Opozícii sa trhá vrece s návrhmi na odvolanie ministrov. Matovič si má počkať, prvá je na rane Kolíková

Mati remis kolik nrsr.jpg
Líder OĽaNO Igor Matovič už dal vedieť, že Kolíková nemá prečo chodiť na koaličnú radu. Zľava: Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), minister financií Igor Matovič (OĽaNO), ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) Foto: Kancelária NR SR

Po nedávnom vyslovení dôvery vláde Eduarda Hegera (OĽaNO) rastie počet ministrov, ktorých by chcela opozícia odvolávať v parlamente. Na horúcom kresle sedí ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) pre konflikt záujmov, do ktorého sa mala dostať pre podnikanie jej príbuzných.

Opozícia nateraz vyčkáva s návrhom na odvolanie ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). Zámer zosadiť ho avizoval opozičný Hlas-SD ešte pred schvaľovaním programového vyhlásenia vlády. Politici opozície tvrdia, že zrelí na odchod z vlády sú tiež ministerka kultúry Natália Milanová a minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (obaja OĽaNO).

Matovičovci majú problém s Kolíkovou

Ministerka Kolíková má za sebou stretnutia s klubmi koalície. Problém nastal v klube OĽaNO. Do hry sa dostala možnosť, že ju vyzve na odchod z funkcie. Predseda klubu Michal Šipoš povedal, že sa k Smeru pri hlasovaní nepridajú.

Schôdza parlamentu o odvolávaní Kolíkovej má byť v pondelok 10. mája. Je známe, že vzťahy Kolíkovej a lídra OĽaNO Matoviča sú napäté ešte z čias vládnej krízy. Nateraz je však ťažké si predstaviť, že by sa OĽaNO napokon pridalo k opozícii.

Ministerka čelí podozreniu, že sa dostala do konfliktu záujmov, čo prekáža OĽaNO. Kolíkovej brat totiž podľa Denníka N podniká s bývalým manažérom Penty, ktorý prenajal rezortu spravodlivosti nové sídlo v Bratislave. O nájme sa rozhodovalo v čase, keď Kolíková bola štátnou tajomníčkou rezortu spravodlivosti, ktorý viedol minister za Most-Híd Gábor Gál.

Kolíková tvrdí, že o biznisovom prepojení brata na spomínaného podnikateľa nevedela a že v čase, keď sa zmluvný prenájom dohadoval na ministerstve už nebola.

Odsúdenie nevlastnej sestry

Smer ministerke pred časom vytkol tiež podnikanie rodinnej firmy MK Real, kde je ministerka spoluvlastníčkou. Konateľkou vo firme je nevlastná sestra Kolíkovej, ktorú vlani právoplatne odsúdili za spreneveru necelých 16-tisíc eur. Tie patrili majiteľom bytov v Moste pri Bratislave, ktoré spravovala firma rodiny Kolíkovej.

Ministerka tvrdí, že o odsúdení sestry nevedela a nie je za ňu zodpovedná. Podľa ministerky sa jej Smer venuje práve v čase, keď sa hovorí o kolúznej väzbe. V nej sa nachádzajú viacerí ľudia, ktorí sa do verejných funkcií dostali za vlády Smeru.

Matovič v „čakárni“

Kým pozornosť sa aktuálne venuje Kolíkovej, minister Matovič sa dostal do tzv. čakárne na odvolanie. Líder Hlasu Peter Pellegrini ešte v polovici apríla tvrdil, že Matovič nemá čo robiť na pozícii ministra financií. Pellegrini vyhlásil, že po vyslovení dôvery vláde, „Hlas bude iniciovať ako jednu z prvých schôdzí návrh na odvolanie Matoviča z pozície ministra financií“.

Poslanec Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) hovorí, že toto vyjadrenie Pellegriniho stále platí. V opozícii teraz dohadujú termín, kedy predložia návrh Matovičovo odvolanie.

