto čase sa nebude môcť verejnosť prihlásiť na očkovanie,“ upozorňuje NCZI.

18:42 Vstup žiakov druhého stupňa základnej školy, strednej školy alebo jazykovej školy bez testu do škôl a školských zariadení bude od štvrtku 29. apríla možný v okresoch, ktoré sú v lepšom ako „čiernom“ stupni COVID automatu.

Ako ďalej informuje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), rovnaké podmienky v rámci aktuálnej vyhlášky platia aj pre prijímacie pohovory na vysokú školu. Vyhláška platí od štvrtku od 29. apríla do 28. mája.

17:48 Polícia v uplynulom týždni zaznamenala 1 825 prehreškov voči pandemickým opatreniam. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Zo zistených priestupkov a deliktov bolo 1 385 prípadov porušenia zákazu vychádzania, 396 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok, 43 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény a jeden prípad porušenia zákazu otvorenia prevádzok. Za zistené prehrešky policajti uložili 1 467 pokút v celkovej výške 64 535 eur. Takmer dvesto prípadov bolo postúpených regionálnym úradom verejného zdravotníctva.

Policajti od začiatku roka evidujú 41 943 prípadov porušenia zákazu vychádzania, 18 072 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok, 1 166 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény a 121 prípadov porušenia zákazu otvorenia prevádzok. Najviac priestupkov eviduje polícia v Prešovskom kraji, a to viac ako 12-tisíc. Zvyšné kraje nepresiahli hranicu desaťtisíc zaznamenaných priestupkov a deliktov.

Košický kraj

17:05 Košický samosprávny kraj (KSK) chce zvýšiť tempo očkovania a v máji plánuje očkovať takmer každý deň v týždni. Očkovať bude vo veľkokapacitných očkovacích centrách alebo prostredníctvom mobilnej očkovacej služby všetkými registrovanými vakcínami – AstraZenecou, Modernou aj Pfizerom.

Najbližšie plánuje Košický samosprávny kraj očkovať v piatok 30. apríla vo veľkokapacitnom centre v Košiciach, a to AstraZenecou. Cez víkend 1. a 2. mája sa tu bude po prvýkrát očkovať Pfizerom. Opäť otvoríme aj veľkokapacitné očkovacie centrum v Michalovciach, v sobotu 1. mája sa tam bude očkovať AstraZenecou.

Košický samosprávny kraj už požiadal ministerstvo zdravotníctva o otvorenie čakárne na očkovanie do tretieho očkovacieho centra, ktoré plánuje spustiť v Spišskej Novej Vsi. Čakáreň by mala byť otvorená do konca týždňa, prvých Spišiakov plánuje župa zaočkovať v sobotu 8. mája, a to vakcínou od Moderny. Veľkokapacitné očkovacie centrum sa bude nachádzať v priestoroch Hotelovej akadémie na Radničnom námestí.

16:36 Európa môže podľa šéfa nemeckej farmaceutickej firmy BioNTech dosiahnuť kolektívnu imunitu proti koronavírusu o štyri mesiace. „Európa dosiahne kolektívnu imunitu v júli, najneskôr v auguste,“ povedal Ugur Sahin, ktorého firma spolu s americkým výrobcom liekov Pfizer vyvinula prvú všeobecne schválenú vakcínu proti ochoreniu COVID-19.

Hoci sa stále diskutuje o tom, akú hranicu zaočkovanosti obyvateľstva treba na dosiahnutie kolektívnej imunity, podľa expertov úroveň nad 70 percent výrazne naruší prenos koronavírusu v populácii. Sahin však dodal, že údaje ukazujú, že imunita po určitom čase slabne a pravdepodobne bude potrebná aj tretia dávka vakcíny.

„Potrebujeme tretiu dávku vakcíny, aby sa ochrana dostala naspäť na takmer 100 percent,“ vyjadril sa šéf spoločnosti BioNTech. Tretiu dávku by podľa jeho slov mali podať 9 až 12 mesiacov po prvej.

15:59 Od pondelka by sa mohli uvoľňovať ďalšie opatrenia. Je možné, že Slovensko v rámci COVID automatu prejde do červenej fázy. Uznesenie by mala vláda schváliť ešte na stredajšom online rokovaní. „Má sa presne definovať, ktoré opatrenia budú platiť v červených okresoch a ktoré v bordových,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

15:34 Zmluva o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V bude zverejnená v stredu v plnom rozsahu. Po rokovaní vlády o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Zmluva bude zverejnená v Centrálnom registri zmlúv.

Koronavírus, vakcína, Sputnik V
Foto: ilustračné, SITA/AP

15:03 V čakárni na očkovanie si budú záujemcovia o očkovanie po novom vyberať okresy, nie vakcinačné miesta.

Vakcína bude ľuďom prideľovaná na základe platnej vyhlášky podľa veku alebo definovaných kritérií. Do prihlasovacieho systému bude od štvrtka doplnená aj skupina chronicky chorých pacientov. Informoval o tom generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Róbert Suja.

14:40 V prípade pozitívnej epidemickej situácie nie je vylúčené, že od 15. mája bude opäť možné cestovať do zahraničia za účelom dovolenky. Na sociálnej sieti to napísal štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Martin Klus (SaS). Momentálne podľa neho stále platí termín zrušenia zákazu cestovania 28. mája, to sa však môže zmeniť.

„Podobne uvažujú aj ďalšie štáty Európskej únie, čo dlhodobo prízvukujem ako jeden z argumentov koordinácie opatrení,“ uviedol Klus s tým že 6. mája by sa znovu malo prehodnocovať uvoľňovanie opatrení.

Štátny tajomníka zároveň povedal, že bude aj naďalej navrhovať opätovné zavedenie takzvaného cestovného semaforu, aký fungoval minulý rok. „Ten sa postupne rozrastal o zoznam bezpečných „zelených“ krajín, ktoré sme mohli navštíviť bez povinnej karantény pri návrate domov,“ priblížil s tým, že Slovensko by sa mohlo vrátiť k režimu, ktorý rozlišoval červené (rizikové krajiny), žlté (menej rizikové krajiny, z ktorých by napríklad bol potrebný návrat s testom) a zelené krajiny (relatívne bezpečné). „Tento semafor sa bude odvíjať aj od množstva zaočkovaných,“ zdôraznil Klus.

Zastupiteľské úrady SR vo svete by podľa štátneho tajomníka mali v prvej polovici mája štátnym orgánom dodať všetky aktuálne informácie o opatreniach, ktoré ďalšie krajiny zavádzajú. „Aby sme si mohli byť istí, že sa nám z tých turistických destinácií nevrátia rôzne varianty vírusov, ktoré by mohli byť veľmi nebezpečné pre zaočkovaných ľudí na Slovensku,“ dodal Klus.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
13:58 Úrad verejného zdravotníctva zverejnil na svojej Facebookovej stránke ďalšiu časť „Čo hovoria odborníci“. Tentokrát v nej MUDr. Elena Prokopová, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre primárnu pediatriu hovorí, že počet pozitívnych detí stúpa. Zároveň vysvetľuje, čo to spôsobuje a ako tomu predchádzať.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:15 Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave v spolupráci s Ústavom epidemiológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave začali s výskumom, ktorého cieľom je zistenie šírenia ochorenia COVID-19 v spoločných domácnostiach. Výsledky výskumu majú podľa Matúša Demka z Trnavskej univerzity pomôcť pri strategickom rozhodovaní a efektívnej kontrole epidémie. Momentálne hľadajú na výskum dobrovoľníkov z Bratislavského a Trnavského kraja.

„Hľadáme dobrovoľníkov ochotných podstúpiť odber krvi. Do výskumu potrebujeme dobrovoľníkov žijúcich v Bratislavskom a Trnavskom kraji a ich úzke kontakty zo spoločných domácností. Podmienkou je, aby mali od novembra 2020 do marca 2021 PCR testom alebo antigénovým testom potvrdené ochorenie COVID-19, aby mali viac ako 18 rokov, žili minimálne s jedným plnoletým človekom v spoločnej domácnosti a neboli doposiaľ zaočkovaní,“ informovala prodekanka pre vedecko-výskumnú činnosť Jaroslava Brňová z Centra mikrobiológie a prevencie infekcií.

Dobrovoľníkom odoberú jednu skúmavku krvi zo žily a absolvujú osobný rozhovor s cieľom získania epidemiologických údajov. Okrem zistenia hladiny protilátok metódou ECLIA bude u dobrovoľníkov vykonaný aj rýchlotest na prítomnosť protilátok.

Odbery budú prebiehať v Centre mikrobiológie a prevencie infekcií Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave, ktoré sa nachádza v areáli Fakultnej nemocnice v Trnave, vedľa infekčnej kliniky, vždy vo štvrtok od 12:00 do 15:00. Dobrovoľníci sa v prípade záujmu o účasť na výskume môžu prihlásiť na e-mailovej adrese covid@truni.sk alebo na telefónnom čísle 0903 718 016.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:32 Ministri na stredajšom rokovaní vlády odsúhlasili semafor pre kultúrne podujatia, ktorý nadväzuje na všeobecný COVID automat.

Ako vysvetlilo Ministerstvo kultúry SR (MK SR) v materiáli predloženom na vládu, v oblasti organizovania hromadných podujatí kultúrneho charakteru sa predpokladá existencia sektorového automatu.

Semafor MK SR podrobnejšie upravuje režim organizovania kultúrnych podujatí, akými sú koncerty či divadelné a audiovizuálne predstavenia. Tiež formuluje podmienky automatického uvoľňovania, a to v závislosti od jednotlivých fáz pandemickej situácie. Tanečné zábavy, plesy, jarmoky a podobné spoločenské podujatia sa však naďalej budú riadiť všeobecnou úpravou hromadných podujatí.

Podľa schváleného semaforu nie sú v čiernej a bordovej fáze povolené žiadne kultúrne podujatia. Tiež nie sú povolené skúšky či zhotovovanie záznamov a on-line prenos. Od druhého stupňa varovania, teda v červenej fáze, je povolené len sedenie a kapacita môže byť zaplnená na 50 percent s tým, že v exteriéri môže byť najviac 200 a v interiéri 150 ľudí. V tejto fáze sú povolené len podujatia, ktoré nie sú pre deti alebo školské skupiny. Interiérové kiná sú v tomto stupni zatvorené. V ružovej fáze (prvý stupeň varovania) platia tie isté podmienky ako v predchádzajúcej fáze s tým rozdielom, že v exteriéri môže byť najviac 500 a v interiéri 250 ľudí. Návštevníci potrebujú na podujatie RT-PCR test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 24 hodín.

Interiérové kiná sú otvorené v tmavožltej a svetložltej fáze (prvý a druhý stupeň ostražitosti). Povolené je len sedenie a kapacita môže byť zaplnená na 50 percent s tým, že v exteriéri môže byť maximálne 500 ľudí a v interiéri 250 ľudí. Povolené sú aj kultúrne podujatia zamerané na školopovinných maloletých či školské skupiny. Vo fáze monitoringu môže byť na podujatí najviac tisíc ľudí v exteriéri a 500 v interiéri. V tejto fáze je už povolené aj státie pre obecenstvo.

Vo všetkých fázach platí zákaz kontaktnej interaktívnej práce s publikom. Na podujatí sa môžu ľudia zúčastniť len s prekrytím nosa a úst rúškom alebo respirátorom podľa aktuálne platného nariadenia.

12:09 Vláda schválila nové rozdelenie okresov podľa epidemickej situácie. Aktualizovanú mapu podľa COVID automatu predložil na rokovanie kabinetu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, platiť bude od pondelka 3. mája. Od budúceho týždňa bude v treťom stupni varovania iba 10 okresov, podľa aktuálne platného rozdelenia je ich 22. Do druhého stupňa sa zaradí 60 okresov a prvý stupeň bude platiť pre deväť okresov.

