Marián Hossa opäť bodoval, Detroit predĺžil víťaznú šnúru

Hossa hviezdou číslo 1
Marián Hossa sa stal hviezdou číslo jeden v nervydrásajúcom piatom zápase 1. kola play off NHL. Gólom v predĺžení zabezpečil výhru svojmu tímu Chicago Blackhawks 5:4 nad Nashville Predators. Darilo sa aj Tomášovi Kopeckému, ktorý v druhej tretine skóroval po nahrávke Mariána Hossu. Foto: AP Photo/Nam Y. Huh

NEW YORK 19. februára (WEBNOVINY) – Hokejisti tímu Detroit Red Wings zvíťazili v nedeľňajšom súboji zámorskej hokejovej NHL nad San Jose 3:2 a natiahli šnúru domácich triumfov už na 23.

„Červené krídla“ nielen vylepšili svoje maximum v počte víťazstiev pred vlastnými fanúšikmi v jednej sezóne, ale prekonali aj maximum Bostonu spred viac ako osemdesiatich rokov. Bruins vtedy zvíťazili v 22 domácich dueloch za sebou, no až v dvoch sezónach – pripísali si dvadsať triumfov v ročníku 1929/1930, ďalšie dva pridali o sezónu neskôr.

V nedeľu sa však Red Wings, podobne ako v piatok s Nashvillom, poriadne natrápili. V polovici stretnutia síce viedli 2:0, ale húževnatý súper ešte v druhom dejstve skorigoval na rozdiel jedného gólu a na presný zásah Helma v 48. min odpovedal päť minút pred treťou sirénou „žralok“ Marleau. Viac gólov už nepadlo a v Detroite sa tak tešia z ďalšieho rekordu. „Séria je to veľmi pekná, ale my sa viac sústredíme na to, ako hráme. Cieľom je totiž udržať si pozíciu lídra v tabuľke celej súťaže,“ povedal po súboji krídelník Drew Miller. Red Wings nazbierali už 84 bodov, o dva menej má na svojom konte Vancouver a o ďalší bodík zaostávajú NY Rangers.

K víťazstvu Chicaga 3:1 nad St. Louis jedným gólom prispel slovenský reprezentačný útočník Marián Hossa, na svojom konte už má v tejto sezóne 58 kanadských bodov za 23 gólov a 35 asistencií. V bránke Blues chýbal pre chrípku gólman Jaroslav Halák. Vedenia sa síce ujali „bluesmani“ v závere úvodnej časti tretí gólom Andyho McDonalda v tejto sezóne, no v III. tretine Elliotta prekonali Duncan Keith a Dave Bolland (s nemalou pomocou brániaceho Davida Backesa) a gólovú bodku dal za duelom Marián Hossa, keď puk dopravil do prázdnej bránky 50 sekúnd pred treťou sirénou.

To už Elliott sedel na striedačke a St. Louis sa pokúšalo o vyrovnanie so šiestimi korčuliarmi. „Na ľavej strane bol Patrick Kane, a tak som sa mu snažil prihrať. Puk sa však odrazil od Backesa do bránky. A gól pripísali mne. Aj takéto presné zásahy potrebujeme, nemôžeme dávať len pekné góly,“ zhodnotil autor víťazného zásahu Dave Bolland. Zdá sa, že Chicago po sérii deviatich prehier za sebou chytilo „druhý dych“ a zvíťazilo už v troch dueloch v rade. Najbližšie však nastúpi proti rozbehnutému Detroitu.

Kanonier New York Rangers Marián Gáborík si na svoje konto pripísal v nedeľu jubilejný päťdesiaty kanadský bod, keď v prvej minúte predĺženia sa asistenciou podieľal na presnom zásahu Dereka Stepana do siete Steva Masona z Columbusu. Rangers pritom mohli zvíťazil už v riadnom hracom čase, ale puk z hokejky Del Zotta podľa rozhodnutia videocentrály v Toronte skončil v bránke až po doznení sirény po III. tretine. „Bolo to správne rozhodnutie arbitrov,“ priznal po súboji tréner domáceho mužstva John Tortorella. „Jazdci“ zvíťazili 3:2 a sú suverénnymi lídrami Východnej konferencie.

Pred zrakmi slovenského reprezentačného trénera Vladimíra Vůjtka a generálneho manažéra národného tímu SR Otta Sýkoru sa Slovákom v súboji Florida – Anaheim nedarilo. Domáci útočník Tomáš Kopecký odohral viac ako 22 minút, no prezentoval sa len jednou neúspešnou strelou a pripísal si jednu „mínusku“. Obranca Ducks Ľubomír Višňovský tiež nebodoval, do štatistík si pripísal jednu strelu a štyri trestné minúty. Domáci Panthers prehrali 0:2.

Prehru 0:2 si odniesli aj hokejisti obhajcu Stanleyho pohára z Bostonu, ktorí nestačili na Minnesotu. Hrdinom duelu bol okrem strelcov gólov Chada Raua a Matta Cullena bol brankár Wild Niklas Bäckström, ktorý zneškodnil všetkých 48 striel súpera a pripísal si 26. čisté konto v kariére.

Výsledky nedeľňajších zápasov zámorskej hokejovej súťaže NHL:

Buffalo – Pittsburgh 6:2 (2:0, 1:1, 3:1)

Góly: 1. Pominville (Myers, D. Roy), 5. D. Roy (Pominville, Ehrhoff), 23. Gaustad (Gerbe, Leopold), 47. Staffford (Ehrhoff, Vanek), 49. D. Roy (Pominville, Ehrhoff), 57. Ennis (Kassian, Leino) – 24. Engelland (Malkin), 46. J. Staal (J. Neal, Steve Sullivan)

Chicago – St. Louis 3:1 (0:1, 0:0, 3:0) – Marián Hossa (Chicago) 1+0

Góly: 45. Keith (Sharp, P. Kane), 54. Bolland (Keith, Bickell), 60. MARIÁN HOSSA – 20. A. McDonald (Langenbrunner, Berglund)

Detroit – San Jose 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Góly: 7. Zetterberg (Ericsson, V. Filppula), 31. D. Miller (Abdelkader), 48. Helm (D. Miller) – 35. Couture (J. Thornton, Pavelski), 56. Marleau (Burns)

Minnesota – Boston 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Góly: 31. Rau (Heatley, Clutterbuck), 36. Matt Cullen (Setoguchi, Spurgeon)

Florida – Anaheim 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Góly: 13. Selänne (Ryan, S. Koivu), 60. Hagman (Perry, Getzlaf)

Montreal – New Jersey 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Góly: 42. Pacioretty (Kaberle, Desharnais) – 19. Parise (Kovaľčuk, Henrique), 40. Clarkson (Eliáš, Sýkora), 49. Taormina (Fayne, Zubrus)

Dallas – Nashville 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)

Góly: 7. Ryder (Ribeiro, L. Eriksson), 56. Goligoski – 16. G. Bourque (Legwand, Halischuk), 20. S. Weber (Suter, S. Kosticyn), 37. Colin Wilson (Tootoo, Rinne)

New York Rangers – Columbus 3:2 (1:0, 1:1, 0:1 – 1:0) – Marián Gáborík (NY Rangers) 0+1

Góly: 18. B. Richards (Hagelin, Del Zotto), 34. Anisimov (Girardi, J. Mitchell), 61. Stepan (Del Zotto, GÁBORÍK) – 26. D. Brassard (Vermette), 59. Rick Nash (J. Carter, Umberger)

Winnipeg – Colorado 5:2 (0:0, 3:1, 2:0)

Góly: 22. E. Kane (Burmistrov, K. Wellwood), 24. Little (Ladd, Wheeler), 32. K. Wellwood (E. Kane, Wheeler), 46. Ladd (Wheeler, Byfuglien), 56. Little (Wheeler, Byfuglien) – 31. Landeskog (E. Johnson)

Edmonton – Vancouver 2:5 (0:2, 2:2, 0:1)

Góly: 22. Horcoff (Smyth, T. Gilbert), 38. Pääjärvi (Hemský, Šmíd) – 1. H. Sedin (D. Sedin, Burrows), 7. S. Salo (H. Sedin, Kesler), 36. Bieksa (Weise, Malhotra), 37. Higgins (Hansen), 41. D. Sedin (Burrows)

Viac k osobe Jaroslav HalákJohn TortorellaĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaPatrick KaneRick NashTomáš Kopecký