Na našej politike nebudeme nič meniť, reagovala Varšava na rozhodnutie Súdneho dvora EÚ

Beata Szydlo
Beata Szydlo Foto: SITA/AP

VARŠAVA 6. septembra (WebNoviny.sk) – Poľsko naďalej trvá na tom, že nebude prijímať žiadnych utečencov na základe systému ich prerozdeľovania medzi jednotlivými členskými krajinami EÚ. Vo Varšave to v stredu vyhlásila poľská premiérka Beata Szydlo. Reagovala tak na rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie, ktorý v stredu s konečnou platnosťou zamietol žaloby podané Slovenskom a Maďarskom v súvislosti s prerozdeľovaním utečencov.

Szydlo vyhlásila, že rozhodnutie Súdneho dvora EÚ ju neprekvapuje, ale „absolútne nič sa ním nemení na pozícii poľskej vlády v súvislosti s migračnou politikou“.

Ohrozenie európskej bezpečnosti

Žalobu vo veci prerozdeľovania utečencov podávalo pôvodne len Slovensko a Maďarsko, Poľsko sa k nej však neskôr pripojilo ako vedľajší účastník.

Podobne ostré vyjadrenie ako z Varšavy zaznelo v stredu aj z Budapešti. Podľa maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjártóa bolo rozhodnutie súdu „poburujúce a nezodpovedné“ a „vystavilo ohrozeniu európsku bezpečnosť a budúcnosť“. Minister vyhlásil, že Maďarsko bude proti úsiliu EÚ prerozdeľovať utečencov do jednotlivých členských krajín naďalej bojovať a naďalej bude klásť dôraz najmä na potrebu posilniť vonkajšie hranice EÚ.

Slovensko rozsudok rešpektuje

Únia by mala podľa šéfa maďarskej diplomacie konečne uznať, že koncept rozmiestňovania utečencov na základe kvót bol neúspešný a mala by ho opustiť.

O poznanie menej konfliktné stanovisko prezentovala v stredu slovenská vláda. Premiér Robert Fico vyhlásil, že Slovensko rozsudok Súdneho dvora EÚ plne rešpektuje. Aj Fico však povedal, že na politickom postoji Slovenska ku kvótam a migrantom sa nič nemení a Slovensko naďalej systém povinných kvót odmieta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Beata SzydlováRobert Fico
Firmy a inštitúcie ECJ Európsky súdny dvor