Novú disciplínu na olympiáde ovládla 13-ročná skejtbordistka Nišijová, na pódiu sa zišlo historicky najmladšie trio (video)

Momidži Nišijová
Japonská 13-ročná skateboardistka Momidži Nišijová sa teší zo zisku zlatej medaily na letnej olympiáde v Tokiu. Tokio, 25. júl 2021. Foto: SITA/AP

Na olympijských hrách v japonskom Tokiu sa v pondelok na stupni víťazov zišli tri športovkyne, ktoré majú spolu 42 rokov. S priemerom 14 rokov a 191 dní to bolo vôbec najmladšie trio na pódiu v histórii OH.

Pre súťažou bola nervózna

V súťaži skejtbordistiek získala zlato len 13-ročná Japonka Momidži Nišijová, striebro pripadlo jej brazílskej rovesníčke Raysse Lealovej a bronzovú medailu zavesili na krk ďalšej domácej zástupkyňu – 16-ročnej Fune Nakajamovej.

Viac o téme: Olympiáda v Tokiu 2020 (2021)

„Som veľmi šťastná, že som triumfovala na olympijských hrách v Japonsku, na svojej prvej olympiáde, a ako jedna z najmladších športovkýň,“ uviedla Nišijová na webe OH 2020. Ako priznala, pred súťažou pociťovala nervozitu, ale tá v jej priebehu opadla.

Túži zvíťaziť aj v Paríži

Keď sa Nišijovú neskôr opýtali na jej ciele do budúcnosti, neostýchala sa a odvetila: „Chcem byť slávna, aby ma poznal celý svet. Túžim zvíťaziť aj v Paríži 2024,“ dodala.

Mladej Japonke sa len tesne neušiel honor najmladšej olympijskej šampiónky histórie. Ten od OH 1936 v nemeckom Berlíne patrí Američanke Marjorie Gestringovej, ktorá získala zlato v skokoch do vody z 3 m dosky vo veku 13 rokov a 267 dní. Od Nišijovej bola mladšia o 63 dní.

Funa Nakayama, Rayssa Leal, Momiji Nishiya
Len 13-ročná japonská skateboardistka Momidži Nišijová získala zlatú medailu na letnej olympiáda v Tokiu. Vyhrala nad Brazílčankou Rayssou Lealovou so striebornou medailou a o tri roky staršou reprezentačnu kolegyňou Funou Nakajamaovou s bronzovou medailou. Tokio, 26. júl 2021 Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Momidži Nišijová