Do tretieho stupňa varovania budú od 3. mája patriť okresy Ilava, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Martin, Myjava, Poltár, Považská Bystrica, Trenčín, Turčianske Teplice a Tvrdošín.

Druhý stupeňa bude platiť pre okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I.-V., Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Kežmarok, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poprad, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.

V prvom stupni varovania sa budú nachádzať okresy Dunajská Streda, Komárno, Nitra, Nové Zámky, Skalica, Sobrance, Stropkov, Topoľčany a Zlaté Moravce.

Kremnica

11:51 Zástupcovia firiem, ktoré prevádzkujú mobilné odberové miesta (MOM) v mestskej telocvični a v mestskom kultúrnom stredisku v Kremnici potvrdili, že obe miesta budú v prevádzke aj v nasledujúcom mesiaci. Ako kremnická radnica informuje na svojej webovej stránke, MOM fungujú v meste od 8:00 do 17:00 každý deň.

V minulom týždni otestovali v Kremnici na týchto dvoch odberových miestach 2 820 ľudí, pričom pozitívny na ochorenie COVID-19 nebol nikto. Dva týždne predtým odhalili testy vždy zhodne po päť pozitívnych, pričom pozitivita bola 0,17 %.

Okres Žiar nad Hronom, do ktorého historická Kremnica patrí, je v rámci COVID automatu zaradený do druhého stupňa varovania. Podľa aktuálnych nariadení potrebujú ľudia v takomto takzvanom červenom okrese na cestu do a zo zamestnania negatívny test, ktorý nie je starší ako 14 dní.

Odberové miesta na Slovensku majú so štátom zmluvy o prevádzke s platnosťou do konca júna 2021.

10:54 Dáta bez pátosu na svojej Facebookovej stránke zverejnili denný report, podľa ktorého nové prípady koronavírusu medzitýždenne klesajú o 10-20 percent. Narástla však pozitivita PCR testov z 1 percenta na takmer 6 percent.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:22 Stredne veľké kultúrne podujatia by sa mohli konať bez sociálnych odstupov účastníkov, no s ďalšími preventívnymi opatreniami. Naznačujú to výsledky po pilotnom koncerte, ktorý sa uskutočnil v marci v Barcelone s 4 500 účastníkmi v rúškach a podľa organizátorov nebol dôvodom žiadnych väčších prepuknutí ochorenia COVID-19.Zdravotnícky tím z miestnej nemocnice, ktorý dohliadal na zdravotné protokoly koncertu, uviedol, že analýza dát odhalila šesť pozitívnych účastníkov v období dvoch týždňov po podujatí. Nikto z nakazených si nevyžadoval hospitalizáciu a v prípade štyroch predpokladajú, že pôvod ich nákazy ani nebol z koncertu.Lekár Josep Maria Llibre uviedol, že šesť infekcií je menej ako bol v čase koncertu priemer šírenia nákazy v meste. Šesť prípadov by podľa jeho slov predstavovalo incidenciu 131 prípadov na 100-tisíc obyvateľov, pričom v Barcelone to vtedy bolo 260 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

Zdravotnícke úrady v Barcelone dali zvláštne povolenie na účasť maximálne 5 000 ľudí na koncerte španielskej rockovej kapely Love of Lesbian. Ľudia so vstupenkami podstúpili antigénový test na koronavírus a ako boli negatívni, mohli ísť na koncert bez toho, aby dodržiavali sociálny odstup. Museli mať však kvalitné tvárové masky.

Skupina organizátorov koncertov svoju iniciatívu opísala ako pilotný program, ktorý má pomôcť obnoviť kultúrne podujatia, keďže daný sektor pre pandemické obmedzenia utrpel.

Podobnú iniciatívu majú aj v ďalšom katalánskom meste Girona, kde sa zase usilujú pomôcť reštauráciám a posmeliť ľudí, aby začali znova chodiť von. V stotisícovom meste už druhý týždeň funguje program „Otvorená Girona“, v rámci ktorého môžu ľudia ísť do vybraných reštaurácií alebo na kultúrne a športové podujatia po overení, že majú nízke riziko infekcie. Účastníci sa prostredníctvom aplikácie v telefóne preukážu, že ich zaočkovali, už mali ochorenie COVID-19 alebo v konkrétnej lekárni podstúpili antigénové testovanie.

10:05 Za utorok pribudlo na Slovensku 682 nakazených koronavírusom. Laboratóriá vykonali 7 508 PCR testov. Pribudlo ďalších 39 obetí. Hospitalizácie klesli, v nemocniciach je o 63 pacientov menej. V utorok zaočkovali takmer 4-tisíc ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:32 Slovenskí europoslanci apelujú na vládu, aby dostatočne informovala občanov o COVID pase.

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Plošné testovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský
 • utorok 27. apríla

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v stredu.

Bratislavský kraj

16:55 Bratislavský samosprávny kraj na svojom Facebooku vyzýva ľudí, aby sa k nim prihlásili na očkovaniu proti COVID-19 ako náhradníci. Náš prihlasovací formulár je otvorený nielen pre držiteľov preukazu ŤZP, ale aj pacientov s chronickými chorobami so závažnými a stredne závažnými diagnózami.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:12 Minister financií SR Igor Matovič nezníži daň z pridanej hodnoty (DPH) pre gastro sektor na 5 %, k čomu ho vyzvali gastro prevádzkovatelia a opozičná strana Hlas-SD. Vyhlásil to v utorok na tlačovom brífingu. Dôvodom je to, že rôznych požiadaviek na odškodnenie má byť na Slovensku neúrekom, no „špajza“ je po predchádzajúcej vláde prázdna.„Máme zarobené na deficit 9,4 mld. eur, čo by bol rekordný deficit verejných financií. Za tejto situácie by som bol veľkým pesimistom ku komukoľvek, kto by mal nároky na rozdávanie štátneho rozpočtu. Nemáme z čoho rozdávať,“ reagoval Matovič.15:27 Do konca júna by mohli byť prvou dávkou vakcíny zaočkovaní všetci 60-tnici, ktorí majú o očkovanie záujem. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský to povedal v diskusnej relácii Na Telo plus. Termín odhadol s ohľadom na súčasné dodávky vakcín. Aktuálne je podľa ministra zaočkovaných 46 % ľudí z tejto vekovej kategórie.

14:58 Od štvrtka sa otvorí čakáreň na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre ľudí nad 16 rokov. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) to uviedol v diskusnej relácii televízie Markíza Na Telo plus.

Pre záujemcov zatiaľ nebude umožnené vyberať si vakcínu. Rezort však v najbližšom čase očakáva najväčšie dodávky vakcín Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech. Ak teda bude tejto vakcíny najviac, osoby od 16 rokov by mali byť pravdepodobne očkované práve ňou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
14:24 Rusi si vyžiadali od Slovenska vzorky vakcín Sputnik V na kontrolu vo svojom vlastnom laboratóriu. V diskusnej relácii Na Telo plus to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ako uviedol, ruská strana si vo štvrtok odvezie 600 dávok vakcíny, 300 z prvej dávky a 300 z druhej na svoju vlastnú kontrolu.„Vypýtali si mesiac na to, to aby si to skontrolovali sami vo svojej réžii,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva. Definitívne rozhodnutie o očkovaní ruskou vakcínou Sputnik V na Slovensku podľa neho padne až po tejto skúške.
Sputnik V
Foto: ilustračné, SITA/AP

13:46 Strana Za ľudí očakáva, že tento týždeň príde k zmene COVID automatu a aktualizácii vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktoré nereflektujú na aktuálnu situáciu. Uviedla to predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.Pripomenula, že v utorok môžu trénovať len šiesti športovci a tréner v sektore 800 metrov štvorcových, kde je riziko nákazy radikálne nižšie, ako v uzavretých priestoroch. Preto žiadajú aktualizáciu COVID automatu a vyhlášky tak, aby zohľadňovali riziká prenosu vírusu. Jej stanovisko poskytlo tlačové oddelenie strany.Podľa Remišovej trvajú zmeny príliš dlho a opatrenia nestíhajú reflektovať na novú situáciu. „Samozrejme, uvedomujeme si riziká otvárania, ale verím, že všetci sme sa naučili, že v prípade potvrdenia ohniska okamžite urobíme potrebné lokálne opatrenia.

Rozšírenie nákazy v jednej firme alebo v jednej škole na západnom Slovensku nemôže mať vplyv na opatrenia na východnom Slovensku. Máme na skladoch dostatok testov, aby sme ich využívali masívne tam, kde bude treba,“ dodala Remišová.

Aktualizácia COVID automatu by mala podľa nej obsahovať aj nové pravidlá testovania, aby sa nevykladali desiatky tisíc eur na jedného pozitívne testovaného tak, ako je to dnes. „Situácia je radikálne lepšia a iná, ako bola. Testovanie musí mať zmysel a plošné testovanie dnes zmysel nemá,“ uzavrela Remišová.

13:20 Ministerstvo zdravotníctva SR eviduje k utorku 832 požiadaviek na výjazdové očkovanie v zariadeniach sociálnej starostlivosti (ZSS). Z toho v 87 % zariadení sa už uskutočnilo prvé kolo očkovania, v 65 % týchto zaradení už podali klientom a zamestnancom aj druhú dávku vakcíny. K pondelku bolo teda zaočkovaných takmer 36-tisíc klientov a zamestnancov ZSS aspoň prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19, z nich dostalo druhú dávku vakcíny takmer 29-tisíc osôb. Na očkovanie prvou dávkou čaká ešte 3 779 klientov a zamestnancov zariadení, z nich 1 671 má už naplánovaný termín očkovania.

Ako ďalej informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, počet žiadostí ZSS o očkovanie nemusí byť konečný a teda ani proces očkovania v týchto zariadeniach nie je ukončený. Časť zariadení doteraz nepožiadala o očkovanie svojich klientov a zamestnancov z rôznych príčin, napríklad že zariadenie bolo v COVID karanténe. „Požiadavky na očkovanie klientov a zamestnancov zo strany ZSS pribúdajú kontinuálne, na základe rozhodnutia jednotlivých zariadení,“ uviedla Eliášová.

Krompachy

12:49 Nemocnica v Krompachoch, rovnako ako väčšina nemocníc, zaznamenala zlepšenie pandemickej situácie a mierny pokles pacientov s koronavírusom. Po dlhom čase nemocnica nemá žiadneho COVID pozitívneho zamestnanca. Ako informovala nemocnica, v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva nemocnica pripravuje spustenie očkovacieho centra priamo v areáli nemocnice.

„Počas uplynulého týždňa bol vývoj pandemickej situácie u nás pozitívny. Hoci sme mali aj cez víkend príjem nových pacientov, je to v minimálnych počtoch, obavy, aká bude situácia po dvoch týždňoch od Veľkej noci, sa nepotvrdili. V našej nemocnici poskytujeme zdravotnú starostlivosť 11 pacientom s koronavírusom, stav štyroch z nich si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Krompachy Miroslav Kraus.

Za minulý týždeň v nemocnici realizovali 587 antigénových testov s pozitivitou 0,68 percenta a 163 PCR testov s pozitivitou 10,5 percenta. Nemocnica postupne rozbieha aj plánované operácie, zákaz návštev pacientov a prísne protiepidemické opatrenia zostávajú zatiaľ v platnosti.

