Kríza v koalícii: Sme rodina chce dovládnuť vo štvorici a má požiadavky, OĽaNO stojí za premiérom (video)

Boris Kollár, Igor Matovič, Veronika Remišová, Richard Sulík
Zľava: Boris Kollár (Sme rodina), Igor Matovič (OĽaNO), Veronika Remišová (Za ľudí), Richard Sulík (SaS). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 10. marca 19:27

Hnutie Sme rodina je za to, aby vláda dokončila svoje funkčné obdobie vo štvorkoalícii. Po stredajšom rokovaní poslaneckého klubu a predsedníctva hnutia to povedal jeho líder a predseda parlamentu Boris Kollár. Potvrdil, že Sme rodina neprichádza na rokovanie koaličnej rady so žiadnymi požiadavkami na personálne zmeny.

„V súvislosti s vládnou krízou sa skloňovali rôzne scenáre ako pád vlády, predčasné voľby, menšinová vláda či personálne výmeny. Nič by sa tým však nevyriešilo,“ doplnil Kollár. „Pozície všetkých vládnych strán poznáme, preto chceme túto koaličnú krízu v stredu ukončiť, aby sme sa mohli sústrediť na pomoc ľuďom,“ uviedol šéf zákonodarného orgánu.

Predseda parlamentu zdôraznil, že personálnymi výmenami by sa situácia v koalícii nijako nezlepšila, preto ich hnutie ani nebude požadovať. Od koaličných partnerov však bude podľa vlastných slov vyžadovať splnenie konkrétnych požiadaviek na zlepšenie situácie občanov v súčasnej pandemickej situácii.

SaS chce, aby koalícia vydržala

Poslankyňa parlamentu Jana Bittó Cigániková pred stredajším rokovaním poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) vyhlásila, že „sulíkovci“ chcú, aby koalícia vydržala, ale podľa jej slov sa musia rozprávať o rekonštrukcii vlády.

Podmienenie odchodu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) odstúpením Richarda Sulíka (SaS) z funkcie ministra hospodárstva označila Bittó Cigániková za nezmysel. Doplnila, že Sulík by bol tejto možnosti otvorený len vtedy, ak by istú sebareflexiu vyvodil aj premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Úvahu o odstúpení Sulíka výmenou za Krajčího považuje za nezmyselnú aj poslanec Ondrej Dostál (klub SaS). Ako zdôraznil, podstatu problému vidí v premiérovi a v jeho štýle riadenia krajiny, v prístupe ku koaličným partnerom či k iným názorom. Na otázku, či je alternatívou aj odchod SaS z koalície, respektíve pád vlády, Dostál odpovedal, že otvorené sú všetky možnosti.

Šéf „liberálov“ Sulík pred príchodom na stredajšie rokovanie poslaneckého klubu SaS uviedol, že k situácii v koalícii sa vyjadrí po rokovaní vlády, ktoré by malo byť vo štvrtok 11. marca.

Návrh na výmenu premiéra znamená pád vlády

Poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) stojí za premiérom Matovičom a ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (obaja OĽaNO).

Vo videu, ktoré zaslal hovorca hnutia Matúš Bystriansky, to povedal predseda klubu Michal Šipoš (OĽaNO). Dodal, že ak sa majú rozprávať o rekonštrukcii vlády, majú k tomu zodpovedne pristúpiť všetky koaličné strany. Podľa neho zatiaľ nevideli žiadnu sebareflexiu od strany SaS.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Šipoš doplnil, že Sulík od začiatku pandémie situáciu zľahčoval, spochybňoval prijaté opatrenia a na súčasnom stave nesie svoj podiel zodpovednosti. Podotkol, že jeho návrh na výmenu predsedu vlády znamená jej pád a nie rekonštrukciu. „Na rokovaniach o personálnych zmenách vo vláde má plný mandát vedenie hnutia,“ uzavrel.

Strana Za ľudí má aj personálne požiadavky

Štátny tajomník ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Vladimír Ledecký (Za ľudí) po zasadnutí poslaneckého klubu Za ľudí si myslí, že stredajšie koaličné rokovania výsledok pravdepodobne neprinesú. „V koalícii je vážna kríza, ku ktorej pristupujú vážne všetci koaliční partneri, preto sa to nedá vyriešiť tak rýchlo,“ doplnil.

Predsedníčka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová však pred stredajším rokovaním koaličnej rady povedala, že strana Za ľudí sa bude zasadzovať o zotrvanie vo štvorkoalícii. Zmeniť sa však podľa jej slov musí manažment boja s pandémiou koronavírusu. Remišová zdôraznila, že majú konkrétne požiadavky, aj personálne.

Aktuálnu situáciu v koalícii, ale aj vnútropolitické témy preberali na stredajšom stretnutí aj prezidentka Zuzana Čaputová s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom (nom. SaS). Pre agentúru SITA to uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Témou rokovania bolo aj aktuálne dianie v zahraničnej politike SR. „Diskutovali aj o tom, ako hájiť a budovať dobrý obraz Slovenska u našich zahraničných partnerov,“ doplnil Strižinec.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GrendelMartin BorguľaVladimír Ledecký
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárZa ľudí - Kiskova politická strana