Na dovolenke si dajte pozor na dopravnú situáciu i vreckárov

Plaz dovolenka slnecnik
Foto: SITA/AP Lucy Pemoni

BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – Dovolenkári, ktorí sa chystajú k našim českým susedom, by si mali zvoliť vhodnú trasu a sledovať dopravné informácie.

Za zmienku stojí rekonštrukcia diaľnice D1, preto treba počítať s obmedzeniami, upozornila hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová.

Dopravné predpisy v Českej republike sú veľmi podobné ako u nás, vodiči sa preto nemusia obávať veľkých rozdielov. Rovnako aj tu platí nulová tolerancia alkoholu i návykových látok.

Taktiež platí celodenné svietenie a ani českí policajti netolerujú telefonovanie za volantom. „Keďže v letnom období cestujú vo veľkej miere rodiny s deťmi, treba myslieť na ich dostatočnú bezpečnosť. Na to slúžia detské autosedačky. V nej musia byť pripútané deti s hmotnosťou do 36 kg a do 150 cm. Posádka tiež nesmie zabúdať na bezpečnostné pásy,“ varuje Baloghová.

Ak pri dopravnej nehode dôjde k zraneniu (aj ľahkému), alebo k usmrteniu, treba zavolať políciu. Rovnako treba postupovať i v prípade, že vznikne škoda na vozidlách vyššia ako 100-tisíc českých korún (cca 3 850 eur), prípadne príde k poškodeniu napríklad na zaparkovanom aute, dopravnej značke či zvodidlách, alebo k úniku pohonných hmôt.

Ak nie je potrebné volať policajtov, českí kolegovia odporúčajú vyplniť „euroformulár“, teda záznam o dopravnej nehode. Ten je dobré mať vždy v aute, aby bol v prípade potreby poruke, uviedla hovorkyňa. Najvyššia povolená rýchlosť jazdy je rovnaká ako na Slovensku 130 km/h na diaľnici, 90 km/h mimo obce a 50 km/h v obci. V obytnej a pešej zóne sa smie jazdiť maximálne 20 km/h a mimoriadne opatrne. Rovnaké sú aj kontakty na tiesňové linky – 112, polícia 158, hasiči 150 a záchranná služba 155.

Aby si turisti dovolenku neskomplikovali treba si dávať pozor na vreckárov. Skúsenému zlodejov stačia dve sekundy. Krádeže majú starostlivo nacvičené a často pracujú v skupinách. Veci je teda potrebné mať neustále pod kontrolou a nepúšťať ich z dohľadu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom