Zdĺhavý tender na výstavbu časti R2 pri Košiciach sa blíži k záveru, ale ešte ho môžu predlžiť námietky

Národná diaľničná spoločnosť
Foto: ilustračné, SITA/Peter Rusko.

Súťaž na zhotoviteľa druhej časti úseku rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany sa blíži k záveru. Je už najvyšší čas, pretože Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ju vyhlásila ešte v decembri 2018.

Pod dva a pol ročné trvanie tendra sa podpísali opakované námietky. Najprv proti súťažným podmienkam a tiež proti vylúčeniu, ako aj odvolanie neúspešného uchádzača.

Najlacnejšiu ponuku vylúčili

Ponuky v súťaži s predpokladanou hodnotou zákazky 138 miliónov eur bez DPH predložilo pôvodne sedem uchádzačov, pričom tri boli vylúčené. Najnižšiu cenu navrhlo taliansko-slovenské združenie v zložení INC, Cesty SK a Cedis, a to 123,6 milióna eur bez DPH. NDS však tohto uchádzača vlani v septembri vylúčila.

Komisia na vyhodnotenie ponúk to podľa rozhodnutia Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zdôvodnila tým, že uchádzač nepredložil po žiadosti doklady nahradené jednotným európskym dokumentom v určenej lehote, preto nemohla vyhodnotiť splnenie podmienok účasti pre kľúčového odborníka stavbyvedúci na cesty.

Úsek R2 by tak mala postaviť skupina firiem Eurovia SK a Eurovia CZ s druhou cenovou ponukou 132,6 milióna eur bez DPH. NDS vyhodnotila ešte ponuky ďalších troch uchádzačov, ktorých nevylúčila.

Spoločnosti Hochtief SK, SMS a Tubau navrhli cenu 132,9 milióna eur, Colas Slovakia a Váhostav – SK takmer 139 miliónov eur a Skanska SK a Skanska 140,6 milióna eur bez DPH.

Polaček: Neúspešný uchádzač sa odvolal

Tender by však ešte mohli predĺžiť námietky voči vyhodnoteniu ponúk. „Dostali sme informáciu, že na plánovanom druhom úseku R2 nie je možné uzavrieť verejnú súťaž a voči jej výsledkom sa odvolal neúspešný uchádzač,“ prezradil portálu NašaDoprava.sk primátor Košíc Jaroslav Polaček.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva ŽgravčákováJaroslav PolačekĽubomír PalčákOndrej MatejRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie CedisCesty SKColas SlovakiaEurovia CZEurovia SKHochtief SKInc.Inštitút pre dopravu a hospodárstvoNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)SkanskaSkanska SKSMSTubauÚVO Úrad pre verejné obstarávanieVáhostav - SKVýskumný ústav dopravný