Lekári sa s poisťovňou nedohodli, kompromis sa im nepáčil

Lekari
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave. Foto: SITA/Diana Černáková
Zdravotná poisťovňa
Foto: SITA/Ján Lörincz

BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa ani v utorok nedohodla so zástupcami všeobecných lekárov.

Po utorkovom rokovaní s predstaviteľmi združení ambulantných lekárov o tom informoval generálny riaditeľ poisťovne Marcel Forai.

„Od 1. januára 2012 sme navýšili všeobecným lekárom platby o 7 %, v rámci terajších rokovaní sme ich postupne zvýšili zo 6,5 % na úroveň 8 %, čiže celkovo hovoríme o 15-percentnom zvýšení oproti vlaňajšku. To však nebolo zo strany Slovenskej lekárskej komory a Zdravity akceptované,“ doplnil Forai.

Zmluvu budú posielať lekárom

Dodatky podpísalo viac ako 70 % špecialistov ktorým ich VšZP zaslala, zatiaľ čo u všeobecných lekárov to bolo 45 %.

„Nechápeme reakciu Zdravity a SLK, keď VšZP dala verejný prísľub, aby občan nemusel platiť a oni napriek tomu vyzývajú na platenie v hotovosti,“ povedal Forai. Obidve združenia tak podľa jeho slov berú pacientov za rukojemníkov.

Poisťovňa plánuje zasielať nové zmluvy priamo všeobecným lekárom a nie zástupcom SLK a Zdravity, pričom lekárom ponúkne rovnaké navýšenie platieb ako tým, ktorí už zmluvy podpísali. „Nechceme asymetrie v systéme,“ vysvetlil Forai.

Zdôraznil však, že pacienti nebudú nútení platiť v ambulanciách, keďže VšZP im potrebnú starostlivosť uhradí. Verejný prísľub na úhradu zdravotnej starostlivosti aj nezmluvným lekárom bude podľa generálneho riaditeľa poisťovne platiť až do odvolania, počíta však, že až do konca tohto roku.

Lekári kompromis neprijali

Marián Kollár
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár na brífingu vyhlásil, že situácia s príchodom pána generálneho riaditeľa vypálila inak. „Boli nám ponúknuté podmienky, ktoré nemôžeme prijať,“ povedal Kollár.

VšZP ponúkla ambulantným lekárom po utorkových rokovaniach navýšenie platieb o 8 %, s tým, že zmluvy budú uzatvorené na 12 mesiacov.

Ako Kollár spresnil, takéto nevýhodné zmluvy nemôžu uzavrieť na obdobie dlhšie ako tri či štyri mesiace. Zároveň nesúhlasia s redukciou siete o približne 25 %, pretože je to spôsob ako „zneschopniť“ poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

„Boli sme pripravení aj na obete a to, že zmluvy podpísané na najbližšie mesiace nebudú pokrývať náklady ambulancií. V niektorých ambulanciách sme to chceli riešiť preklenovacím úverom,“ uviedol Kollár.

Ak by VšZP prijala kompromis zástupcov ambulantných lekárov, lekári sa v októbri plánovali vrátiť k rokovaciemu stolu. V tejto chvíli to nie je podľa slov Kollára o peniazoch, ale o časových súvislostiach.

Kollár zároveň ubezpečil, že sú pripravení i naďalej pokračovať v rokovaniach. Najbližšie stretnutie so zástupcami VšZP majú naplánované na stredu na siedmu hodinu ráno.

Prezidentka Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast Kvetoslava Prcúchová informovala, že veľké percento pediatrov nemá podpísanú zmluvu, čo len svedčí o tom, že situácia ambulancií je veľmi zlá. „K čomukoľvek od piatku pristúpime, bude v súlade zo zákonom. Pacienti zdravotnú starostlivosť dostanú,“ zakončil Kollár.

Požiadavky sú neúmerné

Zvolenská
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Ivan uhliarik
Foto: SITA/AP

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská považuje požiadavky zástupcov ambulantných lekárov za neúmerné.

„Ponuka Všeobecnej zdravotnej poisťovne znamená štvornásobné navýšenie v tomto roku. Ambulantnému sektoru sa v januári navyšovalo 7 %. Ponuka, ktorá teraz je, je opätovne v rovnakom rozsahu, najnovšie 8%,“ povedala Zvolenská.

Ponuka VšZP znamená rozpustenie 11,5 miliónov eur mesačne do ambulantnej sféry.

Ako Zvolenská uviedla, cenové podmienky zo strany VšZP sú porovnateľné s inými poisťovňami.

„Pýtam sa: toto nie je dosť, čo ponúkame? Akú máme záruku, že niekedy bude dosť to, čo budeme ponúkať?“ vyhlásila Zvolenská. Odmieta, aby pacienti boli rukojemníkmi vzniknutého stavu, zároveň dodáva, že pacienti sa obávať nemusia, nakoľko VšZP zabezpečila, aby poskytovanie zdravotnej starostlivosti bolo v súlade s ústavou.

Zástupcovia lekárov mali ponúknuť predĺženie zmluvných vzťahov do septembra, s čím ale ministerka nesúhlasí a trvá na tom, aby sa situácia vyriešila teraz.

Podľa Zvolenskej nie sú stretnutia so zástupcami ambulantných lekárov konštruktívne. „Skôr mi to príde tak, že ak sa zástupcovia chceli venovať politike, mali sa zapísať na kandidátku niektorej z politických strán,“ vyhlásila Zvolenská.

Postup ministerky kritizoval v utorok bývalý šéf rezortu Ivan Uhliarik, ktorý Zvolenskú obvinil z nečinnosti.

O tom, že platnosť zmlúv všeobecných lekárov končí koncom júna tohto roku, totiž podľa jeho slov ako ministerka musela vedieť. „Čo robila pani ministerka takmer tri mesiace, keď až dnes absolvovala rokovanie so zástupcami lekárov,“ položil si otázku Uhliarik.

Poukázal pri tom na fakt, že ostatné zdravotné poisťovne sa so všeobecnými lekármi dokázali dohodnúť.

V prípade, ak Zvolenská nezačne konať, požiada Uhliarik o zvolanie mimoriadneho zasadnutia parlamentného výboru pre zdravotníctvo, kde bude žiadať o vykonanie prieskumu ako vo VšZP tak aj na samotnom ministerstve zdravotníctva.

„Pani ministerka by mala pochopiť, že už nepracuje na strane poisťovní a mala by začať pracovať pre pacientov,“ dodal Uhliarik poukazujúc tak na predošlé pôsobenie Zvolenskej ako generálnej riaditeľky VšZP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan UhliarikMarcel ForaiMarian KollárZuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa