Počas letných prázdnin bude v Bratislavskom kraji premávať menej spojov, dôjde k úprave grafikonov a cestovných poriadkov

Arriva

S príchodom letných školských prázdnin od 1. júla prechádzajú dopravcovia v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji (IDS BK) na prevádzkový režim školských prázdnin.

Ako informovala hovorkyňa Bratislavskej integrovanej dopravy (BID) Eva Vozárová, v mestskej hromadnej doprave (MHD), regionálnej vlakovej a autobusovej doprave nastanú tiež čiastkové úpravy cestovných poriadkov. V porovnaní so školským rokom bude v lete jazdiť približne o 15 percent spojov menej.

Zmeny v cestovných poriadkoch

V železničnej doprave prišlo k úprave cestovných poriadkov regionálnych vlakov už od 12. júna a oproti minulému obdobiu mierne zredukovali vlaky počas prázdninového režimu na linke S60 medzi Bratislavou, Sencom a Galantou.

„Aj vzhľadom na túto úpravu prichádza ku zmenám v cestovných poriadkoch regionálnej autobusovej dopravy, ktorej spoje nadväzujú na vlaky,“ vysvetlila Vozárová.

Ako dodala, k úprave prichádza aj z dôvodu prispôsobenia zníženému dopytu po cestovaní počas prázdninových pracovných dní, či z dôvodu neskoršieho začiatku poobednej špičky.

Výpadky spojov v MHD

V MHD nebudú počas prázdnin jazdiť autobusové linky 130 (Patrónka – Segnáre – Lamač – Krematórium) a 131 (Hlavná stanica – Lanfranconi – Cintorín Slávičie). Dopravca Arriva bude jazdiť podľa upravených cestovných poriadkov.

„Úpravy sa týkajú všetkých obsluhovaných smerov,“ priblížila hovorkyňa. V regióne Malacky sa dotknú liniek 209, 219, 239 a 269, v regióne Pezinok príde k úpravám na linkách 540, 545 a 565, v regióne Senec budú zmeny na linkách 605, 609, 610, 620, 630, 640 a 658. V regióne Šamorín príde k miernej redukcii spojov na linkách 720, 727, 737 a 740.

Dopravcovia v IDS BK v prázdninovom období rozširujú ponuku pre využitie verejnej dopravy na víkendové a prázdninové výlety. Linka 29 bude cez prázdniny premávať po trase Hrad Devín, Devínska Kobyla, Sandberg, linka 43 po trase Železná studnička, Kačín, lanovka, Lesopark. Linka 44 bude jazdiť na trase Koliba, Horský park, linka 52 trasou Biely kríž, Červený kríž, Veľká Baňa. Linka 79 bude premávať po trase Topoľové, Gajc, Poľovnícky les, lužné lesy, linka 80 po trase Nesto, vojenské bunkre, rakúske prihraničie. Linka 144 bude jazdiť počas prázdnin na trase Kamzík, lanovka a linka 154 trasou Pekná cesta, Horáreň Krasňany.

Viac miesta pre bicykle

Regionálna doprava bude mať od soboty 2. júla do nedele 4. septembra pre väčšiu kapacitu prepravy bicyklov na Záhorí k dispozícii cyklonosiče pre šesť bicyklov. Budú na linkách vhodných pre cyklotúry do Borinky, Vysokej pri Morave, Suchohradu, Borského Svätého Jura, Bilíkových Humencov a Plaveckého Petra. Prichádza aj ku zmene podmienok prepravy bicyklov.

Doteraz sa bicykle v regionálnych autobusoch mohli prepravovať len počas soboty, nedele a sviatku. „Od 1. júla sa bicykle v regionálnych autobusoch môžu prepravovať za rovnakých podmienok ako v spojoch liniek MHD, teda v pracovných dňoch v čase od 09:00 do 13:00 a v čase od 18:00 do 06:00, počas sobôt, nedieľ a sviatkov bez časového obmedzenia,“ doplnila Vozárová.

Počas sobôt, nedieľ a dní pracovného pokoja môže s držiteľom základného denného cestovného lístka cestovať aj ďalšia dospelá osoba a až tri deti do dovŕšenia 18 rokov veku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Vozárová
Firmy a inštitúcie Bratislavská integrovaná doprava