Stará Ľubovňa

12:22 Situácia v nemocnici v Starej Ľubovni sa v súvislosti s počtom hospitalizovaných s ochorením COVID-19 opäť zhoršila. Kým pred týždňom v pondelok tam mali desať covidových pacientov, v pondelok 26. apríla ich bolo dvadsať. Z toho sú dvaja na umelej pľúcnej ventilácii. Informoval o tom agentúru SITA riaditeľ nemocnice Peter Bizovský. Spomedzi hospitalizovaných ide podľa jeho slov o mladšie vekové kategórie, polovica z nich má menej ako 60 rokov.

Bizovský sa obáva, že nárast počtu hospitalizovaných po predošlom poklese by mohol byť dôsledkom veľkonočných sviatkov. Do regiónu sa vtedy vrátilo aj veľa ľudí zo zahraničia. „U nás pracuje veľa ľudí vonku. Mnohí z nich prišli domov na sviatky a viem, že viacerí nedodržiavali karanténu,“ povedal riaditeľ nemocnice.

Ešte v uplynulých dvoch týždňoch po sebe evidoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni pokles hospitalizovanosti. Podľa regionálnej hygieničky Márie Mancalovej sa vtedy situácia v okrese zlepšila. Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA, v tomto týždni sa podľa COVID automatu okres nachádza ešte v treťom stupni, no v nasledujúcom by mal byť v druhom a prejsť z bordovej do červenej farby.

„V období od 19. do 25. apríla evidujeme v rámci antigénových testov 101 pozitívnych prípadov z celkovo 16 257 vykonaných laboratórnych vyšetrení, čo predstavuje 0,62 percenta pozitivity. V prípade PCR testov máme potvrdených 54 pozitívnych prípadov z celkovo 528 vykonaných laboratórnych vyšetrení, pozitivita je na úrovni 10,23 percenta, čo je aj pod celoslovenským priemerom,“ informovala Mancalová.

Zároveň dodala, že okres Stará Ľubovňa už neeviduje žiadnu obec, ktorá by bola bez prípadu ochorenia COVID. „Ešte dva týždne dozadu sme mali dve obce, a to Obručné a Matysová,“ vysvetlila.

11:43 Na Slovensku by sa proti ochoreniu COVID-19 dalo očkovať 61 percent ľudí. Vyplýva to z výskumu GLOBSEC Vaccination Trends, ktorý sa v marci 2021 uskutočnil v desiatich krajinách na vzorke približne 10-tisíc respondentov. V každej krajine sa na prieskume zúčastnilo minimálne tisíc ľudí. Na utorňajšej tlačovej konferencii to uviedla Dominika Hajdu zo slovenskej pobočky neziskovej organizácie Globsec.

Celkovo 10 percent Slovákov priblížilo, že už je zaočkovaných, ďalších 24 percent sa nechce alebo skôr nechce očkovať. Z výsledkov prieskumu tiež vyplýva, že ochota očkovať sa rastie medzi ľuďmi s vekom aj dosiahnutým vzdelaním.

Prieskum sa uskutočnil na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Estónsku, Lotyšsku, Litve, Rumunsku a Bulharsku. Spomedzi desiatich krajín prejavilo záujem očkovať sa v priemere 45 percent ľudí so základným vzdelaním, medzi ľuďmi s vysokoškolským vzdelaním by sa očkovalo približne 60 percent opýtaných.

Očkovanie proti COVID 19
Foto: Archívne, SITA/AP

Martin

10:47 Pacienti s pretrvávajúcimi zdravotnými problémami po ochorení COVID-19 dostanú v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) komplexnú postcovidovú liečbu. Od začiatku tohto roka prešlo pneumoftizeologickou ambulanciou Kliniky pneumológie a ftizeológie UNM už viac ako 250 pacientov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19. Informovala o tom Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie UNM.

Ambulanciu navštevujú nielen pacienti, ktorí boli hospitalizovaní so závažným zápalom pľúc, ale aj takí, ktorí boli liečení ambulantne a majú aj po prekonaní ochorenia ťažkosti. „Mnohým sa funkcia pľúc zlepšuje, ale zároveň majú subjektívne rôzne komplikácie, ktoré im negatívne ovplyvňujú kvalitu života. Najčastejšie je to zadýchavanie, znížená výkonnosť organizmu, rôzne bolesti na hrudníku, pocit pálenia na hrudi a dráždivý kašeľ,“ poznamenala lekárka ambulancie Stanislava Potrepčiaková.

Popri vyšetreniach zameraných na funkčnosť pľúc a priedušiek absolvujú pacienti špeciálny rehabilitačný program pripravený Fyziatricko-rehabilitačným oddelením UNM. „Respiračnú postcovidovú fyzioterapiu robíme už tretí týždeň. Pacienti, ktorí majú po ochorení sťažené dýchanie, prípadne zníženú výkonnosť celého organizmu, u nás dostávajú pohybovú liečbu zameranú na obnovenie funkcie dýchania a na zlepšenie kondície,“ informovala primárka oddelenia Eva Babčanová.

Pacienti v rámci respiračnej fyzioterapie absolvujú dychové cvičenia, dychovú gymnastiku, prípadne inhalačnú liečbu, ktoré im pomôžu vrátiť správny stereotyp dýchania. „Na podporu regenerácie pľúc využívame magnetoterapiu alebo laseroterapiu. Pacientom sa po terapii ľahšie dýcha, hovorí, lepšie zvládnu chôdzu po schodoch, prejdú bez zadýchania väčšiu vzdialenosť,“ dodala Babčanová.

10:15 V pondelok potvrdili PCR testy 488 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 8 285 vzoriek. Pribudlo aj ďalších 41 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa znížil o 14 na 1 588. Zaočkovali ďalších 6 539 osôb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košice

9:25 Do košických základných škôl nastúpilo v pondelok viac ako 13 500 detí. Po šiestich mesiacoch sa do škôl vrátili aj piataci, šiestaci a siedmaci, ktorí na prezenčnú výučbu v triedach museli čakať najdlhšie zo všetkých žiakov ZŠ v meste. Podmienkou na vstup do školy bolo podpísané vyhlásenie o bezinfekčnosti u jedného z rodičov alebo u zákonného zástupcu dieťaťa. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabián.

Žiaci druhého stupňa sa museli zároveň preukázať negatívnym výsledkom testu, ktorý nemal viac ako sedem dní, alebo potvrdením o prekonaní ochorenia COVID–19 za posledných 180 dní. Zároveň 1 229 žiakov II. stupňa 17 základných škôl v meste absolvovalo uplynulú stredu a štvrtok kloktacie testy.

„Do našich škôl dnes nastúpilo celkovo 84 percent zapísaných žiakov. Na druhom stupni to bolo 7190 žiakov, čo predstavuje 86 percent. Zároveň prišlo 6394 prvákov až štvrtákov, čo znamená, že na I. stupni sa prezenčnej výučby zúčastnilo 83 percent žiakov. K dnešnému dňu evidujeme 10 tried, ktoré majú pre víkendové očkovanie učiteľov riaditeľské voľno. Ďalších 11 tried je v karanténe z dôvodu ochorenia žiaka alebo pedagogického zamestnanca na COVID-19,“ informovala vedúca oddelenia školstva magistrátu mesta Košice Beáta Lopušniaková.

Na rozdiel od základných škôl oproti minulému týždňu mierne poklesli počty detí v košických materských školách (MŠ). Tie momentálne navštevuje 3 729 žiakov, čo je vyše 67 percent z ich celkového počtu. V karanténe je pre ochorenie COVID-19 jedna škôlka – MŠ Na Juhoslovanskej 4 v Košiciach. Možno aj vďaka premenlivému počasiu začala u detí stúpať bežná chorobnosť detí na chrípku a ďalšie klasické respiračné choroby.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Otvorenie terás gastro prevádzok
Ľudia na terase gastro prevádzky v bratislavskom Starom Meste počas otvorenia terás v rámci uvoľnovania opatrení v súvislosti so zlepšujúcou sa situáciou s COVID-19. Bratislava, 26. apríl 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel
 • pondelok 26. apríla

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v utorok.

17:28 Vo veľkokapacitných očkovacích centrách (VKOC) Prešovského samosprávneho kraja (PSK) v predchádzajúcom týždni zaočkovalI ďalších 7,5 tisíca ľudí. Viac ako dvetisíc z nich si prišlo po druhú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Ako konkretizovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, vakcínu AstraZeneca dostalo uplynulý víkend v župných očkovacích centrách v Prešove, Humennom a Poprade spolu 6 797 ľudí.

„Z tohto počtu bolo 4 391 nových zaregistrovaných záujemcov vo veku od 40 do 59 rokov a 2 406, ktorí dostali druhú dávku vakcíny. Išlo predovšetkým o učiteľov a ľudí z kritickej infraštruktúry, vodičov a predavačov, ktorým bolo koncom februára umožnené očkovanie usmernením ministerstva zdravotníctva,“ spresnila Jeleňová.

Počas víkendu pritom v Prešove zaočkovali 3 744 a v Poprade 2 289 ľudí. V Humennom sa očkovalo iba v sobotu, kde vakcínu proti koronavírusu dostalo 764 ľudí.

Do celkovej bilancie za uplynulý týždeň prispela aj Stará Ľubovňa, kde počas dvoch pracovných dní, v utorok 20. a stredu 21. apríla, zaočkovali ďalších 755 ľudí.

„Prešovský samosprávy kraj za devätnásť očkovacích dní doposiaľ vo svojich štyroch veľkokapacitných centrách podal vakcínu už 47 081 ľuďom, pričom z celkového počtu cez rezervačný systém PSK, ktorý prevádzkuje župa v spolupráci s ambulantnými lekármi, zaočkovali 2 856 ľudí,“ dodala hovorkyňa

Krajská samospráva bude v očkovaní pokračovať budúci víkend v Prešove, Poprade a Humennom. Pre znížené dodávky vakcín sa nebude očkovať tento týždeň v Starej Ľubovni.

17:15 Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) povolil od utorka 27. apríla konanie hromadných podujatí v prípade profesionálnych súťaží vo vybraných športoch aj s prítomnosťou obecenstva. Zmeny sa týkajú hokejovej extraligy, futbalovej Fortuna ligy a II. ligy, tiež najvyšších súťaží mužov a žien v basketbale a hádzanej. Ostatné športové podujatia bude nutné naďalej organizovať bez obecenstva. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Prešov

16:52 Na vyučovaní v prešovských základných školách (ZŠ) bolo v pondelok viac ako 80 percent všetkých žiakov. Do dvanástich ZŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov nastúpilo v pondelok do školy 3 064 žiakov druhého stupňa z celkového počtu 3 269.

Z dištančnej formy vyučovania prešli od pondelka 26. apríla na prezenčnú formu aj žiaci piateho, šiesteho a siedmeho ročníka, ktorí sa tak pridali k ôsmakom a deviatakom. Do lavíc prešovských ZŠ si v pondelok sadlo aj 2 667 žiakov prvého stupňa z celkového počtu 3 820.

Ako uviedol hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov dnes prvýkrát otvorili svoje brány pre všetkých žiakov prvého aj druhého stupňa. Zatvorené zostali len niektoré triedy na vybraných školách. „Zatvorených zostalo 23 tried na rôznych základných školách z dôvodu potvrdeného výskytu ochorenia COVID-19,“ spresnil Tomek.

Zároveň dodal, že do materských škôl nastúpilo 1 485 detí z celkového počtu 2 501. Tri materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov majú prerušenú prevádzku z dôvodu výskytu ochorenia COVID-19.

16:18 Aplikácia Moje ezdravie bude v noci z pondelka 26. apríla na utorok 27. apríla v čase od 21:00 do 4:00 pre plánovanú technickú odstávku pre verejnosť nedostupná. Ako informovala PR špecialistka Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Diana Dúhová, nedostupnosť aplikácie zapríčiní upgrade HW vybavenia a úprava sieťovej konfigurácie.

