Testovanie na Orave a v Bardejove malo úspech, Matovič je spokojný a podľa Krajčího môžeme odvrátiť katastrofu (video)

VLÁDA: Vyhodnotenie operácie Spoločná zodpovednosť
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie o vyhodnotení pilotného projektu plošného testovania na Orave a Bardejove v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. Bratislava, 26. október 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 26. októbra 14:19

Premiér Igor Matovič, minister vnútra Roman Mikulec, minister obrany Jaroslav Naď, minister zdravotníctva Marek Krajčí, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko a hlavný hygienik Ján Mikas na pondelňajšej tlačovej konferencii zhodnotili pilotný projekt celoplošného testovania na Orave a v Bardejove.

Video: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Obrovský záujem ľudí

Na celoplošné testovanie v štyroch okresoch Slovenska prišlo 140 945 ľudí.

Viac o téme: Koronavírus

„Z očakávanej účasti 155-tisíc ľudí, teda prišlo 91 percent,“ informoval Matovič s tým, že identifikovaných ako infekčných bolo 5 594, čo predstavuje 3,97 percenta. Najviac ich bolo v okrese Námestovo (1910), nasledujú Bardejov (1569), Trstená (1078) a Dolný Kubín (916).

Viac o téme: Celoplošné testovanie

„Z môjho uhla pohľadu veľká spokojnosť,“ zhodnotil premiér a poďakoval všetkým, ktorí sa na testovaní podieľali a rovnako ľuďom, že sa vo veľkom počte dali otestovať a nepodľahli hlúpostiam, čo sa šíria internetom.

„Na tomto pilote sa podieľalo 5163 osôb, ktorí boli priamo v teréne,“ priblížil minister Naď s tým, že v tom isto čase ďalších 1700 vojakov už pripravovalo celoslovenské testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19. Rezort obrany nasadil na testovanie celý vojenský zdravotný personál, a to 444 ľudí. Minister tiež poďakoval 920 dobrovoľníkom, ktorí prišli pomáhať bez nároku na honorár.

Pilotné celoplošné testovanie (Orava, Bardejov)

Mikasova výzva

Minister Mikulec potvrdil, že polícia nezaznamenala takmer žiadne incidenty alebo porušenia poriadku počas testovania.

Zmeko uviedol, že armáda už poznatky z pilotného testovania zapracováva do ďalšej etapy testovania. „V prvom rade je nám jasné, že budeme potrebovať vytvoriť nielen dostatok personálu na pokrytie jednotlivých odberných miest. Potrebujeme vytvoriť aj dostatočne robustnú zálohu,“ dodal s tým, že ešte budú musieť zlepšiť spoluprácu so samosprávou.

Minister Krajčí má po pilotnom testovaní veľkú nádej, že na Slovensku budeme môcť zastaviť nekontrolovateľné šírenie vírusu. „A budeme môcť uchrániť nemocnice a zdravotnícky personál v ďalších týždňoch od katastrofy, ktorá by sa na nás hrnula, keby sme niečo neurobili,“ povedal. Hlavný hygienik Mikas opäť všetkých požiadal, aby naďalej dodržiavali protiepidemické opatrenia a minimalizovali tak riziko nákazy.

Mikulec aj Naď ďakujú

Ministerstvo obrany už predtým v statuse na sociálnej sieti Facebook poďakovalo všetkým členom odberných a organizačných tímov – vojačkám a vojakom, hasičom, policajtom, zdravotníkom, zamestnancom samospráv a taktiež dobrovoľníkom, ktorí počas celého času príprav aj počas samotného testovania dokázali, že sú to nielen profesionáli, ale aj ľudia na správnom mieste. „Jednoznačne však musíme vyzdvihnúť aj prístup obyvateľov Oravy a Bardejova, ich zodpovednosť, ohľaduplnosť a trpezlivosť,“ napísal rezort.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ministra Mikulca teší, že občania sa zomkli a ukázali, že im záleží na vlastnom zdraví, zdraví svojich blízkych a prišli sa otestovať v naozaj veľkých počtoch. „Verím, že všetko, čo robíme, má zmysel a vďaka opatreniam a našej disciplinovanosti sa budeme môcť pokúsiť o zázraky,“ napísal na sociálnej sieti Facebook.

Vyjadril aj jedno obrovské a úprimné ďakujem, všetkým, ktorí sa cez víkend podieľali na zabezpečovaní testovania najrizikovejších oblastí našej krajiny. „V tak krátkom čase, v priebehu troch dní, dokázali policajti, hasiči, krízové riadenie, armáda a ďalší, takmer nemožné, pretestovať viac ako 140 tisícov obyvateľov. Ukázali ste, že kde je vôľa, tam je cesta,“ dodal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel ZmekoIgor MatovičJán MikasJaroslav NaďMarek KrajčíRoman Mikulec