FUTBAL: Slovensko - Maďarsko (kvalifikácia o postup na ME 2020), Juraj Kucka, László Kleinheisler
Slovenský reprezentant Juraj Kucka v súboji s Maďarom Lászlóm Kleinheislerom počas kvalifikačného zápasu o postup na ME 2020. Trnava (Štadión Antona Malatinského), 21. marec 2019. Foto: SITA/Ivan Kopčáni.
  • aktualizované 21. marca 23:18

TRNAVA 21. marca (WebNoviny.sk) – Slovenskí futbaloví reprezentanti vstúpili víťazne do kvalifikácie o postup na ME 2020. Vo štvrtkovom zápase triumfovali na trnavskom Štadióne Antona Malatinského nad Maďarmi 2:0 a v E-skupine si pripísali do tabuľky prvé tri body.

Skóre stretnutia otvoril v 42. min Ondrej Duda, triumf zverencov trénera Pavla Hapala poistil v 85. min Albert Rusnák. Slovenské mužstvo v marcovom asociačnom termíne ešte nastúpi v nedeľu v ďalšom eliminačnom dueli v Cardiffe proti domácemu Walesu (začiatok o 15.00 h SEČ).

Kto postúpi na európsky šampionát?

V „éčku“ figurujú okrem spomínaného Walesu aj Chorvátsko a Azerbajdžan. Z desiatich kvalifikačných skupín (piatich päťčlenných a piatich šesťčlenných, pozn.) postúpia na ME 2020 dve najlepšie mužstvá.

Zostávajúce kvarteto účastníkov kontinentálneho šampionátu vzíde zo štyroch turnajov play-off jednotlivých divízii Ligy národov 2018/2019, ktoré sa uskutočnia v marci 2020.

Piaty vzájomný zápas

Reprezentačné tímy Slovenska a Maďarska sa súťažne stretli po dlhých 20 rokoch. V kvalifikácii ME 2000 ponúkli obidve konfrontácie so susedom spoza južnej hranice vyrovnané zápasy – 31. marca 1999 sa na bratislavskom Tehelnom poli zrodila bezgólová remíza, následne 9. júna vyhrali Slováci v Györi 1:0 gólom Martina Fabuša.

Neskôr tieto krajiny stáli proti sebe už iba dvakrát v prípravných dueloch. V roku 2004 na turnaji King´s Cup v thajskom Bangkoku zvíťazil tím SR 1:0 gólom Andreja Porázika. Zápas na Cypre vo februári 2008 ponúkol remízu 1:1, keď za Slovákov skóroval Stanislav Šesták.

Žlté karty: 4 – 3
21. D. Vavro, 50. J Kucka, 78. M. Hamšík, 89. M. Škriniar – 10. Z. Kalmár, 59. M. Korhut, 88. Á. Nagy

strely celkovo (na bránu): 12:16 (7:5) rohové kopy: 4:8, ofsajdy: 4:1, držanie lopty (v %): 55 – 45, rozhodcovia: V. Bezborodov – V. Dančenko, M. Gavrilin (všetci Rus.), 14 235 divákov

Slovensko: Dúbravka – Pekarík, Vavro, Škriniar, Hancko – Lobotka – Mak (79. Stoch), Kucka, Hamšík, Rusnák (90.+ Mihalík) – Duda (88. Šafranko)
Maďarsko: Gulácsi – Lang (81. Holender), Orban, Kádár – Á. Nagy – Lovrencsics, Kalmár (61. Dzsudzsák), Kleinheisler (55. Szoboszlai), Korhut – I. Kovács – Szalai

I. polčas

Po opatrnom začiatku mali úvodnú vážnejšiu príležitosť domáci. Kucka v 11. min „uličkou“ vysunul Rusnáka, ktorý prízemným centrom našiel Hamšíka, ale slovenskému kapitánovi pri spracovaní trošku odskočila lopta a nezakončil presne. Vzápätí Pekarík „vyprášil rukavice“ maďarského gólmana Gulácsiho.

V 18. min vystrelil spoza šestnástky Hancko a opečiatkoval brvno maďarskej bránky. Hostia do prestávky hrozili iba zo štandardných situácií. Za zmienku stojí akurát zblokovaný pokus I. Kovácsa. V 42. min strelili Slováci „gól do šatne“ – Rusnák z pravej strany po zemi zacentroval a pohotový Duda usmernil loptu do siete – 1:0.

II. polčas

Hneď v úvodných minútach druhého dejstva sa Maďari pod vplyvom nepriaznivého stavu snažili viac tlačiť do ofenzívy.

V 54. min prvýkrát v zápase trafili do priestoru troch žrdí, ale Dúbravka si poradil s pokusom Lovrencsicsa. Slovenský gólman sa v 62. min predviedol pri delovke Szalaia spoza pokutového územia. Zakrátko Makova strela po kolmici Dudu našla pripraveného Gulácsiho.

Futbalisti spod Tatier naďalej umne kontrolovali priebeh a v 70. min mohli pridať druhý zásah – Kucka však po rýchlom protiútoku na hranici „malého vápna“ nedočiahol na prihrávku Rusnáka. V 73. min zabudla slovenská defenzíva na Orbana, no ten hlavičkoval do rúk Dúbravku.