Podľa Šutaja Eštoka dôvody na odvolanie Matoviča nepominuli. Pripomenul, že aj tlačová konferencia Matoviča o daňovo-odvodovej reforme bola iba utvrdením sa, že nemá čo robiť na svojom mieste. „Určite je Matovič na rade a nemusí sa báť,“ povedal portálu Webnoviny.sk Šutaj Eštok.

HLAS SD: O senioroch a pracujúcich
Poslanec Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Podľa poslanca „nahnuté“ to má aj minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. „Jeho výsledky sú absolútne nepresvedčivé a zachytil som aj pochybenia ministerky kultúry, že nekonala v súlade s ústavou. Hovorí sa aj o nej, že by mala byť na rane,“ poznamenal Šutaj Eštok.

Nevôľu totiž vzbudilo menovanie nového generálneho riaditeľa Divadla Nová scéna Petra Oravca, ktoré sa malo udiať v rozpore s ústavou a zákonom o výkone práce vo verejnom záujme.

Smer vidí hustý poradovník

Poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD) hovorí, že poradovník ministrov na odvolanie začína byť „veľmi hustý“. „Pochopiteľne, Matoviča sme nechceli dávať predtým, ako bude nová vláda. Treba povedať, že každému ministrovi, ktorému vyslovíte dôveru, de facto predlžujete politický život,“ povedal Webnovinám.

Podľa neho by teraz odvolávanie Matoviča bola formalita. Jarjabek argumentoval že odvolanie šéfa OĽaNO by znamenalo pád celej vlády, lebo je „nepísaný predseda vlády“.

„Toho neodvolá nikto. Oni to vedia. Aj prezidentka ho urobila ministrom financií, lebo keby to neurobila, tak by sa koalícia rozpadla. Keď chcete vyvolať humbug, tak to spravíte, ale v tejto chvíli sú iní kandidáti na odvolanie ako koalíciu naštiepiť,“ mienil Jarjabek s tým, že „nechajú, nech sa to v koalícii trošku varí“.

Matovič silnejší ako Fico v Smere

Politológ Juraj Marušiak si vysvetľuje vyčkávanie s odvolávaním Matoviča tým, že niektoré z jeho návrhov môžu byť atraktívne aj pre voličov Smeru. Spomenul napríklad návrh na zvýšenie prídavkov na deti. Zároveň poznamenal, že záujmom Smeru je teraz Kolíková a jej súdna reforma, ale aj snaha skrátiť dĺžku kolúznej väzby, o čo sa usiluje tiež koaličné hnutie Sme rodina.

Marušiak si nevie nateraz predstaviť, že by koalícia donútila aj Matoviča odísť z vlády. „Smer sa spolieha na nejaký rozkol v koalícii a že by mohol mať z toho istý profit,“ zhodnotil politológ. Podľa neho odchod Matoviča z vlády by znamenal aj koniec koalície.

Juraj Marusiak
Politológ Juraj Marušiak Foto: archiv WBN

„Stále je OĽaNO primárne spojené s Matovičom. Ak by sa udial odchod Matoviča z funkcie bez jeho súhlasu, znamenalo by to rozkol v OĽaNO. Je ústrednou postavou v tejto strane. Toto jeho postavenie je ešte silnejšie, ako bolo postavenia Roberta Fica v strane Smer,“ usúdil politológ. Ako ďalej povedal, OĽaNO vzniklo ako iniciatíva Matoviča, takmer až ako jeho majetok.

„Podobne vznikli aj strany SaS a Sme rodina. Dokonca v SaS prebiehali pokusy o výmenu Richarda Sulíka, ale ukázalo sa, že to nie je možné a v plnej miere stranu kontroluje. Bez Sulíka by tá strana určite bola iná a v prípade Matoviča to platí ešte viac,“ dodal politológ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan JarjabekIgor MatovičJuraj MarušiakMária KolíkováMatúš Šutaj Eštok
Firmy a inštitúcie HlasOĽANOSaSSme rodinaSmerZa ľudí