Keďže počas plánovanej odstávky bude aplikácia Moje ezdravie nedostupná, nebude možné sa prihlásiť na testovanie COVID-19 ani registrovať sa do aplikácie eHranica. NCZI sa za spôsobené obmedzenie ospravedlňuje.

15:27 Po roku boja s pandémiou už odborníci vedia, že COVID-19 nepostihuje len pľúca, ale ide o systémové ochorenie a taktiež, že sa nekončí prekonaním akútnej infekcie a viac ako 75 % pacientov má po prekonaní ochorenia následky.

Tieto môžu poškodiť srdcový sval, postihujú cievy, narúšajú zrážanie krvi a spôsobujú tromboembolizmus. Poškodený môže byť aj centrálny nervový systém, pečeň, pankreas či obličky, avšak ďalšiu veľkú skupinu pacientov tvoria tí, ktorí trpia depresiami, úzkosťami alebo posttraumatickým stresom.

Pandémia koronavírusu zároveň ukazuje, že využívanie telemedicíny by mohlo významne uľahčiť kontakt lekára a pacienta a aj manažovanie jeho ochorenia. Zhodli sa na tom odborníci v diskusii Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+ MED s názvom 120 minút o slovenskom zdravotníctve.

14:51 Pandemická komisia schválila predĺženie núdzového stavu o ďalších 30 dní a odporučila vláde prijať v tejto veci kladné stanovisko.

Komisia taktiež navrhla ukončiť pravidelné testovanie v školách a nahradiť ho intervenčným testovaním v školských zariadeniach okrem testovania v čiernych okresoch podľa COVID-automatu. Ako ďalej informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, v školách v čiernych okresoch zostáva podľa platného COVID-automatu v prípade detí na prezenčnej výučbe pravidelné testovanie v doterajšom nastavení.

„Členovia komisie sa oboznámili s aktuálnou epidemiologickou situáciu, ako aj s možnosťou lokalizácie koronavírusu prostredníctvom spodných vôd, ktoré je aktuálne predmetom diskusie v rámci testovacej stratégie a informáciu zobrali na vedomie,“ uzavrela hovorkyňa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:06 Ministerstvo zdravotníctva SR pripravuje zmeny v očkovaní. Rezort pracuje na novej vyhláške, ktorá by mala platiť od mája tohto roku. Upravovať bude očkovanie chronicky chorých pacientov, skupinové očkovanie, ale aj už medializované očkovanie sprievodu seniorov.

Aktualizácia má podľa ministerstva za cieľ urýchliť očkovanie tých ľudí, ktorí sú najviac ohrození ochorením COVID-19. Aktuálne sa pripravujú technické úpravy registračného formuláru, aby systém bol pripravený na nasadenie.

Nitra

13:55 Pozrite si video, ako to vyzeralo počas otvorenia vo fitness centre v Nitre v rámci uvoľnovania opatrení v súvislosti so zlepšujúcou sa situáciou s COVID-19.

Poprad

13:28 Popradská nemocnica zavedie novinku, ponúkne testovanie formou PCR testov aj zo slín. Služba je určená len pre samoplatcov. Záujemcovia si tak budú môcť od štvrtka 29. apríla vybrať pri PCR testovaní techniku odberu. Podrobiť sa budú môcť výteru nosohltanu a hrdla, ako to bolo doteraz, alebo spomínanému odberu zo slín. Informovala o tom hovorkyňa nemocnica Sylvia Galajda.

V prípade druhej možnosti dostane klient tampón na cmúľanie, ktorý bude cmúľať jednu až dve minúty bez žuvania. „Pred samotným odberom nesmie minimálne 30 minút jesť ani piť, fajčiť, žuť žuvačku, používať kvapky do hrdla, umývať si zuby, ani použiť prípravky pre ústnu hygienu,“ ozrejmila hovorkyňa.

Zvolen

12:59 Nemocnica Zvolen aj po ďalšom týždni eviduje zlepšenie pandemickej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19. Ako zariadenie informuje v tlačovej správe, nemocnica postupne spúšťa tiež plánovanú operatívu. K zmene dôjde vo veľkokapacitnom očkovacom centre v budove Doprastavu, kde by vakcínu AstraZeneca mala nahradiť po novom vakcína Pfizer/Biontech.

„Oproti minulému týždňu nám opäť poklesol stav hospitalizovaných pacientov s potvrdeným koronavírusom. K dnešnému dňu poskytujeme zdravotnú starostlivosť ôsmim pacientom s COVID-19, podporu umelej pľúcnej ventilácie si vyžadujú piati pacienti, dvaja sú napojení na neinvazívnu ventiláciu a 19 pacientov je suspektných,“ uviedla aktuálne čísla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá. Rovnako ako minulý týždeň má nemocnica dvoch zamestnancov s diagnózou COVID-19, nikto nie je v karanténe.

Priaznivý vývoj pandémie v celom regióne potvrdzuje aj testovanie na koronavírus. „Za uplynulý týždeň sme vykonali 381 PCR testov, 42 testov zo slín a 767 antigénových testov, pričom pozitívny výsledok mali len traja testovaní,“ informovala riaditeľka. Od začiatku očkovania v obidvoch centrách vo Zvolene zaočkovali už takmer 16 200 ľudí.

„Podľa aktuálnych informácií, od mája by sme vo veľkokapacitnom očkovacom centre mali začať očkovať už len vakcínou Pfizer/Biontech, čo si vyžiada menšie organizačné zmeny, hlavne čo sa týka skladovania a prípravy vakcíny,“ objasnila Veselá s tým, že nemocnica na to bude pripravená.

Zvolenská nemocnica postupne rozbieha aj plánované operácie, za minulý týždeň vykonali 58 operácií. Zákaz návštev pacientov a prísne protiepidemické opatrenia zatiaľ zostávajú v platnosti.

Bardejov

12:24 Základné školy v meste Bardejov sú od pondelka v plnej prevádzke. Ako informoval hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, brány škôl otvorili za dodržania všetkých protiepidemických opatrení aj pre žiakov ďalších ročníkov 2. stupňa. Predchádzalo tomu sobotňajšie testovanie na COVID-19. Na štyroch stanovištiach zriadených samosprávou otestovali 1 398 ľudí, pričom nezaznamenali ani jediný pozitívny prípad.

Podľa informácií, ktoré odzneli aj na dnešnom zasadnutí mestského krízového štábu, je podľa Hija podobne priaznivá situácia aj v mestských zariadeniach pre seniorov. „Keďže tu samospráva zaznamenala vysokú mieru vakcinácie, tak u zamestnancov, ako aj klientov týchto zariadení, a celková epidemická situácia sa výrazne zlepšila, postupne a ostražito sa uvoľňujú opatrenia. Okrem povolených návštev v interiéroch týchto zariadení sú povolené aj návštevy v domácnostiach klientov, ba dokonca v sprievode ošetrovateliek sú umožnené aj cesty za nákupmi,“ uviedol Hij.

V súvislosti s požiadavkami na športovanie v interiéroch, ktorého sa domáhajú najmä športové kluby, tieto budú musieť podľa hovorcu prejaviť ešte chvíľu trpezlivosti. „Aj na základe konzultácií s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Bardejove budú musieť s tréningovými aktivitami počkať,“ dodal Hij.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poprad

11:48 Sedem pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 odhalilo víkendové testovanie v Poprade. Na tri odberné miesta zriadené mestom v športovej hale Aréna sa v sobotu a nedeľu prišlo otestovať 2 747 ľudí. Miera pozitívnych prípadov je na úrovni 0,25 percenta. O výsledkoch informovala agentúru SITA hovorkyňa mesta Jarka Hlaváčová.

Pred týždňom v športovej hale otestovali 3 213 ľudí. Pozitívnych bolo sedem z nich, čo predstavovalo 0,22 percenta. Popradská samospráva zriaďuje víkendové odberné miesta pravidelne od 21. januára. Za toto obdobie tam vykonali viac ako 58 500 odberov. Pozitívny výsledok malo približne 440 z nich.

Okres Poprad sa podľa COVID automatu nachádza v treťom stupni varovania, teda v bordovej farbe.

Bratislava

11:20 Dopravný podnik Bratislava (DPB) od pondelka 26. apríla zvyšuje kapacitu mestskej hromadnej dopravy (MHD), spoje budú premávať častejšie. „S postupným uvoľňovaním opatrení začínajú Bratislavčania opäť viac cestovať MHD. Od pondelka 26. apríla preto zvyšujeme kapacitu na najvyťaženejších tratiach, obnovujeme niektoré linky a do prevádzky nasadzujeme aj kapacitnejšie vozidlá,“ avizoval DPB na sociálnej sieti.

Trnava, Hlohovec

10:55 V Trnave prišlo počas víkendu do odberových miest zriadených mestom na testovanie viac ako 17 400 ľudí. Pozitívny výsledok malo šesť z nich, čo je 0,03 percenta. Z doterajších štrnástich kôl testovania je to najlepší výsledok.

V Hlohovci otestovali 4 800 ľudí, pozitívny výsledok mali dvaja, čo je 0,04 percenta. V Senici prišlo na testovanie takmer 4 200 ľudí, pozitívnych bolo šesť, teda 0,14 percenta. Medzi obcami už prevažujú také, ktoré nemali žiadneho človeka s pozitívnym výsledkom testu na COVID-19.

Trnava už pred víkendovým testovaním avizovala, že plošné testovanie zabezpečuje naposledy. „Mesto prostredníctvom základných škôl naďalej umožní testovanie zákonných zástupcov detí v našich zariadeniach,“ informoval primátor Peter Bročka. V Trnave budú naďalej testovať mobilné odberové miesta, ktoré prevádzkujú zmluvní partneri ministerstva zdravotníctva.

Počas tohtoročných štrnástich kôl vykonali v Trnave v odberových miestach zriadených mestom takmer 280-tisíc testov. Štát prepláca samosprávam náklady na jeden test vo výške päť eur, v prípade Trnavy to je spolu 1,4 milióna eur.

10:24 Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nevidí dôvod pokračovať v „neefektívnom testovaní“ a v zákaze vychádzania. Informoval o tom hovorca liberálov Ondrej Šprlák. Ako dodal, predstavitelia SaS sa zoznámia na vláde s dôvodmi, pre ktoré by mal byť opätovne predĺžený núdzový stav. Ten súčasný sa totiž končí v stredu 28. apríla.

„Namiesto predĺženia núdzového stavu, ktorý v sebe zahŕňa testovanie a zákaz vychádzania po 20:00, sme premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO) navrhli novelu zákona o hospodárskej mobilizácii. Tá by umožňovala ukladať pracovnú povinnosť mimo núdzový stav a v súlade s Ústavou SR,“ uviedol predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

Podotkol, že v strane nevidia žiadny dôvod pokračovať v testovaní a napríklad zakazovať ľuďom behať po ôsmej večer, keď je ešte svetlo.

10:06 Pacientov na umelej pľúcnej ventilácii je už menej ako 200, upozornili Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook s tým, že je to veľký míľnik.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:02 Za nedeľu pribudlo na Slovensku 99 nakazených koronavírusom po 10 622 vykonaných PCR testoch. Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa zvýšil o ďalších 36. Hospitalizácie mierne stúpli, v nemocniciach je o 15 pacientov viac. Zaočkovali viac ako 9-tisíc ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Stará Ľubovňa

9:47 Počet ľudí pozitívnych na ochorenie COVID-19 po víkendovom testovaní v Starej Ľubovni klesla už tretí víkend po sebe. Kým pred týždňom bola pozitivita 0,39 percenta, aktuálne je na úrovni 0,27 percenta.

