V Prešovskom a Košickom kraji zavedú v prímestskej doprave nové druhy cestovného

Slovak Lines - autobusy
Prešovský a Košický kraj zavedú v prímestskej doprave nové druhy cestovného. Foto: Ilustračné, SITA/Braňo Bibel.

Prešovský a Košický kraj zavedú v prímestskej doprave nové druhy cestovného. Cestujúci si budú môcť vybrať nové predplatné lístky, zvýhodnené prestupné lístky a zjednoduší sa štruktúra zliav.

Rozšírenie ponuky cestovného bude súčasťou prechodu na zónovú tarifu, plánovanú od leta tohto roka.

Viazané  na dopravné karty

Ako informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová, novinky budú viazané výlučne na dopravné karty, vďaka čomu sa skráti nástup cestujúcich a zrýchli doprava.

Lístky budú platiť vo všetkých tarifných zónach v oboch krajoch podľa doby platnosti lístka.

„V rámci postupného zavádzania integrovaného dopravného systému v Prešovskom a Košickom kraji si budú môcť cestujúci zakúpiť mesačné, štvrťročné, polročné a ročné predplatné lístky. A to nielen na konkrétne zóny, ale tiež v rámci celej siete platné na území oboch krajov.

Výhodou týchto predplatných lístkov bude výhodnejšie cestovanie. A to najmä pre ľudí, ktorí denne migrujú za prácou alebo vzdelaním,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Ďalšie novinky

K dispozícii budú aj jednodňové celosieťové lístky, vhodné na viacero ciest v rámci dňa, alebo dlhšie vzdialenosti. „Ďalšou novinkou budú tiež jednorazové prestupné lístky, ktorých predaj súčasná kilometrická pásmová tarifa neumožňuje.

Cestujúci si dnes pri prestupe na iný autobusový spoj musí zakúpiť ďalší lístok. Cena prestupného lístka platného pre dva autobusové spoje bude po novom rovnaká ako pri cestovaní priamym spojom,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Nosičom predplatných a prestupných cestovných lístkov bude výhradne dopravná karta, či už klasická plastová alebo nová virtuálna uložená v mobilnom telefóne s NFC technológiou.

Lístky bude možné kúpiť online

Mesačný, štvrťročný, polročný a ročný lístok si budú môcť cestujúci zakúpiť online prostredníctvom e-shopu všetkých šiestich dopravcov v oboch krajoch, alebo osobne v ich zákazníckych centrách.

U vodiča v autobuse si následne budú môcť predĺžiť platnosť lístka o rovnaké časové obdobie a za rovnakú sumu. Platné ostanú naďalej aj pôvodné karty, vrátane študentských ISIC kariet.

Nové druhy cestovného bude možné zakúpiť len na dopravné karty s identifikáciou cestujúceho. Karty totiž budú neprenosné. Dopravnou kartou spĺňajúcou tieto parametre bude aj ISIC.

Cena závisí od formy platby

Cena jednorazových lístkov bude závisieť aj od formy platby. Cestujúcim bude umožnené zakúpiť si základné, zľavnené alebo osobitné cestovné, pričom zľavnené bude predstavovať 50-percentnú zľavu a osobitné 80-percentnú zľavu.

Oproti súčasnému stavu sa zjednotí a zjednoduší štruktúra zliav. Úplnou novinkou bude 50-percentná zľava pre seniorov od 63 do 70 rokov, ktorí dnes platia plné cestovné.

Polovičná zľava bude platná aj pre deti, žiakov, študentov či ŤZP, ktorí dnes majú nárok na zľavu v rozmedzí 40 až 45 percent, v závislosti od tarifného pásma.

V ponuke zostane aj víkendové cestovné pre rodiny s deťmi za jedno euro pre každého člena rodiny. Všetky informácie budú priebežne zverejňované na www.idsvychod.sk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan MajerskýRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)