Budaj bude čeliť odvolávaniu, extrémisti s pomocou Smeru vyzbierali dostatok podpisov

Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Opoziční poslanci chcú odvolať ministra životného prostredia Jána Budaja (OľaNO). Ako v piatok na tlačovej besede povedal europslanec a šéf hnutia Republika Milan Uhrík, minister je podľa neho neschopný, nekompetentný a hlúpy.

Pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze o vyslovení nedôvery Budajovi sa podľa Uhríka podpísalo 31 poslancov a podpisy už odovzdali šéfovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina). Popri nezaradených poslancoch podpísali návrh aj poslanci strany Smer-SD.

V ohrození sú ľudské životy

Podľa poslanca Miroslava Suju Budaj pri riadení envirorezortu zlyhal.

„Vidíme to pri prevode územia lesov z ministerstva pôdohospodárstva na ministerstvo životného prostredia, povedal poslanec s tým, že najväčším zlyhaním je však manažment medveďa hnedého. Budajova nečinnosť v súvislosti s medializovanými útokmi medveďov na ľudí podľa Suju ohrozuje ľudské životy. „Nemôžme čakať, kým zahynie nejaké dieťa alebo matka,“ vyhlásil Suja.

Problém trvá desiatky rokov

Podľa ministra životného prostredia súčasný problém s medveďmi na Poľane súvisí s nelegálnymi vnadiskami a krmoviskami, ako aj s trofejovou poľovačkou. Ako ďalej povedal vo štvrtok 16. júna, je to problém posledných desať až 15 rokov a riešiť ho mali ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva.

„V poslednej dekáde došlo k najväčším odstrelom práve na Poľane, až 53 percent z celého Slovenska, v rokoch 2015 až 2022. Taktiež sme zistili, že na Poľane, kde aj enviropolícia tvrdila, že tam nie sú vnadiská, majú len Štátne lesy SR 28 vnadísk na lesné zvieratá, kde sa samozrejme nedá oddeliť prikrmovanie medveďa od prikrmovania jeleňov alebo diviakov,“ konštatoval Budaj

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR