Nový premiér Pellegrini odcestuje do Bruselu, čaká ho prvý summit

Peter Pellegrini
Nový slovenský premiér Peter Pellegrini. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 22. marca, 14:11

BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) – Vo štvrtok v dopoludňajších hodinách vymenoval prezident Andrej Kiska doterajšieho vicepremiéra Petra Pellegriniho za predsedu vlády a ten následne odcestoval na jarné zasadnutie Európskej rady do Bruselu.

Spolu s ostatnými lídrami Európskej únie by mal podľa Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR v Bruseli hovoriť o hospodárskom raste a konkurencieschopnosti EÚ, o realizácii stratégie jednotného trhu či jednotného digitálneho trhu, ale aj o brexite a vonkajších vzťahoch.

Pellegrini pripomenul, že sa zúčastňoval Rád ministrov EÚ pre kohéziu či digitálnu ekonomiku. „Rozprávam po anglicky, po nemecky. Myslím, že by som s týmito dvoma jazykmi mohol byť schopný vybaviť všetko, čo treba, aj kuloárne, nielen cez tlmočníka. A samozrejme, pýtate sa, či po taliansky, tam un poco – čiže len trochu,“ povedal s tým, že dúfa, že bude mať čas, ale asi nie popri tejto funkcii, doučiť sa aj taliančinu.

Do  programu zaradia aj „prípad Salisbury“

Pred samotným zasadnutím sa na pravidelnom koordinačnom stretnutí zíde Peter Pellegrini s predsedami vlád krajín Visegrádskej štvorky a tiež s predsedom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim.

Na marcovom zasadnutí Európskej rady sa lídri EÚ okrem iného už tradične stretnú aj vo formáte EÚ 27, kde bez Veľkej Británie budú hovoriť o brexite.

Predseda Európskej rady Donald Tusk premiérom a prezidentom odporučí privítať prechodné obdobie, keďže podľa neho oddiali nepriaznivé dôsledky brexitu. Okrem toho Tusk už informoval, že je pripravený zaradiť do programu aj „prípad Salisbury“.

Z prvého summitu sa vráti večer

V tomto britskom meste otrávili nervovoparalytickou látkou Novičok bývalého dvojitého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliu.

Podľa všetkého za útokom stojí Rusko. Moskva však tvrdí, že táto chemická zbraň mohla pochádzať zo Švédska, Česka, Slovenska, ale aj samotnej Veľkej Británie, čo všetky krajiny odmietli.

Pellegrini sa zo svojho prvého summitu vo funkcii premiéra podľa tlačového a informačného odboru vráti už vo štvrtok večer, v piatok by totiž poslanci NR SR mohli hlasovať o dôvere vláde.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaAntonio TajaniDonald TuskPeter PellegriniSergej Skripaľ
Firmy a inštitúcie Európsky parlament