Nových sudcov nebudú učiť o etike, združenie zmenu kritizuje

Súd_ilustračné
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Združenie Sudcovia Za otvorenú justíciu kritizuje, že sa z prípravy budúcich uchádzačov o sudcovské stoličky vypustia komunikačné zručnosti, rétorika a najmä etika.

Takúto zmenu totiž na návrh riaditeľa Justičnej akadémie SR schválila Súdna rada SR 25. septembra. Agentúre SITA poskytla stanovisko prezidentka združenia Katarína Javorčíková.

„S témou etiky úzko súvisí miera dôveryhodnosti súdnictva v spoločnosti. Aktuálne prieskumy potvrdzujú naďalej negatívny trend, že slovenskej justícii nedôveruje takmer 70 percent občanov, pričom hlavným dôvodom ich nedôvery sú osoby sudcov,“ píše sa v stanovisku.

Podľa združenia to okrem iného súvisí aj s oprávnenou kritikou verejnosti pre nenáležité správanie sa niektorých predstaviteľov justície. Vzdelávanie v etike a predovšetkým diskusie o tom, čo je a čo nie je etické, považujú sudcovia zo združenia za mimoriadne dôležité. Dodržiavanie etických hodnôt, morálky a slušnosti by malo byť podmienkou výkonu sudcovskej funkcie v rovnakej miere ako odbornosť.

Uchádzači o post by mali byť schopní čeliť rôznym formám nátlaku, zastrašovania či donucovania. Združenie preto vyzýva Súdnu radu, aby zmenila svoje rozhodnutie a tému etiky opätovne zaradila do programu prípravného vzdelávania budúcich sudcov. „Súčasne ju vyzývame, aby otvorila diskusiu o potrebe schválenia nového etického kódexu sudcov a vytvorenia etickej komisie,“ uvádza sa v stanovisku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Súdna rada SR