Maďarské mužstvo s blížiacim sa koncom zápasu viac otvorilo hru a Slovákom sa tak núkali možnosti na rýchle brejky. Po jednom z nich v 82. min Pekarík prepasíroval loptu do siete, ale radosť domácich zastavila zdvihnutá zástavka čiarového rozhodcu. Tí sa však napokon dočkali o tri minúty neskôr, keď ich triumf poistil strelou k bližšej žrdi Rusnák – 2:0.

Hlas

• zdroje: SITA, RTVS

Pavel Hapal (tréner SR): “Bol to veľmi odpracovaný výkon, výsledok sa nerodil jednoducho. Veľmi ťažko sme sa dostávali do gólových šancí a to, čo sme si vytvorili, sme nepremieňali. Napokon sme dali do polčasu gól a čakali, že v druhej polovici stretnutia príde ešte nejaká situácia, ktorou rozhodneme. Napokon sa tak aj stalo. Hrali sme bez klasického útočníka, ale Ondro Duda tam odviedol kus solídnej práce. Nehral na svojom optimálnom poste, bol však platným hráčom a dal aj gól. Veľmi ma teší nula vzadu. V nedeľu hráme vo Walese a máme menej času na regeneráciu ako súper, no verím, že to dáme dokopy a nachystáme sa tak, aby sme boli úspešní.“

Marco Rossi (tréner Maďarska): „Musím skonštatovať, že Slovensko vyhralo zaslúžene. S takou bezchybnou hrou, akú predviedli slovenskí stredopoliari, keď neprehrali ani jeden súboj a kontrolovali hru, sa to ani nemohlo skončiť inak. Napriek tomu si myslím, že Slovákov sme v prvom polčase takticky zaskočili, ale krátko pred prestávkou sme inkasovali a súper začal hrať svoj futbal. Myslím si, že po zmene strán sme hrali lepšie. Vytvorili sme si niekoľko šancí, ktoré sme nevyužili. Viackrát nás vychytal kvalitný brankár súpera. Musím pogratulovať slovenskému mužstvu, pretože bolo lepšie. Chyby, akých sme sa dnes dopustili, chceme v budúcnosti odstrániť, aby sme dokázali zlepšiť našu hru.“

Ondrej Duda (útočník SR, autor gólu): „Musím povedať, že som sa necítil optimálne, pretože hrať na hrote, nie je pre mňa obvyklé. Robil som, čo som mohol, a aj keď som loptu nemal tak často na kopačke, ako som zvyknutý, snažil som sa pre ňu ísť. Som rád, že som dal gól a mužstvu pomohol k triumfu. Myslím si, že každý z nás bojoval a že sa pomaly rozbiehame. Zvíťazili sme, ale stále je čo zlepšovať.“

Dávid Hancko (obranca SR): “Bolo to dnes dosť ťažké, pretože Maďari sú veľmi dobrý súper a je to úvod kvalifikácie. Chceli sme do nej vstúpiť čo najlepšie a to sa nám našou agresívnou hrou podarilo. Bojovali sme celých 90 minút a sme radi, že sme doma získali tri body a navyše neinkasovali. Dá sa na tom stavať. V nedeľu nás však čaká ďalší dôležitý zápas vo Walese. Som rád za tri body. V obrane sa nám hralo super, boli sme kompaktní a podporovali sa.“

Albert Rusnák (stredopoliar SR, autor gólu): “Pocity sú super, pretože sme zvíťazili a to je najdôležitejšie. Teší ma to o to viac, že som dal gól, svoj prvý kvalifikačný. Každý presný zásah v národnom tíme si cením. Hra bez klasického útočníka má svoje výhody aj nevýhody, my sme dnes veľmi dobre kombinovali najmä v druhom polčase, keď sme viedli a Maďari to museli viac otvoriť. Ondro Duda vedel, kedy si má prísť pre loptu a kedy zostať na hrote. Ťahali sme za jeden koniec povrazu a nikto nebol na vedľajšej koľaji. Plnili sme do bodky pokyny trénera, ktoré nám ordinoval od nedele.“

Denis Vavro (obranca SR): “Mám za sebou prvý kvalifikačný zápas v reprezentácii a som šťastný, že sme doma zvíťazili. Verím, že uspejeme aj v nedeľu.“

Peter Pekarík (obranca SR): “Som veľmi rád, že som vydržal celý zápas, pretože ostrý štart som mal naposledy v decembri. Potom ma trápili zranenia a v plnom nasadení som teraz bol len nejaké dva týždne. Teším sa, že sme získali tri body a vzadu sme neinkasovali. Obrana bola nová, no hneď sme sa skĺbili a nemali výraznejší problém. Zvládli sme to celkom fajn. V nedeľu hráme už ďalší dôležitý zápas a ja verím, že stihneme dovtedy poriadne zregenerovať.“

Slovensko - Maďarsko (kvalifikácia o postup na ME 2020), Ádám Szalai, Róbert Mak
Slovenský reprezentant Róbert Mak v súboji s Maďarom Ádámom Szalaiom počas kvalifikačného zápasu o postup na ME 2020. Trnava (Štadión Antona Malatinského), 21. marec 2019. Foto: SITA/Ivan Kopčáni
FUTBAL: Slovensko - Maďarsko (kvalifikácia o postup na ME 2020)
Slovenskí futbalisti pred kvalifikačným zápasom o postup na ME 2020 proti Maďarsku. Trnava (Štadión Antona Malatinského), 21. marec 2019. Foto: SITA/Ivan Kopčáni.