Na otvorení MFF Bratislava si uctili herca Štefana Kvietika

štefan kvietik and MFF_Bratislava
Herec Štefan Kvietik Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – V bratislavskom Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v piatok večer oficiálne otvorili 14. ročník Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Bratislava.

Na otváracom ceremoniáli premietli film Kto s tebou zostane (2012) svetoznámeho herca a režiséra Roberta Redforda.

Ešte pred samotnou snímkou, v ktorej si okrem 76-ročného Redforda zahrali aj Shia LaBeouf, Susan Sarandon, Nick Nolte, Richard Jenkins, Sam Elliott, Anna Kendrick, Stanley Tucci či Chris Cooper, sa prítomným hosťom prihovorili organizátori podujatia, zástupkyňa generálneho sponzora, ale aj minister kultúry SR Marek Maďarič.

Ten povedal, že MFF Bratislava spĺňa predpoklady na kvalitný európsky festival.

Okrem iného uviedol, že ho teší, že je tento rok na festivale súťaž slovenských hraných filmov a tiež to, že priestor na ňom majú aj študenti.

Pamätnú dlaždicu dostane aj Štefan Kvietik

MFF_Bratislava
Foto: SITA/Diana Černáková

rezidentka MFF Bratislava Mária Reháková, oblečená v ružových večerných šatách, na jeho slová nadviazala, keď taktiež zdôraznila, že festival dáva väčší priestor slovenskej kinematografii.

Teší ju aj to, že okrem spolupráce s Vysokou školou múzických umení (VŠMÚ) v Bratislave festival užšie spolupracuje aj so študentmi Akadémie umení v Banskej Bystrici, ktorí v Bratislave odprezentujú svoje diela.

Po úvodných príhovoroch nasledovalo zverejnenie mena osobnosti, ktorú si uctia osadením pamätnej dlaždice na Filmový chodník slávy pred divadlom. K Ladislavovi Chudíkovi, Márii Kráľovičovej a Jozefovi Adamovičovi pribudne meno Štefan Kvietik.

Herec, ktorý od roku 1959 pôsobil v Činohre Slovenského národného divadla (SND), sa v rámci svojej reči poďakoval filmovým a televíznym režisérom za to, že mu ponúkli toľko príležitostí.

Sedemdesiatosemročný rodák z Dolných Plachtiniec špeciálne poďakoval profesorovi Valachovi, ktorý už pred desiatkami rokov správne prorokoval hercovo uplatnenie sa na divadelných doskách, vo filme i televízii.

Festival sa presunie aj do Banskej Bystrice

MFF_Bratislava
Foto: SITA/Diana Černáková

MFF Bratislava sa koná v termíne od 9. do 15. novembra v Cinema City Eurovea, Kine Lumiere, Divadle P.O. Hviezdoslava a Kine Mladosť.

Potom sa presunie do Banskej Bystrice, kde bude 16. a 17. novembra pokračovať Festivalovými dňami.

Jadro podujatia tvoria tri súťažné sekcie doplnené nesúťažnými sekciami Panoráma, Proti prúdu, Antidepresíva, Príbehy či Made in Slovakia, ktorej súčasťou bude po prvýkrát Súťaž slovenských hraných filmov.

Nechýba ani sekcia Pocta, tentoraz venovaná srbskému režisérovi Goranovi Paskaljevićovi. Ten je predsedom hlavnej poroty Súťaže prvých a druhých hraných filmov a tiež odprezentuje dve podujatia Master Class. Festival prinesie i sekciu s názvom Goya Awards – 25. výročie.

V rámci nej sa predstavia španielske snímky, ktorým Španielska filmová akadémia udelila cenu za najlepší film. Sekcia Azyl – krátke filmy ukáže prierez krátkometrážnej tvorby, Zvláštne uvedenie zas bude obsahovať päť autorských portrétov z dokumentárneho cyklu Fotografi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek MaďaričShia LaBeoufSusan Sarandon