Návrh Smeru týkajúci sa referenda dostal stopku, nie je v súlade s rokovacím poriadkom

Robert Fico, Juraj Blanár
Zľava: Predseda SMER-SD Robert Fico a podpredseda strany Juraj Blanár. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel

Návrh poslancov za stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), ktorý sa týka úpravy referenda v Ústave SR, nie je v súlade s rokovacím poriadkom Národnej rady SR (NR SR). Uzniesol sa na tom Ústavnoprávny výbor NR SR na svojom štvrtkovom rokovaní.

Agentúre SITA to potvrdil člen výboru Ondrej Dostál (SaS). O zaujatie stanoviska požiadal šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Stanovisko Ústavnoprávneho výboru NR SR je odporúčaním pre predsedu zákonodarného zboru.

Článok 93 chcú doplniť o nový odsek

Opoziční poslanci v novele ústavy navrhujú, aby sa článok 93 doplnil o nový odsek v znení, že referendom možno skrátiť volebné obdobie NR SR.

„Ak je platným výsledkom referenda skrátenie volebného obdobia NR SR, volebné obdobie NR SR končí dňom uverejnenia návrhu prijatého v referende v Zbierke zákonov SR. Predseda NR SR vyhlási voľby do NR SR do siedmich dní od uverejnenia návrhu prijatého v referende v Zbierke zákonov SR,“ uvádza sa ďalej v návrhu.

Návrh môže byť predložený koncom roka

Dostál ešte začiatkom júla upozornil, že parlament na júnovej schôdzi rokoval o návrhu Tomáša Tarabu (nezaradený) o zmene ústavy, ktorou sa mala v ústave zakotviť možnosť konania referenda o predčasných voľbách.

Pretože sa o jeho návrhu hlasovalo 29. júna, najbližšie bude môcť byť podľa rokovacieho poriadku podobný návrh do NR SR predložený až 29. decembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárOndrej Dostál
Firmy a inštitúcie Národná rada SRSMER-SD