Pellegrini odpovedal na otázky o vzťahu Danka a Volodina, ktorý je na sankčných zoznamoch EÚ

Peter Pellegrini
Predseda vlády SR Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie po rokovaní 120. schôdze vlády SR. Bratislava, 26. september 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 10. októbra (WebNoviny.sk) – Za zahraničnú politiku zodpovedá ministerstvo zahraničných vecí a vláda. Politika Slovenska je určená tým, aké sú naše záväzky a ako si ich plníme. Slovensko je proeurópske a proaliančné.

V stredu po rokovaní vlády sa na tom zhodli premiér Peter Pellegrini aj štátny tajomník rezortu diplomacie František Ružička. Reagovali tak na otázky o vzťahu predsedu NR SR Andreja Danka s predsedom ruskej dumy Viačeslavom Volodinom, ktorý je na sankčných zoznamoch EÚ pre svoju úlohu pre anexiu Krymu.

Sankcie podľa premiéra nefungujú

To, že sa predseda NR SR Andrej Danko zúčastnil na summite euroázijských parlamentov, je v poriadku, je však mimo kompetencie rezortu zahraničných vecí komentovať rôzne vyhlásenia.

„Dialóg je potrebný s každým partnerom, ale ďalšie veci musia závisieť od toho, či si ten partner plní medzinárodné záväzky a dokáže reagovať tak, aby sme mohli od niektorých reštrikčných opatrení odstúpiť,“ povedal Ružička. Pellegrini zdôraznil, že Slovensko stojí v otázke sankcií pri svojich európskych partneroch, avšak na druhej strane podľa neho sankcie nefungujú.

Ako tretí najvyšší ústavný činiteľ ale odmietol ďalej výroky druhého najvyššieho ústavného činiteľa komentovať. Ružička pripomenul, že uplynulé dni v Moskve rokoval aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý vyzval na prepustenie ukrajinského režiséra Olega Sencova.

Reakcia Slovenska po útoku v Salisbury

V poslednom čase pribúdajú ďalšie dôkazy o tom, že Rusko stálo za útokom chemickou látkou novičok na Sergeja Skripaľa v britskom Salisbury a muži, ktorí útok spáchali, boli agenti ruskej tajnej služby. Tesne po útoku Slovensko ako jedna z mála krajín odmietla vyhostiť nediplomatických zamestnancov ruského veľvyslanectva, iba si povolalo svojho veľvyslanca z Moskvy na konzultácie.

„Pokračujú rokovania, máme intenzívnu komunikáciu s britskou stranou aj s ďalšími partnermi. Sú tu závažné zistenia, je absolútne neakceptovateľné, aby na pôde EÚ, NATO dochádzalo k akýmkoľvek chemickým útokom. Teraz pokračuje na území SR politický dialóg, predpokladám, že sa bude vyvíjať,“ povedal Ružička.

Nástrojov, ktorými Slovensko môže vyjadriť svoj postoj, je niekoľko, treba zvážiť, ktorým vyšleme spojencom najjasnejší signál, že stojíme za nimi. Toto je však podľa štátneho tajomníka už vec najvyššieho politického vedenia, nie ministerstva.

Danko chce vycestovať do USA

Ružička takisto priznal záujem Andreja Danka vycestovať do Washingtonu D.C., kde by sa chcel stretnúť s predstaviteľmi Kongresu. Momentálne sa podľa štátneho tajomníka hľadá vhodný termín. Nemyslí si, že Dankove proruské postoje by mu mohli návštevu Kongresu zhatiť.

Andrej Danko sa uplynulé dni zúčastnil v Turecku na summite euroázijských parlamentov, počas ktorého sa bilaterálne stretol s predsedom ruskej dumy Viačeslavom Volodinom. Danko sa s ním nestretol po prvý raz. Sám hovorí, že Volodin je jeho priateľom a chválil sa, že má na neho telefónne číslo.

V období, keď Veľká Británia prináša ďalšie nové dôkazy o pokuse Ruska otráviť Sergeja Skripaľa a Holandsko informovalo o pokuse Ruska o hackerský útok na Organizáciu pre zákaz chemických zbraní, vyzval na zrušenie sankcií.

Bezpečnostná stratégia

Proti Dankovi sa ozvali aj členovia koalície, konkrétne predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Csefalvayová (Most-Híd) a štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák (Most-Híd), ktorí Dankovi pripomenuli, že Rusko je bezpečnostná hrozba, o čom hovorí aj vládou schválená Bezpečnostná stratégia. Lenže práve tú údajne SNS blokuje a odmieta ju schváliť v parlamente.

Ružička ale v stredu povedal, že podľa jeho informácií mala ísť do parlamentu a nevie o tom, že by ministerstvo novú Bezpečnostnú stratégiu prepisovalo, o čom sa hovorilo. „Nemám informáciu, že by ministerstvo pripravovalo inú koncepciu. Či k tomu dôjde, to je mimo mojich vedomostí,“ dodal Ružička.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoFrantišek RužičkaKatarína CséfalvayováMiroslav LajčákPeter PellegriniRóbert Ondrejcsák