Celkovo sa v sobotu a v nedeľu prišlo otestovať 3 706 ľudí, z toho desiati boli pozitívni. Informoval o tom primátor mesta Ľuboš Tomko na sociálnej sieti. Pred týždňom sa v Ľubovni prišlo otestovať 4 053 ľudí, pozitívni boli šestnásti.

Od pondelka 26. apríla je okres Stará Ľubovňa v bordovej fáze. Primátor Tomko zároveň pripomenul, že po dlhom čase sa otvárajú aj terasy a fitnes centrá. Od 13. apríla v Starej Ľubovni funguje aj veľkokapacitné očkovacie centrum. Prešovský samosprávny kraj v piatok 23. apríla informoval, že počas tohto týždňa sa tam však očkovať nebude. Dôvodom je nedostatok vakcín.

Trnavský kraj

9:33 Trnavský samosprávny kraj (TTSK) cez víkend vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách začal podávať druhú dávku vakcíny AstraZeneca učiteľom, ktorí boli prvou dávkou zaočkovaní pred desiatimi týždňami vo Fakultnej nemocnici v Trnave. Zároveň pokračovalo očkovanie nových záujemcov.

Celkovo počas víkendu podľa predsedu TTSK Jozefa Viskupiča podali takmer 4 300 vakcín v očkovacom centre v Trnave a viac ako 2 100 v Dunajskej Strede. V Skalici počas tohto víkendu neočkovali.

„Rýchlosť očkovania sme prispôsobili počtu dostupných vakcín, a tak sme tento víkend očkovali v dvoch z troch župných centier, a to v Dunajskej Strede a Trnave. To, že sme už začali preočkovávať ľudí, teda podávať im druhú dávku, považujem za dôležitý míľnik v boji s pandémiou. Zároveň dúfam, že zásoby vakcín budú čoraz väčšie,“ povedal Viskupič.

Očkovanie druhou dávkou vakcíny od AstraZeneca odporúča Ministerstvo zdravotníctva SR po 10 až 12 týždňoch. Národné centrum zdravotníckych informácií pozýva ľudí na preočkovanie automaticky. V SMS býva uvedený termín a miesto očkovania, ktoré je zhodné s miestom prvého očkovania, alebo je v najbližšom očkovacom centre k miestu bydliska.

Trnavský samosprávny kraj zriadil prvé veľkokapacitné očkovacie centrum ešte vo februári v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave. V marci pribudli ďalšie dve v priestoroch stredných škôl v Dunajskej Strede a Skalici.

Čadca

9:21 Už druhý týždeň po sebe zaznamenali pri víkendovom testovaní na ochorenie COVID-19 v Čadci len minimum pozitívnych prípadov. Ako informoval primátor mesta Milan Gura, kým pred týždňom odhalili dva pozitívne prípady, minulý víkend mali pozitívny test traja ľudia.

Väčší záujem o testovanie medzi obyvateľmi mesta bol v sobotu, keď boli otvorené štyri odberné miesta v základných školách a otestovali v nich 788 ľudí. Nedeľné testovanie bolo možné absolvovať v priestoroch domu kultúry a využilo ho 287 ľudí.

„Miera pozitivity počas víkendu dosiahla 0,28 percenta. Tento údaj nezahŕňa výsledky testov z ostatných odberných miest, ktoré boli v prevádzke v meste Čadca,“ upozornil Gura.

Tornaľa, Banská Belá, Svätý Anton

9:16 Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) začína s projektom mobilných očkovacích jednotiek v priebehu aktuálneho týždňa.

Ako informuje krajská samospráva, pilotne bude v prevádzke mobilné stredisko v utorok 27. a v stredu 28. apríla v Tornali v okrese Revúca. Očkovací autobus príde do okresu Banská Štiavnica do obce Banská Belá v stredu 28. apríla a do Svätého Antona vo štvrtok 29. apríla. Zároveň župa spustila aj registráciu pre očkovanie ležiacich pacientov.

Očkovať sa bude vakcínou od spoločností Pfizer/BioNTech, toto očkovanie je tak určené len pre záujemcov nad 60 rokov. Župa prostredníctvom svojho portálu nahradnici.sk spustila aj registráciu na očkovanie pre ležiacich pacientov, ktorí potrebujú, aby očkovací tím prišiel až priamo k nim domov, prednostne v pilotných okresoch.

„Pôvodne sme mali v pláne s očkovaním začať už od pondelka a očkovať počas celého týždňa, ministerstvo zdravotníctva nám však pridelilo len 500 dávok vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech. Chceme však dodržať slovo, preto 250 dávok bude v prvom očkovacom týždni určených pre ľudí z Tornale a štyroch okolitých obcí. Ďalších 250 dávok rozdelíme medzi obce Banská Belá a Svätý Anton v banskoštiavnickom okrese. Veríme, že v prípade záujmu obyvateľov, dostaneme v ďalších týždňoch viac vakcín,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter, ktorý vyzval ľudí, aby sa v prípade, že majú vek nad 60 rokov a záujem o očkovanie vo svojej obci, už teraz registrovali prostredníctvom internetovej stránky nahradnici.sk.

„Doplnili sme tu pri registrácii ľudí nad 60 rokov možnosť vybrať si ako preferované miesto mobilné očkovacie centrum. Táto možnosť je sprístupnená pre ľudí s trvalým pobytom v okresoch, kde zatiaľ nemáme veľkokapacitné očkovacie centrum. Hoci v tejto chvíli nemôžeme všetkým garantovať, že prídeme aj do ich obce, dáta budeme priebežne vyhodnocovať a v prípade dostatočného záujmu sa pokúsime obec do plánu mobilného očkovania zaradiť,“ objasnil vicežupan.

Banskobystrický samosprávny kraj prišiel s projektom mobilných očkovacích jednotiek ako prvý na Slovensku ešte 7. apríla. Hlavným cieľom takéhoto očkovania je dostať vakcínu bližšie k tým, ktorí ju najviac potrebujú – seniorom nad 60 rokov. Dôvodom, prečo sa BBSK rozhodol k takémuto kroku pristúpiť, sú nízke percentá zaočkovanosti práve v rizikových skupinách vyššieho veku.

9:07 Opatrenia na Slovensku sa uvoľňujú, ale ministerstvo zdravotníctva má na ľudí tri prosby.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Odberné miesto v Žiline
Odberné miesto na Základnej škole Námestie mladosti v Žiline, kde pomáhajú počas celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 poľskí lekári a zdravotníci. Testovanie prebieha od 18. – 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 23. január 2021. Foto: archívne, SITA/ŽSK
 • nedeľa 25. apríla

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v pondelok.

17:17 Od pondelka 19. apríla platí pri cestách do Portugalska zo Slovenskej republiky povinnosť preukázať sa negatívnym RT-PCR testom, nie starším ako 72 hodín, bez povinnosti nástupu do 14-dňovej izolácie. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke.

Rezort diplomacie zároveň upozorňuje, že certifikát o vykonanom teste musí jasne uvádzať „RT-PCR (nie „PCR“), ktorým sa cestujúca osoba musí preukázať už pri nástupe na let. Cestujúci sú zároveň pred odletom povinní vyplniť registračný formulár Passenger Locator Card.

16:15 Polícia SR aj počas pandémie pokračuje v projekte „Detská policajná akadémia“. Je to výborný nástroj na predchádzanie sociálno-patologickým javom, nevhodným spoločenským aktivitám detí, ale predovšetkým nástroj k predchádzaniu kriminalite detí a mládeže.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:30 Ministerstvo zdravotníctva pripravuje spoločne s odborníkmi aktualizáciu COVID automatu. Tá by mala priniesť jednoduchšie pravidlá a menší počet fáz uvoľňovania protipandemických opatrení. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo to uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí).

Ďalšie uvoľňovanie opatrení by podľa nej mohlo prísť už s aktualizovaným COVID automatom v prvý májový pondelok. „To, čo sa bude robiť v pondelok sme už oznámili, ďalšie uvoľňovanie, nejaká fáza, je možné, že už bude od budúceho týždňa,“ povedala Remišová s tým, že sa to môže týkať vzdelávania detí.

Predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas – SD) Peter Pellegrini uviedol, že uvoľňovanie opatrení podporuje. Štát by podľa neho mal dodržiavanie protipandemických opatrení viac ponechať na individuálnu zodpovednosť ľudí.

12:15 PCR testy odhalili v sobotu 435 nových prípadov nákazy koronavírusu. Laboratóriá celkovo za tento deň vykonali 30 594 PCR testov. Nákaze ochorenia COVID-19 podľahlo ďalších 37 osôb.

Počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach stúpol o deväť ľudí. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Antigénové testy v sobotu odhalili 1 293 pozitívne testovaných. Celkovo tak bolo pozitívnych 1,42 percenta z 30 594 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,27 percenta z 474 852 antigénnych testov. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (93), nasleduje Trenčiansky (76), Košický (68), Prešovský (61), Trnavský (46), Banskobystrický (40), Bratislavský (28) a Nitriansky (23).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:35 Vláda je už dohodnutá na opätovnom predĺžení núdzového stavu. V diskusnej relácii Televízie TA3 V politike to povedal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Predĺženie núdzového stavu by mala v pondelok 26. apríla odporučiť Pandemická komisia vlády SR. Vláda ho chce schváliť ešte do stredy 28. apríla.

„V tomto stave ešte nie sme v štádiu, aby sme núdzový stav nemuseli predĺžiť,“ povedal Heger. Premiér podotkol, že predĺžovanie núdzového stavu nie je príjemné a vláda nemá záujem ho predlžovať zbytočne, ak to nebude treba. Vyhlasovanie núdzového stavu by malo byť nahradené pandemickým zákonom. Súčasný núdzový stav sa končí v stredu 28. apríla. Jeho predĺženie bude musieť schváliť Národná rada SR.

Košický kraj

10:30 Košický samosprávny kraj otvoril v sobotu 24. apríla druhé krajské veľkokapacitné očkovacie centrum, a to v priestoroch športovej haly Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Po Košiciach je toto druhé veľkokapacitné očkovacie centrum v našom kraji, ďalšie pripravujeme ešte v Spišskej Novej Vsi. Denne tu chceme zaočkovať približne 1 500 ľudí, v prípade vyššieho záujmu o vakcíny sme pripravení kapacitu ešte navýšiť. Aktuálne tu očkujeme vakcínou od AstraZenecy, postupne však chceme očkovať všetkými registrovanými vakcínami. Zakúpili sme aj špeciálne mrazničky na uskladňovanie vakcín Pfizer,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľného online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Očkovanie proti koronavírusu, AstraZeneca
Foto: ilustračné, SITA/Marek Lukáč
 • sobota 24. apríla

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v nedeľu.

18:20 India tretí týždeň v rade prepisovala globálne rekordy v počte nových prípadov nákazy koronavírusom. Krajina v sobotu hlásila, že za posledných 24 hodín pribudlo 346 786 infekcií. 

Košický kraj

15:20 Od pondelka 19. apríla sa podľa aktuálneho COVID semaforu vrátili do škôl žiaci končiacich ročníkov stredných škôl. Zo škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK) sa prezenčné vyučovanie obnovilo na 62 školách z celkového počtu 63. Z celkového počtu 5 922 žiakov, ktorí mohli nastúpiť do škôl, túto možnosť využilo iba 57 percent. Znamená to, že denne bolo v školách v priemere 3 365 žiakov. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Najvyšší záujem o prezenčné vyučovanie je na stredných zdravotníckych školách, kde sa do škôl vrátilo 91 percent žiakov. Prenich sú otvorené aj školské internáty. „Jedným z dôvodov nízkeho počtu žiakov na prezenčnom vyučovaní je najmä to, že mnohí do škôl dochádzajú z iných miest a nemohli využiť ubytovanie na školských internátoch. Od budúceho týždňa sa však už obnoví prevádzka internátov pre žiakov končiacich ročníkov všetkých stredných škôl, preto veríme, že účasť na vyučovaní v škole sa zvýši,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Z dôvodu výskytu koronavírusu v priebehu tohto týždňa na dvoch stredných školách – SOŠ ekonomickej v Spišskej Novej Vsi a Obchodnej akadémii v Michalovciach, sa ich žiaci vrátili opäť na dištančné vzdelávanie. SOŠ technická a ekonomická Jozefa Szakkayho v Košiciach obnovila prezenčné vyučovanie iba jeden deň v týždni, nakoľko 90 percent jej žiakov je ubytovaných na školskom internáte, ktoré ešte tento týždeň ostali zatvorené. Prezenčné vyučovanie obnovili pre všetky ročníky dve stredné zdravotnícke školy. Ďalšie dve zdravotnícke školy z dôvodu kapacitných možností realizujú prezenčnú formu pre žiakov tretích a štvrtých ročníkov.

Od pondelka 26. apríla sa budú môcť otvoriť školy pre všetky ročníky v okrese Sobrance, ktorý je podľa COVID automatu ružovým okresom. Dotkne sa to aj dvoch župných stredných škôl, a to Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Sobranciach a Gymnázia Sobrance. V ostatných okresoch Košického kraja sa do škôl vrátia aj žiaci prvého až štvrtého ročníka osemročných gymnázií.

14:17 Strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) nepodporí predĺženie núdzového stavu v Národnej rade SR. V relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko to povedal poslanec a podpredseda strany Smer-SD Richard Takáč.

„Je nezmysel zase schvaľovať núdzový stav, my už na to dlhodobo poukazujeme. Táto situácia, ktorá tu je, môže v obdobnom stave trvať ešte niekoľko mesiacov. Čo budeme stále predlžovať núdzový stav?“ povedal Takáč. Ten dodal, že pandemický zákon by mohol byť riešením, ak nebude obmedzovať ľudské práva z hľadiska zákazu pohybu a vychádzania.

Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OľaNO) opozícia „balamutí“. „Jednoducho hovoria, že by sme mali zavrieť hranice a ľudí dať do karantény. Bez núdzového stavu na to nemáme právo,“ reagoval minister. Doplnil, že vláda hľadá taký návrh zákona, ktorý by nahradil núdzový stav. „Dával by vláde len také kompetencie, ktoré súvisia s týmto druhom prírodnej katastrofy,“ uzavrel Budaj.

Nitriansky kraj

13:30 Nitriansky samosprávny kraj v sobotu v Šali otvoril veľkokapacitné očkovacie centrum, v nedeľu 25. apríla otvorí ďalšie v Štúrove. V Šali bude počas víkendu nasadených päť očkovacích tímov, v Štúrove ich bude v nedeľu šesť, používať budú vakcínu Moderna. Informovala o tom hovorkyňa Nitrianskeho samosprávneho kraja Oľga Prekopová. Kraj má k dispozícii aj veľkokapacitné očkovacie centrum v Nitre, ktoré už aplikovalo viac ako 15-tisíc vakcín.

Nitriansky samosprávny kraj podľa župana Milana Belicu oslovil na spoluprácu pri zabezpečení očkovania v Šali aj v Štúrove Nemocnicu Agel Komárno. Ako vysvetlil, v jej prospech ako poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v oboch novootvorených očkovacích centrách hovorí aj fakt, že spoločnosť zaočkovala už takmer 32-tisíc ľudí, či už v priamo v komárňanskej nemocnici, alebo vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Nitre. Zastupiteľstvo kraja vyčlenilo na zriadenie a prevádzku oboch očkovacích centier po 290-tisíc eur, bude však požadovať ich refundáciu od štátu.

Okrem veľkokapacitných očkovacích centier v Nitre, Šali a Štúrove sa v kraji očkuje aj prostredníctvom nemocníc, prípadne súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v okresoch Nitra, Komárno, Levice, Nové Zámky, Topoľčany a Zlaté Moravce.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:49 Výrobca ruskej vakcíny Sputnik V nenamieta zverejnenie zmluvy uzavretej so Slovenskom. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla samotná spoločnosť. Výrobca Sputniku však dodal, že by mala byť zverejnená aj zmluva so spoločnosťou Pfizer-BioNTech, aby ich bolo možné porovnať.

11:05 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) by malo na základe doposiaľ zaslaných žiadostí na dofinancovanie „jarných škôl“ vyčleniť viac ako 49-tisíc eur. Pre agentúru SITA to uviedol tlačový odbor komunikácie MŠVVaŠ SR.

Na ministerstvo sa v tejto veci obrátilo 45 zriaďovateľov. Na základe doposiaľ zaslaných žiadostí by sa na ich zorganizovanie malo vyčleniť viac ako 49-tisíc eur. Najviac žiadostí o dofinancovanie v rámci dohodovacieho konania predložili školy v Žilinskom kraji. Išlo o 22 zriaďovateľov v 21 obciach.

Z Trnavského kraja ministerstvo neeviduje ani jednu žiadosť. Rezort však podotkol, že nie všetci, ktorí organizovali jarné školy, sa museli obrátiť s požiadavkou o dofinancovanie osobných nákladov.

Základné aj stredné školy, ktoré mali umožnenú prezenčnú výučbu, mohli počas jarných prázdnin zorganizovať dobrovoľné „jarné školy“. Išlo o spôsob, ktorý mal prispieť k vyrovnaniu rozdielov medzi žiakmi, a to podporou tých, ktorí nemali prístup k plnohodnotnému dištančnému vzdelávaniu.

10:16 Za piatok na Slovensku pribudlo 841 nových prípadov nákazy koronavírusu, laboratóriá vykonali 14 312 PCR testov. Pľúcnej forme ochorenia COVID-19 podľahlo 53 ľudí. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň opäť klesli, ich počet sa znížil o 63. Pribudlo 7 392 zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Očkovanie, COVID 19
Zo všetkých desiatich krajín, ktoré sa na prieskume zúčastnili, je ochota očkovať sa ruskou vakcínou najvyššia práve na Slovensku. Foto: www.facebook.com
 • piatok 23. apríla

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v nedeľu.

18:20 Z tridsať na sto kilometrov sa od pondelka 26. apríla predĺži diaľkový limit pre pendlerov zo susedných štátov. Po novom sa tiež nebude povinnosť karantény vzťahovať na osoby, ktoré majú trvalý či prechodný pobyt na území susedného štátu do sto kilometrov od otvoreného hraničného priechodu a pracujú na území Slovenska do danej vzdialenosti. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), ktorá upravuje režim na hraniciach. Ako v piatok informovala hovorkyňa úradu Daša Račková, účinnosť nadobudne v pondelok 26. apríla od 6:00.

Výnimku z povinnosti absolvovať karanténu budú mať rovnako občania Slovenskej republiky, ktorí žijú na území susedného štátu do sto kilometrov od otvoreného hraničného priechodu.

V oboch prípadoch je podľa hovorkyne potrebné mať negatívny výsledok antigénového alebo RT-PCR testu na COVID-19, nie starší ako sedem dní.

Podmienky pre pendlerov, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenska a pracujú na území susedného štátu, sa nemenia.

Pribudnú tiež niektoré špecifické výnimky z karantény bez potreby negatívneho testu. Týka sa to osôb dôležitých z hľadiska udržania prevádzkyschopnosti prevádzok v sektoroch poľnohospodárstva, potravinárstva, lesného hospodárstva. Rovnako aj tých, ktoré zabezpečujú veterinárnu starostlivosť pre hospodárske zvieratá, a to po odsúhlasení ministerstvom pôdohospodárstva. Výnimku budú mať aj vlastníci a držitelia zvierat, ktorí sa vyberú na veterinárne vyšetrenie, chirurgický zákrok či liečbu zvieraťa.

Negatívny test nebudú potrebovať ani občania členských štátov Európskej únie a ich rodinní príslušníci, ktorí budú prechádzať Slovenskom do iného štátu Únie. Prejsť však musia bez zastavenia. Povolené je len nevyhnutné tankovanie pohonných hmôt, celkovo najneskôr do ôsmich hodín od vstupu na územie SR.

18:01 Švajčiarsko vyradilo od štvrtka 22. apríla Slovenskú republiku zo zoznamu rizikových krajín. To znamená, že po príchode zo Slovenska do Švajčiarska už nie je potrebné absolvovať povinnú desaťdňovú karanténu. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke.

17:20 Európska lieková agentúra (EMA) v piatok odporučila, aby sa ľudia zaočkovaní prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca zaočkovali aj druhou dávkou. Zástupca výkonnej riaditeľky EMA Noël Wathion na piatkovej tlačovej konferencii uviedol, že by očkovanie druhou dávkou látky Vaxzevria po štyroch až 12 týždňoch od prvej dávky malo pokračovať.

Zatiaľ nie je podľa agentúry známe, či je riziko zriedkavých krvných zrazenín po očkovaní iné, ako riziko vyvolané prvou dávkou. Výhody vakcíny však podľa odborníkov prevyšujú riziká.

15:45 Nákupný čas pre seniorov a ťažko zdravotne postihnuté osoby bude naďalej platiť od 9:00 do 11:00. Vyčlenené nákupné hodiny budú ako doteraz určené počas pracovných dní pre predajne potravín a drogérií.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR toto opatrenie vo vyhláške nezmenil. Ako informovala hovorkyňa úradu Daša Račková, ak sa bude epidemická situácia naďalej zlepšovať, hygienici sú otvorení diskusii o skrátení týchto hodín a postupom času aj o ich úplnom zrušení.

„Počas uvoľňovania opatrení je z nášho pohľadu dobré a dôležité, ak je vyhradený nákupný čas pre osoby nad 65 rokov a ťažko zdravotne postihnuté osoby, vrátane ich sprievodcov. Ide o najzraniteľnejšie skupiny ľudí,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Zároveň vyzval osoby, pre ktoré je nákupný čas vyhradený, aby ho využívali vždy, keď je to možné.

15:20 Dáta bez pátosu na svojej Facebookovej stránke zverejnili graf, ako sa počas 111 dní roka 2021 vysporiadali s pandémiou v Európe. Do grafu dali tie krajiny, kde došlo k poklesu oproti začiatku roka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prešovský kraj

14:33 Od piatka 23. apríla sa môžu obyvatelia Prešovského kraja informovať o očkovaní vo veľkokapacitných očkovacích centrách PSK prostredníctvom špeciálnych liniek. V prevádzke budú počas očkovania, prešovská linka bude fungovať nonstop. Očkovanie v kraji pokračuje aj počas tohto víkendu, keď bude v troch očkovacích centrách k dispozícii 6 900 vakcín.

Ako vysvetlila Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK), spustiť call centrum pre svoje veľkokapacitné očkovacie centrá (VKOC) sa kraj rozhodol pre množiace sa otázky zo strany verejnosti. Ľuďom budú k dispozícii štyri telefónne linky.

