Maďarský forint už dosiahol kurz výhodný pre ekonomiku

Euro forint
Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 29. mája (WEBNOVINY) – Maďarský forint (HUF), ktorý v uplynulých týždňoch voči euru posilnil o niekoľko percent, sa stabilizuje približne na úrovni, ktorá je dobrá pre maďarskú ekonomiku.

Vyhlásil to v utorok minister hospodárstva Mihály Varga.

„Musíme nájsť to úzke pásmo výmenného kurzu, ktoré je dobré pre hospodárstvo, najmä vývozcov, a ktoré je zároveň dobré pre tých, ktorí splácajú úvery v cudzích menách,“ povedal Varga.

„Forint sa začína držať úrovne okolo 290 za euro a ja si myslím, že takýto kurz našiel rovnováhu, alebo sa nachádza v pásme rovnováhy, ktorá je zvládnuteľná pre obe strany a ktorú obe strany dokážu tolerovať,“ dodal minister.

Minulé predpovede Budapešti, že výmenný kurz tento rok dosiahne 293 HUF za euro, je teda „realistickým cieľom“, vyhlásil Varga. Mena počas utorkového obchodovania dosiahla najvyššiu úroveň za 5 mesiacov kurzom 285,70 HUF za euro, a to napriek tomu, že centrálna banka za posledných 10 mesiacov už desaťkrát znížila úrokové sadzby. Investorov tiež naďalej lákajú vysoké výnosy maďarských štátnych obligácií, ktoré sa pohybujú na úrovni 4 až 5 %.

(1 EUR = 285,85 HUF)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom