Obrazom: Srandičky a extrémne výkony, taký bol Sagan na Tour

Najkrajšie momenty Petra Sagana na Tour de France
Slovenský cyklista Peter Sagan počas záverečného ceremoniálu na Elyzejských poliach v Paríži 'strieľal' do divákov. Paríž, 26. júl 2015. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – Kilometre v únikoch, dvakrát červené číslo pre najbojovnejšieho jazdca etapy, srandičky na pódiu i v zákulisí, Vlk z Wall Street, ale hlavne štvrtýkrát zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže – taký bol 102. ročník Tour de France v podaní Petra Sagana.

Dvadsaťpäťročný Žilinčan patril medzi najväčšie osobnosti tohtoročnej Tour. V najlepšej desiatke skončil v jednotlivých etapách desaťkrát, z toho päťkrát bol druhý. Strieborné priečky sú mu na Tour akoby súdené, bol na nich už šestnásťkrát (4-16-6). Celkovo sa pri štyroch štartoch na „Starej dáme“ dostal 45-krát do Top 10. Zatiaľ naposledy sa tešil z etapového triumfu 5. júla 2013 na trase z Montpellieru do Albi.

Sagan bojoval o zelený dres predovšetkým s Andrém Greipelom. Organizátori pred štartom zmenili systém bodovania, ktorý mal zvýhodniť čistokrvných šprintérov. „Slovenský rýchlik“ sa vyrovnal aj s touto zmenou. Aj keď v tíme Tinkoff-Saxo nebolo víťazstvo v bodovacej súťaži prioritou pred začiatkom podujatia, postupne sa situácia zmenila.

Obrazom: Záverečná etapa 102. ročníka Tour de France

Dvadsaťpäťročný Žilinčan nezostal nič dlžný ani svojej povesti šoumena a v zákulisí si doberal súperov. Jeho žartíkom neušiel ani minuloročný víťaz Vincenzo Nibali, ktorému sa vkradol do rozhovoru a ani suverénny líder tohto ročníka Chris Froome.

Po 16. etape v jednom z rozhovorov vysvetľoval svoje gesto v cieli, keď si búchal päsťou o hruď. „Robil som to pre získanie energie,“ povedal Sagan a prekvapenému redaktorovi to predviedol ešte raz a opýtal sa ho, či to pozná. Odpoveď „nie“ Sagana nezaskočila a prezradil mu, že je to z filmu Vlk z Wall Street. V tejto etape predviedol aj neuveriteľný zjazd do cieľa z Col de Manse stiahol minútový odstup na Rubéna Plazu na minimum, ale napokon prišiel do cieľa s odstupom 29 sekúnd.

Nezabudnuteľné je aj Saganovo podskočenie na stupňoch pre víťazov po ôsmej etape, či „streľba“ do divákov na Elyzejských poliach v Paríži.

Video: Skvelý zjazd Petra Sagana z Col de Manse do cieľa 16. etapy

https://www.youtube.com/watch?v=C2a2vZJVH9s

Slovenskému cyklistovi na pódiu v Paríži obliekli zelený dres zatiaľ pri všetkých štyroch účastiach na „starej dáme.“ Bodovaciu súťaž vypisujú od roku 1953. Rekordérom je Erik Zabel, ktorý vyhral šesťkrát v rade v rokoch 1996 až 2001. Sagan sa vyrovnal na druhom mieste historickej bilancie Seanovi Kellymu. Trikrát bodovaciu súťaž ovládli Jan Janssen, Eddy Merckx, Freddy Maertens a Robbie McEwen.

Obrazom: Najkrajšie momenty Petra Sagana na Tour de France 2015

What a photobomb by @petosagan on @vincenzonibali -„Um Grande Amigo!“ @letour @tinkoff_saxo #TDF2015 #tourtv2 #letour pic.twitter.com/CIg0xTVyCZ— TV 2 SPORT (@TV2SPORTdk) 7. Červenec 2015

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Chris FroomeEddy MerckxPeter SaganVincenzo Nibali