„Riaditelia našich škôl, kde veľkokapacitné očkovacie centrá prevádzkujeme, ale aj naši zamestnanci odpovedajú denne na stovky e-mailov a telefonátov zo strany verejnosti v súvislosti s očkovaním. Chceme ich od toho odbremeniť a zároveň uľahčiť ľuďom prístup k informáciám, na ktoré možno nevedia nájsť hneď odpoveď. Preto sme od dnešného dňa dali do prevádzky telefónne linky a nonstop call centrum, ktoré sa bude výlučne venovať otázkam súvisiacim s očkovaním v našich veľkokapacitných centrách. Som presvedčený, že táto služba pre občanov nájde svoje využitie,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Do veľkokapacitných očkovacích centier PSK sa môžu občania dovolať v čase očkovania od 7:00 do 19:00. Pre VKOC Prešov je zriadená linka 0902 988 406, pre VKOC Humenné linka 0902 988 407, pre VKOC Poprad linka 0902 988 408 VKOC a pre VKOC Stará Ľubovňa linka 0902 988 410. K týmto linkám pribudne od 1. mája ešte linka pre VKOC Bardejov 0902 988 409.

„Call centrum VKOC Prešov bude prijímať hovory nepretržite 24 hodín denne sedem dní v týždni. To znamená, že po skončení očkovania v krajských centrách budú regionálne linky presmerované na tú prešovskú,“ dodala Heilová.

Na nadchádzajúci víkend 24. a 25. apríla má PSK zakontrahovaných od ministerstva zdravotníctva 6 900 vakcín, pričom avizovaných bolo pôvodne len 4 466. V Prešove a Poprade sa tak bude očkovať v sobotu aj v nedeľu, v Humennom len v sobotu. Pre Prešov je určených po 1 900 vakcín a pre Poprad 1 100 vakcín na oba dni. Humenné má k dispozícii na tento víkend 900 vakcín. Očkovanie v Starej Ľubovni sa budúci týždeň pre nedostatok vakcín neuskutoční.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:57 Mobilné odberové miesta možno od leta zaniknú. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský totiž avizoval zmeny v testovacej stratégii, ktoré budú zároveň prípravou na tretiu vlnu pandémie. Po novom by sa mal štát sústrediť na masívne PCR testovanie a vyhľadávanie ohnísk nákazy. Práve na lokalizovanie ohnísk by sa podľa Lengvarského mohol použiť systém testovania odpadových vôd.

Všetky mobilné odberové miesta majú aktuálne zmluvy platné do 30. júna. „Dovtedy musí prísť rozhodnutie, ako sa bude pokračovať ďalej,“ povedal minister po stretnutí s novinármi. Zároveň potvrdil, že jednou z možností je aj to, že takéto miesta zaniknú. Do úvahy pripadá testovanie odpadových vôd.

Spočívalo by v tom, že sa bude v týchto vodách monitorovať celkový stav vírusu. Pri zvýšení hodnôt je možné trasovaním prísť až do bodu, kde sa nachádza konečná vetva kanalizačného systému. Znamená to vyhľadanie ohniska až úroveň školy, závodu, či napríklad bytového domu.

Ako uviedla vo štvrtkovej diskusnej relácii televízie Joj Na hrane predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS), od plošného testovania by sa mohlo upustiť v najbližších mesiacoch. Avizovala tiež plány ministra zdravotníctva zamerať sa na testovanie odpadových vôd. Pri ďalšom testovaní sa podľa nej štát plánuje zameriavať na ohniská, školy, firmy či hromadné podujatia.

Poslanec NR SR Richard Raši (Hlas-SD) v diskusii doplnil, že aktuálna forma celoplošného a stále povinného testovania je absolútne nevhodná a je to mrhanie peňazí. Súhlasí však s tým, že zmysel má cielené testovanie v ohniskách. S predsedníčkou zdravotníckeho výboru sa zhodli v tom, že súčasná forma testovania nemá opodstatnenie.

Koronavírus, testovanie v osadách
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

13:41 Zaočkovať by sa po novom mohla aj sprevádzajúca osoba. Osoby staršie ako 18 rokov, ktoré budú pri očkovaní sprevádzať seniora nad 70 rokov, by tak mohli byť zaočkované spolu s ním. Informoval o tom minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po stretnutí s novinármi.

Reálne by to podľa neho mohlo byť už v priebehu budúceho týždňa. „Sľubujem si od toho to, že budú mladí ľudia presviedčať starších, aby sa šli zaočkovať spolu,“ povedal Lengvarský. Rezort už navrhol vyhlášku, momentálne je v legislatívno-technickej úprave.

13:13 Samotesty nakoniec do domácností rozdávať nebudú. Ministerstvo zdravotníctva totiž v súčasnosti nepredpokladá výraznejšie domáce samotestovanie. Šéf rezortu Vladimír Lengvarský konštatoval, že by samotestovanie mohlo fungovať na báze dobrovoľnosti.

„Každý, kto má záujem, si test môže kúpiť v lekárni,“ povedal po stretnutí s novinármi. Samotesty, ktoré nakúpil štát, sa však vyhadzovať nebudú. Zostalo z nich ešte 20 miliónov a bežne sa využívajú v mobilných odberových miestach.

12:48 Otvorenie čakárne pre ľudí nad 18 rokov aj výber vakcíny by mohli byť reálne do niekoľkých týždňov. Ako po stretnutí s novinármi uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, otvoreniu čakárne pre všetky vekové kategórie aktuálne bráni iba obava, či systém Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) nápor zvládne.

„Musím byť definitívne presvedčený, že to bude fungovať,“ podotkol. Minister sa podľa jeho slov bojí prípadného technického zlyhania. Zároveň potvrdil, že systém NCZI je pripravený aj na registráciu na očkovanie Sputnikom V, aktuálne sa však spúšťať nebude.

12:15 Zmluvu o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V zverejní minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský aj v prípade, ak s tým nebude súhlasiť ruská strana. Povedal to po piatkovom stretnutí s novinármi. Napriek tomu rezort stále čaká na stanovisko Ruska, podľa ministra však bude čakať maximálne niekoľko dní.

Lengvarský zároveň potvrdil, že ak ruská strana zverejnenie zamietne, Slovensku hrozí finančná sankcia. Bližšie to však komentovať nechcel.

Ak sa nakoniec štát rozhodne očkovanie Sputnikom V spustiť, mal by najprv odkúpiť 200-tisíc vakcín, ktoré sú aktuálne na našich skladoch. Ruská strana totiž platbu za dodávku týchto vakcín Slovensku vrátila. Zatiaľ by sa objednávka na vakcíny podľa ministra nezvyšovala, následne sa o prípadnej ďalšej objednávke rozhodne podľa záujmu Slovákov o túto vakcínu.

11:50 Prezidentka SR Zuzana Čaputová navrhuje prehodnotiť režim návštev v zariadeniach sociálnych služieb, ktoré sú plne zaočkované. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec s tým, že hlava štátu sa v tejto súvislosti obrátila aj na premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) a ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO).

Prezidentka podotkla, že klienti zariadení sociálnych služieb trávili dlhé mesiace v odlúčení. „Oni aj ich blízki sa tešia na skoré obnovenie návštev, ktoré má pozitívne dopady na ich pohodu a duševné zdravie,“ objasnila.

Z informácií, ktoré má k dispozícii, vyplýva, že zariadenia sociálnych služieb dostávajú v súvislosti s návštevami klientov protichodné signály z ministerstva zdravotníctva a z ministerstva práce. Strižinec uzavrel, že z daných dôvodov považuje prezidentka aktualizáciu COVID automatu za vhodnú príležitosť pre zosúladenie komunikácie rezortov, a najmä pre zlepšenie situácie klientov zariadení sociálnych služieb.

11:28 Vakcíny od konzorcia PfizerBioNTech a spoločnosti AstraZeneca výrazne znižujú riziko nákazy koronavírusom už po podaní prvej dávky. Informovala o tom v piatok Oxfordská univerzita. Výskum sa opiera o výsledky testov, na ktorých sa od apríla do decembra zúčastnilo v Anglicku a Walese viac ako 370-tisíc ľudí. Závery štúdie zatiaľ neboli publikované v recenzovanom vedeckom časopise.

Počas troch týždňov od podania prvej dávky ktorejkoľvek z testovaných vakcín miera infekcií ochorením COVID-19 klesla o 65 percent, tvrdia vedci. Po podaní druhej dávky bola redukcia ešte výraznejšia.

10:34 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook priblížilo, ako presvedčiť babku a dedka, aby sa dali zaočkovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bardejov

10:19 V súvislosti s avizovaným prechodom ďalších ročníkov základných škôl na prezenčnú formu vyučovania od pondelka 26. apríla pripraví samospráva mesta Bardejov štyri odberné miesta na antigénové testovanie. Testovanie sa uskutoční na štyroch základných školách v sobotu 24. apríla.

Ako informoval hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, samospráva chce takto vyjsť v ústrety všetkým, ktorí sa potrebujú dať testovať na ochorenie COVID-19. Testovať sa bude od 8:00 do 20:00 s hygienickými prestávkami a prestávkou na obed. Vytvorené budú odberné miesta v základných školách Komenského, Wolkerova, na ulici Pod Vinbargom a Námestí arm. gen. L. Svobodu. Na testovanie sa je potrebné prihlásiť prostredníctvom internetu.

Prihlasovacie linky na jednotlivé odberné miesta sú k dispozícii na webovej stránke mesta. „Dúfame, že vytvorením podmienok pre testovanie uľahčíme žiakom, pedagogickým i nepedagogickým zamestnancom škôl, ako aj rodičom žiakov prechod z dištančnej na prezenčnú formu vyučovania,“ dodal Hij.

10:07 Za štvrtok na Slovensku pribudlo 485 nových prípadov nákazy koronavírusu, laboratóriá vykonali 6563 PCR testov. Pľúcnej forme ochorenia COVID-19 podľahlo 48 ľudí. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň opäť klesli, ich počet sa znížil o 90. Pribudlo 8062 zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:34 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook priblížilo, ako prebieha očkovanie vo veľkokapacitnom centre v Trnave.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žilinský kraj

9:27 V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je aktuálne obsadených 117 lôžok pacientmi s ochorením COVID-19. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková. Obsadenosť COVID lôžok sa tak v porovnaní s minulým týždňom znížila o takmer 40 percent.

Výrazne sa zlepšila situácia v čadčianskej nemocnici, kde počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 medzitýždenne klesol z 84 na 61.

„Liptovská nemocnica eviduje aktuálne 15 pacientov s ochorením COVID-19, 24 COVID lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená a 17 pacientov eviduje nemocnica v Dolnom Kubíne,“ konkretizovala Pekarčíková s tým, že 19 pacientov potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

9:11 Štúdia uskutočnená vo viacerých krajinách naznačuje, že tehotné ženy nakazené ochorením COVID-19 majú vyššie riziko úmrtia, hospitalizácií na jednotke intenzívnej starostlivosti, predčasného pôrodu a ďalších komplikácií.

Výsledky štúdie boli zverejnené vo štvrtok v časopise Journal of the American Medical Association Pediatrics. Na výskume sa zúčastnili stovky tehotných žien v 18 krajinách na celom svete. Sponzoroval ho výskumný fond britskej Oxfordskej univerzity.

Tehotenstvo spôsobuje v tele rôzne zmeny, pre ktoré môžu byť ženy zraniteľné koronavírusom. Tehotné ženy však môžu získať určitú ochranu očkovaním. Nedávne výskumy preukázali, že očkovanie vakcínami Moderna a Pfizer je bezpečné i počas tehotenstva.

U zaočkovaných tehotných žien bola miera potratov, predčasných pôrodov a ďalších komplikácií porovnateľná s mierami zaznamenanými v publikovaných správach o tehotných ženách pred pandémiou.

9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Testovanie v Košiciach
Foto: ilustračné, SITA/Marek Lukáč.
 • štvrtok 22. apríla

20:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v piatok.

