Na boj s populizmom a extrémizmom potrebuje Európska únia podľa Kisku silné vedenie a sebaistotu

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska rečnil na pôde Európskeho parlamentu. 15. november 2017 Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 15. novembra (WebNoviny.sk) – Len dva dni pred 28. výročím nežnej revolúcie sa prezident Andrej Kiska v stredu prihovoril poslancom Európskeho parlamentu (EP) s prejavom venovaným Európskej únii (EÚ).

„Slovensko už o dva dni oslávi svoje prvé kroky k demokracii,“ vyhlásil. Na svojej ceste Slovensko podľa neho uspelo aj vďaka snahe stať sa súčasťou Západu prostredníctvom členstva v EÚ, ktorú považuje za úspešný projekt.

Pochybnosti o schopnosti EÚ odpovedať na spoločné výzvy a prekonávať problémy považuje Kiska za prehnané, dokonca nebezpečné. Tieto pochybnosti totiž v konečnom dôsledku ovplyvňujú politické dianie v členských štátoch.

“Nie som tu, aby som bagatelizoval hrozby populizmu, nacionalizmu a extrémizmu, ktoré sú poháňané nespokojnosťou v spoločnosti a zvýraznené profesionálne riadenou propagandou. Som tu, aby som plne odmietol tvrdenia, že niečo zhnité v EÚ je nejako zodpovedné na nedávny vzostup extrémizmu a nacionalizmu,” zdôraznil Kiska. Na boj s nimi EÚ podľa neho potrebuje silnejšie vedenie, ako aj viac sebaistoty a obetavosti.

Proeurópske smerovanie krajiny

Spomenul nedávnu spoločnú deklaráciu slovenského prezidenta, predsedu parlamentu a premiéra, v ktorej sa všetci traja najvyšší ústavní činitelia vyslovili za proeurópske smerovanie Slovenska ako jedinú alternatívu budúcnosti krajiny. “Považujem to za veľmi dôležité. Vidíme, ako často sa EÚ zneužíva v politických kampaniach,” vyhlásil.

Kiska sa vyjadril aj k ambícii Slovenska dostať sa do jadra EÚ. “Mali by sme sa však sústrediť na podstatu, na dosiahnutie presvedčivých výsledkov a nemíňať príliš veľa energie na debaty o jadre alebo viacrýchlostnej Európe. Táto diskusia nie je nová, len hráči a kontext sa zmenili,” povedal europoslancom.

Dodal, že nové iniciatívy v rámci Únie by mali byť otvorené pre všetkých. EÚ podľa Kisku nepotrebuje radikálnu reformu, stačí len spoločne dokončiť už začaté. Vyjadril sa aj k migračnej kríze a zopakoval, že je našou povinnosťou pomáhať tým, ktorí utiekli zo svojich domovov, aby si zachránili život.

Únia nebude konkurenciou NATO alebo USA

EÚ považuje Kiska za ekonomickú veľmoc, no jej hlas v oblasti obranných výziev je podľa neho len obmedzený, či už ide o Rusko, Sýriu či Líbyu. Na takúto funkciu však EÚ zatiaľ nemá kapacity ani právomoci.

“Na Slovensku sme za ambicióznejšiu zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ. Obmedziť rolu EÚ na štedrého dobrodinca nie je podľa mňa udržateľné,” zdôraznil Kiska s tým, že EÚ by sa mala transformovať na silnejšieho globálneho hráča, najprv sa však jej členovia musia dohodnúť na tom, čo to presne znamená.

Zároveň podotkol, že obranyschopnejšia EÚ nebude konkurenciou NATO či strategickému partnerstvu s USA. Podľa Kisku existuje viac možností na posilnenie spolupráce v rámci Únie, pričom Slovensko dáva prednosť takzvanej “stálej štrukturovanej spolupráci”.

Nebezpečná hrozba ruskej propagandy

Ruskú propagandu a informačnú vojnu považuje Kiska za nebezpečnú hrozbu, proti ktorej by mala EÚ spoločne konať. “Bolo by hanbou, keby európsky projekt zlyhal pre našu neschopnosť zastaviť šírenie lží a falošných správ,” vyhlásil. Podobná hrozba prichádza podľa neho aj zvnútra, ruské snahy na destabilizáciu Európy sú však stále drzejšie.

Kiska v tejto súvislosti ocenil rezolúciu Európskeho parlamentu o ruskej propagande ako prvý krok na riešenie tohto problému. Slovenský prezident vyjadril podporu rozšíreniu EÚ o krajiny západného Balkánu, ktoré by malo byť prioritou napriek pomalému pokroku týchto štátov.

Stabilita západného Balkánu je podľa neho dôležitá pre bezpečnosť EÚ. Únia by nemala stratiť záujem ani o Ukrajinu a naďalej túto krajinu podporovať, uzavrel Kiska.

Prvý prejav Slovenska od vstupu do EÚ

Prezident Kiska vystúpil v stredu napoludnie na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu s prvým príhovorom hlavy štátu SR od vstupu Slovenska do Európskej únie. V pléne europarlamentu vystúpil ako druhý prezident SR, po Rudolfovi Schusterovi, ktorý sa poslancom prihovoril v máji 2001, informovala tlačová atašé EP na Slovensku Soňa Mellak.

Ako agentúru SITA informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR, vystúpenie hlavy štátu sa uskutočnilo na pozvanie predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho, s ktorým prezident Kiska absolvoval pred príhovorom aj samostatné rokovanie.

Súčasťou stredajšieho programu Kisku v Štrasburgu bol tiež slávnostný obed s predsedom Tajanim a zástupcami politických skupín v Európskom parlamente a stretnutie s poslancami Európskeho parlamentu za Slovenskú republiku a eurokomisárom Marošom Šefčovičom. Prezidenta SR sprevádza na ceste štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaIvan Korčok
Firmy a inštitúcie Európsky parlament