Krízový štáb schválil plošné testovanie na celom Slovensku, ale s jednou zmenou (video)

Igor Matovič
Premiér Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 26. októbra 19:33

Ústredný krízový štáb SR v pondelok schválil plošné testovanie na celom Slovensko. Ako na večernej tlačovej konferencii informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO), prvé „kolo“ sa však uskutoční len počas víkendu 31. októbra a 1. novembra. Pôvodne sa malo testovať aj v piatok 30. októbra.

Viac o téme: Koronavírus

Ako vysvetlil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), počas víkendu je k dispozícii viac zdravotníkov, ktorí sa môžu do testovania zapojiť.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Pri celoplošnom testovaní by podľa neho mohli časť administratívnej práce prevziať nezdravotnícki pracovníci. Na jednom odberovom mieste by tak stačili dvaja zdravotníci, celkovo je ich teda potrebných najmenej 10-tisíc. Minister Krajčí uviedol, že sa ich nateraz prihlásilo viac ako 12-tisíc, zatiaľ sa teda zdá, že by ich mal byť dostatok.

Celoplošné testovanie alebo úplný lockdown

Skrátenie testovania z troch na dva dni súvisí podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) s personálnym, logistickým a materiálnym limitom. Doplnil, že na Ústrednom krízovom štábe sú prítomní aj zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska.

Podľa jeho slov sa v rámci diskusie všetci jednohlasne zhodli, že „budú ťahať za jeden povraz“. „V tomto momente sme rozhodli o zorganizovaní prvej fázy,“ povedal minister obrany Naď s tým, že o prípadnom druhom „kole“, ktoré by malo prebehnúť 7. a 8. novembra, sa rozhodne v pondelok 2. novembra.

Video: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Zvažovali sme len dve varianty, celoplošné testovanie alebo úplný lockdown,“ uviedol Matovič. Počas neho by pracovali iba zamestnanci kritickej infraštruktúry.

Úspešné celoplošné testovanie je podľa Matoviča spôsob, ako sa môže Slovensko úplnému lockdownu vyhnúť. Tomuto projektu vlády verí aj minister Krajčí a dúfa, že po celoplošnom pretestovaní krivku nových infikovaných zlomíme a vyhneme sa úplnému lockdownu.

Odberné miesto vie za hodinu vybaviť 35 ľudí

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko podotkol, že jedno odberné miesto je schopné vybaviť za hodinu asi 35 ľudí.

Noc z pondelku na utorok má slúžiť na to, aby prerátali, koľko hodín bude potrebných na to, aby bolo umožnené každému občanovi zúčastniť sa na testovaní. Ak bude dostatok personálu, budú uvažovať nad rozšírením odberných miest.

Premiér predpokladá, že účasť na celoplošnom testovaní sa priblíži k tomu na Orave a v okrese Bardejov, teda okolo 90 percent.

Počas pilotnej fázy plošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovali zdravotníci 140 945 ľudí. Z otestovaných ľudí bolo 5 594 identifikovaných ako infekčných, ich celkový percentuálny podiel je 3,97 percenta. Z odhadovanej maximálnej účasti 155-tisíc ľudí teda na pilotné testovanie prišlo približne 91 percent.

Pilotné celoplošné testovanie (Orava, Bardejov)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel ZmekoIgor MatovičJaroslav NaďMarek Krajčí