Prešovský kraj

16:43 V Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) je pre študentov končiacich ročníkov aktuálne otvorených takmer 89 percent stredných škôl v pôsobnosti župy. Tento stav by sa nemal meniť ani po avizovanom návrate žiakov všetkých ročníkov stredných škôl od budúceho týždňa v súlade s platným školským COVID automatom pre jednotlivé okresy, keďže všetky okresy kraja sú v 2. a 3. stupni varovania.

Na prezenčnú formu vyučovania však prejdú prvé štyri ročníky osemročných gymnázií v okresoch Prešov, Humenné a Sabinov. Informovala o tom hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Pripomenula, že otvorenie končiacich ročníkov stredných škôl štát umožnil od 8. februára, a to na základe platného školského automatu a s ohľadom na aktuálnu pandemickú situáciu v každom okrese. Za uvedené obdobie počet takto otvorených župných stredných škôl v kraji neklesol pod hranicu 70 percent. „Štandardom počas celého obdobia je 75 až 85 percent otvorených škôl. K 21. aprílu bolo pre prezenčnú formu vyučovania otvorených až 64 župných stredných škôl z celkového počtu 72, čo predstavuje 88,8 percenta,“ skonštatovala Jeleňová.

Na dištančnom vzdelávaní ostali žiaci štvrtých ročníkov s nutnosťou ubytovania v školskom internáte a so sťaženými podmienkami na dochádzanie do škôl, a takisto školy v prípade pozitivity žiakov či učiteľov, prípadne karantény. Dištančne sa vzdelávalo na škole, ktorá má veľa žiakov na internáte, alebo sa okres, v ktorom pôsobí, prepol do čiernej farby COVID automatu.

„K situácii v školstve ovplyvnenej pandémiou koronavírusu sme pristúpili flexibilne a živo sme sa zaujímali o to, ako prebieha vzdelávanie žiakov končiacich ročníkov a v skupinách 5 plus 1 na našich stredných školách. Považovali sme za dôležité, aby boli títo žiaci fyzicky v triedach, ale aj na praktickom vyučovaní, samozrejme, ak to situácia dovolí a mohli naberať potrebné zručnosti a vedomosti. Zdravie je a bude prvoradé, kvalitné vzdelávanie však nesmie ostať v úzadí,“ skonštatoval predseda PSK Milan Majerský.

Z dištančnej formy vyučovania na prezenčnú na stredných školách má dôjsť od pondelka 26. apríla podľa tzv. regionálneho COVID automatu. „Konkrétne stredné školy majú fungovať v kompletnom režime v okresoch s ružovou farbou, teda v prvom stupni varovania. Na základe aktuálnych dát a nového rozdelenia okresov v rámci regionálneho covidového automatu schváleného vládou 21. apríla je už teraz jasné, že žiadne naše školy v plnom režime neotvoríme, pretože okresy Prešovského kraja sa budú nachádzať v 2. alebo 3. stupni varovania, kde sú okresy Poprad, Stará Ľubovňa, Levoča a Snina. V druhom stupni varovania je už ale napríklad umožnené prezenčné vyučovanie aj pre prvé štyri ročníky osemročných gymnázií,“ spresnil vedúci Odboru školstva PSK Ján Furman.

Počas nasledujúceho týždňa teda bude prezenčné vyučovanie na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK prebiehať v režime ako doposiaľ. Na túto formu vyučovania po novom prejdú aj prvé štyri ročníky osemročných gymnázií, ktoré sa nachádzajú v okresoch zaradených do 2. stupňa varovania – teda do červenej farby. Zo župných gymnázií sa otvoria nižšie ročníky konkrétne v okresoch Prešov, Humenné a Sabinov.

Lučenec

15:39 Napriek uvoľňovaniu opatrení v súvislosti s epidemickou situáciou na Slovensku ostáva situácia v okrese Lučenec naďalej vážna.

Ako mesto informuje na sociálnej sieti, Lučenecký okres sa radí medzi najhoršie okresy na Slovensku so 14-dennou incidenciou 1 037 pozitívnych na ochorenie COVID-19 na 100-tisíc obyvateľov. V rámci Banskobystrického kraja je na tom najhoršie.

Otváranie škôl pre ďalšie ročníky druhého stupňa sa okresu zatiaľ netýka, do školy zatiaľ nepôjdu ani stredoškoláci. Okres zostáva bordový, teda v treťom pásme varovania podľa COVID automatu.

„Dôrazne vyzývam obyvateľov mesta Lučenec a jeho okolia, aby sme ešte vydržali a zostali zodpovední. Verím, že v prípade dodržiavania opatrení sa začne situácia aj v našom okrese postupne zlepšovať. Všetci predsa chceme, aby školu mohli navštevovať všetky deti druhého stupňa a stredoškoláci,“ uviedla lučenecká primátorka Alexandra Pivková.

Mestský úrad v Lučenci pracuje naďalej v obmedzenom režime. Občanov mesto žiada, aby svoju agendu vybavovali telefonicky, elektronicky a poštou. Využiť môžu aj schránku zriadenú pred vchodom do mestského úradu. Mesto uvoľnilo opatrenia v prípade detských a športových ihrísk, mestská autobusová doprava už funguje v plnom režime, otvorený je aj zberný dvor a kompostáreň. Samospráva naďalej všetkých vyzýva na dodržiavanie základných opatrení.

15:21 O znížení dani z pridanej hodnoty (DPH) v turizme či v gastre sa nateraz nehovorí. „Zatiaľ to nie je téma na vláde,“ povedal v rámci online diskusie na sociálnej sieti minister dopravy Andrej Doležal. Pri znižovaní DPH sa musí podľa neho nájsť široký konsenzus, ktorému musí predchádzať poriadna analýza.

14:54 Sedemdňový priemer nových prípadov z PCR testov je 600, píšu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:11 Počas prvého dňa prijal rezort dopravy viac ako tisíc žiadostí o podporu na cestovný ruch a gastro. Podnikatelia zatiaľ požiadali o podporu v celkovom objeme 12 miliónov eur. Schému pomoci ministerstvo dopravy navýšilo o ďalších 120 miliónov eur.

Peňazí na odškodnenie podnikateľov v cestovnom ruchu a v gastre by malo byť podľa odhadov ministerstva dopravy dostatok. „Myslíme si, že tá pomoc by mala byť dostatočná,“ povedal počas online diskusie generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu na ministerstve dopravy Radúz Dula.

Ministerstvo dopravy spustilo ďalšiu etapu finančnej pomoci pre gastro a domáci cestovný ruch vo štvrtok. Podnikatelia v gastrosektore a cestovnom ruchu tak už môžu podávať žiadosti o kompenzácie výpadku príjmov od 1. novembra 2020 do 31. marca 2021.

Podnikatelia môžu žiadať o pomoc za celé obdobie pandémie v schéme „de minimis“, teda do výšky 200-tisíc eur. Základnou podmienkou na získanie štátnej pomoci je pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. Celkovo pôjde na pomoc domácemu cestovnému ruchu 220 miliónov eur.

13:51 Autodopravcovia by sa mali dočkať odškodnenia za pandémiu na budúci týždeň. Ako počas online diskusie na sociálnej sieti povedal minister dopravy Andrej Doležal, v týchto dňoch prebiehajú rokovania s ministerstvom financií. „Vidím tam svetlo na konci tunela, myslím, že to sfinalizujeme na budúci týždeň,“ povedal Doležal. Konkrétnosti nateraz neprezradil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poprad

12:47 V popradskej nemocnici je hospitalizovaných 33 pacientov s ochorením COVID-19. Situácia sa tam výrazne zlepšila už počas minulého týždňa.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda, na oddelení so špeciálnym režimom je dnes hospitalizovaných 27 pacientov, pričom kapacita lôžok je 46. Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) leží šesť pacientov, voľné sú ešte štyri lôžka.

Na otázku, či pri nižšom počte hospitalizovaných nemocnica časom uvoľní lôžka na anestéziologickom oddelení a spustí zákroky, hovorkyňa odpovedala, že bude postupovať v zmysle usmernení Ministerstva zdravotníctva SR. „V tejto chvíli analyzujeme súčasný stav a aktuálne možnosti, po celý čas sledujeme, či bude mať dopad na zmenu zlepšujúcej sa situácie aktuálne postupné uvoľňovanie opatrení,“ uviedla Galajda.

Okres Poprad prešiel podľa COVID automatu od pondelka 19. apríla po troch týždňoch z čiernej do bordovej farby, teda tretieho stupňa varovania.

11:45 Od novembra 2020 do marca 2021 presunuli takmer tritisíc pacientov s ochorením COVID-19, ktorí potrebovali kyslíkovú liečbu.

COVID 19: Dáta o preprave kriticky chorých 2. vlny
Hlavný lekár Ozbrojených síl (OS) SR Roman Jantoš a minister obrany SR Jaroslav Naď počas tlačovej besedy Ministerstva zdravotníctva SR, Ministerstva obrany SR a Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR na tému: Prezentácia komplexných dát o prevozoch kriticky chorých pacientov s COVID-19 počas 2. vlny pandémie. Bratislava, 22. apríl 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

10:59 Od pondelka 26. apríla sa budú môcť v piatich okresoch vrátiť do škôl všetci žiaci základných a stredných škôl. Má ísť o okresy Nitra, Nové Zámky, Sobrance, Topoľčany a Zlaté Moravce.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:33 Tri štvrtiny zamestnávateľov na Slovensku nechávajú rozhodnutie o očkovaní, respektíve neočkovaní proti ochoreniu COVID-19, plne na rozhodnutí svojich zamestnancov.

Neznamená to však, že je im to ľahostajné. Viac ako polovica z nich chce zamestnancov aktívne podporovať a motivovať, aby sa zaočkovať dali. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu ČSOB v spolupráci s agentúrou Datank na vzorke 400 podnikateľov a firiem na Slovensku.

Firmy a zamestnávatelia by sa radi na urýchlení tempa očkovania ich zamestnancov aj aktívne podieľali, a to najčastejšie formou spolupráce s očkovacím centrom. Touto cestou by chcela ísť tretina veľkých firiem, aj pätina živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do 50-tisíc eur. V priemere každý siedmy zamestnávateľ by chcel zabezpečiť očkovanie priamo v priestoroch pracovísk. Logicky, častejšie túto možnosť preferujú väčšie firmy, pre ktoré je táto možnosť najefektívnejšia.

Až 40 % zamestnávateľov zároveň uviedlo, že pre pandémiu boli nútení pozastaviť výrobu alebo prevádzku. Ďalších 59 % oslovených podnikateľov a firiem muselo pre pandémiu výrobu alebo prevádzku obmedziť. Iba 20 % firiem zatiaľ nemuselo nijako reagovať.

Koronavírus, očkovanie, vakcinačné centrum
Očkovacie centrum v priestoroch Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Rimavskej Sobote. Foto: www.facebook.com

10:05 Za stredu pribudlo na Slovensku ďalších 677 nakazených koronavírusom, laboratóriá vykonali 6796 PCR testov. O 53 sa zvýšil počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň opäť výrazne klesli, ich počet sa znížil o 138. Pribudlo 6301 zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trenčiansky kraj

9:22 Prímestská autobusová doprava na území Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) sa od 26. apríla vráti do štandardného režimu. Informoval o tom vedúci odboru dopravy Úradu TSK Radovan Hladký.

„V súvislosti s postupným uvoľňovaním prijatých protipandemických opatrení a najmä na základe postupného otvárania škôl pre viaceré ročníky žiakov a študentov sa aktuálny režim prevádzky prímestskej autobusovej dopravy mení na režim školského vyučovania, a to s platnosťou od začiatku budúceho týždňa na celom území Trenčianskeho kraja,“ uviedol Hladký.

9:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom