Bratislava sa rozlúči so starými Karosami, dopravný podnik nakúpi desiatky nových autobusov

Dopravný podnik Bratislava nakúpi nové autobusy.
Dopravný podnik Bratislava nakúpi nové autobusy. Foto: ilustračné, SITA/ Ľudovít Vaniher

Dopravný podnik Bratislava (DPB) podpísal rámcovú zmluvu na nákup 70 moderných kĺbových autobusov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa DPB Ľubica Melcerová.

„Ide o nákup nízkopodlažných, nízkoemisných, kapacitných a komfortných autobusov. Desiatky nových moderných kĺbových vozidiel budú znamenať definitívnu rozlúčku so starými Karosami v bratislavských uliciach,“ uviedla.

Cena za autobusy je nižšia

Dopravný podnik podpísal rámcovú zmluvu na základe výsledku verejného obstarávania na nákup 70 nových kĺbových autobusov s úspešným uchádzačom, spoločnosťou Otokar Otomotiv. Cena jedného kĺbového autobusu Otokar Kent C je 254 950 eur. Dodanie prvých autobusov z tejto rámcovej zmluvy je očakávané na prelome rokov 2021 a 2022.

Podľa DPB je cena za autobusy nižšia ako cena autobusov obstarávaných v minulých rokoch a iní výrobcovia v obstarávaní ponúkli vyššie ceny. „Vďaka nižšej cene za vozidlá ušetrí DPB viac ako päť miliónov eur. Za tie by bolo možné kúpiť takmer 20 ďalších vozidiel,“ konštatuje Melcerová.

Klimatizovaný a moderný interiér

Nákup autobusov bude financovaný formou úveru, ktorý bude zohľadnený v navýšení financovania DPB od hlavného mesta.

„O niekoľko mesiacov bude autobusový vozidlový park posilnený, kompletne nízkopodlažný a z prevažnej časti tiež klimatizovaný. Moderné autobusy prinesú cestujúcim vyššiu mieru komfortu a bezpečnosti, keďže nahradia staré vysokopodlažné autobusy, a zároveň splnia najprísnejšie emisné normy a limity,“ doplnil predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský. 

Nové vozidlá budú mať klimatizovaný a moderne upravený interiér s 39 hygienickými koženkovými sedadlami a nerezovými držadlami a madlami.

„Samozrejmosťou sú modré sedadlá pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou a vyhradené priestory pre invalidný vozík, detský kočík a bicykel. Nebude chýbať WiFi, USB nabíjačky a systém APC pre automatické počítanie cestujúcich,“ uviedla hovorkyňa DPB.

Vybavenie pre zdravotne postihnutých

Bezpečnosť a informovanosť cestujúcich bude zaistená kamerovým a informačným systémom, vrátane hlásičov pre slabozrakých a nevidiacich.

Súčasťou budú aj vonkajšie informačné tabule a vnútorné informačné panely zobrazujúce aktuálne odchody ďalších relevantných liniek v reálnom čase. „Moderné vozidlá budú spĺňať najprísnejšiu emisnú normu EURO VI stupeň D,“ doplnila.

Spoločnosť Otokar má viac ako 50-ročnú históriu, pôsobí aj na európskom trhu a vyrába moderné vozidlá s použitím európskych, najmä nemeckých, komponentov značiek ako DAF, ZF či MAN, ktoré budú použité aj vo vozidlách dodaných do Bratislavy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubica MelcerováMartin Rybanský
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava