Aktualizované: Pellegrini je novým premiérom, prezident Kiska vymenoval aj novú vládu

Andrej Kiska, Peter Pellegrini
Prezident Andrej Kiska a premiér Peter Pellegrini. Foto: SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 22. marca 10:47

BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) – Slovensko má od štvrtka novú vládu zloženú z doterajších koaličných strán Smer-SD, SNS a Most-Híd. Prezident Andrej Kiska o 10:00 vymenoval doterajšieho vicepremiéra Petra Pellegriniho za predsedu vládu a následne vymenuje aj jeho nový kabinet.

Pellegrini zložil po vymenovaní prezidentom Kiskom svoj sľub. Ten podľa ústavy znie „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme občanov. Budem zachovávať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života“.

Predtým však ešte zasadla vláda, aby odvolala z postu štátnej tajomníčky ministerstva zdravotníctva Andreu Kalavskú, keďže v novej vláde Petra Pellegriniho bude zastávať post ministerky zdravotníctva. Terajší šéf rezortu Tomáš Drucker bude ministrom vnútra.

Ficovu vládu Kiska vymenoval 23. marca 2016

Vláda by o dôveru NR SR mohla požiadať v piatok. Novú vládu Kiska vymenoval takmer presne dva roky po vymenovaní tretej vlády Roberta Fica, ktorá vzišla z parlamentných volieb v marci 2016. Ficovu vládu Kiska vymenoval 23. marca 2016.

Okrem Pellegriniho, Kalavskej a Druckera nastali zmeny na postoch ministra spravodlivosti a kultúry. Post vicepremiéra pre informatizáciu a investície bude zastávať košický primátor Richard Raši. Luciu Žitňanskú, ktorá odchádza do NR SR, nahradil terajší predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál.

Marka Maďariča, ktorý po vražde Jána Kuciaka odstúpil ako prvý, nahradila na poste ministra kultúry banskobystrická šéfka Smeru Ľubica Laššáková.

Politické kríza po vražde Kuciaka a jeho priateľky

Vymenovanie novej vlády Petra Pellegriniho môže byť upokojením politickej krízy, ktorá vznikla na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Kuciak písal o prepojeniach politikov Smeru na taliansku mafiu ´Ndrangheta. Ľudia sa o vražde Kuciaka dozvedeli v pondelok 26. februára ráno.

Podarí sa objasniť vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej?

Verejnosť žiadala odchod dlhoročných politikov – ministra vnútra Roberta Kaliňáka a premiéra Roberta Fica. Tlak silnel aj z Mosta-Híd a 12. marca Kaliňák oznámil, že podá demisiu. V teň deň zasadala aj Republiková rada koaličného Mosta-Híd a po zhruba siedmich hodinách rokovania sa uzniesli, že buď budú predčasné voľby, alebo odídu z koalície.

Pellegrinimu prešiel až druhý návrh

V stredu 14. marca večer ale Fico oznámil, že je pripravený odísť z postu premiéra. Na nasledujúci deň odovzdal demisiu vlády do rúk prezidenta, ten zostavením novej vlády poveril Pellegriniho.

V pondelok 19. marca priniesol hlave štátu návrh, podľa ktorého mal byť ministrom vnútra generálny tajomník Druckerovej kancelárie Jozef Ráž. Problematické bolo jeho prepojenie na Kaliňáka, prezident sa preto rozhodol, že vládu v takej zostave nevymenuje.

V histórii samostatnej SR je to prvýkrát, čo sa prezident rozhodol pre takýto krok. Podľa mnohých išiel Kiska na hranu svojich ústavných možností, Pellegrinimu dal ale šancu priniesť nový návrh. Ten prišiel s novými menami, ktoré Kiska odobril, aj keď povedal, že s návrhom ním nie je stopercentne spokojný.

Životopis – Peter Pellegrini

Ing. Peter Pellegrini sa narodil 6. októbra 1975 v Banskej Bystrici. Odbor Financie, bankovníctvo a investovanie študoval na Univerzite Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici a na Technickej univerzite (TU) v Košiciach.

Člen strany Smer-SD, v rokoch 2002 – 2006 bol asistentom poslanca NR SR a v rokoch 2006 – 2012 poslancom NR SR. V rokoch 2006 – 2010 bol predsedom Komisie pre dopravu, pošty, komunikácie a informatizáciu spoločnosti pri Výbore NR SR pre hospodársku politiku. V roku 2012 sa stal štátnym tajomníkom na Ministerstve financií SR. Na mimoriadnom sneme strany Smer-SD 28. júna 2014 sa stal jej novým podpredsedom.

Od 3. júla 2014 bol Peter Pellegrini ministrom školstva SR. Stalo sa tak po tom, ako podal demisiu šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič. V novembri 2014 sa stal predsedom NR SR, keď vystriedal Pavla Pašku, ktorý odstúpil pre kauzu predraženého nákupu CT prístroja piešťanskou nemocnicou.

Vo voľbách do NR SR v marci 2016 bol Peter Pellegrini zvolený za poslanca za stranu Smer-SD. Od 23. marca 2016 pôsobil ako podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu, keď ho do funkcie menoval prezident Andrej Kiska. Po tom, ako 15. marca 2018 podal demisiu premiér Robert Fico, prezident SR poveril Pellegriniho zostavením novej vlády. Dnes, 22. marca prezident Andrej Kiska vymenoval Petra Pellegriniho za predsedu vlády.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaDušan ČaplovičĽubica LaššákováPeter PellegriniRichard RašiRobert Fico
Firmy a inštitúcie Most-HídSMER-SDSNS Slovenská národná strana