Najúspešnejší slovenský volejbalový tím nebude v extralige

VK Chemes Humenné - VT UNICEF Bratislava 3:0
Zľava: Hráči Humenného Marcin Krys a Milan Javorčík počas zápasu finále play-off Extraligy mužov vo volejbale medzi VK Chemes Humenné a Volley Teamom Unicef Bratislava. Humenné, 24. apríl 2013. Foto: SITA/Štefan Madaras

HUMENNÉ 30. júna (WEBNOVINY) – Najúspešnejší slovenský mužský volejbalový klub ostatných rokov VK Chemes Humenné nebude v sezóne 2015/2016 účinkovať v domácej najvyššej súťaži extralige.

Správna rada VK Chemes Humenné v utorok prostredníctvom vyhlásenia na svojej oficiálnej internetovej stránke informovala, že neprihlási družstvo mužov a ani jedno mládežnícke družstvo do súťažného ročníka 2015/2016. Dôvodom sú dlhodobé nezhody s vedením mesta, pre ktoré pôsobilo extraligové družstvo ŠK Chemes v uplynulej sezóne od decembra v Spišskej Novej Vsi.

Termín na doručenie prihlášok do súťažného ročníka 2015/2016 pre kategórie extraliga mužov a žien, 1. liga mužov a žien, 1. liga juniorov, junioriek, kadetov a kadetiek bol súťažnou komisiou Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) stanovený na 30. jún 2015.

Vyhlásenie Správnej rady VK Chemes Humenné v plnom znení:

„Správna rada VK Chemes Humenné veľmi pozorne sledovala a vyhodnocovala situáciu po odchode extraligového družstva mužov do Spišskej Novej Vsi. Zaujímalo nás, ako na to reaguje vedenie mesta Humenné a poslanci mestského zastupiteľstva.

Na základe komplexného vyhodnotenia existujúcej situácie sme sa rozhodli do súťažného ročníka 2015 – 2016 neprihlásiť extraligové družstvo mužov a taktiež ani jedno mládežnícke družstvo, pretože sme nezistili zmenu postoja voči družstvu dospelých a naviac vedenie mesta Humenné prestalo podporovať aj mládežnícke družstvá.

Dôkazom toho je fakt, že do dnešného dňa nám nevyplatilo ani alikvotnú časť zo schválenej dotácie pre mládežnícke družstvá VK Chemes Humenné na rok 2015, pričom všetky družstvá chlapcov nášho klubu úspešne reprezentovali mesto Humenné na záverečných turnajoch o majstra Slovenskej republiky, kde získali jednu striebornú medailu – kadeti, jednu bronzovú – ml. žiaci, štvrtí skončili st. žiaci a na 5. mieste sa umiestnili juniori.“

ODPOVEĎ mesta Humenné

Podľa § 8 ods.3 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve portál Webnoviny.sk uverejňuje odpoveď na správu agentúry SITA, ktorú vydala 30. júna 2015 o 12:44 pod názvom VOLEJBAL: Chemes Humenné sa neprihlási do extraligy, končí aj mládež:

Na portáli Webnoviny.sk správa vyšla pod názvom: Najúspešnejší slovenský volejbalový tím nebude v extralige. Správa agentúry SITA (s názvom VOLEJBAL: Chemes Humenné sa neprihlási do extraligy, končí aj mládež) obsahovala nepravdivé, tendenčné a skresľujúce tvrdenia.

Prinášame odpoveď mesta Humenné v plnom znení:
,,

Dňa 12.01.2015 bola na Mestský úrad v Humennom doručená žiadosť, ktorou volejbalový klub CHEMES Humenné požiadal o pridelenie dotácie na:

– úhradu nákladov spojených s prenájmom telovýchovných zariadení

– činnosť mládežníckych družstiev v oficiálnych súťažiach SVF

– na nákup materiálneho zabezpečenia mládežníckych družstiev, športovej výstroje a výzbroje

– na zabezpečenie tréningových jednotiek pomôckami, tréningovým náradím

– krytie nákladov súvisiacich s organizáciou a servisom majstrovských stretnutí mládežníckych družstiev (cestovné, stravné, rozhodcov a organizátorov)

Dňa 31.03.2015 prijalo Mestské zastupiteľstvo v Humennom uznesenie č. 25/2015 o poskytovaní dotácií z rozpočtu mesta. MsZ schválilo dotácie volejbalovému klubu aj napriek tomu, že jeho majiteľ zverejnil dňa 08.12.2014 prostredníctvom tlačovej agentúry TASR svoje stanovisko, v ktorom okrem iného uviedol: „Týmto prehlasujem, že budeme pokračovať v Spišskej Novej Vsi pod novým názvom ŠK Chemes Spišská Nová Ves„.

Mesto dvom športovým klubom pozastavilo dotáciu z ekonomických alebo právnych dôvodov. V prípade VK Chemes Humenné – nie je jasné, pod ktorým klubom pôsobí mládež (dievčenské alebo chlapčenské mužstvo) a vo volejbalovom klube došlo k vylúčeniu dievčat z tréningového procesu.

Volejbalový klub má doteraz zaregistrované tri rôzne subjekty. Občianske združenia, právnické osoby, pričom nie je jasné ich prepojenie.

Keďže dotácie mesta Humenné sú určené pre mládež a v žiadosti nebolo rozlíšené, či ide o dievčatá alebo chlapcov, prípadne pre mládež ako takú, kde spadajú chlapci aj dievčatá, primátorka mesta zatiaľ žiadnu zmluvu nepodpísala, kým sa tieto veci nevyjasnia. Následne ak budú tieto otázky právne vysporiadané, mesto Humenné dotácie vyplatí podľa Všeobecne záväzného nariadenia č. 92/2008 zo dňa 31.03.2015.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VK Chemes Humenné