Petržalka spúšťa rezidenčné parkovanie, pre návštevy 3x drahšie ako vo Viedni

Petržalka, parkovací systém, parkovanie
Petržalka čoskoro spustí parkovací systém. Foto: Nasadoprava.sk

Na najväčšom bratislavskom sídlisku v Petržalke sa už aktívne pracuje na spustení parkovacieho systému. Cieľom pilotného projektu je uľahčiť obyvateľom s trvalým bydliskom ich dlhotrvajúci problém s parkovaním.

Starosta Petržalky Ján Hrčka portál Nasadoprava.sk informoval, že systém rezidenčného parkovania na sídlisku Dvory, by sa mal spustiť už 1. novembra tohto roka.

V prípade pekného počasia, by sa do konca roka mohlo stihnúť vyznačiť približne 30% z celkového počtu 26-tisíc parkovacích miest. Po dokončení sídliska Dvory sa bude pokračovať na sídlisku Lúky a Háje.

Nepetržalčania zaplačú na parkovnom

Zavedením parkovacieho systému budú môcť iba Petržalčania parkovať zadarmo. V prípade, že domácnosť vlastní aj viacero áut, bude si môcť zaregistrovať všetky autá a parkovať bezplatne.

Až na základe v budúcnosti vyzbieraných údajov sa bude dať vyhodnocovať a zároveň regulovať počet áut na jednu domácnosť. Registrácia sa bude dať vybaviť on-line.

Bezplatné parkovanie sa bude týkať aj Petržalčanov, ktorí využívajú služobné vozidlo na súkromné účely alebo ak používajú vozidlo napísané na inú osobu. Tí si budú musieť vybaviť registráciu osobne, priamo na miestnom úrade.

Modré parkovacie boxy vyhradené pre Petržalčanov
Modré parkovacie boxy vyhradené pre Petržalčanov Foto: Sita

Zavedením rezidenčného parkovania sa situácia výrazne skomplikuje najmä mimobratislavčanom. Svoje autá budú môcť zaparkovať buď na platených parkoviskách alebo spoplatnených parkovacích miestach na sídliskách.

Návštevníci zaplatia 1 euro za hodinu státia v pracovných dňoch od 18:00 do 8:00 hod. V ostatných hodinách a počas víkendu neplatia. Suma za celomesačné parkovanie by sa tak nerezidentovi mohla vyšplhať na sumu až 300 eur. Starosta odporúča prenajať si napríklad garážové státie, ktoré ich vyjde v konečnom dôsledku oveľa lacnejšie alebo si prehlásiť trvalý pobyt.

PARKOVANIE VO VIEDNI

V neďalekej Viedni môžu vodiči mimo centra mesta pohodlne zaparkovať napríklad v parkovacích domoch Park&Ride. Zaplatia pritom za celodenné parkovanie len 3,60 €. Nerezidenta v Petržalke vyjde jeden deň na 14 eur. Ide pritom o parkovanie vonku, zatiaľčo Park&Ride ponúka chránené miesta. Navyše sú budované priamo pri zastávkach metra, takže sa z nich dá veľmi komfortne dopraviť takmer kdekoľvek.

Viedeň navyše ponúka neďaleko od centra aj množstvo ďalších krytých parkovacích miest, kde sa dá parkovať úplne zadarmo.

Budovanie rezidenčného parkovania bude prebiehať postupne, do roku 2021. Nerezidenti by sa tak mali pripraviť na určité obmedzenia. Hrčka dodal, že pre nerezidentov ostane maximálne 3 až 4-tisíc parkovacích miest.

Parkovací systém sa prioritne spustí na sídlisku Dvory

S vyznačovaním rezidenčných parkovacích miest sa začalo prioritne na sídlisku Dvory, ktoré tvorí až 1/3 mestskej časti Petržalka.

Zároveň patrí medzi najkomplikovanejšiu a najproblematickejšiu lokalitu, kde je cez deň najväčšia koncentrácia ľudí. Nachádzajú sa tu rôzne úrady, množstvo administratívnych budov, business centier, ako aj veľké nákupné stredisko Aupark.

„Parkovací systém začne platiť od 1. novembra. Dovtedy sa budeme snažiť vyznačiť čo najviac parkovacích miest, aby sme od novembra mali na čom nový systém parkovania uplatňovať,“ uviedol starosta Petržalky.

Súčasná kapacita parkovacích miest stačiť nebude

Starosta uviedol, že v rámci rozširovania parkovacích kapacít sa táto problematika rieši v Petržalke komplexne. Jedným z nich je aj vyvíjanie tlaku na developerov, ktorí stavajú nové bytové domy, aby budovali väčšie parkovacie plochy.

Ďalším riešením je budovanie väčších parkovacích kapacít už na existujúcich sídliskách, kde je situácia akútna a ani po zavedení parkovacieho systému nedošlo k zlepšeniu situácie.

Hrčka vopred varuje nezodpovedných občanov, ktorí dlhodobo blokujú parkovacie miesto auto vrakom. Pokiaľ takéto auto zo sídliska nezmizne, majitelia sa nebudú môcť registrovať a bezplatne parkovať v mieste svojho bydliska.

Vyhradené parkovacie miesta budú označené
Vyhradené parkovacie miesta budú označené aj modrou číslicou Foto: Nasadoprava.sk

Starosta sa neobáva, že by sa parkovací systém neosvedčil. Problém nevidí ani v tom, že by zrazu pribudlo veľké množstvo „nových“ Petržalčanov a boj o parkovacie miesto by pokračoval. Práve naopak.

Prihlásením sa veľkého počtu mimobratislavčanov na trvalý pobyt by mestská časť získala značné finančné prostriedky navyše. Tie by následne mohla použiť na budovanie ďalších parkovacích boxov.

PROBLÉM OSTÁVA NEVYRIEŠENÝ

Skutočným problémom parkovania v Petržalke je však dlhodobý nedostatok parkovacích miest. V rámci nového systému nevzniknú žiadne nové miesta a pri súčasnom nepomere počtu automobilov a parkovacích miest budú Petržalčania po príchode z práce naďalej bojovať o voľné miesto a každé ráno posúvať voľne zaparkované vozidlá, blokujúce susedov.

V najbližšej dobe sa napriek sľubom bratislavského magistrátu neplánuje s budovaním žiadnych nových parkovacích plôch na okraji Petržalky.

Projekt zaplatia Petržalčania, ale aj mesto

Zavedenie parkovacieho systému bude plne hradený z rozpočtu mestskej časti. Predpokladaná výška investície je 250 až 300-tisíc eur.

Hrčka uviedol, že na základe dohody s Magistrátom mesta Bratislava, by sa mohlo vrátiť až 80% z vynaložených nákladov. „Verím, že nastavený systém bude pozitívny pre Petržalku a jej rozpočet,“ povedal Hrčka.

V predpokladanom balíku peňazí však nie sú zahrnuté výdavky na posilnenie policajných hliadok, ktoré budú dohliadať na dodržiavanie pravidiel parkovacej politiky. Starosta predpokladá, že tieto náklady navyše zaplatia práve vybraté pokuty od neprispôsobivých vodičov.

Parkovanie v Petržalke
Parkovanie v Petržalke Foto: Nasadoprava.sk

„Robíme všetko preto, aby sa ľudia prehlasovali na trvalý pobyt už teraz. Ale napríklad, ak sa 10-tisíc ľudí prihlási na trvalý pobyt, tak ročne to prinesie do mestskej kasy približne 1-milión eur, čo by bez problémov pokrylo vstupné náklady,“ uzavrel starosta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Miestne zastupiteľstvo Petržalka