Vlakovú dopravu v Británii paralyzoval štrajk zamestnancov železníc, premáva iba pätina spojov

štrajk železničiarov v Británii
Rokovania zamerané na vyriešenie sporu však uviazli na mŕtvom bode. Foto: SITA/AP

Britskú železničnú dopravu znova narušil štrajk pracovníkov železníc. Vlakové spoločnosti uviedli, že premávať by mala len asi pätina spojov v celej krajine.

Znižovanie nákladov a prepúšťanie

Na 24-hodinový štrajk sa dalo 40-tisíc upratovačiek, výpravcov, údržbárov a ďalších zamestnancov staníc, ktorí sa usilujú o vyššie platy v čase rastúcej inflácie, pričom štrajkovali už aj v júni.

Dôvodom štrajkov sú spory o platy, pracovné podmienky a istotu zamestnania. Britské železničné spoločnosti totiž majú v úmysle zredukovať náklady a počet pracovníkov po dvoch rokoch vládnej núdzovej finančnej pomoci, ktorá ich udržiavala nad hladinou.

Rokovania uviazli na mŕvom bode

Rokovania zamerané na vyriešenie sporu však uviazli na mŕtvom bode. Železničný, námorný a dopravný zväz tvrdí, že najnovšia mzdová ponuka zamestnávateľov zaostáva v dôsledku prudko rastúcej inflácie, ktorá je v súčasnosti na úrovni 9,4 %, a najhoršej krízy životných nákladov za posledné desaťročia.

Odborári tvrdia, že vláda zamestnávateľom bráni, aby vylepšili ponuku na zvýšenie platov. Tá tvrdí, že nie je do sporu priamo zapojená a minister dopravy Grant Shapps obvinil odborových lídrov z toho, že sa snažia narušiť každodenné životy „miliónov ťažko pracujúcich ľudí naprieč krajinou“.

Ďalšie štrajky sú naplánované na sobotu, keď by zase nemali pracovať rušňovodiči, a tri dni v auguste.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom