Aktivisti vyzvali poslancov, aby vyhlásili stav klimatickej núdze. Vojna na Ukrajine ukázala, že závislosť na fosilných palivách je cesta do pekla

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Klimatická kríza je cez závislosť Slovenska na ruskom plyne priamo spojená s vojnou na Ukrajine. Tvrdí to iniciatíva Klíma ťa potrebuje, ktorá zároveň žiada poslancov Národnej rady SR, aby vyhlásenie stavu klimatickej núdze podporili. Hlasovať sa o nej má v piatok. Informoval o tom tím z iniciatívy v tlačovej správe.

Svet poháňaný fosílnymi palivami

„Okrem čoraz častejších požiarov v Spojených štátoch, aktuálnych povodní v Austrálii, či období sucha aj u nás na Slovensku, nám aj aktuálny konflikt na Ukrajine ukazuje neudržateľnosť súčasného, fosílnymi palivami poháňaného sveta,” uvádza koordinátor iniciatívy Jakub Hrbáň.

Dodáva, že závislosťou na ruskom plyne a rope sa dnes Slovensko priamo podieľa na financovaní Putinovej vojny na Ukrajine. Hlasovanie prichádza v dňoch, keď lídri Európskej únie rozhodujú o nezávislosti od ruského plynu a ropy, čo by malo prispieť k oslabeniu schopnosti Putinovho režimu viesť vojnu.

Transformácia energetiky

Klíma ťa potrebuje začiatkom marca vyzvala premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO, aby na samite podporil odstavenie dodávok uhlia, ropy a zemného plynu z Ruskej federácie.

„Uvedomujeme si, že okamžité odstavenie plynu prakticky nie je možné. Upozorňujeme však na to, že odstrihnutie sa od fosílnych palív z Ruska nemôže byť riešené len zmenou dodávateľov. Sme presvedčení, že ukončenie našej závislosti na ruskom plyne a rope musí byť impulzom pre urýchlenie spravodlivej transformácie našej energetiky, zvýšenia energetickej efektívnosti a prechodu na obnoviteľné zdroje,” konštatuje koordinátorka iniciatívy Katarína Pšenáková.

Aktuálna situácia podľa iniciatívy poukazuje na to, že závislosť na fosílnych palivách nie je výsostne environmentálny problém. Problém sa týka bezpečnosti, sebestačnosti a závislosti na nedemokratických režimoch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerJakub HrbáňVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Iniciatíva Klíma ťa potrebuje