Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
had, koža
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
15. 07. 2019 11:41 Zaujímavosti z vidiekaBojnice od NasVidiek.skSITA

Slováci môžu nechtiac podporiť nelegálny obchod so zvieratami, upozorňuje ZOO Bojnice

S cieľom upozorniť na nelegálne obchodovanie so zvieratami, ktoré môžu aj slovenskí turisti nechtiac podporiť kúpou suveníru na dovolenke, spustila Národná zoologická záhrada v Bojniciach kampaň Ukradnutá divočina.

Ako na internetovej stránke zoo konštatovala jej vedúca odboru marketingu a propagácie Andrea Klasová, nelegálny obchod so zvieratami a ich časťami je jednou z najzávažnejších príčin ohrozenia divokých zvierat.

Medzi najčastejšie pašované živočíchy patria papagáje, plazy a bezstavovce, z častí tiel zabitých zvierat sa vyrábajú napríklad opasky, topánky, náramky, kabelky, peňaženky či suveníry zo slonoviny.

Nevedomosť mnohých Slovákov

Pretože nám tento problém nie je ľahostajný, rozhodli sme sa naň upozorniť kampaňou, ktorá odhaľuje fakty o nelegálnom obchode so zvieratami. Vďaka nej môžu návštevníci poodhaliť skutočnosti o kriminalite páchanej na zvieratách a pozrieť sa tak na tento nelegálny obchod zblízka,“ informovala Klasová.

Slogan kampane je Kupuješ? Aj ty máš krvavé ruky! má poukázať na nevedomú účasť mnohých Slovákov na takomto nelegálnom obchode tým, že suveníry vyrobené zo zvierat kupujú.

Odmietnutím kúpy nelegálneho živočícha, alebo výrobkov z častí jeho tela môžete pomôcť k jeho záchrane,“ zdôraznila Klasová.

Fotografie zobrazujú realitu

Výstava ku kampani je v Bojniciach inštalovaná pri hradnom múre oproti veľkému rybníku. Návštevníci bojnickej zoologickej záhrady sa tam dozvedia napríklad o tom, že každý rok je v Afrike zabitých viac ako tisíc nosorožcov, sto slonov je každý deň zabitých pre slonovinu a ročne ulovia až desať miliónov divokých zvierat pre ich kožušiny.

Návštevníkom sa možno kampaň bude zdať silná, vizuály podnecujú k zamysleniu, fotografie s krvavými rukami sú kruté. Ale oni len zobrazujú realitu,“ vyhlásila Klasová s tým, že kampaň sa rozhodli propagovať práve v čase dovolenkového obdobia, keď ľudia cestujú do zahraničia a z dovoleniek si prinášajú rôzne suveníry.

Kampaň Ukradnutá divočina vznikla v spolupráci s Českou inšpekciou životného prostredia, Zoo Ostrava a Zoo Olomouc.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X